ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2017
ÎNSCRIS: 09.09.08
JUN-2017

Vacanta reusita

HOTEL PASA BEACH

Am fost in perioada 24.06. -1.07.2017 la acest hotel.

Am ales acest hotel dupa multe cautari de impresii si in raport de calitate/pret.

Am ajuns la hotel pe la ora 13.00. Am fost cazati imediat, ni s-au pus bratarile, ne-au dat cartela si pasapoartele, apoi ne-a preluat un baiat cu bagajele si ne-a condus la camera noastra cu nr. 346.

Camera spatioasa, foarte curata, cu vedere la bulevardul principal. La baie aveam prosoape de baie, de fata si de picioare, erau schimbate zilnic daca le puneam pe capacul de la wc. Daca erau agatate in cuier nu le luau. Sapunul si samponul erau in sticle de plastic si montate intr-un dispozitiv ca sa le poti manevra mai usor.

Din cauza caldurii, am avut temeperaturi de 45 grade pe toata perioada sejurului, am dormit cu aerul conditionat deschis. Nu puteam dormi cu usa de la balcon deschisa deoarece aveam camera cu vedere la bulevard si se auzeau toata noaptea masinile, scuterele.

Restaurant. Orele de masa foarte bine organizate. Mancarea buna, aveai ce sa alegi –si mancaruri turcesti si europene-, nu ramai nemancat. Dulciuri, fructe, sucuri, la discretie.

Hotelul se afla pe plaja. Plaja este cu nisip, dar in apa este o portiune cu pietre. Mie personal nu mi-a placut, mai ales ca peste pietre era ceva alunecos, ca un praf, noroi, mazga. Daca treceai de aceasta portiune apa era adanca. Pe plaja mai este si un ponton pe care exista sezlonguri si scara ca sa poti iesi din apa.

Hotelul dispune de 2 piscine. Una chiar in holul principal, la receptie. Aceasta este mai mare, are 1.70 m, are tobogan si o zona delimitata pentru copii. Tot aici exista si bar cu inghetata, bauturi si pizza. Aici se gasesc si animatori, pentru copii, dupa-amiaza pentru adulti.

Cealalta piscina se afla pe langa sala de mese, aleea spre plaja. Piscina are 1.50 m, este mai mica decat prima si nu are zona pentru copii.

Ambele piscine foarte curate. Pentru cine agreaza sa faca plaja la piscina este foarte bine. Eu prefer sa fac baie in mare, ca doar nu mergi atata drum ca sa faci baie in clor.

Asa cum am spus, deoarece nu imi placea apa din fata hotelului, in zilele cand nu am avut excursii programate, am mers pe faleza spre Icmeler.

Nu ratati o plimbare spre Icmeler. Este o faleza foarte frumoasa, cu multa verdeata, bine amenajata (voi pune poze). Este adevarat ca o portiune mare de plaja este rezervata de hotelurile de 5 stele, dar exista si portiuni de plaja libera. Plaja este cu nisip si pietricele, iar apa este mult mai limpede decat in fata hotelului la care am fost cazata. In apa sunt pietricele, dar fara mazga despre care am vorbit, este foarte limpede. Am facut acest drum 2 zile la rand. Din fata hotelului Pasa Beach pana la aceasta plaja se merge cam 50 min pe jos, dar faleza face toti banii. Nici nu simteam cand ajugeam la plaja, eram prea ocupata sa fac poze, atat de frumos era. Gasiti multe locuri pline de verdeata, flori, palmieri, pentru o panorama frumoasa in pozele pe care le veti face.

Pe drum gasiti si delfinariul, unde puteti sa faceti baie cu delfinii.

Noi ne-am plimbat asa pe jos pana in Icmeler. O statiune foarte frumoasa, cu magazine, cu hoteluri, parca mai frumos decat in Siteler. Drumul nu a fost greu, desi erau 45 de grade afara, am facut o ora si jumata pana in Icmeler, cu pauze de baie cam la 30 de minute.

In Icmeler este un canal cu barcute mici si podete. Acolo faci niste poze de vis.

Sa revenim la hotel. Hotel Pasa Beach dupa parerea mea este foarte bine pozitionat. Se afla la jumatatea statiunii Siteler. Poti sa mergi pe jos, pe faleza pana in Marmaris, in port, la bazar, in centru –cam 1 ora de mers pe jos. De asemenea, poti sa mergi pe jos, in sensul opus, spre Icmeler, despre care am povestit.

Mie si sotului meu ne plac plimbarile pe cont propriu, de aceea exploram tot ce putem la pas si pe planul doi excursiile.

Din aceste motive vacanta noastra s-a terminat foarte repede. Nu am atins toate obiectivele pe care vroiam sa le vedem, dar sigur revenim anul viitor.

In final, daca as putea, as dori sa adresez multumiri si tot respectul Primarului orasului Marmaris. Am vizitat cea mai curata si verde statiune a Turciei. Am auzit ca Primarul Marmarisului iubeste verdeata, curatenia si sportul. Toate acestea le vezi la tot pasul. Respecta foarte mult mersul cu bicicleta si plimbarile pietonale. De aceea s-a implicat in amenajarea pistelor pentru biciclisti si de faleza pentru pietoni. Toti copacii din Marmaris sunt numerotati, nimeni nu are voie sa taie fara acordul lui. Un adevarat gospodar, asa cum ar avea MARE NEVOIE si Bucurestiul.

Trimis de dan_gina2006 in 07.07.17 16:05:52
Validat / Publicat: 07.07.17 17:10:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Bodrum

VIZUALIZĂRI: 3920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan_gina2006); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [07.07.17 18:40:35]

@dan_gina2006: felicitari pentru articol, felicitari pentru alegerea facuta si nu in ultimul rand, felicitari pentru vizita in Içmeler!

Pacat insă ca nu ati vizitat si micutul dar fermecatorul Turunç! Cu o barcuta din port, in cateva minute ati fi ajuns! Daca Icmeler a fost pe placul vostru, Turunç v-ar fi fermecat!

Siteler si Armutalan sunt cartiere ale Marmarisului si nu statiuni in sine!!! In consecinta ati avut concediu in Marmaris????adevarat la extremitatea dinspre Içmeler, dar in Marmaris! Eu am stat mai "central" ????sa zic asa, la aprox 2km spre centru la Aegean Park Hotel!

dan_gina2006AUTOR REVIEW
    [08.07.17 14:06:27]

@maria55: Stiam de Turunc, dar nu am avut timp sa merg deoarece 2 zile au fost ocupate cu excursii optionale. De aceea mi-am propus sa mai merg si anul viitor, sa bifez si celelalte obiective de pe lista mea.

pcarmen08
    [18.07.17 15:14:38]

Va adresez si eu cateva intrebari, am in vedere un sejur in Marmaris vara aceasta, dar ma retine caldura f. mare care stiu ca este in Turcia in perioada asta. Cum ati resimtit-o? Am auzit ca este o statiune cu multa verdeata.

Ce excursii optionale ati facut? Le-ati luat de la agentie locala sau de la ghid?

Cam multe intrebari, intra-devar! Va multumesc in avans pentru amabilitatea raspunsului.

dan_gina2006, maria55, pcarmen08
    Alte impresii din această RUBRICĂPasa Beach Hotel: