ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2017
ÎNSCRIS: 18.07.14
JUN-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 4ani + 8ani

Resort pentru familiile cu copii

Tocmai ce ne-am intors dintr-un sejur de 6 nopti la hotelul Sol Nessebar Bay.

Incep cu concluzia de final (pentru cei care nu au timp sa citeasca tot review-ul): Superb. Sigur o sa mai trecem pe la ei, daca nu vom schimba locatia.

Si acum sa detaliez sejurul. Ruta aleasa a fost: Militari-Giurgiu-Ruse-Varna-Nessebar (timp total 6 ore).

Am plecat din Bucuresti (Militari) pe la 5:30. Am trecut destul de repede prin puctul vamal de la Giurgiu (taxa de pod este de 13RON). Am luat vigneta imediat dupa "giratorul faimos" din Ruse (45 RON. Atentie: se plateste in RON sau Euro) si ne-am continuat drumul pe ruta sus mentionata. Am mai avut o oprire la Praktiker-ul din Varna (la intrare) pentru a ne dezmorti putin. Am ajuns la hotel pe la 11:30.

Eram ingrijorat la plecare ca nu o sa gasesc locuri de parcare. Surpriza: locuri de parcare la discretie. Pe alese. La umbra, la soare, la lumina, la intuneric, langa camerele de supraveghere sau dupa copacei. Benzina sa ai sa-ti muti masina dupa mofturi :). Noi am parcat-o langa intrare. Parcarea a fost 10 leva/zi (Atentie: pastrati bonul de la receptie pentru la plecare. O sa vi-l ceara paznicul.)

Acum, urmeaza cazarea. Am bagat 20 de leva in voucher (ca asa m-a invatat un coleg ca sa-mi dea camera mai repede), dar nu a tinut. Ne-a pus bratarile si ne-a invitat sa revenim pe la 14:00. Camerele sunt prestabilite inca de cand se fac rezervarile, zic eu, pentru ca finii nostri s-au cazat imediat si fara "spaga". Am mers la masa, ne-am mai invartit pe acolo sa ne facem o parere despre resort si ne-am intors pe la 13:20. Am intrebat la receptie daca s-a eliberat camera, dar raspunsul a fost sec: reveniti in 30 de minute. M-am dus pe etaj si am intrebat-o pe Maria (menajera noastra. Super doamna) daca s-a facut curat in camera. Mi-a spus ca este gata de cazare. Am coborat la receptie putin rozuliu la fata si i-am mai intrebat inca o data. Raspunsul a fost pe masura asteptarilor: Da, este libera. Poftiti cardul de acces.

Si de acum pot spune ca a inceput concediu. Carat lucrurile in camera, despachetat, bagat la somn. :)

Acum o sa trec mai rapid prin cele 6 zile ca nu am remarcat ceva special.

Masa: De tip bufet. Cred ca nu exista cineva care sa plece cu burta goala.

La micul dejun: dulceturi, unt, branzeturi, mezeluri, iaurturi, miere la fagure, fructe, clatite, omlete, oua fierte, cremwsti, bacon prajit, cereale, cafea, suc, etc.

La pranz: ciorbe, fripturi de porc, pui, curcan, vita, peste, branzeturi, iaurturi, pizza, cartofi prajiti (meniuri de bebelusi), fructe, prajituri, etc.

La cina: cam ca la pranz + branzeturi rafinate si torturi.

Seara, de la 20:30 pana la 21:00 este Kids Club Disco. De la 21:30 pana la 22:30 incepe programul de varietati. Sambata seara era un spectacol traditional bulgaresc. Intr-o seara, parca miercuri, a fost avampremiera la "Frozen", urmat de un minifoc de artificii (Minifoc de artificii care se repatau la 2 zile).

Exista si vreo 5 tipuri de topogane de apa, dar noi nu ne-am dat, ca nu prea ne plac. Dar sigur sunt interesante. Am preferat sa mergem la plaja (PLATITA: 20 leva/zi=2 sezlonguri + 1umbrela+1masuta. Am negociat cu domnul salvamar si ne-a lasat la 80 leva toate zilele). Nisipul super fin. Marea, cam rece in primele 2 zile. Apoi, cu canicula, s-a mai incalzit.

Dupa masa, mergeam la piscina hotelului care iar este super frumoasa. Pe la ora 16:00 se organizeaza zilnic jocuri in piscina (de la basket la polo). Puteti folosi oricare din piscinele resortului. De mentionat ca plaja gratuita a resortului, este cea din paduricea de pini, dar care se cam ocupa imediat (locurile mai "interesante").

Va recomand plaja de la Bay pentru ca acolo este si ghereta de inghetata si sandwich barul de la plaja.

Va recomand sa va faceti timp sa dati o fuga si pana in Nessebar (the old town). Este super frumos. Finii nostri spun ca seamana cu oraselele din Grecia. Plin de suveniruri, si monumente interesante. Daca optati la varianta cu masina, parcarea costa 2 leva/ora. Dar mai sunt si variantele: autobuzul, taxiul - de la hotel, Sea Taxi - de pe plaja Bay sau pe jos (2 km - dus).

La intoarcere, am plecat pe acelasi drum. Taxa de pod a fost 2 euro sau 4 leva. La vama nu am asteptat prea mult (in jur de 10 - 15 minute). Si o informatie pentru soferi. Consumul mediu a fost de 7l/100km (cu AC pornit tot drumul, incusiv la ora 5:30 la plecare). Masina: Skoda Octavia 1.6MPI.

Cam atat am avut de spus despre sejurul la Sol Nessebar Bay (primul in Bulgaria). Sper sa nu fi uitat ceva important.

Va doresc o vacanta cel putin la fel de frumoasa ca si a noastra si un drum bun.

Trimis de Laurentiu P in 02.07.17 12:00:09
Validat / Publicat: 02.07.17 12:32:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2740 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Laurentiu P); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[02.07.17 12:28:54]

@Laurentiu P:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 88&ridAnt=78712

• Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Bay Resort & Aquapark: