ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2017
ÎNSCRIS: 02.07.12
JUN-2017
2 AD. + 1 COPII

Terasa Sandra - Costinești

Am mâncat bine aici, la terasa Sandra - de pe aleea Litoral, aproape de intersectia cu Strada Tineretului este locul unde se află acest loc de servit masa și bar. Aleea Litoral această cale de acces pana la plajă in plin sezon se poate compara liniștit cu o străduța comercială din China, pur si simplu nu poți arunca un ac pe jos, dar așa este frumos, se simte atmosfera verii si a vacanței. Și cel mai fain că nu mori de foame pe această stradă.

Acest restaurant-terasă funcționeaza din 2010 și încap aproximativ 190 de persoane la mese. La amenajarea restaurantului s-a folosit mult lemn și este rustic. Perioada zilei in care am fost era între mese in jurul orelor 18.30 așa că nu era prea multă lume, și am fost serviți destul de repede. Dar ajunge cu introducerea că mi-e foame.

Ce am măncat noi?

Ca de obicei am inceput cu băuturile, comandate fiind vodca Tazovski la 5 ron, bere Skol la 6 ron 0,5l, pepsi 0,5l la 7 ron. Am comparat puțin meniul zilei afișat la intrare cu ce aș fi vrut sa comand și am constatat este mai ok să aleg asta. Așa ca am luat meniul zilei cu 21 ron. Nu este ceva deosebit dar gustos și suficient. A și ramas ceva. Am avut ciorba de vacuță care conține carne de vită și legume, șnițel de pui cu cartofi prăjiti, salată de varza. Un mic minus a constat in faptul că cartofii prăjiti au fost taiat prea mare, dar bine făcuți in schimb. Lângă ciorbă s-au dat chifle.

După servirea mesei a urmat înghețată asortată (ce altceva merge mai bine pe căldura) cu 12 ron, si o cafea cu 7 ron.

Ce se mai poate servi pe terasa Sandra?

Încep cu băuturile, vodca 5-7 ron, tuica și pălinca 15-25 ron, whisky 8-15 ron, brandy/coniac 8-20 ron, lichir și aperitiv 5-10 ron. Tot la 50 ml. Pe prima pagină se oferă băuturi alcoolice tradiționale românești de ex. țuică și pălincă Zetea, Bran, Jidvei Vatra, Vinars Miorița, tot la 50 ml și prețuri 10-25 ron. Feteascâ regalâ, Merlot și Pinot Noir sticla de 0,75 70 ron. Berea costă 6-12 ron, coctail cu alcool 16-18 ron, coctail fără alcool 14 ron. Celelalte vinuri Beciul Domnesc, Recaș, Cotnari, Jidvei, Segarcea, Vincon, Rașova costă între 40-120 ron butelia de 0,75l. Majoritatea sortimentelor au însă prețul de 40 ron. Cine vrea să sărbătorească ceva cu șampanie, va scoate din buzunare 40-60 ron.

Băuturile nonalcoolice costă de la 5 ron (un pepsi la 0,25) până la 14 ron (fresh sortimente diferite) Mai este apa plata, minerala, sucuri diferite, ice tea, nectar, etc.

Dar să revenim la măncare. Pe prima pagină gasim recomandările bucătarului, platou pescăresc 60 ron, cotle de miel la grătar 40 ron, cotlet de porc haiducesc 28 ron, muschi de vită special 45 ron.

Ciorbele costă 8-10 ron, pizza 19-21 ron. Se poate lua și micul dejun aici costă între 12-24 ron în funcție de combinație, pare ok conținutul dar cafeaua sau ceaiul se comandă separat.

Am ajuns și la felurile doi, incep cu puiul, 15-25 ron depinde în ce formă îl vrem în orice caz nu va mai zbura... doar în gură. Porcu-i porc așa ca un mititei este 3 ron, și un platou mix grill de 500gr 60 ron. Restul de prețuri la porc sunt între 21-28 ron.

Nici o masă fără pește spune sloganul, destul de scump însă, 16-60 ron depinde ce pește a fost deoarece va innota in stomac de acum încolo.

Garniturile, salatele, ardeiul iute, mujdeiul, sosurile, pâinea costă între 1 ron (pâinea sau chifla) și 10 ron (salata de vinete) Media de preț la garnituri rămâne însă 5 ron. O salată speciala care se poate lua drept fel doi și conține și carne costă 24 ron, toate sortimentele.

Desertul constă in puține sortimente acestea fiind, clătite, inghețată, papanași, tortul casei, salată de fructe, toate la 10-12 ron. Și cu asta am și terminat de descris meniul.

Un alt loc de servit masa la 20m de restaurantul Sandra este terasa Ganinava un fel de autoservire cu împinge tava. Este foarte încăpătoare, meniul zilei aici costă 16 ron de la o anumită oră (cred că de la 18.00) până atunci 19-20 ron. Meniul constă în vreo 5 feluri de ciorbă, cca 10 feluri de fel doi, salată. Dar în meniul zilei sînt feluri prestabilite. Are și pizza la 16 ron. Am vazut ceva lume aici dar nu se stă la coadă. Aici chelnerii debaraseaza doar mesele, măncare ti-l duci singur la masă așa cum se procedeaza in foarte multe locuri pe litoral. Experiența culinară a fost bună și aici, măncarea a fost gustoasă așa că am măncat de două ori aici.

Poftă bună tuturor.

Trimis de AZE in 04.07.17 22:44:42
Validat / Publicat: 05.07.17 08:46:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COSTINEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 4243 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Costinești

Zoazore
[05.07.17 13:39:26]

@AZE: Mi-a plăcut ”panseul” tău: ”Porcu-i porc! ” Superb!

Și mi-a mai plăcut că țuica și pălinca-s mai scumpe ca whisky și vodka!

P15 și P16 sunt ravisante! Să vă fie de bine!

[05.07.17 16:08:21]

@Zoazore: Multumesc

Tuica si palinca de 15-25 ron erau descrise tot ca produse traditionale romanesti, dar nici eu nu am inteles pretul atat de mare. Ca doar la celalalt restaurant la care am fost am baut palinca la un pret mai decent, aici nu m-am atins de el.

Dar in principiu nu se moare de foame aici, se poate lua si din strada pizza, sandvisuri sau alte mancaruri la preturi mult mai mici.

[05.07.17 16:29:59]

@AZE: Ca sa pot citi articolul avand in vedere ca nu stiam ce ma asteapta am astepta un moment al zilei in care sa-l poti citi fara repercusiuni (adica dupa ce am luat pauza de pranz) asta pentru ca nu am vrut sa-mi asum riscuri.

Si am avut dreptate, am citit relaxata acest articol iar tu ai fost suficient de intelept incat sa nu ma omori cu prea multe poze tematice.

Asa incat pot spune ca am supravietuit, astfel incat felicitari, votat cu mare placere.

[05.07.17 16:46:02]

@mishu: Multumesc

Dar sa stii ca in poze se afla cele mai simple feluri de mancare nimic sofisticat. Doar meniul zilei asa cum este in realitate.

cristina47*
[05.07.17 19:30:47]

Ce dor imi era de Costinesti! Eu nu am mai fost din studentie.

Multumesc pentru poze. Nu mai recunosc decat Obeliscul si Epava.

Cand am citit cat costa tuica si palinca, am facut rapid un calcul: 15 lei x 2 = 30 lei/ 100 grame; Adica 3 milioane (ROL) / 1 kil de tuica. Doamneeee!!! Cand le-oi spune alor mei, care fac tuica de prune adevarate, n-or sa mai vrea sa mai dea nici la musafiri!!!

Mancarea pare mai accesibila. Cat costa o salata asortata?

[05.07.17 20:34:50]

@cristina47: Multumesc

O salata asortata costa 8 ron acolo.

Tuica (de fapt palinca) fac si eu, asa ca nu prea m-au incantat preturile. Am mai atasat o poza cu meniul unde sînt afisate preturile la băuturile traditionale romanesti.

cristina47*
[05.07.17 21:05:58]

@AZE: Multumesc pentru lamuriri! Votat poza!!! Dar sotul meu, tot nu crede, nici cu poza in fata!!! Eu, da....

O vara frumoasa!!!

AZE, cristina47*, mishu, Zoazore