ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2017
ÎNSCRIS: 28.05.09
JUL-2017

încărcat de pe telefon!

Dino Park? :))

Totul incepe cu o parcare ultra aglomerata!

Chiar daca noi am vizitat intr-o zi de luni la limita am gasit parcare pe marginea drumului de vizavi (imaginati-va in weekend) ! Apoi dupa coada aferenta la bilete la Dino Park suntem imbarcati contra cost 10lei 2 adulti intr-o remorca trasa de un tractor urias, dupa 5 minute de gazare din cauza gazelor diesel de esapament puțeam toti a motorina, sau asa era impresia, nasul deja nu mai raspundea la comenzi.

Ajungem la intrare in vestitul Dino Park, o intrare spectaculoasa cu un afis mare in lateral pe care scria ca avem de-a face cu o investitie de 22.000.0000 lei! Intram... Aproape 100 de lei intrarea 2 adulti si un copil 4 ani!

La intrare magazin suveniruri 100 de lei un pui de crocodil preistoric se traverseaza apoi se intra in zona exterioara.

Prima zona este de parc cu leagane, bancute etc. Stanga dreapta niste cladiri unde scria ca se fac activitati, ateliere cu copii. Am urcat... Nu era nimeni de gasit pentru nici o activitate!

Am continuat vizita pe traseul unde erau expusi dinozonarii, cam 15,20 de dinozauri din plastic unii uriasi altii mai micuti gen broasca testoasa preistorica, un vulcan care scotea abur si o platforma care trepida (de la vulcan). In alta zona un ecran cu un filmulet despre meteoriti si disparitia dinozaurilor. Un singur dinozaur care misca capul si scotea un raget.

Am cam ajuns inapoi in zona de intrare unde mai sunt vre o 3 dinozauri acvatici.

O tiroliana aici in zona intrarii/iesirii dar pentru adulti.

Cam asta e Dino Park. Parerea mea e ca un parc public decorat de Paste sau Craciun are mai multe figurine si chestii mai spectaculoase de oferit vizitatorilor si pe gratis! 22 de milioane de lei?! Atat zic, alei din pamant cu niste pietris din zona! Daca era libera intrarea cred ca nu vizita nimeni!

Fiind atat de scump lumea are impresia ca este chiar ceva interesant acolo nu are cum sa coste atat si sa nu fie, ai impresia ca nu intelegi tu ceva.

Trimis de silviu1982 in 11.07.17 10:04:03
Validat / Publicat: 11.07.17 11:55:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 3083 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silviu1982); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

tata123 🔱
[11.07.17 12:33:25]

@silviu1982: Fiind un obiectiv promovat intens în rândul părinților cu copii se explică numărul mare de vizitatori și aglomerația existentă în perioada verii și a vacanțelor școlare. Prețul de acces este într-adevăr cam mare, așa cum am concluzionat și eu în articolul dedicat acestui „parc preistoric”.

Percepția asupra acestui loc e diferită de la o persoană la alta; mie personal mi-a plăcut vizita în acest parc, câțiva dintre cei 47 de dinozauri fiind chiar foarte reușiți. Adulții pot citi și informațiile de pe panourile explicative, pe când copiii sunt axați numai pe joacă, alergat, urcat pe machete, cățărat etc.

Cred că s-ar mai fi putut amenaja câte ceva în parc, reproduceri mai fidele ale habitatelor imenselor creaturi, mai mulți „dinozauri mișcători” și altele. În perioadele de aglomerație maximă probabil că personalul e suprasolicitat și nu mai respectă programul atelierelor, de exemplu.

veteranu
[11.07.17 16:29:15]

Gata! Taiat de pe lista! Au astia niste preturi... ei cred ca toti muncim in Norvegia????????????

madaht
[16.08.17 15:09:13]

Fiica-mea a fost dezamagita... a zis... hai sa bifam... facem poze... dar e cam pentru copii...

Asa ca... a impresionat-o doar filmul 9D... in rest nu prea... dar ce s afacem... daca nu o aduceam... era rau... mai bine ca a vazut...

Eu il recomand celor cu copii pana in 6 ani.

madaht, tata123 🔱, veteranu
Alte impresii din această RUBRICĂDino Parc: