ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2017
ÎNSCRIS: 10.06.13
JUL-2017

încărcat de pe telefon!

Un hotel de 4* supraevaluat

Salutare. Tocmai ce ne-am întors din concediu și am zis să vă povestesc despre experiența trăită. O să o iau de la început...

Am am plecat cu mașina pe traseul Românești - București - Ruse - Sofia - Kavala - Halkidiki (ne-am întors tot pe acolo) pe 30.06 la ora 18:00. În vamă nu am pierdut decât 15 minute (spre uimirea noastră) și după destule opriri, am ajuns la 09:00 la hotel. Despre drum, cred că știți deja: vigneta în Bulgaria 15 leva / 2 săptămâni sau 30 leva / o luna - trebuie luată de la peco Petrol pt a plăti cu cardul, altfel vă vor fraieri "băieții" din vamă. Taxa de autostradă din Grecia - 2,4 € × 2 (dus-întors).

Deci, am ajuns la hotel, după ce am găsit greu un loc de parcare am zis să ne uităm puțin prin "gradina lor" deoarece am bănuit că nu ne putem caza așa devreme. Am inspectat locația vreo oră, am văzut plaja și piscina și restaurantele și tot ce mai era prin curtea lor iar în jur de ora 10 ne-am încercat norocul. Deși s-au oferit să ne completeze fișele de check in, ni s-a sugerat politicos să mergem la piscină pt că nu ne pot caza până la ora 13:00. Am mulțumit și noi și am plecat în cel mai apropiat oraș - Kallithea - prin care am și trecut la venire (3,6 km).

La întoarcere am făcut check in-ul și deja, pe noi, au început să ne deranjeze unele chestii: internetul a fost cu plată 5€/24 ore, seiful la fel 2€/zi, șezlonguri la plajă 15€/zi sau 48€/8 zile. Măcar AC în cameră și piscina au fost gratis.

Camera (dublă cu vedere la mare), mică și înghesuită, spre uimirea noastră cu gresie peste tot iar pe mijloc un covor din ăla țesut, cum avea bunica la țară. Și dacă ne-am obișnuit cu camera, baia a fost groaznică - nicăieri unde am mai fost nu am dat de o baie atât de mică. Când stăteam în cădița aia atingeam cu capul tavanul și am doar 1,82. Dar, tot răul spre bine; măcar am avut un balcon spațios cu 2 scaune și o masă unde ne-am petrecut mult timp :).

Servicii: păi, deși ni s-a spus că lenjeria și prosoapele se vor schimba doar la 3 zile, în cele 9 zile cât am stat au fost schimbate doar o dată în a 4-a zi. Masa (am avut DP) atât diminețile cât și serile mâncărurile se repetau cu mici excepții. Ouă ochi sau omletă, crenvurști sau bacon, supe mereu câte 2 de varză, ceapă, pui, porc, felul 2 era de regulă cu pui sau porc, doar într-una din zile a fost pește. Dimineața erau pornite 3 aparate de suc (apă colorată) și e de cafea (bună), seara nu. Apă la masă nu se dădea decât contra cost - 2,5€ / 1litru. Desertul - de duzină, din punctul meu de vedere cel mai prost. Câteva tipuri de musse, câteva tipuri de prăjituri cu ciocolată și alte câteva tipuri de jeleuri cu fructe. Fructele și ele foarte puține (măr, nectarină, piersică și caisă). Noroc cu nelipsitul pepene roșu care nu a lipsit de la masa noastră. Masa de la prânz o luam în oraș și costa în medie 28€. Pentru cine dorea, hotelul are o tavernă și un bar pe plajă.

Piscina - cu program de gravide de la 09 la 18, dar curată. Cu șezlongurile era o problemă pt că erau puține și mulți mergeau cu noaptea în cap să arunce niște prosoape pe ele și nici măcar nu mai veneau. Rămâneau doar ocupate.

Și acum :) plaja - superbă! Curată, nisip fin, intrarea în apă cu puține pietricele - cam 1 m. Ca adâncime, în primii 5-7 m ajunge la 1,5-1,6 m iar apoi, următorii cca. 50m cât am ajuns eu, între 2 și 2,5m.

Per total, am ajuns aici cu gândul sa ne încărcăm bateriile și asta am făcut. Că nu ne-au plăcut anumite lucruri... poate și din cauză că nu am ieșit din cameră decât la masă sau la plajă.

Eu v-am arătat hotelul prin ochii noștri, concluziile le trageți singuri.

Pentru alte detalii aștept întrebări.

Vacanțe plăcute vă doresc!

Trimis de andrei.rafoiu in 15.07.17 22:44:53
Validat / Publicat: 16.07.17 00:46:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos (Potos și Skala Potamia)

VIZUALIZĂRI: 2192 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andrei.rafoiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe balcon
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

adrianaglogo
    [16.07.17 15:36:26]

Deci se adevereste ce s- a mai scris pe aici. Se poate plati din nou vigneta si la benzinarii, nu numai in vama, cum a fost la inceputul primaverii.

E foarte bine ca e asa.

Iar hotelul, ce sa zic, are cam multe minusuri pt banii platiti.

Dar daca v- ati incarcat bateriile, asa cum ati dorit, tot e bine.

Pana la urma e bine sa luam din vacanta doar amintirile frumoase.

andrei.rafoiuAUTOR REVIEW
    [16.07.17 22:34:40]

@adrianaglogo: Salut. Da, cu vigneta așa e, iar cu vacanța în sine chiar nu am vrut să lăsăm nimic să ne coboare moralul.

adrianaglogo
    [17.07.17 00:29:01]

@andrei. rafoiu: Multumesc pentru precizare si bravo pentru atitudine.

Nu avem 100 de vacante, asa ca sa ne bucuram de fiecare, chiar daca nu totul e perfect.

adrianaglogo, andrei.rafoiu
    Alte impresii din această RUBRICĂAlexander The Great [Kriopigi]: