ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 8-10

Către satisfăcător

Tranzit ... şi ATÂT!

Buna tuturor!

In drumul nostru spre Marea Neagra de anul acesta am hotarat sa ne oprim in zona Brasov pentu a vizita Cetatea de la Rasnov impreuna cu Dino Park + Castelul Peles din Sinaia. Prin urmare am cautat o cazare de tanzit si ne-am oprit la Hotelul Maximilian din Poiana Tapului. Hotelul este situat la soseaua principala cu vedere din partea din spate catre crucea de pe Caraiman!

Am mai fost cazati aici in urma cu vreo 5 ani, tot asa in tranzit, iar pentru asta a fost convenabil. Trebuie sa va spun ca hotelul pare a fi o afacere de familie, afacere care se pregateste de vanzare avand in vedere anuntul imobilar afisat pe unul dintre balcoane.

Am ajuns in jurul orelor 17.00 iar o doamna ne-a prezentat camera solicitata: cea cu patru locuri unde am gasit 2 paturi matrimoniale. Camera, cu mocheta pe jos (care nu arata rau in sensul ca nu era imbacsita chiar daca aranjarea acesteia a lasat de dorit) a avut un dulap cu doua usi, o masa cu doua scaune si un TV cu tub care nu mai avea capac la telecomanda, bateriile fiind fixate cu banda de izolat, telecomanda fiind lipicioasa, ceea ce nu prea te indemna sa o manuiesti . Paturile cu saltele tip Relaxa cu arcuri, destul de comode si ok daca dintr-una nu ar fi iesit un capat de arc in care fiica-mea s-a si zgaraiat bineinteles. Tipul de lenjerie: creponata . Camera detine si balcon cu o vedere foarte frumoasa catre crucea de pe Caraiman, balcon in care am gasit si un fotoliu cred ca de pe vremea cand eram eu copil.

In camera au existat unele minusuri evidente de genul: o aplica de pe un perete a lipsit (erau iesite doar firele si noroc ca era aproape de tavan, asa ca nu se putea ajunge usor acolo), un bec ars, o fata de sertar a unei noptiere fixata stramb pe cadrul de sertar. Baia, dotata cu cada, sapun lichid si doua prosoape si fara probleme cu apa calda, curata, insa cu finisaje care au lasat mult de dorit in privinta gresiei si a faiantei, si cu unele gauri cu dibluri vizibile in care candva a fost fixat ceva. Marele minus aici a fost faptul ca usa abia se inchidea, si deasemenea faptul ca furtunul de dus era spart, apa nemaiajungand in para decat daca stateai jos in vana . Apropo de usi, toate erau din lemn de brad (inclusiv cea de la camera) care in timp binenteles s-au mai deformat.

Hotelul detine o parcare gratuita de approx. 10 locuri, o zona cu terasa si gratar, si un restaurant. Restaurantul nu este utilizat decat poate la unele evenimente, hotelul nefurnizand servicii de masa in cadrul ofertelor de cazare, iar terasa nu e nici ea utilizata de turisti pentru gratar, decat eventual sporadic, avand in vedere faptul ca nu exista servire la restaurant prin urmare nu poti achizitiona o apa, o bere, etc.

Cat despre amabilitate, aici a fost totul ok, noi dorind sa depozitam in frigider cate ceva, nefiind nici o problema sa utilizam frigiderul restaurantului.

In concluzie un hotel de tranzit, in care nu s-a mai investit absolut nimic de la inaugurare, cu foarte mult lemn pe interior, lambriuri, scari, balustrade ceea ce-l face sa arate putin rustic, dar unde din pacat lipsa investitiilor necesare la momentul potrivit il face sa arate poate putin respingator. Este poate putin explicabil sa zic, avand in vedere intentia de vanzare dar... totusi sunt unele lucruri care trebuiesc realizate mai ales ca este cotat la 2 stele, care dupa parerea mea nu le prea are!

Concluzia este ca vorbim despre un hotel de tranzit si... ATAT!

In parcare existau vre-o 6-7 masini ai caror proprietari au utilizat hotelul in drumul lor spre litoral! Avand in vedere cele prezentate, reiese clar faptul ca hotelul nu se preteaza persoanelor care sunt obisnuite cu standarde de 4 si 5 stele, sub nici o forma. Pentru celelalte persoane poate fi luat in considerare pentru una maxim doua nopti.

Pretul pe care noi l-am platit pentru o camera de 4 locuri la acest hotel a fost de 110 RON.

Va doresc vacante reusite!

Trimis de gabim2002 in 10.07.17 23:53:33
Validat / Publicat: 11.07.17 10:23:11

VIZUALIZĂRI: 1032 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabim2002); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cadrul natural vazut din spatele hotelului, din balconul camerei 207!

[11.07.17 07:30:40]

@gabim2002:

Mutat în rubrica "Maximilian Hotel, POIANA ȚAPULUI" (nou-creată pe sait)

gabim2002AUTOR REVIEW
[11.07.17 07:37:02]

@webmaster45: Da, pozitionare ok!

[11.07.17 17:24:20]

gabim2002