ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2017
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 20.06.10
JUN-2017
2 AD. + 1 COPII

Elafonisos, this way to paradise!

Elafonisos a fost casuta noastra pentru 5 nopti in aceasta vara, am aflat despre acesta micuta insula de aici, de pe AFA, recunosc ca imi plac plajele cu nisip si apa de culoarea smaraldului.

Am ajuns in Elafonisos pe seara, era vant si innorat, chiar si asa culoarea marii era ireal de frumoasa, ne-am cazat si am privit primul apus de pe insula. Minunat! Pe insula se ajunge cu ferry din micul port Pounta, 15 minute si esti in paradis.

Elafonisos nu are un relief impresionant, nici paduri de pin, dar are farmecul ei, plajele, oamenii, pescarii care pleca dimineata devreme cu barcutele in larg si pe la 8 deja se intorc cu barcile pline de peste si un card de pescarusi deasupra lor.

La sfarsit de iunie nu era foarte aglomerat, principalii turisti sunt italienii, in rest cativa nemti cativa romani si evident, grecii. Insula are cateva mici magazine alimentare, o brutarie unde se coc in fiecare dimineata placinte cu feta, spanac si paine, multe taverne si mult mai multe spatii de cazare decat gasisem eu la o cautare online.

Elafonisos este o insula pentru liniste, uneori era atat de liniste ca imi venea sa vorbesc in soapta, nu e pentru cei care vor viata de noapte, dar e o insula cu plaje minunate si oameni minunati,

Plajele, ca doar ele au facut celebra micuta insula, cele mai cunoscute sunt Simos mare, Simos mic si Panagia, evident exista si altele micute, chiar si cea din sat, Kontogoni cred ca se cheama sunt foarte frumoase si diferite de ce am intalnit pana acum in Grecia. Plaje spectaculoase am intalnit si in Lefkada dar in Elafonisos nu sunt doar spectaculoase sunt si bune de balaceala toata ziua, fara valuri, apa limpede, nisip, fara arici de mare, scoici, sunt plaje unde poti lasa si un copil mic sa se zbenguie toata ziua fara griji.

Pe plaja Simos se ajunge usor, mergi pe drumul din port catre stanga si peste 4 km ai ajuns, e o parcare mare unde scrie "parking simos a" e parcarea de unde pe un podet de lemn ajungi pe plaja cea mare, dupa ce treci pe sub inscriptia "this way to paradise" :) si chiar te astepta paradisul acolo, 2 sezlonguri si o umbrela 10 E pe zi, apoi vine cineva si te intreaba ce doresti de baut, ti se aduce la sezlong, preturi ca peste tot in Grecia.

Daca rezisti tentatiei de a intra in acea parcare si mai mergi inainte cam 50-100 m ajungi la o alta parcare si vreo 2 baruri, un podet de lemn si Simos mic, mie personal mi-a placut mai mult, plaja e mai aproape de parcare, barurile sunt aproape, acelasi pret 10 E 2 sezlonguri si o umbrela. Aici, in golfulet permanent sunt barcute si iahturi.

O alta plaja e Panagia, pe partea de vest a insulei, e mai libera ,,la fel de frumoasa, aici parca am vazut si cateva valuri, in rest liniste, nisip, mare, relaxare.

Scria cineva ca nu exista drum care inconjoara insula, acum exista, se vede ca o bucata e nou si destul de prost semnalizat, ma refer la drumul care porneste din satul Elafonisos si ajunge la plaja Simos prin partea de vest a insulei.

Seara pe insula poti admira superbul apus, apoi o plimbare in port, de unde iti poti alege taverna pentru cina si pestele pe care il vrei pe gratar sau homarul pe care il vrei peste paste :), apoi daca inca mai ai chef de stat la aer liber poti sa te muti la o cafenea sau bar pe malul marii.

Insula Elafonisos mi s-a parut incantatoare, un loc unde vom reveni, un loc care mi-ar placea sa ramana asa cum este acum, doar cu pensiuni, taverne si liniste, cu broscuta testoasa care ne vizita seara in port, cu pestisorii pe care ii hraneam cu paine si cu oamenii minunati pe care i-am cunoscut.

Mai departe las pozele sa vorbeasca si va indemn pe toti sa mergeti macar pentru o zi in Elafonisos...

Trimis de elee in 07.07.17 18:35:57
Validat / Publicat: 07.07.17 22:14:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 9464 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 in stanga Simos mare, in dreapta Simos mic

[07.07.17 18:57:38]

maryka
[07.07.17 22:32:26]

Ce frumos! Superbe pozele! Minunat apusul! Poate o să mai detaliezi puțin despre cazare, să vedem cum e! Deja locul mă atrage și vreau să știu mai multe! Felicitări pentru o vacanță frumoasă!

[08.07.17 06:57:12]

Multumesc Maryca, locul e minunat, cazarea am gasito cu 2 luni inainte cautand pe hartile google, sunt foarte multe cazari la fata locului, am inteles ca august e foarte aglomerat, noi am stat la Evelin Apartments, cazare la 5 metri de mare, super proprietar, pret 45E pe noapte in iunie, e o pensiune cu 3 nivele, micuta, fiecare nivel un apartament perfect pentru o familie, camera de zi cu canapea pentru copil, chicineta, dormitor si baie si mai ales curatenie, ii gasesti pe facebook si au si site www.eveli. gr, ii recomand dint toata inima.

[08.07.17 06:59:56]

noi am stat la Evelin Apartments

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

maryka
[08.07.17 10:27:22]

@elee:

Mulțumesc frumos pentru promptitudine. O să iau în calcul foarte serios o vacanță acolo. Mă atrage mult.

Toate cele bune și călătorii frumoase pe mai departe!

[08.07.17 11:44:35]

@maryka: daca te atrage trebuie sa te duci , vacante frumoase iti doresc

ANILU
[08.07.17 20:21:47]

@elee:... Grecia..... indiferent de locație este Grecia. Dar din puținul scris de tine dar mai ales din pozele atașate pot spune "paradisul elen" l-ai găsit în Elafonisos.

Am înțeles este o insulă, trebuie să mă documentez mai mult, să o localizez, să văd unde, ce și cum cu insula asta.

Frumos, felicitări pentru vacanță și că ne-ai scris și nouă despre paradisul vacanței voastre.

Toate cele bune.

[09.07.17 11:16:48]

ANILU asa este, am gasit paradisul elen in Elafonisos, e o insula foarte mica in sudul Peloponezului, provincia Laconia.

Anul trecut am fost in Lefkada, am fost impresionata de plaje, culoare marii, am crezut ca nu voi gasi ceva mai frumos, dar m-am inselat, Elafonisos mi-a intrecut asteptarile, in plimbarile noastre am mai fost in Aegina, Evia, fiecare insula are ceva frumos, Evia de exemplu m-a surprins cu padurile de pin, multe paduri, mult verde, mult mai mult decat oriunde ne-am plimbat in Grecia, dar ramane sa mai descoperim, avem doar doua vcante de cate doua saptamani in frumoasa Elada pana acum, dar cu siguranta, va urma. In vacante eu caut liniste, mare, plaja, relaxare, altii cauta distractie, cluburi, fiecare dupa gusturi si varsta

flaviana77
[09.08.17 11:05:35]

mi-a placut, insa nu stiu unde se afla acest loc magic, cum se ajunge acolo?

apa are o culoare de vis, este atat de frumos ceea ce se vede in poze incat azi imi vine sa plec acolo daca as putea.

scrie mai multe detalii te rog despre cum este in acest loc, sunt magazine taverne, etc. preturile sunt mari?

chiar este un loc deosebit.

[09.08.17 11:46:26]

@flaviana77: daca pleci acum, merg si eu

Micuta insula Elafonisos se afla in sudul Peloponezului, se poate ajunge cu masina (din Galati 1800km aprox) sau mai comod cu avion pana la Atena +masina inchiriata (5ore aprox de condus), se trece pe micuta insulita cu ferry din portul Pounta si in 20 min esti pe insula. Apa are o culoare de vis intr-adevar si este extrem de limpede, curata, plajele au nisip fin, de fapt pentru plaje e renumita insula.

Insula este una de pescari, un singur sat si cateva casute aruncate ici colo, nu are un relief impresionant, e micuta, cu oameni calzi si prietenosi. Magazine sunt cateva gen minimarket cu tot ce iti trebuie in sat, taverne multe, preturile nu mi s-au parut mai mari decat in alte insule sau Grecia in general. Pentru noi vacanta asta a fost foarte relaxanta, liniste, mare, plaja, taverne, e minunat sa bei dimineata o cafea la 3 m de mare, sau seara sa mananci fix pe malul marii in timp ce muuulti pesti se plimba linistiti alaturi de o testoasa.

Singurul inconvenient este distanta destul de mare, adica eu nu m-as duce doar pentru cateva zile, merita sa combini insula asta cu altceva din Peloponez. Nu stiu ce as mai putea spune decat ca merita fiecare cent platit si kilometru parcurs, dar nu e pentru distractie, e pentru relaxare.

flaviana77
[09.08.17 11:56:08]

@elee:

intr-adevar este distanta foarte mare.

este un loc minunat insa cum noi nu mergem cu masina in Grecia, este mai greu de ajuns acolo.

cine stie poate odata in viata asta vom ajunge candva sa vedem si acest mic colt de rai.

multumesc pentru precizari.

[09.08.17 11:59:26]

@flaviana77: cu placere, iti doresc sa ajungi candva, noi, sper din nou anul viitor deja s-a votat, sanatosi sa fim pana atunci.

Denisa13
[30.08.17 16:23:10]

Frumos articol si frumoase locuri. Recunosc ca nu stiam de el deoarece inca nu am studiat partea atat de sudica a Greciei, desi ma cam bate gandul. Din pacate, in situatia de fata, noi nu putem ajunge in Grecia decat in luna august si parca nu-mi vine sa bat un drum atat de lung cu masina personala. Voi cu ce ati ajuns aici? Cu ce ati combinat?

Vacante placute si alegeri inspirate!

P. S. Imi pare rau de Anthia... daca stiam

[31.08.17 08:05:22]

@Denisa13: noi cu masina personala am ajuns, doua zile pe drum cu multe pauze. De combinat am combinat 5 nopti in Elafonisos cu altele 5 in Peloponez sa vedem Napflio, Monemvasia, Sparta, Mycene, Epidavros samd apoi spre Delphi si de acolo cateva nopti in Evia.

Poti ajunge cu avionul pana la Atena si de acolo masina inchiriata.

Nici o problema cu Anthia , dupa Elafonisos nu cred ca mai calc prea curand in Lefkada

Denisa13
[31.08.17 10:02:57]

@elee: Nici eu nu cred ca voi ajunge curand in Lefkada si m-am gandit ca prietenii AFA si Georgia merita sa stie de acest loc. Vacante reusite si alegeri inspirate!

[19.02.18 17:20:56]

@elee: Ne-ai inspirat in privinta cazarii si iti multumim pentru asta! . Am luat legatura cu proprietarul de la Evelin Apartments si ne-a indicat sa facem un transfer de 30% avans. Tu cum ai procedat? Ai cerut o factura proforma sau cum? La ce etaj ar fi mai ok cazarea? Iti multumim pentru impresiile scrise despre Elafonisos! O zi buna!

[20.02.18 13:12:43]

@myrtie: buna, ai facut o alegere buna a cazarii, in ce perioada mergeti? si noi am platit la fel avans 30% in contul indicat (fara factura), cand am ajuns acasa am gasit in masina chitanta pe diferenta, chitanta pe care nu o solicitasem, nici nu stiu cum a ajuns acolo . Ca etaj depinde, parterul are balcoane, dar vederea spre mare nu prea exista, ma rog esti oarecum pe malul marii adica la 10 m de intrare e marea, etajul 1 are vedere la mare+ balcoane, etajul 2 fara balcon dar nu m-a deranjat, eu daca ar fi sa aleg as alege etajul2 . O sa fiti foarte multumiti de cazare, e foarte curat si proprietarul e foarte ospitalier.

[20.02.18 14:27:23]

O sa ajungem in Elafonisos in septembrie. Mi s-a parut destul de dificil sa gasim cazarea optima-apartament, vedere la mare, chicineta... opinii pozitive, asa spre nota 9... Norocul nostru a fost ca am citit inclusiv ecourile la review-ul tau. Asa am aflat despre Evelin. Crezi ca este cea mai buna optiune sau ar merita incercat si spre alta proprietate? Iti multumesc mult pentru raspuns, iti doresc o zi buna!!

[20.02.18 15:14:34]

@myrtie: septembrie e cea mai buna luna pentru elafonisos, nu stiu sa iti spun daca e cea mai buna optiune, cu siguranta sunt si cazari mai bune dar si cu pret pe masura, pe noi asta ne-a multumit deplin ca si raport calitate pret, zic ca nici nu iti trebuie mai mult in vacanta, nu e lux, dar ai tot ce e necesar, poti sa mai cauti pe google cazari, mai sunt astfel de pensiuni pe toata plaja kontogoni si pe partea cu portul, stiu de pallace pension arata foarte bine, hotel edem, il vechio frantoio, mediterranean star, elaion, etc, deschide o harta google si mareste pana iti arata inclusiv pensiunile (nu le gasesti pe booking), toate au site, anul trecut stiu ca am cerut multe oferte. Astea toate sunt in sat, asa pe insula gasesti diverse cazari, casute aruncate pe deal. Iti doresc alegere usoara is vacanta placuta, noi ajungem din nou anul acesta in iunie

[20.02.18 15:24:35]

Daca repetati experienta si anul acesta e clar!!! Multumesc inca o data pentru promptitudinea raspunsurilor! Speram ca vom face cea mai buna alegere pentru noi. Va dorim de acum vacanta perfecta si asteptam impresii!

[21.02.18 14:28:01]

Buna! Am revenit cu rugamintea de a-mi spune cum v-ati descurcat voi cu parcarea. Am mai facut ceva

[21.02.18 14:39:12]

Buna! Am revenit cu rugamintea de a-mi spune cum v-ati descurcat voi cu parcarea. Am citit acum pe site -ul lor ca nu ofera parcare. Semnalul wi-fi functioneaza ok? Am incercat sa imi dau seama daca de la camerele cu balcon de la etajul 1 se vede marea... (nu pot fara balcon, claustrofobie oarecum Multumesc mult de ajutor!!

[21.02.18 15:00:50]

@myrtie: , teoretic nu asigura parcare, practic ai fix in fata casei, pe faleza 3 locuri pe care are grija sa le aiba mereu libere pentru clienti.

Semnalul wi-fi este super ok

Da, si mie mi s-a parut cel mai ok la etajul 1, dar nici fara balcon nu am suferit pentru ca ai foarte multe geamuri.

Nu iti mai pune atatea intrebari, ai tot ce trebuie acolo si daca iti lipseste ceva nu trebuie decat sa ceri, noi am primit inclusiv aparate pentru tantari, ai si seif in dormitor (acolo vei gasi si ceva surprize hehehe), masa de calcat, fier de calcat, detergent in baie samd iar Leonidas chiar este un super om, genul care vine din cand in cand cu placinte calde facute de mama lui (sta in casa de alturi), branza, rosii si masline din productie proprie, chiar si la plecare a luat o scoica de pe masa si mi-a daruito (o am si acum pe bord in masina, ma uit la ea zilnic si zambesc "a vacanta").

... Astept la toamna cand te intorci sa imi spui daca am avut dreptate sau nu

[22.02.18 12:41:58]

@elee: Buna! Din descrierea ta sunt sigura ca am facut o alegere excelenta si ma bucur mult pentru asta! Iti multumesc inca o data si te felicit pentru modul in care descrii atat de funny un loc pe care l-ai vizitat )) O zi buna iti doresc!!

[05.06.19 14:42:14]

@myrtie:... deci ati ajuns in Elafonisos? cum a fost?

ANILU, Denisa13, elee, flaviana77, maryka, myrtie
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă insula #Elafonisos: