ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2017
DIN: Reşiţa
ÎNSCRIS: 21.11.16
JUN-2017

Bine spre foarte bine!!!

Buna tuturor, Am ales sa impartasesc si eu cateva impresii de la acest hotel (complex de vile mai exact) pentru a da cat mai multe informatii celor care se gandesc sa mearga aici.

Plecat din Timisoara, ajuns dupa o ora si 50 de minute cu avionul, preluare rapida de la aeroport iar dupa o ora am ajuns la receptie. Dupa 10-15 min (si cei 10 dolari bagati in pasapoarte) ne-am cazat in zona in care am vrut noi. Vorbind totusi de o familie cu copil mic am preferat sa stam mai retras, desi nu poate fi vorba de galagie prea mare in nici o zona a complexului. Dupa cum s-a mai spus complexul este format din trei hoteluri: Selin, Fulya si K Klub, fiecare cu piscinele si restaurantele principale (unde fiecare lua mesele principale in functie de locul unde era cazat), restul meselor (cina tarzie, intre orele 23-02, si mic dejun timpuriu, orele 02-07) se luau la Fulya. De la orele 12 pana la 18 puteai sa mananci la pool-barurile de la piscine sau la cele de pe plaja (sandvich-uri, hamburg-eri, pulpe prajite cu cartofi etc), asta daca nu aveai chef sa mergi la restaurante.

Despre complex ce sa zic: urias, cu multe piscine (vreo 6 daca le-am numarat bine, inclusiv cu portiuni pentru copii), toate cu apa calda si cu salvamari prezenti, curatenie exemplara si mult bun gust in amenajare. Au si un aqua-park cu cateva topogane, nu foarte spectaculoase, dar placute foarte mult de catre copii. O bila neagra a acestui aqua-park era lipsa unui pool-bar (inainte a fost unul, se vedea ca a fost amenajat, dar in perioda cand am fost noi era inchis), trebuia sa iesi si sa mergi la un alt pool-bar care mai deservea doua piscine (de asta si cam aglomerat, trebuia sa stai uneori si 10-15 min pentru a putea comanda ceva). Bauturi de toate felurile, in general locale, bere Efes la draft, foarte slab la fresh-uri (am incercat sa iau pentru cel mic dar n-am gasit niciunde, doar sucuri la cutie) Sezlonguri destule, gaseai loc la fiecare piscina doreai. La mare la fel, sezlonguri destule, extrem de aerisite (cel putin asa mi se pareau mie dupa cateva concedii petrecute pe la Eforie si Mamaia), plaja lata doar cu nisip fin, intrarea in mare lina iar apa foarte clara.

Mancarea la restaurant a fost buna, gaseai cam orice iti doreai. Pentru mine a fost super ca la micul dejun n-am fost agasat de o suta de feluri de mezeluri (se mergea mai mult pe oua ochiuri, omlete de toate felurile, branzeturi foarte bune, croasante si alte tipuri de foietaje, gogosi si wafe facute in fata ta, diferite tipuri de orez cu lapte multe alte feluri pentru mic dejun) iar la cina aveau intotdeauna gratare (fara porc la ei fiind interzis) sau pui la rotisor. Prajituri la pranz si cina de toate felurile (unele de calitate, altele mai putin, dar sigur iti luau ochii) iar cele turcesti (baclava) excelente, cel putin dupa gustul meu...

Camera de dimensiuni foarte mari, cu aer conditionat, frigider (umplut zilnic cu doua doze mici de bere, cola, fanta, apa si sucuri naturale), seif, baie atat cu cabina de dus cat si cu vana, televizor (majoritatea posturilor in rusa sau germana, unul singur in romana-tvr international) si un balcon mare pe care puteai sa mai stai seara. Curatenia se facea aproape zilnic, se puneau articole de baie, iar daca mai "uitai" cate 1 dolar pe pat sigur se schimbau si proapele sau lenjeria de pat :).

Ca punct negativ as putea preciza numarul foarte mare de rusi, destul de badarani in comportament (nu au nici o treaba cu statul la rand la pool-baruri, se baga fara nici o jena in fata) si faptul ca atunci cand e plin trebuie sa te grabesti un pic la mesele principale pentru ca daca ajungi mai tarziu (sa zicem ora 20 la cina) risti sa te plimbi cu farfuriile in brate vreo 10-15 min (cum am patit eu) pana se elibereaza o masa. O alta problema a fost o gastroenterocolita facuta de piciul meu in ultimele zile (umblat pe la spital o zi intreaga de era sa pierdem avionul- grija foarte mare la asigurarile medicale).

Ca si concluzie, pretul platit a fost cel corect (tot cam atat as fi dat si pentru un sejur la Mamaia, dar condiile sunt net superioare, care dupa parerea mea ar trebui boicotata vreo doi ani de turisti pana aduc conditiile la preturile existente sau scad preturile pana la conditiile existente), multe distractii atat pentru cei mici cat si pentru cei mari (multe piscine, multe pool sau beach-baruri, party-uri tematice ca spuma-party sau garden-party, discoteca in aer liber in unele seri, locuri de joaca si o gradinita pentru cei mici, programe de divertisment in fiecare seara intr-un amfiteatru in aer liber, marea super ok etc).

