ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2017
ÎNSCRIS: 25.01.11
JUN-2017

Tenerife, insula primăverii veșnice

Am achizitionat vacanta in luna martie, hotel Carabela 3 (stele) cu demipensiune si zbor de la Wizzair plus bagaj mare de mana = 3485 lei pentru 2 persoane.

Am decis sa stam in partea de nord deoarece are mai multa vegetatie decat in sud.

Zborul dureaza 6 ore, fara escala.

Nu am inchiriat masina dinainte pentru ca nu voiam sa blocam aproximativ 400 euro la garantia ei si am decis sa inchiriem de la o agentie locala. (sunt foarte multe in Tenerife)

De la aeroport pana la hotel am ajuns cu autobuzul 343, costul unei calatorii Aeroport -Puerto de la Cruz, 9.55 Euro (doar cu cardul bono bus pe care l-am luat din aeroport de la un magazin indicat de cei de acolo, cand am intrebat de titsa). Cardul poate fi de 15,25 sau 30 euro, si banii ramasi pe card se pot folosi la alte calatorii. Noi am luat unul de 25 si am folosit pentru 2 persoane -19.1 euro. Ce a ramas am folosit la plecare si am platit diferenta la sofer.

Orarul transportului in comun, aici: just-tenerife.com/titsa.htm

Orasul Puerto de la Cruz este o incantare, al doilea ca marime dupa capitala, Santa de la Cruz. Vegetatia este foarte bogata, sunt foarte multe plantatii de banani, palmieri, etc.

Orasul este in panta, se urca si se coboara foarte mult.

Organizarea activitatilor

In prima zi am fost la Loro Parque - un loc extraordinar de frumos, in care animalele sunt tratate foarte bine, este mai mult decat o gradina zoologica. Ce am vazut aici? Spectacole cu delfini, cu orci (al 2 -lea loc in lume unde se gasesc aceste balene), cu foci, multe specii de papagali, lei de mare, tigri, testoare, gorile, rechini, lei, pinguini, etc. Este o gradina cu vegetatia abundenta in care te poti plimba cu orele. Sfat: la spectacolele cu orci si delfini nu stati langa bazin ca stropesc si toti cei din fata nu se bucura de moment ca sunt facuti ciuciulete.

Pretul este de 35 Euro / persoana (daca se cumpara la pachet cu siam parkse aplica o reducere). In incinta parcului poti manca pranzul - noi am mancat pizza era in jur de 8 Euro/ persoana. Si pentru desert - gogoasa + cafea, am mai platit 3 euro.

Spre parc merge un trenulet gratuit.

Orarul si programele: loroparque.com/pdf/bus_service.pdf

Am gasit o oferta buna la inchirierea unei masini- 3 zile 55 Euro, un Fiat Panda, la o agentie din incinta centrului comercial Martianez. Asa am decis sa ne organizam astfel cele 3 zile cu masina: plaja Teresitas, Vulcanul Teide si Siam Park.

In a 2-a zi am mers la plaja Las Teresitas - plaja cu nisip adus din Sahara, unde apa era absolut minunata. Dupa plaja am dat o fuga si in capitala, Santa Cruz dar pentru ca era duminica si totul inchis, ne-am plimbat putin si ne-am intors catre hotel.

In a 3-a zi am mers la vulcanul activ, Teide, 3718 m. Imaginea este ca de pe Marte. Totul este unic, impietrit. Sunt forme bizare, inedite.

Telecabina costa 27 Euro /pers. (am luat biletele tot de la agentia de unde am inchiriat masina ca sa evitam coada)

Orar telecabina: volcanoteide.com/en/altav ... up_near_the_sky

Poti urca aproximativ 250-300m pana in varful vulcanului dar pentru asta am obtinut permis gratuit de aici: reservasparquesnacionales ... sNac/index.aspx

Ziua 4: Siam park - un parc de distractii foarte tare, cu arhitectura thailandeza, vegetatie la fel de bogata ca la Loro, cu toboganele ascunse intre palmieri. O adevarata incantare.

La fiecare tobogan se specifica gradul de dificultate asa ca nu va faceti probleme.

Parcul este plin de surprize :). Piscina cu valuri, lacul de relaxare, acvariu, toate te incanta.

Biletul l-am achizitionat de la agentia de unde am inchiriat masina cu 34 Euro/ persoana.

Parcarea costa 3 euro si vestiarul 3 euro+5 euro garantia pentru cheie (se restituie la plecare, cand se returneaza cheia).

Se poate lua pranzul la terasele lor - un sandwish cu suc in jur de 5 Euro.

Orar parc: siampark.net

Dupa Siam Park am vazut si stancile Los Gigantes- un colos ce se ridica din ocean

Ziua 5: Am mers la plaja Jardin din Puerto de la Cruz, cu nisip vulcanic. Am avut o senzatie ciudata dar ne-am obisnuit repede. :) Am mancat o paella delicioasa aproape de plaja, la un local unde manaca localnicii, cu 4.5 Euro (in general e cam 8-9 euro, spre centru, sau fix pe plaja). Apa nu a fost foarte calda, aproximativ 18-19 grade. Sunt curenti puternici fiind ocean.

Ziua 6: tot plaja si plimbari prin oras

Am mancat inghetata buna pe stradute, am ascultat muzica de a lor pe strada, ne-am plimbat pe digul unde se sparg valuri, am admirat locul, oamenii la un pahar de vin cu o priveliste extraordinara, am facut cateva cumparaturi -sunt outleturi United Colours of Benethon, marochinarii, am admirat bisericuta mica din oras.

In oras se gasesc supermarketuri cu preturi bune - SuperDino, Mercadona

Puerto de la Cruz este foarte frumos. Merita explorat cat mai mult. Fiecare straduta.

Oamenii sunt calzi, rabdatori, saritori, relaxati.

Tenerife este minunat, il recomandam cu drag.

Trimis de andreeaandreea5 in 07.07.17 12:44:09
Validat / Publicat: 07.07.17 15:16:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 5590 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreeaandreea5); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Plaja Jardin

webmaster87 [07.07.17 15:13:58] »

Am achizitionat vacanta in luna martie, hotel Carabela

AndruC [30.07.17 11:59:38] »

Buna,

Mi-a placut mult review-ul tau. Si noi plecam pe 7 august o saptamana si abia asteptam. In poze arata atat de frumos.

Noi tot cu wizz air zburam si voiam sa stiu daca zborul a fost ok (noi mai mult de 3 ore nu am zburat pana acum) si daca v-au asigurat masa pe durata zborului sau ati cumparat voi de la stewardese (pe chartere noi mereu am primit, dar acum cred ca depinde)?

Multumesc anticipat

andreeaandreea5 [01.08.17 12:23:16] »

@AndruC: Buna ziua, multumesc.

zborul a fost in ordine, nu au fost intarzieri si a durat app 6 h. masa nu a fost asigurata decat contra cost.

e foarte frumos, mergeti cu inima deschisa

zbor placut si vacanta frumoasa!

Andreea

AndruC [01.08.17 13:49:30] »

@andreeaandreea5: Multumesc foarte mult de informatii!!!

Skorpio_777 [31.08.17 16:10:31] »

Daca poate fi de folos cuiva in privinta inchierii unei masini in Tenerife cat si a altor Insule din CANARIE, exista societatea CICAR, diferenta imensa si placuta este faptul ca nu necesita nici o plata cu cardul, se rezerva doar masina online si in momentul preluarii masinii la fel achitati doar CASH, ceea ce inseamna zero surprize si costuri neasteptate. Am apelat la serviciul lor de mai mult ori si de fiecare data au demonstrat seriozitate si trasnparenta in serviciile oferite!

andreeaandreea5, AndruC, Skorpio_777
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: