ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2017
ÎNSCRIS: 04.07.17
JUN-2017

Sub orice critică

Nu recomand!!!

Am petrecut un sejur de 7 nopti in hotelul Alexander The Great si am regretat.Conditiile nu sunt deloc de 4 stele, serviciile nici atat.

Piscina hotelului se inchide la ora 17.30, se deschide dimineata dupa 10.00. Barul de la piscina si cel de pe plaja se inchid si ele.

Liftul functioneaza doar pana la ora 18.00, daca ramai la plaja pana mai tarziu, urci vreo 150 trepte pe jos. Seara e efectiv bezna pe scari, nu e aprins nici macar un bec. Wi-fi contra cost, sezlonguri contra cost.

Micul dejun se serveste teoretic pana la ora 10.00, dar de la 9.15 gasesti doar ramasite de mancare, nu mai gasesti tacamuri, servetele, aparatele de cafea sunt oprite. Nu ai voie sa iesi cu cana de cafea pe terasa, trebuie sa o bei in sala de mese. La cina nu este apa, daca vrei sa bei o apa, trebuie sa iti cumperi de la ei. Nici nu pot intra cu sticla ta de apa. Mancarea nu e cu autoservire, iti pun angajatii in farfurie o aripioara de pui (sau ce alegi) si te intreaba daca mai vrei. Doar cu salate te servesti singur.

Cireasa de pe tort a fost in ultima zi, cand ne-am luat sezlonguri pe plaja. 2 sezlonguri si intre ele o umbrela care nu facea umbra suficienta pt ambele. Am zis sa mutam sezlongurile 5 metri mai incolo, sa stam la umbra. Imediat au venit 2 angajati pusi pe scandal, sa ne spuna ca nu e ok ce facem, ca nu avem voie sa mutam nimic de pe plaja, ca trebuie sa stam sub umbrela.

Am intrebat de ce nu avem voie, nu au stiut sa ne spuna, doar ca daca nu ne convine, sa vorbim cu managerul. Am cerut sa il cheme pe manager, au spus ca nu o sa coboare pe plaja sa vorbeasca cu noi, sa mergem noi sus la receptie. Ne-a lasat un gust amar discutia asta, noroc ca era ultima zi de concediu.

Nu mai vrem sa mergem cu alta ocazie in acest hotel, recomandam si prietenilor nostri sa aleaga altceva.

Trimis de Ioana Ina in 04.07.17 14:19:54
Validat / Publicat: 04.07.17 16:38:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1215 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioana Ina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[04.07.17 15:54:59]

@Ioana Ina: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 85&ridAnt=78812

dorgo
    [04.07.17 18:53:21]

@Ioana: In Halkidiki esti pe teritoriul fostei Macedonii, ce a dat omeniiri pe Alexandru cel Mare, si se simte un fel de superioritate a populatiei acestui terioriu fata de restul Greciei. Ghidul ne-a avertizat sa nu laudam prea mult Grecia in fata macedonenilor greci. Noi am stat in Kalitheea, la 3 Km de Kriopigi, la o vila, foarte faina, era ordine, schimbat ceaceafuri, fete perne si prosoape, zilnic. (la receptie era permanent cineva, daca ti se defecta ceva in interior, sarea imediat cineva si reparea), dar, tot asa, n-aveai voie sa muti sezlongurile de langa piscina nici cu 2 metri iar intre 14 si 17, te scoateau afara din piscina, caci era siesta generala si pentru oameni si pentru obiecte, si apa din bazinasul de 1,20 m trebuia sa se odihneasca. Cum era plaja din Kriopigi? Lunga, lata? Nisipoasa, pietroasa? Am impresia ca toate plajele din acea parte e peninsulei sunt "cu un etaj mai jos', iar localitatea, cu tavernele si locurile de cazare, e-n deal, ai de urcat ceva, 200-300 m, cand revii de la plaja.

Ioana InaAUTOR REVIEW
    [05.07.17 08:31:52]

@dorgo: Plaja si apa au fost foarte ok. Plaja curata, lata, cu nisip fin, intrare lina in apa, apa curata. Intr-adevar, sunt cu un nivel mai jos, aveam de urcat si coborat cu liftul ori pe scari. Plaja si marea au fost "plusurile" care ne-au indulcit concediul.

dorgo
    [06.07.17 07:08:14]