ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2017

încărcat de pe telefon!

Liniste, Liniste, Liniste

Vineri dupa-amiaza...

Caldura mare Jhon...

Ne încolțește ideea: "La mare! "

Dau repede o căutare pe booking si vad ca peste 90% din unitățile de cazare sunt ocupate.

Dar iata ca apare libera Casa Havana. Ma uit repede pe 2-3 poze, vad ca e aproape de mare, ba camera libera are view.

Dau repede si o cautare pe AFA, nu am timp sa citesc dar vad review-uri foarte bune asa ca pun mana pe telefon si sun.

De la capătul celălalt al firului ni se confirmă disponibilitatea unei camere duble cu vedee la mare dar din păcate nu ne poate asigura pat suplimentar pentru copii, acestea fiind repartizate altor camere.

Incerc varianta cu "ne inghesuim cu totii" dar suntem refuzați pentru confortul nostru. E clar, omu stie sa faca turism zic.

Intreb ca alternativa de inca o camera lubera si o gasim la un preț mai mic pentru ca patul si camera sunt mai mici.

Acceptam așadar cele 2 camere la prețul de 210 lei/noapte cu rugamintea din partea proprietarului ca in situația in care, din orice motiv nu mai putem ajunge sa-i dam un simplu SMS.

In 20 min. bagajelw erau in masina iar in 45 minute eram deja pe autostradă.

Drumul clasic A2-Pod Agigea -Costinesti facut in 3 ore de la iesirea din casa.

Waze-ul ne-a pus pana in Havana. Ce rapid e si Waze -ul asta.

Locația este in partea de Nord a stațiunii la o distanta foarte mica de epava. Locatia de afara pare intr-o zona liniștită, fara agitația tinereasca pe care o stiam eu atribuita Costinestiului.

Locuri de parcare gasim amenajate in fata.

Ne intampina dl. George, care ne poftește sa vedem camerele.

Ce gasesc aici?

Poi in primul rand, chiar pe usa de la intrare gasesc lipit un abțibild cu unitate recomandata "AmFostAcolo 2014".

Aha zic, e clar: Am mai fost aici.

Ma loveste inca de cand am pasit pe poarta gradina foarte frumos amenajată. Ba vad si vreo 2 sezlonguri, balansoar.

Hai ca e bine!

Muzica se aude in surdină. Un hol larg, o masa, o orhidee si niste scari.

Noi urcam. Pe usi nu vad niciun numar. Poi nu are numere. Are culori.

Noi mergem la usa cu Bulina Alba. Vad pe usi Buline Albastre, Portocalii, Roz, Rosii. Deci e altfel.

Camera micuta chiar e micuță (asa cum ne spusese): Un pat de 1,40 ori ics (cred ca 2,20), un racitor, AC, un colt dintr'un TV Led. Baia pare curata.

Pentru dormit e Ok.

Mergem si la camera de jos de la parter. Bulina e verde.

Camera mult mai mare. Privirele imi fug pe balcon. E umbra si... marea e acolo. Chiar in fata, la o aruncatura de piatra. E si o masa si 2 scaune tip șezlong. Stiu unde-mi voi bea cafeaua mâine.

Aici vad un pat mare matrimonial, racitorul, aerul condiționat.

Acceptam cele 2 camere iar dl. George ne prezintă terasa care este in dreapta casei. Aici este un frigider, aragaz filtru cafea.

Cafeaua si biscuiții sunt din partea casei.

Cateva mese, vad si un tobogan micut, un leagan. Nu e pentru noi. Fetele noastre sunt mari de acum.

La loc de cinste este si diploma AFA.

Dl. George este o persoana foarte activa, disponibila si discreta.

L-am vazut in ziua următoare stergand praful, ingrijind florile, facand cafeaua.

Locatia este cu adevărat liniștită. Este aproape de mare insa nu si de plaja amenajată.

Camerele sunt curate, saltelele bune. Baia are sapun, hartie si saci menajeri nu doar in cos ci si de rezerva.

Dupa dus insa in baie se cam aduna apa.

In camera mica am stat doar la somn. A trebuit sa scot televizorul de unde era asezat si sa-l pun pe o noptieră pentru a intra in raza vizuala asezat in pozitie culcat in pat.

Costinestiului mi s-a parut foarte colorat, tineri, batrani, familiști.

Șezlongurile pe plaja amenajată 15 lei. Multe locuri si pentru cearșafuri.

Hamsiile 5 lei, midiile 6. Berea 4-5 lei.

Apa rece si adâncă.

Asadar Casa Havana este un loc curat care va poate oferi liniște daca sunteți in cautarea ei la mare.

Trimis de dalumian in 05.07.17 09:17:05
Validat / Publicat: 05.07.17 10:16:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COSTINEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dalumian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Obeliscul

danaeldreny*
[05.07.17 20:25:31]

Nici la Costinești nu am mai fost de sute de ani… parcă-mi vine să mai mai merg… și la Costinești și la Havana în același timp! Și dacă dă și cafea moca, m-a cucerit definitiv!

dalumianAUTOR REVIEW
[05.07.17 21:55:21]

@danaeldreny: si biscuiți ????

dalumian, danaeldreny*
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Havana: