ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2017
ÎNSCRIS: 06.07.11
JUN-2017

Muzeul de Istorie Turda - interesant pentru copii si parinti

Cum am fost mai multe zile libere, atat pentru copii cat si pentru parinti, am decis sa vizitam Salina Turda. Cazarea a fost aleasa astfel incat sa fim foarte aproape de intrarea veche pentru a evita cheltuirea inutila a unor sume de bani pe taxi, parcare si a ne menaja nervii cauzati de aglomeratia de la intrarea noua si frumoasa dar unde aerul este aproape irespirabil atunci cand este cald.

Dimineata mergeam la Salina, dar apoi ieseam de acolo lihniti de foame asa ca luam drumul centrului orasului. Aici am descoperit Muzeul de istorie Turda, loc care din punctul meu de vedere nu este suficient promovat deci nevizitat. Cat am zabovit noi acolo, 30-45 minute, nu a mai intrat nimeni, desi informatiile cu care ne putem imbogati noi ca adulti, dar mai ales copiii sunt numeroase (daca ai rabdare sa citesti informatiile sau abordezi muzeograful).

Muzeul a luat fiinta in anul 1943, fiind gazduit de o cladire cu o importanta istorica deosebita, Casa Princiara, denumita in trecut Casa Camarii de Sare.

Muzeul este organizat pe 2 nivele, iar artefactele sunt structurate pe epoci: preistorica, romana, postromana, medievala si moderna.

Citind unul dintre panourile informative, am aflat ca Potaissa, a cunoscut o dezvoltare fara precedent in epoca romana, dupa instalarea garnizoanei legiunii a V a Macedonica, fiind avantajata si de asezarea sa geografica - in apropierea culoarului navigabil al Muresului.

Colectia de vase de lut din prima incapere a muzeului este foarte bine conservata, numeroasa. Colectia jucariilor din lut, ii pune pe cei mici si pretentiosi in dificultate, dar fiicei mele ii si starneste curiozitatea catre posibilitatea confectionarii unor astfel de produse din lut si folosind tehnica moderna in urmatoarele zile a cautat pe net diverse tutoriale.

Muzeografii pun in valoare si o colectie impresionata de monede si bijuterii confectionate din diverse materiale, ce au fost gasite de-a lungul timpului in zona: pandantive, maciuca lui Hercules in miniatura, inel de logodna.

Unul dintre panourile expuse ofera informatii referitoare la Complexul termal ce se intindea pe o suprafata mai mare 0.5 ha, inconjurat de un zid impunator. Constructia avea "dotari moderne" pentru acea vreme (si nu numai as zice eu) incalzirea facandu-se prin podea si pereti. Spatiile erau bine delimitate: vestiar, bazine cu apa rece, spatii pentru bai cu aburi, bazine cu apa calda, latrine si o imensa sala pentru exercitii fizice.

Ce copil nu este fascinat de monede vechi, stampile, blazoane nobiliare? Aici au ocazia sa vada o serie din piesele de Tezaur descoperite in zona, stampile folosite in administratie la acea vreme. Camera urmatoare, este "cireasa de pe tort" in ceea ce priveste informatiile furnizate mai ales copiilor. Aici sunt expuse marionete din cele mai indragite povesti (unii poate nici nu au auzit de ele pana acum dar trebuiesc incurajati sa le citeasca de acum incolo odata ce interesul le-a fost starnit): Hansel si Grettel, Ursul pacalit de vulpe...

Ultima camera vizitata a fost cea didicata portului popular. Sunt destul de multe piese expuse pentru un spatiu asa mic si foarte bine pastrate.

Piesele de rezistenta ale acestui Muzeu, personal, mi s-au parut a fi scheletul din Camera migratiilor, bijuteriile, monedele, costumele populare si nu in ultimul rand marionetele.

Trimis de cristianam in 12.07.17 10:17:45
Validat / Publicat: 12.07.17 12:51:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURDA [CJ]. A mai fost în/la: Bucovina, Moldova, Arad, Cluj, Brasov, Sinaia, Constanta, Eforie, Delta

VIZUALIZĂRI: 2172 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristianam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Port popular

webmaster26 [12.07.17 12:17:50] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Turda şi împrejurimile, TURDA [CJ]" (deja existentă pe sait)

mishu [12.07.17 13:22:28] »

@cristianam: Start vot! In primul rand felicitari pentru dorinta de a ne impartasi informatii despre acest muzeu scotand in evidenta pre putin mediatizatul muzeu. Mi s-a intamplat si mie sa vizitez muzee minunate insa prea putin vizitate.

Asa cum l-ai prezentat si in cele cateva poze e un muzeu care merita vizitat si strabatut agale acordand importanta cuvenita fiecarui exponat.

Cat despre

am intalnit si eu acest sistem de incalzire cand am vizitat Castelul Sturdza de la Miclauseni, la vreo 60 de km de Iasi (am povestit aici despre el) si-ti recomand daca ajungi in zona sa-l vezi pentru ca merita, iar ghidul chiar vorbeste foarte frumos.

Felicitari, votat cu mare placere.

catalinioan [12.07.17 15:05:53] »

Articol informativ bun. Felicitari!

Pentru cei care va propuneti sa vizitati Turda, cateva sugestii:

- nu va limitati la salina atat de mult mediatizata, frumoasa de altfel

- parcurgeti Cheile Turzii, situate in proximitatea orasului

- faceti o plimbare cu masina pe Valea Ierii (aproximativ 50 de km), bucurati-va de peisaje si opriti-va sa mancati la Pensiunea Lara (o oaza de liniste)

- la Lara gustati supa Lara (este delicioasa)

- mergeti la Mormantul lui Mihai Viteazul, intrati la manastire (este situata chiar langa mormant)

- pt o cina buna, alegeti Sarea-n bucate (se afla langa salina)

- faceti o plimbare pana la ZOO (poate aveti noroc sa prindeti deschis)

- vizitati Muzeul de Istorie

- faceti o plimbare la Castrul Roman

- mergeti pana la Teatru sa aflati daca nu aveti norocul sa prindeti bilete la vreo reprezentatie (MERITA!!!)

Vacante frumoase!

cristianam [12.07.17 16:29:13] »

@mishu: Multumesc! Trebuie ca autoritatile sa faca un parteneriat, Salina - Muzeu, pentru a face mai cunoscut acest obiectiv turistic.

webmaster [12.07.17 16:37:41] »

Zoazore [12.07.17 22:08:44] »

@cristianam: Foarte interesant muzeu! Păcat că nu se vrea a se face publică existența lui! Și câte astfel vor mai fi! Mulțumesc pentru că l-ai găsit și ni l-ai prezentat și nouă!

catalinioan, cristianam, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Turda şi împrejurimile: