ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2017
ÎNSCRIS: 30.01.11
JUN-2017

Delphin imperial – un hotel cu adevarat De Lux

In timpul concediului de anul trecut de la Delphin Palace am facut o scurta vizita la colegul si vecinul Imperial si ne-a placut foarte mult. Pentru ca am gasit o oferta foarte buna, am facut rezervare inca din noiembrie pentru sfarsitul lunii iunie.

Spre Antalya, am plecat cu o intarziere de circa o ora pentru ca in Bucuresti era furtuna. Am ajuns in Lara seara, in jurul orei 21. Transferul s-a facut imediat, noi fiind la a 2-a oprire a autocarului (initial au coborat turistii cazati la Club Sera).

Hotelul este mare, impunator si de cum l-am vazut ne-a fascinat prin jocurile de lumini pe care le are pe fatada din fata, parca nu mai tineam minte ca este asa luminos. Inauntru totul straluceste de curatenie. Candelabrul din Lobby iti ia ochii. La intrare te intampina o masa cu limonada rece, sampanie la gheata si fursecuri.

La receptie formalitatile s-au facut repede primind o camera cu view sea side, asa cum am achitat, cardurile pentru prosoape si o broasura cu harta hotelului in mai multe limbi, inclusiv in romana. Am urcat in camera iar in scurt timp au ajuns si bagajele.

Camera primita – foarte frumoasa, moderna, spatioasa, cu 2 paturi in care incap lejer 2 persoane si o canapea, nu stiu daca extensibila pentru ca nu am verificat, cu o masuta. Balconul - spatios cu uscator de rufe si o masa cu 2 scaune. Camera are vederea pe partea cu piscinele – imaginea seara fiind de vis. Intr-o seara ne-am luat o Pina Colada de la bar si am contemplat privelistea din balcon, ascultand muzica live de la terasa de jos, in timp ce cel mic dormea.

La sosire poti suna la un numar de telefon sa primesti o sticla de vin si un cos cu fructe de bun venit – noi nu am sunat pentru ca nu am considerat necesar.

Minibarul continea apa cu acid, bere Efes (una pilsner si una malt), Cola, Fanta – la sticla de sticla, apa plata (Erikli), Ice tea, 2 cutii cu suc de mere si piersici fara acid, 2 cutii lapte UHT pentru copii, cipsuri, sticksuri, napolitane.

In plus, pe dulap: 2 sticle de vin – una cu vin alb si una cu vin rosu care se completau zilnic daca le consumai, pliculete de ceai, ness, zahar.

Baia spatioasa, dispune de tot ce este necesar (sapun lichid si gel de dus, bete urechi, pasta si periuta de dinti, pila de unghii, balsam de par, lipsea crema de corp dar oricum noua nu ne trebuia) plus 2 halate de baie si 2 perechi de papuci. Hartie igienica cate 4-5 role, prosoape indeajuns.

Zilnic se facea curatenie, se schimbau prosoapele folosite, se faceau paturile, se baga aspiratorul si se stergea pe jos.

Mancarea - cum bine spunea cineva „ resortul in care se mananca non-stop”.

Restaurantul principal (Gusto) este imens, mancarea foarte buna si care acopera si cele mai exigente gusturi. Angajatii sunt foarte saritori si bine organizati. Imediat dupa ce te asezi la masa vin sa ia comanda de bauturi. Mesele erau imediat debarasate.

Referitor la bauturi, te poti servi si singur din frigidere sau din locurile special amenajate unde dimineata poti gasi freshuri de portocale, lapte cu capsuni sau cu banana, sucuri fara acid la cutie - de ananas, caise, piersici, mere, portocale, visine, pere, prune, etc.

Exista locuri speciale (mai multe, si afara si inauntru) unde poti cere o cafea (inclusiv espresso), cappucino, caffe latte (foarte bun).

Pe terasa se fac pe loc, dimineata: omlete, carnaciori, goffre, clatite, placinte cu branza. La pranz: gratare cu carne sau legume, paste. Seara gratar de pui, vita, oaie, peste (somon, dorada, alte tipuri de peste neidentificat dar gustos si fara oase - file), fructe de mare, porumb fiert.

Tipurile carne de la gratar, mancarea calda, torturile variau in functie si de tematica serii.

Inauntru se fac pe loc covrigi deliciosi cu susan, clatite cu ciocolata (dimineata), pizza turceasca, placinte.

Fructele sunt la discretie la toate cele 3 mese: cirese, piersici, nectarine, banane, pepene galben si rosu, mere, prune, etc. Seara, pe terasa, este un loc special unde se taie pe loc ananas proaspat – nu stiu daca este in fiecare seara pentru ca nu am urmarit.

Exista bufet special pentru copii, bebelusi (cu mixer, lapte, biscuiti si borcanele speciale cu mancare) si pentru diete.

Dimineata, pe langa ce se face afara pe loc mai gasesti multe tipuri de branzeturi (in plus si o vitrina speciala cu branzeturi mai fine din care iti taie cineva 1-2 felii – vitrina este deschisa la toate cele 3 mese), mezeluri, oua in diverse forme, salate, gris si orez cu lapte, cereale, frigider cu unt, peste, tot felul de gemuri, creme de ciocolata, curmale, smochine, rahat, diverse produse de panificatie sarate/dulci cu diverse umpluturi, gogosi, checuri, cozonac cu nuca.

La pranz – 3 tipuri de supe, majoritatea supe creme (legume, linte, rosii, dovleac) dar au fost si supe cu taitei, dulciuri, mancaruri gatite, piure, cartofi prajiti, diverse sosuri (am descoperit unul delicios de iaurt cu usturoi care mergea cu peste, dar era si mujdei separat). Plus mancarea care se facea pe loc pe terasa.

Prajiturile delicioase (eu am mancat doar ce avea ciocolata – nu fructe nu am gustat), nu doar blaturi insiropate si creme chimice ca pe la alte resorturi (din ce am citit). Fiecare prajiturica decorata foarte frumos cu fructe, sosuri, macarons si ciocolata – unele chiar opere de arta. Bineinteles ca exista si o zona dedicata baclavalelor.

Se poate sta afara pe terasa in zone speciale pentru fumatori/nefumatori sau inauntru in zone speciale pentru familii cu sau fara copii. Pe terasa mai in spate, dupa zona de nefumatori exista si un loc de joaca pentru copii.

Restaurantele a la carte - noi am fost la cel italian si la cel grecesc. Rezervarea este gratuita si se face din lobby cu o zi inainte, de la un ecran special. Aici gasesti si meniurile de la aceste restaurante. Majoritatea se gasesc la parter - unde este iesirea spre piscine, insa 2 (pescaresc si turcesc) se afla afara, pe partea dreapta pana in plaja (au drum comun cu locul pentru gozleme si una din piscinele pentru copii).

Celui mic i-au placut in mod deosebit fantanile de ciocolata de la cina si locul din lobby (GQ Pajero Bar) unde dupa-amiaza poti sa iti faci singur figurine din ciocolata si unde gasesti si bomboane din ciocolata belgiana cu diverse umpluturi – delicioase. Tot aici gasesti si tiramisu, cheesecake de zmeura sau visine si un cappucino delicios. Acest loc este mai retras si poate fi usor trecut cu vederea. Noi insa stiam de el de la un coleg de pe AFA. Si sa nu uit inghetata (vanilie, ciocolata, caramel, fistic, lamaie, visine, capsuni) aproape non-stop, incepand cu ora 09 pe plaja – langa vitamin bar si in interiorul hotelului la patiseria din lobby iar seara la restaurantul principal.

Pentru a ajunge la piscine trebuie sa cobori cu un etaj sub Lobby. Aici se afla Camelot bar, magazine de blanuri, haine si bijuterii, articole de plaja, sala fitness, o parte din restaurantele a la carte, piscina interioara, coafor, sala de bowling si jocuri, cinematograf, discoteca. Aleea ce pleaca din spatele resortului si care se termina cu barul de pe ponton imparte practic piscina in 2. Aleea este marginita de trandafiri si pe margine se afla bancute si balansoare.

Imediat ce iesi din hotel, pe partea stanga, se afla casuta de prosoape (garantie pe baza de card) iar in dreapta se face o alee ce duce la piscina de relaxare si apoi o alta alee ce duce la un bar care se deschide incepand cu ora 10. Seara canta diverse formatii de muzica si se poate dansa. Langa bar urci cateva si trepte gasesti inghetata si vitamin barul (suc de mere, morcovi, portocale, lapte cu banane, lapte cu capsuni, senvisuri) – de la 10.00-18.00. Tot aici este un loc special unde se face pizza pe loc cu toppingurile dorite.

Dupa piscine, pe partea dreapta gasesti cabanute cu mancare care se deschid la anumite ore sau care alterneaza felurile de mancare (senvisuri calde, mohito, cafea, branza si pepene, fructe: morcov taiat, prune, pepene; aripioare, kumpir, cartofi prajiti si hot dog, shaorma de pui, curcan, berbecut, vita; popcorn si vata de zahar seara). Pe partea stanga se afla amfiteatru cu un alt bar si alt loc de luat masa de pranz – aici gasesti cartofi prajiti, hamburgeri, pizza, paste facute pe loc, o supa crema, alte mancaruri, prajituri, fructe.

Pana sa ajungi pe plaja, pe partea dreapta se face o alee care da intr-o piscina de copii – un loc mai izolat dar aici gasesti si delicioasele gozleme cu branza, carne, cartofi picanti, spanac.

Bauturile: diverse cocktail-uri delicioase pentru adulti si copii, sampanie, vinuri turcesti (alb, rosu, roze), tarii locale dar si din import (whisky:jack daniels, jim bean, jamenson, cointreau, rom bacardi si havana, gin beefeater si gordon’s, martini, votca absolut), diverse sortimente de cafea. La baruri gasesti si frigidere cu bauturi de unde te poti servi singur – sucuri, apa, bere la sticla de sticla (cola, fanta, sprite, bere efes, bere efes light, bere beck’s) – astfel nu se fac cozi la baruri. Barurile sunt aproape si de piscina si de plaja iar daca esti comod permanent umbla angajati, pe role sau cu carucioare, printre sezlonguri si care te intreaba ce doresti.

Personal mi s-a parut ca la barul din lobby, camelot bar si barul de la piscina (aqua bar) cocktailurile erau mai bune decat cele de la barul de la amfiteatru.

Miniclubul este foarte frumos si bine organizat. Copilul poate sta intre 10 si 17. Initial completezi un chestionar – numele, tara, daca stie sa inoate, daca are voie sa plece singur de acolo sau nu, numarul camerei, unde poti fi gasit – piscina, plaja, etc. Copilul va primi o bratara rosie cu numele lui. Este dus la masa de pranz daca ramane mai mult timp acolo si este antrenat in diverse activitati – comoara piratilor, jocurile olimpice, plimbare cu banana, pictat de tricouri, pizza baking.

Am observat o grija deosebita pentru copii. De ex. la jocurile de pe plaja, intre probe, erau tinuti sub umbrele, nisipul era udat ca sa nu li se arda talpile, dupa fiecare proba li se dadea apa in pahare de unica folosinta. Primeau medalii la concursuri si diverse bonusuri ca sa ii bucure (de ex. Costumul de pirat, ou kinder, jeleuri).

La miniclub sunt si toalete micute pentru ei cu chiuvete micute, foarte dragute. Exista si frigider cu sucuri, lapte, apa. Fetele de acolo sunt amabile dar e greu pentru copiii care nu cunosc engleza. Toate jocurile sunt in rusa, turca, engleza. Chiar si asa al nostru a fost incantat si cerea singur sa il ducem acolo.

Piscinele exterioare foarte curate, apa calda, adancimea 1,4. Pe panouri era indicata temperatura si nivelul de clor. La piscina din stanga cum te uiti spre mare se fac diverse activitati: aerobic, jocuri.

Pentru ca intr-o dupa-amiaza au fost cativa stropi de ploaie ne-am indreptat spre piscina interioara dar apa era mult prea rece pentru a putea intra.

Exista aqua-park atat pentru adulti cat si pentru copii – dispuse separat.

Langa Aqua Park ul pentru adulti se afla pentru copii Luna Park-ul deschis intre 19.30-21. Aici se afla un carusel, o roata mare, un trenulet, masinute, etc. Se ajunge in aceasta zona fie prin spatele piscinei cu jocuri („game pool” - cea din stanga), fie pe aleea din stanga chiar inainte de plaja, strajuita de leandrii multicolori.

Verdeata era mai abundenta la Delphin Palace dar si aici sunt palmieri, diversi pomi internesanti, am vazut lamai, rodii. Multe flori colorate si ingrijite marginesc aleile serpuitoare catre diverse obiective (Luna Park, MiniClub, piscina copii, piscina de relaxare, etc.)

Exista si teren de tenis amplasat deasupra miniclubului.

Intrarea pe plaja se face prin 4 arcade. Aleile sunt bine intretinute, aici se gasesc sezlonguri suficiente, dusuri si un loc de joaca pentru copii, acoperit. Apa se adanceste destul de repede, putine pietre la intrare dar nederanjante, nu trebuie papuci speciali.

Am avut si o seara de gala ce s-a desfasurat intr-un loc special amenajat, loc care chiar ne intrebam la ce foloseste, langa Luna Park. A fost prezentata echipa Delphin, au fost spectacole de circ, muzica, dans. La inceput, pe muzica, au defilat ingerasii – copiii imbracati la miniclub, am avut si noi un ingeras – care au dat drumul in aer la baloane albe. La sfarsit a fost parada chelnerilor cu tort in artificii si sampanie. Apoi cine dorea putea continua petrecerea la discoteca. Cina din seara de gala a intrecut orice imaginatie de la gratare si pana la desert si e greu de descris in cuvinte.

La amfiteatru se organizeaza seara minidisco pentru cei mici iar mai tarziu spectacole pentru adulti: circ rusesc, circ pe gheata, dans, Regina Delphin – unele dragute, altele plictisitoare. Am avut surpriza sa il gasim ca prezentator pe tipul de anul trecut de la Delphin Palace. In seara cu Gala am alfat ca este si manager pe divertisment.

Personalul este politicos si te poti intelege cu ei in engleza.

Ca turisti predomina rusii, nemtii si turcii. Desi cred ca era ocupat 100% se gaseau locuri la plaja, la piscina, la masa. Daca doreai anumite locuri la piscina trebuia sa te grabesti putin – insemnand ora 9.00.

Cine doreste genti, tricouri, sepci cu sigla „Delphin” se poate adresa fie la receptie, fie la guest relation (casuta pe aleea principala spre plaja dar aici trebuie mers cu telefonul mobil pentru a accesa de pe e-mail un site).

Prin resort umbla foarte multe pisici frumoase. Am gasit si casuta lor cu mancare speciala insa erau bucuroase daca primeau mancare de la turisti. Poate ca unele persoane sunt deranjate de prezenta pisicilor insa noua ne place.

Am facut o plimbare si in afara resortului. Erau multe magazine cu haine, suveniruri, rahat de toate felurile, farmacie si un parculet dragut pentru copii cu diverse teme: dinozauri, strumfi, the Flintstones.

Plecarea am avut-o in jurul orei 18. Am eliberat camera la 12 si bagajele le-am lasat intr-o camera special amenajata, langa receptie. Cardurile de prosoape le-am pastrat pana in momentul plecarii.

Wifi este variabil – uneori mergea in anumite locuri, alteori nu mergea, in camera mergea mai greu uneori dar nu mereu.

Resortul este foarte frumos, cu servicii superioare celor din alte resorturi in care am fost. Consideram ca isi merita banii pe deplin si anumite aspecte fac diferenta intre acest hotel si cele incadrate in categoria Premium.

Am atasat, pentru exemplificare, mai multe poze.

Vacante minunate tuturor!

Trimis de cryss27 in 10.07.17 19:56:01
Validat / Publicat: 10.07.17 21:06:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Delphin Palace, Cornelia DeLuxe

VIZUALIZĂRI: 6448 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cryss27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P54 La restaurantul turcesc
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 138.35 EUR pe cameră

arub [13.07.17 16:26:37] »

@cryss27: multumesc de incurajari dar ceea ce am citit si citesc zilnic pe grupul deschis de turistii germani pe FB ma infioara. Am avut si anul trecut aici la BE platit dar am fost relocati la Pallace unde a fost super. Am platit din noiembrie 2016 pentru anul acesta 2950 euro si ce se scrie nu_mi sta bine deloc pe banii mei. Oricum ne hotarasem ca e ultima tura in Turcia... escapada in Albania a fost ca sa testam terenul... cu 2950 euro stau cu familia o luna in Albania... glumesc nu am atat timp. Ma gandesc tot mai mult sa incerc pri agentie o relocare la alt hotel

cryss27 [14.07.17 20:42:58] »

Bună! Nu știu ce scriu nemții pe grup de v-au speriat așa. Noi am fost la Palace și aici ne-a plăcut mai mult. Nu este mai prejos ci condițiile sunt mai bune. Nu am exagerat cu nimic în ce am zis. Dar e părerea noastră ca și cuplu cu copil. Poate tinerii ar avea alte gusturi. Și noi ne-am împrietenit cu un cuplu de nemți, mai în vârstă, și erau triști ca vor pleca. Dar sunt gusturi și gusturi pe lumea asta și exista și oameni nemulțumiți întotdeauna. Sper sa aveți o vacanta așa cum va doriți!

ageafer [06.09.17 23:54:33] »

Buna seara, dacă puteți sa îmi Spune-ți și mie cit a for prețul de adult și de copil? Cu ce Agentie? Va mulțumesc anticipat!

cryss27 [07.09.17 07:41:57] »

@ageafer: V-am trimis mesaj privat pentru ca nu am voie sa dau nume de agenții aici.

calincheita [27.09.17 15:54:53] »

Foarte bun review-ul dumneavoastră. Dacă ați fi in fața posibilității de a alege între imperial și palace ce opțiune ați avea și de ce? Mulțumesc

cryss27 [27.09.17 16:52:02] »

@calincheita:

Grea alegere.

Imperialul este mai luxos, bauturile mai variate - cele de import. Mi-au placut frigiderele cu bauturi la sticla, inclusiv berea si astfel nu trebuia sa stai la coada la bar, insa si la Palace erau niste masinute dragute cu sucuri, apa (nu si bere) - dar aici erau la pet de 1-1,5 l si te serveai singur in pahar de plastic. Erau chiar si pe plaja si am vazut si turisti fara bratari servindu-se.

Mie mi-a placut si la Palace, fiind si in anul fara "rusi" a fost mai liber si relaxant.

Piscina copiilor de la Palace nu are egal fiind marginita de palmieri inalti si umbrosi - neaglomerata - era foarte placut aici - pentru cei cu copii mici.

Si piscina mare mi-a placut mai mult la Palace, la Imperial fiind impartita in 2 de aleea principala.

Insa de la Palace lipseau bomboanele de ciocolata belgiana care pe noi ne incantau dupa-amiaza alaturi de un cappucino bun.

Mici detalii care poate conteaza, poate nu.

As alege cred si in functie de pret.

Pe noi Imperialul de anul asta ne-a costat mai putin decat Palace-ul anul trecut!!!

Minunat te poti simti la oricare din cele 2, asa cum ne-am simtit noi.

Alegere inspirata si vacante minunate!

calincheita [27.09.17 16:58:39] »

Da, întradevăr, grea alegere. Imperial îmi pare a avea un aer ușor mai aristocrat, mai spre premium. Noi avem un băiețel de 5 ani care e in apă non stop. Contează mult și facilitățile de la palace. Vom vedea.

Emilya [19.10.17 11:59:46] »

@cryss27: Buna ziua. Am văzut că hotelul are si Luna Park-ul, se plătește intrare?

cryss27 [19.10.17 19:50:08] »

@Emilya: Nu se plătește Luna Park-ul.

ageafer [06.06.18 00:19:26] »

Buna seara, aveți idee se practica sa se dea ceva la Recepție sa Primești o camera buna?

cryss27 [06.06.18 06:22:32] »

@ageafer: Buna dimineata, nu cred. Noi nu am dat si camera a fost foarte buna. Achitasem partial sea view si asta am primit, vedere la spectaculoasa piscina si la mare. Sunt foarte amabili. Daca nu sunteti multumiti cred ca puteti schimba camera. Vacanta minunata!

ageafer, arub, calincheita, cryss27, Emilya
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Imperial Hotel: