ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2017
JUL-2017
single

Hotel Ibis – panorama faina din buricul Sibiului

Adresa

Hotel Ibis din Sibiu este situat pe Calea Dumbravii 2 – 4. Suntem pe drumul principal, care traverseaza orasul martir Sibiu dinspre Bucuresti spre Alba Iulia, in intersectia cu drumul care se formeaza in sensul giratoriu catre stanga spre Muzeul Astra si mai departe Rasinari – Paltinis. Centrul orasului si zona pietonala se afla la mai putin de 1 km.

Ibis. Accor.

Hotel Ibis face parte din grupul Accor Hotels, un puternic lant de magazine de pe mapamond. Ibis-ul din Sibiu este clasificat la trei stele *** si este o cladire moderna, din sticla, care se vede de la distanta, cu vreo 12 etaje.

Parcarea

Parcarea se afla in fata intrarii in hotel si este in forma cifrei 0. Este gratuita :), dar asigura un numar limitat de locuri relativ la capacitatea de cazare si organizare evenimente pe care hotelul o are:(.

Receptia

Receptia avea trei posturi de lucru :), ocupate insa 1 sau 2 functie de ora. La sosire, am nimerit un singur receptioner de serviciu si a durat cateva minute bune sa imi vina randul:(. Nu acuz neaparat receptionerul caci a avut de a face inaintea mea cu un turist care solicita multe informatii. Daca ar fi fost doi pe baricade, ar fi fost mai bine. Spatiul de la receptie este fancy. Si primitor. :))

Camera

Hotel Ibis din Sibiu ofera oaspetilor 195 camere moderne, luminoase, cu baie proprie, care arata cu adevarat bine. Camerele pot fi cu pat matrimonial sau doua paturi simple, care pot fi ocupate in regim single sau double. Exsita si cateva apartamente.

Am si o critica de adus. Furtuna violenta din Sibiu a avut darul sa scoata la iveala neconformitatile, mai bine spus neetnaseitatile ferestrei din camera mea. Cand am ajuns in camera in dreptul ferestrei, pe care am gasit-o inchisa, zacea o balta de apa pe pervaz. Am anuntat la receptie, mai mult ca personalul hotelului sa aiba stiinta de problema, ca nu mi-e era greu sa sterg singur apa de pe pervaz. Tanarul trimis in acest scop a avut o abordare gresita invinuindu-ma ca am lasat geamul deschis, cand eu de abia ce primsiem camera. Un comentariu care nu avea rost, peste care am trecut. :(:(:(

In camera mea am avut un birou generos, dulap, scaun, o masuta rotunda, oglinda mare, verticala, frigider cu minibar, safe, prize suficiente si un televizor cu multe programe de emisie.

Patul excelent, foarte confortabil, cum imi place mie :). Jos era parchet de trafic intens de buna calitate.

Am apreciat ca in camera am gasit informatii utile despre Sibiu. :)

Baia avea cabina de dus. Spatioasa, luminoasa, cu dotarile necesare, inclusiv fon. Multe prosoape. Economie la sampoane insa, caci era un singur tub fixat in cabina de dus.

Si o lauda din partea mea. Dusul avea presiune mare la apa. :)):))

Restaurantul si micul dejun

Restaurantul se numeste ””La table rouge”” si este situat la parter, intr-un open space foarte luminos si spatios. Lampadarele care asigura iluminarea au si rol decorativ impreuna cu alte elemente, rosul fiind culoarea dominanta.

Aici se poate comanda a la carte peste zi, iar dimineata se poate servi micul dejun tip bufet. Bufetul a fost foarte, foarte variat si mancarea gustoasa. Oua in diferite variante, crenvursti, carnati, mezeluri, branzeturi, legume, fructe, fresh-uri, cafele, ceaiuri, iaurturi, cereale. Din abundenta. Multe, multe fructe proaspete. :)):))

Un minus pentru graba cu care personalul mi-a suflat de pe masa cana plina cu ceai cat timp am fost pana la bufet sa completez cu un fresh de grapefruit. :(Dar si un plus pentru fresh-ul amintit. :)

Vara este deschisa si terasa.

Barul

Barul se numeste inspirat Rendez-vous. Opus receptiei, de celalata parte a intrarii in hotel, este un lobby-bar cochet, amenajat cu gust si inteligent amplasat. Puteti servi aici un drink sau o gustare. Sau mai multe. Frumos loc.

Curatenia

Curat si bine intretinut. In toate zonele hotelului. Si la afluenta mare de turisti conteaza si nu este usor de mentinut.

Alte dotari

7 sali de conferinta pot fi inchiriate in scop de business. Au o capacitate de 272 persoane. Toate serviciile si dotarile aferente sunt disponibile. Totusi, imi amintesc, cand cu mai multi ani in urma (nu apartinea Accor atunci), la un eveniment organizat aici, cand a picat curentul din cauza unei furtuni, nu a existat solutie de back-up. Corect ar fi sa spun ca dealtfel spatiile sunt foarte potrivite pentru intruniri de afaceri.

Wi-fi

Wi-fi este gratuit si accesibil in tot hotelul. Calitate buna. :)

Un hotel modern, foarte bine amplasat pentru viztarea zonei, unde m-am simtit bine. :D

Trimis de Dan&Ema in 03.07.17 13:25:52
Validat / Publicat: 03.07.17 18:44:55

VIZUALIZĂRI: 2007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 receptia foarte atragatoare cu trei posturi de lucru
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.00 EUR pe cameră

Mihai18
    [03.07.17 19:13:39]

Buna seara.

Ai scris un review bun, exact ce îmi trebuia. Am în program o cazare la un hotel în acest oraș și oscilam intre Continental și Ibis. Acum m-ai edificat, mulțumesc.

O întrebare cu răspuns facultativ. Înainte de 1989 Ibis se numea Hotel Sport? M-am cazat acolo în 1988. Locul unde se află pare același, exteriorul este altul.

Cu bine

zlatna
    [03.07.17 20:13:04]

@Dan&Ema: Felicitări pentru articol.

Am trecut de foarte multe ori pe lângă acest hotel şi mă întrebam cum or arăta camerele după renovare. Acum ştiu, unele au apă la geam.

Din câte ştiu eu hotelul Ibis este vechiul hotel Continental (sau Intercontinetal) care s-a renovat. Cred că ne lămureşte colegul AZE.

Toate cele bune şi multe concedii plăcute.

[03.07.17 21:43:59]

@Mihai18:

Ibis nu stiu cum se numea inainte de 89. Vezi ca mai am niste impresii mai vechi despre continental Forum (care e diferit de continental).

Hotelul Ibis este in primul rand foarte bine plasat, in centru. Este renovat, cu look modern, confort, si ce am mai scris.

Recomand, faci o alegere buna.

Acum depinde si de gusturi, asteptari...

Eu am comentat din punctul meu de vedere destul de pragmatic ce gasesti la fata locului. Cu bune si rele.

Per total- de bine!

Alegere norocoasa si inspirata iti doresc.

Si sa imi spui cum a fost.

Bafta!

[03.07.17 21:47:32]

@zlatna:

Ai dreptate! Sa ii dam cuvantul si lui Aze, ca vrem si i formatii loco.

Parca era Conti inainte, eu asa imi amintesc.

Acum patania cu apa de la geam, nu as fi descoperit-o daca nu era o zi ploioasa, cu furtuna.

Dar la nivelul asta nu ar trebui sa fie asemenea situatii.

Multumesc de lectura! Si aprecieri.

Numai bine!

alex1968
    [03.07.17 21:54:50]

@Mihai18: Da, hotelul Ibis este fostul hotel Continental, iar actualul Continental este fostul hotel Bulevard.

[03.07.17 21:55:54]

@alex1968: utila lamurire, bravo!

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [03.07.17 22:16:44]

@Mihai18: Era (și este încă, am impresia cu același exterior) un Hotel Sport în Cluj, cam cu aceeași arhitectură: un turn de beton. Poate la ăla te gîndești.

Zoazore
    [03.07.17 22:28:23]

@Dan&Ema: Destul de elegant! Ba chiar și apa aia era decentă acolo!

Ibis ăsta face parte din lanțul IBIS din București?

AZE
    [03.07.17 23:22:47]

@Dan&Ema: Buna descriere. Deci ai fost pe aici fara sa stiu nimic. Ok, nici o problema, prin intermediul articolului tau am vazut si eu interiorul camerelor din hotelul pe langa care trec zilnic spre servici si inapoi.

Imi pare rau ca serviciile nu au fost chiar cele mai bune dar tu fiind umblat peste tot treci usor peste aceste neajunsuri, cel putin asa te cunosc si asa sint si eu.

Hotelul Continental (numele anterior) a fost construit in anii 80 si am asistat zilnic in drum spre scoala si inapoi (stau la 10 minute de mers pe jos de acest hotel adresa mea a ramas neschimbata de atunci) Pe acea vreme am fost impresionat de acea cladire (14 etaje) de terasele de la parter, restaurantul, tot. Ferestrele erau din lemn pe atunci. Am cateva amintiri de la vizite inainte de 1989. Erau vizite la restaurant si barul de zi.

Revolutia m-a prins in Piata Unirii asa ca am vazut cum s-a tras in acest hotel si cum au fost incendiate etaje intregi. La plimbarea in oras din 25 decembrie 1989 nu am mai vazut nici o fereastra intreaga din hotelul Continental.

Pe urma s-a renovat, s-au schimbat ferestrele, am avut din nou vizite dar tot restaurant si bar, camerele nu le-am vazut niciodata. Dupa care s-a schimbat in Ibis. Sincer la ce pret este cazarea n-ar fi trebuit sa curga apa inauntru. Dar asta e treaba lor, celor care au contractat lucrarile.

Vacante placute iti doresc

[04.07.17 06:23:47]

@Zoazore: impreuna cu ibis din bucuresti si alte ibisuri din Accor

[04.07.17 06:27:14]

@AZE: multumim de completari

tata123 🔱
    [04.07.17 08:46:05]

@Dan&Ema: Am avut colegi care au stat anii trecuți la Ibis Sibiu și unii au fost nemulțumiți de mărimea camerei, totul fiind „concentrat” Parcarea devine și ea o problemă din când în când (depinde de încărcarea hotelului sau conferințele organizate acolo). Apreciez faptul că în perioada Târgului de Crăciun, de exemplu, oferă pachete de cazare avantajoase.

[05.07.17 15:06:04]

@tata123:

Eu am fost cazat aici pe vremea cand se numea Continental si am organizat si un eveniment pentru parteneri de afaceri. Imi amintesc ca atentia acordata evenimentului a fost remarcabila si as fi apreciat totul la superlativ daca o furtuna nu ne juca feste descoperind astfel ca nu sunt pregatiti cu solutie de back-up pentru pana de curent si am adus noi de la un partener din Sibiu un gerenator in 20 minute, noroc ca ne-am descurcat!

Totul arata fain, dar sa nu ploua!

La imaginea si stacheta pe care vrea sa o arate, ar trebui sa investeasac si in aceasta directie, mai ales ca nu ar trebui sa fie o surpriza ca plua la Sibiu...

Multumesc de lectura si ecou.

Numai de bine!

DORICA
    [09.07.17 10:19:52]

Am poposit o noapte la acest hotel in anul 2016, veneam din ALBANIA, ne-a placut totul, cazare, masa, personal. Da, inainte de revolutie, se numea CONTINENTAL. Am mai zis-o, uit si eu, ca sint batrin-veneam din UNGARIA, asa e.

[09.07.17 13:22:16]

@DORICA:

Multimesc de completare. Util.

alex1968, AZE, Dan&Ema, DORICA, Mihai18, tata123 🔱, zlatna, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂMyContinental Sibiu Hotel (ex Ibis) :