ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2010
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 08.04.10
APR-2010

Excelent

Am plecat la Hannibal Palace, cu putina emotie, pentru ca review-urile de pe acest site au fost putin contradictorii. Dar ce am gasit acolo m-a umit. Inca nu m-am lamurit daca e de 5* sau 4*, dar cert este ca pe prosoape erau desenate 5, la intrare erau 5* din care, seara ardeau doar 4*. Alegeti voi ce doriti.

Personalul este ft amabil, vorbeste atat franceza cat si engleza. Nu va impacientanti daca nu se misca repede, asa e stilul lor de viata, incet si ft incet. Fara bacsis am primit o camera cu o priveliste superba spre mare, asa ca nu e asa de rau precum pare. Hotelul este foarte aproape de statia de Taxi sau TUK-TUK, un fel de motociclete cu 6 locuri+soferul.

Am fost si in Egipt, iar acuma ma asteptam sa vad aceleasi lucru, dar am fost uimita. Fata de Egipt, aici am vazut lucruri mai cu bun gust, mult mai verde este tara si mult mai amabila lumea. Pana si pe fata localnicilor se vedea ca sunt mai cultivati.

Despre hotel: Am fost in aprilie, pe acolo cam racoare in aceasta perioada, 20-25gradeC. Au fost si zile bune de plaja si zile cu vant. Curatenia din hotel mult mai buna, fata de ce ma asteptam, totusi nu va asteptti sa gasiti 5* din europa, e Vorba de 5* la standarde locale. Din camere nu se fura, cum se intampla in Eigipt. Va puteti lasa lucrurile (camere foto, telefoane, bijuterii) la vedere nu le ia nimeni. Mai putin banii, banii lasati pe masa sunt ciubuc pentru femeia de servici si ii va lua.

Am avut demipensiune. Micul dejun nu foarte variat, dar aveai posibilitatea sa consumi cate lichide doreai, suc la dozator, ceai, cafea de naut, nu va asteptati sa fie o cafea buna, sau lapte. Mai aveti cateva saltate, cereale, branza, sunca, locala care arata ciudat, cateva croasante, si omleta sua ochiuri. Din nou, nu va asteptati ca personalul sa inlocuiasca repede o tava care s-a terminat, trebuie sa aveti rabdare, multa rabdare.

Seara, bautura nu a fost inclusa, dar nu va ingrijorati, puteti sa consumati sau nu bautura, iar in port se afla un magazin cu preturi fixe (magzin general - controlat de guver, deci preturile sunt foarte mici, pana la magazin faceti 5 min pe jos, iar apa minerala de 1 litru e 400 de milimi, adica 0. 8 lei, daca sunteti mai insetati, cum iesiti din hotel, este un magazin de unde puteti sa cumparati apa sau suc. Berea puteti sa o cumparati doar de la baruri sau de la magaziunul general,( pentru ca religia lor nu permite consumul de bauturi alcoolice) Maincarea este acceptabila, nu grozava, dar daca nu sunteti pretentiosi, atunci e ok. Din pacate nu am fost in sezon, asa ca nu erau deschise toate restaurantele, si clubul, dar totul, pe ansamblu, dupa parerea mea, care nu sunt foarte pretentioasa a fost foarte bine. Mult mai curat decat hotelul de 5* din Egipt.

Camerele sunt frumoase si curate! Prosoapele si lenjeria se schimba zilnic. Accesul la piscina interioara este grais, orice altceva din centrul de SPA se plateste.

Daca mergeti cu [sters numele ag. de turism], veti avea parte de un ghid de nota 10, se numeste KINGA. Si marea mea surprindere a fost ca a fost punctuala, ceea ce nu s-a intamplat nicaieri altundeva unde am fost.

In rest, despte excursii, am fost doar in Sahara, excursia de 2 zile, cu toate ca a fost plina de obiective, nu a fost asa de obositoare, pe cat se anunta. Obiectivele erau cat de cat apropape si apucai sa te dezmortesti dupa 1-2h se facea cate o pauza. Asa ca... a fost foarte interesant, mai ales cu jeepurile pe pista Paris-Dakar sau pe dunele de nisip, padurea de curmali, oaza de munte cu izvorul termal, colosumul, casele troglodite, decorul de la "Razboiul stelelor", civilizatia din oaza, totul a fost extrem de interesant si de frumos, o alta lume, o alta civilizatie care merita sa fie vazuta. Viata e mult mai ieftina.

Un dinar aprox 2RON, Toate preturile vi le dau dupa negociere. Pretul initial poate fi si de 5-6 ori mai mare.

Ce puteti cumpara: Argintul se poate scoate pe la 2-3dinari gramul, Posete mai mici 10 dinari, ceva mai mari 15-20 dinari, genti de calatorie 30-35 dinari. Toate din piele.

Geaca de piele 160-200 dinari.

Portmoneu: astea sunt ceva mai scumpe, o piele mai tare: 5-8 dinari, piele mai moale, ei zic din antilopa 10-15 dinari.

Slapi de piele de camila, culori cam colorate, portocalii, rosii, maro si negre. Alte culori nu aveau: D 8-10 dinari, depinde de model si de negociere.

Trening adidas 30 dinari.

Posetele de firma nu se pot scoate mai jos de 30 dinari. aveti de unde alege: Gucci, Prada, D&G, luis Vuiton, tot ce doriti, normal, contrafacute.

Au o ceramica destul de ieftina, depinde e doriti sa cumparati totul se negociaza, nu uitati!!! Preturile in port sunt putin mai mari. Taxiul pana in bazarul din Sousse costa 6 dinari, indiferent de cate persoane merg cu taxiul. Dar nu accepta mai mult de 4 turisti+soferul. Motocicleta tuk-tuk e 2 dinari de persoana pana in bazar dar tebuie sa fie plin, casa plece, adica 6 persoane.

Sezlongul e gratuit, dar salteaua se plateste cu 2 dinari/zi/saltea.

Pentru alte detalii despre hotel sau ce e prin Port puteri s aimi trimiteti un mail pe adresa: ramo_info[at]yahoo. com

Trimis de ramo_info in 08.04.10 22:01:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 3134 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramo_info); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O mica parte din baie

webmasterXY*
[08.04.10 22:17:40]

Bun venit pe site! Interesante impresiile tale!

Am observat că la rubrica - DISTR.& RELAXARE - nu ai pus nici o notă. Dacă este o scăpare scrie într-un ecou şi ne ocupăm noi.

[08.04.10 23:44:46]

ramo info am atasat aceasta coloana sonora impresiilor tale daca vrei sa schimbam lasa un semn aici!

webmasterXY*
[08.04.10 23:45:18]

ramo_info referirile la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo.ro - sunt INTERZISE Scrie destul de clar. Fiind nou venit, primesti doar un avertisment de aceasta data.

Iar adresa de mail, nu e deloc indicat s-o postezi in clar pe situri publice.

biancuta
[09.04.10 12:49:13]

Foarte multe detalii utile despre hotel, am o cunostinta care a stat aici si a fost multumita. Ai un vot.

sbacau
[09.04.10 14:45:26]

bravo ramona, am gasit o multime de detalii interesante, drept pentru care ai un mare vot de la mine. Asteptam si alte impresii

ramo_infoAUTOR REVIEW
[14.04.10 17:17:52]

@ sbacau, da si eu astept cu nerabdare urmatoarea excursie. Pacat ca nu prea pot sa imi permit mai mult de una pe an

ralucj
[24.08.10 09:17:57]

felicitari pentru review ... ai un vot si de la mine ...

biancuta, ralucj, ramo_info, sbacau
Alte impresii din această RUBRICĂEl Hana Hannibal Palace Hotel: