ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2017
JUL-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 6,9

Către satisfăcător

O vacanţă reuşită

Dragilor, pentru ca inainte de orice vacanta consult www.amfostacolo.ro, am gasit potrivit sa va impartasesc experienta mea foarte recenta la hotelul Turquoise din Venus.

Initial, sotul meu a cumparat bilete la un alt hotel, ca o surpriza, insa dupa ce am vazut parerile turistilor, am reusit sa schimb rezervarea cu una la Turquoise. Ce-i drept, de doua ori mai scumpa decat prima.

Am ajuns in Venus in jurul orei 13. Evident, ni s-a spus ca urmeaza sa fim cazati la ora 18, motiv pentru care am dat o raita prin statiune. Dupa o ora, obositi fiind dupa un drum de aproape 8 ore cu masina, am mers in receptie.

Ca printr-o minune am aflat ca s-au eliberat deja camere, asa ca am fost cazati la etajul 5, pe partea cu vedere spre piscina. Hotelul e foarte foarte aproape de mare, incat auzi zgomotul valurilor care se sparg de tarm si simti briza sarata.

Camera arata bine, totul nou, foarte curat. Un mare plus a fost faptul ca in fiecare camera, pe langa patul dublu, exista o canapea pe care un copil poate dormi lejer.

Ca plusuri avem deci curatenia, amplasarea hotelului, existenta unei piscine pentru copii cu apa incalzita si a piscinei pentru adulti.

Noi am optat pentru all inclusive care a presupus cele trei mese si gustari dulci si sarate la piscina intre orele 16-17 (pizza, pateuri, inghetata, porumb). Racoritoare acidulate si suc Ceao, precum si cafeaua erau disponibile de la ora 7,30 la 23, in timp ce bauturile alcoolice (vin, cinzano, bere, coniac, lichior) se puteau consuma doar in timpul meselor de pranz si cina. Berea era disponibila si la barul piscinei.

Mancarea foarte bine gatita, sortimente ultra variate, nu lipseau de la nici o masa gratarele -- pui, peste, porc, vita, salate diverse, 3 tipuri de ciorbe, 4-5 feluri de garnituri, dar si mancaruri traditionale.

Punctul slab au fost deserturile, vesnic aceleasi, cu muuulta crema de margarina si glazuri pline de e-uri.

Un alt aspect deranjant -- organizarea chelnerilor care debarasau mesele. Prea multi pentru spatiul destul de redus al restaurantului, aproape ca nu te lasau sa termini mancarea din farfurie ca ti-o si luau din fata. Intr-o zi, sotul meu a lasat farfuria la masa si s-a dus sa aduca ceva pentru copii. In doua minute cat a lipsit patru chelneri m-au intrerupt de la masa si m-au intrebat daca pot lua farfuria. Efectiv te simteai urmarit si tracasat.

De asemenea, in restaurant nu exista sistem de climatizare, racorirea facandu-se prin deschiderea larga a tuturor usilor, astfel ca in unele momente era un curent imposibil de suportat mai ales pentru copii. La observatia mea adresata sefei de sala, super plictisita de altfel, mi s-a spus ca astea sunt ordinele de la conducere.

In alta ordine de idei, parcarea se face pe plaja din spatele hotelului, ceea ce nu e un lucru foarte foarte rau pentru ca este un spatiu generos, care ne-a scutut de stresul din alti ani de a pandi daca pleaca vreo masina pentru a o parca pe a noastra.

Hotelul nu are plaja proprie, in imediata sa apropiere fiind un golf cu apa sulfuroasa si nisip amestecat cu namol. Asa ca trebuie sa mergi cateva zeci de metri pentru a gasi un loc mai adecvat.

Una peste alta, a fost o vacanta reusita, foarte apropiata insa de cea petrecuta anterior la un hotel de trei stele plus din Mamaia, pentru aceasta din urma platind putin peste jumatate decat suma investita in sejurul din Venus.

Trimis de Ana Is in 18.07.17 21:54:54
Validat / Publicat: 18.07.17 22:28:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS. A mai fost în/la: litoral, bucovina,

VIZUALIZĂRI: 3481 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ana Is); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.07.17 22:18:08]

@Ana Is: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 88&ridAnt=79375

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

cristina47*
[19.07.17 07:13:18]

Ce succes mai are Hotelul Silvia! Are lumea bani!

zoloft
[19.07.17 11:45:48]

De ce apa sulfuroasa in acel golfulețe, vi s-a spus? Mie mi se pare ca se fac deversari...

cristina47*, zoloft
Alte impresii din această RUBRICĂTurquoise Hotel (ex Silvia) :