Trimis de razvan.s1980 in 13.07.17 14:10:02
Validat / Publicat: 13.07.17 21:57:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3163 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (razvan.s1980); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmasterX [13.07.17 17:10:37] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 42&ridAnt=79147

bigu_2006_rapid [05.08.17 13:17:51] »

@webmasterX: daaa, niste poze ar fi... de mare ajutor!

iulia2017 [18.11.17 09:19:39] »

@razvan. s1980: as vrea mai multe detalii despre plaja, cat e de adanca apa la mal... etc...

razvan.s1980 [18.11.17 11:24:59] »

@iulia2017: Intrarea in mare extrem de lina... te cam saturi de mers pana ajungi la apa mai mare,

iar nisispul este perfect, fara pietricele (singura problema era ca se incingea extrem de tare de la soare asa ca trebuie sa mergi incaltat pana la intrarea in apa)...

sezlonguri cate vrei, foarte aerisite (nu lipite ca pe la noi), se mai practica si la ei obiceiul cu prosopul pus de dimineata...

bigu_2006_rapid [18.11.17 11:31:26] »

@razvan. s1980: am fost in 2008 in acea zona si era teribil de cald!

am fost o zi in manavgat-side intr-o excursie eu fiind cazat in alanya la vreo 50-60 km distanta, dar tin minte caldura de acolo si acum, au fost zile cand erau 55 de grade celsius in miezul zilei, pe la orele 11 fugea lumea de pe plaja la racoarea din hotel sau piscina, imi era frica sa beau si o bere nu mai zic de tarii, pana si seara la 10 nu erau sub 40 de grade,

in rest e foarte frumoasa zona, merita vazuta!

bigu_2006_rapid [18.11.17 11:37:08] »

@bigu_2006_rapid: mai ales ca am vazut si auzit ca s-au construit zeci de hoteluri noi, luxoase pe acolo cu faculitati incredibile pentru unii care merg acolo pentru prima data, obisnuiti cu litoralul romanesc,

daca mergi o data acolo in turcia, indiferent de statiune, ti se ia de melegurile noastre... insorite dar... cu mari lipsuri de... de toate!

si cam la aceeasi bani!

razvan.s1980 [18.11.17 11:38:39] »

@bigu_2006_rapid: Eu fiind prima oara in Turcia nu prea pot sa fac comparatii...

in perioda in care am fost eu (19-29.06) nu a fost chiar asa cald, doar o umiditate in aer foarte mare (in ultimele zile nu se mai uscau costumele de baie)... erau cam 34-36 de grade la soare...

acum cred ca tine de fiecare, daca ii este cald sau nu...

bigu_2006_rapid [18.11.17 11:41:45] »

@razvan. s1980: eu am fost in perioada 8-15 iulie, cea mai calda din an,

cam pe la sfarsitul lui iunie incep caldurile mari care tin de obicei pana pe la jumatatea lui august!

bigu_2006_rapid [18.11.17 11:46:07] »

@bigu_2006_rapid: un prieten de-al meu, coleg de servici a fost anul asta in perioada 20-27 august acolo la Kamelya K Klub fosta Holiday Village si mi-a spus ca a fost extraordinar de bine,

el mai fusese de 2 ori in turcia in kusadasi, i-a placut si acolo la luana santa maria,

in 2015 am fost inpreuna cu familiile acolo, tot la AI dar Kamelya e... la alt nivel, diferenta mare intre 4 si 5 stele!

bigu_2006_rapid [18.11.17 11:57:15] »

@bigu_2006_rapid: cu bilet luat in noiembrie anul trecut de la targul de vacante de la romexpo, pret foarte bun, zic eu, 1250 euro, 2 adulti plus fiul de 14 ani, deci tot ca adult incadrat in turcia!

in iulie erau locuri acolo cu 2500 euro, cam asa ceva!

a avut totul inclus la 1250 euro, transport avion, aeroport-hotel, hotel-aeroport, totul foarte curat si civilizat, mai putin rusii de care spuneai si tu si pe care i-am intalnit si eu prin turcia peste tot cand am fost! nu ai ce sa le faci, asta e natura lor, sunt nesimtiti oriunde se duc mai ales ca sunt toata ziua cu votca in nas, la ei nu conta ca e asa de cald, beau pana cadeau lati,

chiar si la hotelul unde am stat eu in alanya in 2008, my aytap hotel, aveam multi rusi, noi eram singuri romani din hotel, aia beau pana cadeau pe scarile pe care coborai spre hotel dinspre faleza! a doua zi o luau de la capat, cereau la baruri numai... votca-cola, numai asa ii auzeai, oarba dupa ei, dar nu faceau scandal, erau cuminti!

bigu_2006_rapid [18.11.17 12:02:26] »

@bigu_2006_rapid: ce nu-mi placea la ei era ca se bagau in fata la masa si scarmanau prin toate mancarea, toate tavile le faceau de ti se facea scarba sa mai mananci cand apareau ei!

asa ca ma duceam la masa cu o jumatate de ora cand apareau ei de obicei, de exemplu la 7.30 dimineatza ca sa nu intru in vreun conflict cu nebunii, pentru ca nu suport asa ceva!

si la baruri se mai bagau dar aveam noroc ca serveau mai multi barmani asa ca evitam orice scandal!

nemtii din hotel se mai certau cu ei, si englezii dar si aia glojdeau si ei destul asa ca...

bigu_2006_rapid [18.11.17 12:05:54] »

@bigu_2006_rapid: doar te duci sa te distrezi pe acolo nu sa te iei la bataie cu totii drojdierii pamantului!

bigu_2006_rapid [18.11.17 12:07:54] »

@bigu_2006_rapid: poze nu ai facut pe acolo?

iulia2017 [18.11.17 12:35:05] »

@razvan. s1980: multumesc

bigu_2006_rapid, iulia2017, razvan.s1980
    Alte impresii din această RUBRICĂKamelya Aishen K Club (ex Holiday Village) [Evrenseki]: