ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2017
ÎNSCRIS: 23.06.10
JUN-2017

Foarte nemulțumit

Oribil

La insistentele unui prieten, am decis sa petrecem 8 nopti in Ksamil, din 24 iunie. Am plecat dupa prima noapte petrecuta acolo, si asta fiindca am fost mult prea obositi sa plecam in aceeasi seara, asa cum am avut de gand, cand am vazut ce ne ofera "Bora Bora de Albania".

Ma iertati pentru duritate, dar eu un loc mai urat n-am vazut in ultimii 8 ani, de cand tot colind Grecia, Macedonia, Serbia, Italia, Ungaria etc. Totul e un maldar urias de moloz, o gramada de constructii in curs de finalizare, o tiganie absoluta, din punctul meu de vedere.

Incepand cu pluta aia sinistra care se doreste "ferry boat", pentru care am platit 3 euro/masina sa ne treaca lacul (nu sunt in stare sa faca un pod??? in Lefkada am platit tot 3 euro pentru traversarea tunelului subacvatic, dar zau nu se compara!!!), totul mi s-a parut oribil.

Circulatia in Ksamil total haotica, plin de de-ai lor cu BMW si Mertzane care nu respectau nicio regula de circulatie, niste gherete ruginite in care se vindeau cica suveniruri, mizerie cat casa peste tot, tiganie.

Vila in care am stat (o noapte, v-am zis), terminata de curand, avea o baie de 1,20/1,20 in care trebuia sa stai pe WC ca sa faci dus. De pe balcon aveai o "mirifica" imagine asupra molozului din jur si a constructiilor neterminate de pe deal.

Am mancat la o terasa care ni s-a parut mai ok (Memento parca) si vreau sa va spun ca nu a fost deloc atat de ieftin cum se vehiculeaza. Pentru 3 persoane, cu 3 portii de mancare, bere, apa si suc am platit 27 euro, exact cat ne-a costat o cina similara in Kefalonia, langa Mirtos.

Nu am fost in Bora Bora, dar mi-e extrem de greu sa cred ca asa arata.

Pentru mine, Ksamil e un vis urat, nu recomand nimanui aceasta destinatie si cu siguranta voi ocoli Albania in urmatorii 20 ani.

Trimis de cristina1972 in 02.07.17 17:09:38
Validat / Publicat: 02.07.17 18:43:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 4541 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.07.17 18:12:04]

Buna

Imi pare rau pentru impresia proasta pe care ti-a facut-o Albania; si noi am venit din Ksamil miercuri, dupa un sejur de 7 nopti la hotel New Crystal, conditii de cazare spre foarte bune, hotel situat la soseau principal, lipit de hotel Pelod, alt hotel bun; se pare ca nu ai facut alegerea potrivita in privinta cazarii si asta te- cam derutat si a accentuat starea de discomfort; eu de regula evit vilele si am ales hoteluri de pe booking notate cu cel putin nota 8

In privinta meselor servite, noi am mancat intotdeauna foarte bine si destul de ieftin, la restaurant Murati, Mariksel, pizzeria Malasi, chiar si recenziile despre restaurant le-am cules de pe tripadvisor

Am mancat midii cu 550 leka, spaghete cu fructe de mare cu 500 leka, saganaki mix fructe de mare cu 500. caracatita cu 800-900 leka, iar la fast food Beshiku mancam cu 10 euro nu m ix gril pentru 2 personae, 2 beri, apa, cafea-o cafea esspreso era 70 leka

Un euro era 130 de leka

Ca o concluzie generala, noua chiar ne-a placut; si da, am vazut si noi cladiri neterminate, destul de multa mizerie, dar... plajele au fost de nota 10

O sa scriu cat de curand un review

Alegeri inspirate alta data! Suntem, din Resita, cred ca ne si cunoastem si am fost 3 familii care am fost foarte multumite!

Ervin76
[04.07.17 11:16:38]

@cristina1972:

Si noi am fost de curand in Ksamil si parerea noastra este aceasi. As adauga ca nu merita in primul rand drumul pana acolo. Sunt aproximativ 1300 km din orasul nostru, din care doar vreo 600-700 km cu autostrada, deoarece nici in Serbia nici in Macedonia, nici in Grecia nu ai autostrada pe tot drumul.

Nu merita. Poate peste 10 ani cand o sa-si imbunatateasca imprejurimile marii. Plin de gunoaie, moloz, cladiri neterminate, fara viata de seara (sa vezi restaurantele de pe malul marii mereu goale e trist).

Vila si serviciile de tot plansul, le lipseste fineturile care fac diferenta. Este si va ramane o statiune de buget, daca sti unde sa mergi si cum sa salvezi banii. Dar nu pentru asta e un concediu. Un concediu trebuie sa te deconecteze de incordarea de zicu zi si Ksamil nu face parte din aceasta categorie. Legat de soferi, peste mine si copil era sa ne ia unul pe trecerea de pietoni... deci...

In alta parte a fost mai bine si mai frumos.

bageac*
[04.07.17 16:13:31]

@cristina1972: Buna ziua... asa este! Aveti mare dreptate. In orice caz va sfatuiesc daca mai ajungeti pe acolo sa nu va cazati la hotel LULA... noua ni s-au furat banii din camera... cind se facea curat!! chipurile... ca oricum nu au recunoscut nimic!!!

[06.07.17 12:06:16]

@AURICULUM: Si noi suntem tot din Resita si plecam spre Albania - Ksamil la inceputul lunii august. Orice sugestie e binevenita. Multumim!

[09.07.17 13:45:00]

@cristina1972:

Eu as zice ca exagerezi, intradevar sunt multe cladiri in constructie sau constructii abandonate, 8 din 10 masini sunt mercedes, mai vechi sau mai putin vechi. Nu cred ca dupa o noape petrecuta in ksamil sau in alta parte, poti sa ti faci o parere. [***]. Intamplator si eu sunt resitean dar se pare ca nu vero

In conluzie oameni buni, veniti cu incredere si nu mai ascultati toate prostiile.

[09.07.17 14:57:02]

@Alina Roxana: noi am fost 3 familii si toti am fost multumiti, nu am avut asteptari, stim cat am platit si am facut abstractie de cladirile neterminate sau de alte chestii, ne am bucurat de plaje care sunt extraordinare, de mancarea buna si ieftina; o sa scriu zilele astea un review mult mai detaliat si o sa pun si o gramada de poze; in paranteza, noi am platit 2 persoane 185 euro, sapte nopti cazare cu mic dejun la hotel new crystal; la ce hotel mergeti?

[09.07.17 15:06:14]

@AURICULUM: Noi mergem la Vila Landi-suntem 5 familii-am cautat o vila sa stam toti. Noua ne pica 312 € de familie (e apartament).

Unde ati schimbat bani?

Stii cumva daca se fac excursii spre Corfu?

[09.07.17 15:17:29]

@Alina Roxana:

Este banca tirana-piraeus si mai am vazut un bancomat de raiffaissen la o benzinarie. In rest sunt multe case de schimb daca preferati sa veniti cu euro. Noi suntem de 5 zile aici si mai stam 7 zile.

[09.07.17 15:36:17]

@Alina Roxana: noi am schimbat la casele de schimb, cea din sensul giratoriu, cursul era 131 leka un euro, inrest e si bancomat si banca, dupa cele doua benzinarii; am fost si in Sarande, Monte Carlo al Albaniei, foarte frumos, acolo sunt mai multe banci, am retras cu cardul de la Brd; In Corfu poti sa treci numai din Sarande!

[09.07.17 15:40:16]

@daniborca: aveti dreptate, chiar e un loc in care sa mergi, noi am stat 8 zile si ne pare rau ca nu am stat mai mult, incepusem sa devenim de ai casei, chiar ne a placut mult, asa ca mergeti cu incredere! :-)

[09.07.17 15:58:24]

@daniborca: Multumesc! Ne recomandati ceva restaurante/ taverne in Ksamil?

[09.07.17 16:02:59]

@AURICULUM: Multumesc mult! Seara ati avut ce face in Ksamil sau recomandati Sarande daca vrem sa iesim seara? Am inteles ca Sarande e mai animata.

[09.07.17 16:03:21]

@Alina Roxana:

Guvat si mai cateva de langa el sunt f faine si mai ales privelistea cand apune soarele, in rest toate sunt ok. Cam aceleasi tipuri de mancare doar pretul difera cu 2-7 lei... Intrati la orice restaurant vi se pare ok fara frica. Neaparat sa vizitati Sarande seara.

[09.07.17 16:38:11]

@Alina Roxana:

Aseara am fost prima oara in Sarande si o sa mai nergem. E clar mai animat, dar si in ksamil ai pe unde sa te plimbi. Nu va mai stresati asa mult, o sa vedeti la fata locului ce si cum. Acum e f cald...

[09.07.17 16:40:40]

O chestie faina, recomand wind grecia. Semnal 4G tarife ca acasa. Mai sunt cosmote si vodafone dar wind are semnal cel mai bun

[09.07.17 16:42:11]

@daniborca: Multumesc! Abia astept sa mergem! Sa aveti un sejur cat mai placut!

cristic66
[10.07.17 16:42:54]

@daniborca: multumesc pt review, voi fi intre 2 si 7 aug in Ksamil... eu voi risca contrar celor care au alta parere pe aici; toate cele bune

dognean
[12.07.17 15:19:39]

@daniborca: Noi plecam sambata in Himare din Timisoara. Ati intrat pe la Qafë Botë? Ati stat mult in vama?

[12.07.17 15:33:56]

@dognean: Noi am venit prin Croatia. Pe unde am intrat noi am stat 2 ore in vama... un singur control facut de muntenegreni, a durat vreo 3-4 minute doar la noi...

[12.07.17 16:38:40]

@daniborca: Ati trecut cu buletinul in Albania? Noi nu avem pasaport. Dar mai scria cineva ca merge si cu buletinul.

[12.07.17 16:49:49]

@Alina Roxana: buletinul inclusiv in bosnia si hertegovina

[12.07.17 21:12:12]

@Alina Roxana: am trecut fara probleme cu cartea de identitate (CI), vamesul albanez foarte amabil la dus, si la intors la fel

[12.07.17 21:16:53]

@dognean: la dus am trecut pe la kakavia, am coborat de pe autostrada la ioannina, iar la intors am trecut canalul butrinti cu pluta improvizata si am mers pe qoafe bote prin igoumenitsa si autostrada A2

over
[23.09.18 12:57:17]

Buna ziua. Am tot fost in Thassos si parca as schimba. Ma intereseaza tot ceva in genul asta, cu plaje cu nisip, apa putin adanca, buna pentru pitici. Ceva in Europa de sud-est. Multumesc.

Nasshu
[23.09.18 13:02:15]

@over: Ksamil nu e ce cauți. Încearcă Himare sau Dures. Asta în Albania.

O altă variantă ar fi Muntenegru. Acolo ai mau multe opțiuni la alegere.

Dacă vrei tot Grecia încearcă Tolo ( Peleponez)

over
[23.09.18 13:40:45]

@Nasshu: In Muntenegru am inteles ca-s plaje cu pietre. M-au atras si pe mine peisajele. Mai vedem, mai studiem. Multumesc pentru raspunsul rapid.

Nasshu
[23.09.18 15:23:39]

@over:

In Muntenegru am inteles ca-s plaje cu pietre.

Nu nepărat sunt destule zone unde este nisip, iar când spui pietre de fapt e vorba de un pietriș destul de mic. Pietre e exagerat

Alina Roxana, AURICULUM, bageac*, cristic66, daniborca, dognean, over
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Ksamil: