ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2017
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 14.16

Pe urmele vânătorilor...

... de plaje!

’’Vinovată’’ – în sensul bun – că am ajuns pe aici este Irina (aka @irinad). Căutam o zonă la Marea Ionică și nu mă puteam hotărî deloc, asta până când mi-au picat ochii pe review-urile ei vezi impresii. Am deschis harta, am văzut plaja și spre bucuria celorlați din familie care ma pisau la cap de ceva vreme să mă hotărăsc unde mergem am decis: Vrachos, plajă MAREEEEE dar și destule de vizitat în zonă.

Pentru început am identificat posibilitățile de cazare în zonă, le-am verificat/triat pe AFA / TRIP / Booking și am purces la trims e-mail-uri.

Primii care răspund cu promptitudine – rar în cazul grecilor – sunt aia care au ca subiect ’’ mail delivery subsystem’’ apoi ori că nu mai e valabilă casuța de mail, ori că e plină. Următorii sunt ăia care nu au ce vrei tu dar îți oferă ce vor ei. Printe ultimii dar și cei mai serioși sunt grecii care răspund la 2,3 zile. Ăștia de obicei au ce vrei tu, dar tu trebuie să te înarmezi cu răbdare că orice îi întrebi tot la 2,3 zile răspund.

Cu unul din ăsta am bătut și eu palma la 80 euro/noapte /apartament (nu mă tocmesc, nu cer reduceri, pentru că pentru o concesie făcută mă simt obligat să fac și eu concesii). Omul amabil mi-a făcut rezervarea, avans nu mi-a cerut!!! Fericit anunț chibiții, ei mulțumiți, eu mulțumit! Asta până la ședința cu parinții de final de an! Băietul mai puturos din fire, liceu tehnologic, în loc să termine și el școala ca toți ăilalți ce să vezi, 1 săptămână practică! Exact săptămâna rezervată în Grecia. Pfff!! deja mă treceau apele și nu era chiar cald. Dau mail iar la grec, îi explic situația, surprinzător o înțelege batrănelu’! Eu să fiu convingător mă ofer să-i dau un avans să nu par neserios. El și mai serios spune că e prea scump comisionul la Western, mai bine bem o bere de banii ăia! Eu fericit... mamă ce om... apoi văd știrile la TV... era perioada aia când în Grecia era nașpa cu băncile și ei nu prea puteau să scoată bani cum vroiau de unde vroiau! Așa că nu de comisionul meu îl durea pe el ci de banii lui :) ! Una peste alta ’’parfum’’ pentru mine. A, bere n-am băut dar i-am dus o sticlă de palincă – după cum îi sticleau ochii vreo două seri la rând, să mai fi fost – el la schimb mi-a trimis în cameră un borcan cu miere.

Despre drum nu spun multe, îl cam știu toți cei care au mers în Parga, Sivota, Corfu... nu e nici greu, nici ușor, l-am făcut dintr-o bucată la dus, am ajuns cu bine deși prin munți am avut o mică problemă cu mașina – nu se mai alimenta- amintire de la vecinii bulgari OMW Sandanski.

Bun, dacă tot am ajuns la hotel - și așa m-am cam lungit cu preambulul, noroc că e cald afară și nu ma grăbește nimeni să deretic prin grădină – să trecem la ale hotelului:

Hotel/Apartament/Plajă- Piscină /Diverse

Cine are curiozitatea să se uite pe hartă o să vadă că hotelul este amplasat foarte aproape de plajă, treci șoseaua, dacă nu te calcă mașina ești pe plajă! Bani în plus plătiți degeaba de leneși! Bine nu neapărat aici, nu am fost singurul norocos care a stat așa :), practic toate hotelurile așa sunt poziționate. De fapt stațiunea ține cât ține plaja (vreo 3km). Plajă/șosea/Hoteluri, tavene, magazine (2, că e mică stațiunea :)). În randul doi 2,3 case ale locanicilor și în randul trei dealul!

Are ceva teren, practic are 2,3 corpuri de clădiri la mijloc curte, piscina! Hmmm cochet! Parcarea și în curte la soare, și în stradă și prin curte la umbra unor copaci pitici, care cum pe unde prinde loc, dar de rămas cu ea prin altă parcare nu rămâne nimeni. Imagine aeriana

Apartamentul, studio cum îi zic ei, garsonieră pe la noi... OK! Spațios. prima încapere 2 paturi de o persoană, chicineta cam cu tot ce ar trebui unora de vor să pajească pește sau să fiarbă oua :) în concediu. Cealaltă încăpere, pat dublu, bucuria Arinei :) ușă între cele două camere. Nu scârția nici ușa nici patul. Din ambele încăperi se ieșea pe terasă! Și ce terasă am avut... 6-7 m lungime, 1,5 m lățime la umbra unui palmier cu vedere parțială la mare! Am spus nu mai plătesc vedere la mare că o plătesc degeaba, ziua nu pot să stau pe terasă din cauza soarelui, iar seara, noaptea, vederea e degeaba! De remarcat faptul că aveam vreo 3-4 prize pe terasă așa ca nu trebuia să stau cu ușa deschisă sa pot folosi tehnica IT din dotare.

Baia, clasic! Nu foarte mare, acel prag minim gen delimitare cabină de duș, perdea, etc! Ne-am obișnuit, ultimul face baie și baltă pe jos Vali (mic) așa că nu e mare problemă.

De curat curat, gresie peste tot pe jos – un mic dezavantaj însă, de erai ud pe picioare era alunecoasă plus ca e zgomotoasă, noroc că nu sunt discoteci în zonă). Fiind la ’’self’’ regula casei era că odata la 2,3 zile se schimbă toate cele și se face curat! Noi abia ajunși de pe drum am umplut instant coșul de gunoi așa că ne-am gospodărit singuri și l-am aruncat la tomberon peste stradă, problema era că nu aveam alți saci de gunoi. Așa că am semnalat problema și bonus am primit curățenie zilnic în cameră! Pentru urgențe aveam mop și găleată!

Nu știu din ce materiale fac grecii hotelurile, dar cu izolarea fonică – nu e prima dată – am constatat că stau un pic cam prost! Am avut și aici o mică problemă chiar și eu care nu mă trezesc nici dacă se dărâmă casa pe mine, dar nu știu ce dracu gatea una la 6 dimineața de ziceai că frământă cozonacii! Ba îi scăpa ibircul pe gresie, ba ligheanul, naiba știe dar a trezit tot corpul de hotel! Noroc că a terminat repede că altfel eram în stare să ma duc cu mopul la ea la ușă, evident nu să o ajut la curățenie. A doua zi a plecat așa că nu au mai fost mari probleme.

Piscina destul de măricică nu am încercat-o, doar sunt la mare, mă pot bălăci în lighean și acasă, plus că programul de relaș era fix în perioada când noi plecam de la plajă din cauza soarelui! Am remarcat însă prezența permanentă a unui ’’salvamar’’. Acum nu știu cât de salva... era... dar era echipat corespunzător! A... nu arăta ca David H dar nici urâțel!

Plaja... e, ăsta a fost motivul principal pentru care am ales stașiunea /hotelul! LUNGĂ, LATĂ, NISIP! Intrarea în apă ușor abruptă, dar noi vrem să fim aproape de ’’probleme’’ așa că nu cautăm intrări line cu apă până la genunchi pe distanță mare de ajungi la ’’problemă’’ când problema e deja...

Sezlonguri free, erau și niște caiace gonflabile free – nu m-a certat nimeni că l-am folosit! Evident, cei de la barurile din jur veneau și întrebau dacă dorim ceva dar nu erau agasanți cum am pățit în Paralia! Noi fiind matiniali eram cam singuri pe 100 mp, pe plajă dimineța. Nu rezervam șezlonguri dar am observat că majoritatea făceau plajă în dreptul hotelului unde erau cazați și țineau cont care cum se așezau! Din avion cam așa arată plaja youtube!

Undeva spre capătul dinspre Igoumenitsa erau si ceva scutere/parasailing dar nu suntem mari amatori așa că nu cunosc prețuri. Din loc în loc un teren de fotbal, unul de volei! Per total OK!

Masa

Teoretic aici nu ar trebui să punctez! Practic o voi face!

’’Batrânelu’’ pe vremuri avea și restaurant și bar, dar din motive de el știute a decis să le închirieze! Banul vine sigur fără bătaie de cap!

Pe micul dejun ne cerea 5 euro / zi / persoană! Am zis pas! Prima zi am luat de la magazinul din colț, apoi dacă tot am ajuns la un service auto în Igoumentisa din cauza vecinilor bulgari am dat o raită pe la LIDL și ne-am luat cele necesare pentru micul dejun! FĂRĂ OUĂ! Clar!!!

Deși închiriată, terasa funcționa în incinta hotelului și la prânz – din cauza căldurii – mâncam acolo!

Stațiunea – în cursul săptămanii bate vintul, se aglomerează sâmbata/duminica - fiind mică nu mereu găseam ce vroiam, dar... am ales pește de multe ori! Motivul?! Nu aveau, așa că baiatul care servea ne întreba dacă vrem pește, suna pescarii și venea pe plajă să ne spună ce au prins, nu ce au cumpărat alții și au decongelat. Ăsta e motivul pentru care o să punctez și capitolul masă!

În rest am mâncat și pe la alte terase, e și un fast food era mereu coadă?!! nu l-am încercat!

Pff, or mai fi de spus dar deja m-am lungit (dacă sunt întrebări, răspund punctual prin ecouri), e cazul să trec la:

Vrachos

Asta-i partea scurtă! Sanatoriu! Plajă /șosea/hoteluri- taverne – ’’magazine universale’’ (2)... au bere la rece! Nema discotecă, sus –jos 3km dus, 3km întors... o bere la dus, o bere la în jos :)... a, cu pauză la Frozen Yogurt! Bun!

Luni –joi bate vântul, de vineri e jale... vine lumea de la oraș Igoumenitsa și zici că ești în Constanța în zi de sărbătoare!

Bere rece și bună, Frozen yogurt la fel de bun! Recomand berea sau iaurtul :) !

Opționale

Asta o să fie semi-scurtă :) !

De ajungeți aici cu agenția/autocarul ca în stațiunea /satul pescăresc vecin (ă) (Ammoudia) aveți o șansă în plus: dincolo sunt mai mai multe străzi deci mai multe treceri pietonale/mai multe riscuri?!! În rest sunteți la ’’mâna’’ agentului de turism, concediu ieftin opționale scumpe!

De ajungeți cu mașina personală, pentru început recomad citirea articolelor scrise de @irinad și să vă tot plimbați!

Ce am făcut noi?!

- am vizitat Parga – nu mi-a plăcut, prea aglomerat – Sivota... hmm prea liniște în comparație cu Parga :)

- am făcut o croazieră PAXOS/ANTIPAXOS achiziționtă din Parga

- am fost o zi în Corfu /TOWN, am lăsat mașina în port la Igoumenitsa, deci perpedes

- pe la ’’cataroaie’’ nu am umblat prea mult, după experiența Halicarnassus când Ana a ’’decretat’’ pietre ca ăstea are și mamaie la țară

- am mai făcut și altele... dar (SÂC!) nu prea sunt de spus, nici poze nu am :)

Recomand însă să lecturați și review-urile marca @irinad care descriu foarte bine zona și ce puteți vedea / face acolo!

P. S.

Pentru cei care au citit până aici sau au citit doar finalul, am o întrebare!

Ghici ce plajă/plaje ’’vânez’’ anul acesta?

Trimis de Nasshu in 01.07.17 20:50:13
Validat / Publicat: 02.07.17 18:01:10

VIZUALIZĂRI: 2381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nasshu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Piscina evident! Noi însă nu am testat-o! Copiii s-au bălăcit de vreo 2 ori și cam atât.

webmaster39 [01.07.17 23:41:40] »

=

Nasshu [02.07.17 10:45:44] »

@webmaster39: Sunt ok! Și coordonatele și ILM!

Mulțumesc!

Dan&Ema [02.07.17 18:08:50] »

@Nasshu:

Dau eu start vot la @Nasshu!

Lunga, lata, cu nisip

Si o corectie, domnule: @irinad nu e Irina, e Irinel si Nadine.

O introducere buna pentru destinatii grecesti, unde in cateva zile plecam si noi. In ultimul timp, ca sa ma incarc pozitiv, am tot vizionat imagini din Grecia si am strans informatii despre ce ma intereseaza pe mine peste cateva zile, asa ca multumesc pentru acest articol in ton cu gandurile mele.

Nasshu [02.07.17 18:22:00] »

@Dan&Ema: Mulțam pentru corecție și vot! Băgat la cap pe viitor

ANILU [02.07.17 18:43:02] »

@Nasshu:... bem bere, caniculă, AFA, ia uite Nasshu a fost deja în Grecia.

Dau drumul la melodia atașată, mi se face pielea de găină, îmi place Grecia, asta e...

După ce am citit articolul am văzut că este din vara lui 2015, nu m-a deranjat eu tot l-am citit.

V-a plăcut în Paxos și Antipaxos bănuiesc?

Știu că vara trecută ați fost în Albania.

Bănuiesc că undeva la mare și plajă, ve-ti merge și vara asta.

Bănuiesc că v-a fi Grecia, nu contează unde, important este să vă simțiți bine.

Vacanță frumoasă.

Toate cele bune.

Nasshu [02.07.17 18:48:04] »

@ANILU: Călduț! Grecia da, dar e maree și lată și lungă!

N-am ajuns încă, urmează pe 6.08! Acum vorbesc iar cu un grec serios, îl aștept să răspundă - iar - de două zile!

Mie CLAR mi-a plăcut să văd Paxos/Antipaxos, Arina a avut ceva de ''mormăit'' dar e de înțeles !

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.07.17 19:09:58] »

@Nasshu: E din 2015 - sejurul -, dar bănuiesc că mari schimbări nu au intervenit de atunci, mai ales în privința plajei. La sfârșit de august avem cazare la Ammoudia; dacă n-o să-mi placă plaja de acolo, mulțumită ție voi ști cum să mă repliez.

PS: Ai dreptate: reviewurile @irineid pe zona asta sunt the best.

Nasshu [02.07.17 19:34:37] »

@Carmen Ion:

dacă n-o să-mi placă plaja de acolo

E faină plaja... doar ca nu lungă/lată e curbă/lată pe alocuri și mai mică!

Fără mașină/ transport personal tot sanatoriu e!

Dacă te poți deplasa liber, zona este de vizitat!

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.07.17 20:06:27] »

@Nasshu: Știu că e "sanatoriu", tocmai de aceea am preferat Ammoudia în detrimentul Pârgăi. Am planificat totuși și niște deplasari

Zoazore [02.07.17 20:24:36] »

@Nasshu: Am citit tot, nu doar finalul, dar mi-e lene să ghicesc. Grecia, oricum. Să vă fie de bine și vacanțe frumoase în continuare!

Nasshu [02.07.17 20:37:15] »

@Zoazore:

Am citit tot...

Nu chiar, dacă citeai chiar tot era ușor de nimerit/ghicit!

Mai am speranțe !

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.07.17 20:45:10] »

Mă bag și io la ghicit: Kefalonia.

Zoazore [02.07.17 20:45:57] »

@Nasshu: Ți-am zis că mi-e lene!

Nasshu [02.07.17 20:48:10] »

@abancor: Nope! Altă întrebare destinație?!

P.S,

Călduț!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.07.17 20:50:59] »

@Nasshu: În sfârşit am ajuns şi eu acasă să pot să scriu ceva. Am văzut de pe telefon, pe când eram în maşină, acum vreo oră-două articolul, am "picat pe spate" încă de la titlu, dar nu puteam răspunde.

Ce-aş avea de spus decât că sunt foarte bucuroasă atunci când altcineva găseşte vreuna dintre informaţiile date de mine utilă şi mă mai şi citează.

Nu se mai pune problema dacă e vorba de vreun articol întreg recomandat a fi consultat.

Mulţumesc mult nasshule, îmi face plăcere să ştiu că ţi-am fost de folos şi chiar m-ai făcut tare curioasă în privinţa plajelor pe care urmează să le vânezi! Probabil ne vei spune la un moment dat, până atunci, toate cele bune!

Nasshu [02.07.17 20:54:22] »

@irinad: păi dacă plec tot la ''vânătoare'' ești (cam) singura care poate ghici destinația (următoarei ''vânători'')

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.07.17 20:57:27] »

@Carmen Ion: Păi să-ţi spun şi eu la fel cum mi-ai spus şi tu mie: "Mă lauzi mereu, nu ştiu dacă merit mereu! "

Mulţumesc mult şi ţie Carmen, sper să-ţi fiu de folos şi ţie cu zona Ammoudia şi împrejurimi!

Vacanţă plăcută!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.07.17 21:00:45] »

@Nasshu: Kefalonia, cumva, cum bine a zis şi @abancor?!

Vezi, nu mă pune să ghicesc prea mult, că eu am scris şi despre "vânătoarea de plaje" de pe lângă Tolo, din Peloponez!

Şi promit că vor mai urma şi alte şedinţe de vânătoare în Grecia, dar mai la toamnă!

Nasshu [02.07.17 21:02:12] »

@irinad: BINGO! premiul e adjudecat! La următoare întâlnire AFA!

Dap, TOLO este !

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.07.17 21:05:33] »

@Nasshu: Abia aştept: şi premiul , dar mai ales să văd ce părere vei avea după ce vei vedea Kefalonia!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.07.17 21:38:57] »

@Nasshu: Vezi ce înseamnă să nu văd în timp util ecoul tău? Fac greşeli, dar, înţelegi tu, abia aştept să văd ce părere ai când te întorci din destinaţia pe care ţi-ai ales-o! Na, c-am zis la general, că nu mai vreau să fac vreo gafă!

Oriunde te vei duce, îţi doresc vacanţă minunată să ai şi sper să-ţi placă şi ţie zona, cel puţin la fel de mult cât mi-a plăcut şi mie!

mishu [01.10.17 21:30:27] »

@Nasshu: Vezi ce inseamna sa nu deschizi un articol cand il vezi, ajungi sa le citesti mai apoi din intamplare. dar acum nu ma las pana nu ajung la zi.

Mi-a placut locul ales, as fi lenevit si eu pe acolo recunosc cinstit si sa ai ocazia sa poti vedea rasaritul de soare de atat de aproape e minunat.

Mi-a placut ca nu ai pus poze cu "haleala" dupa cum spui tu. Pai ai pus doar doua poze, insa ce poze .

Felicitari, votat cu mare placere.

Nasshu [01.10.17 21:33:36] »

@mishu: ms! am restanțe... și la poze cu haleala !

sdanutza [03.04.18 21:47:10] »

Buna seara!

Am 2 intrebari legate de cazare:

1. Stiu ca nu ati intrat in piscina, dar aveti idee daca apa era calda? Am fost noi in Thassos si apa se " reimprospata" in fiecare dimineata, piscina era asezata cumva la umbra si era rece apa.

2. Cum ati luat legatura cu " batranelul"? Noi am cautat pe google hotelul, am gasit 2 nr de telefon dar nu raspunde nimeni. Am trimis e-mail si ne-a cerut un avans, insa comisionul bancii e de aprox 50 euro. As incerca sa va urmez exemplul, cu tuica! ????

Multumesc anticipat!

Nasshu [04.04.18 07:00:47] »

@sdanutza:

1. eu nu am folosit piscina, dar copii da. Apa era caldă ăn iulie cînd am fost noi. Este soare la piscină cam toată ziua.

2. Dacă nu mă înșeala memoria, în acel an Grecia era în plină criză și cam toți grecii își scoteau banii din cont și preferau să stea departe de bănci. Pesemne acesta a fost motivul pentru care nu a cerut avans.

Când spui 50 euro comision cred ca te referi la un transfer gen Wester Union care are, e drept, niște comisioane cam mari. Anul trecut a fost prima dată când am achitat un avans pentru cazare, dar am facut-o prin transfer bancar online - banca mea permite plați în lei, care sunt convertite în euro - către clienți externi (UE și nonUE). Comisionul a fost mic - fiind vorba de o țară UE - cca 10 euro.

AI nevoie de un cont bancar și codul SWIFH al bănci din Grecia. Comisionul de 10 euro e cel mai mic, pe măsura ce mai crește suma, la cei 10 euro se mai adaugă un procent din sumă.

Eu am vorbit cu el - de fapt fata lui răspundea - numai pe mail. Răspundea la cca 1 zi, două.

Dacă nu poți efectua o plată cont to cont, explica-i că e comisionul prea mare... cca o nopate de cazare și poate renunță.

Mai trebuie să ai în vedere un aspect. Văd că ai copii relativ mici. Apa mării, pe toată lungimea plajei se adâncește destul de repede, la cca 4 m de mal are cam 1,7 m.

sdanutza [04.04.18 08:56:50] »

Buna dimineata!

Multumesc pentru informatii!

Noi vom merge in ultima saptamana din iunie (sper sa fie apa marii calda). Daca piscina e la soare, s-o incalzi apa!

Referitor la avans, sotul meu a vrut sa plateasca, asa ca nu stiu detalii, dar daca nu va accepta plata la destinatie, atunci o sa-i spun de varianta pe care mi-ati spus-o.

La e-mail ne raspunde Anastasia Stavrou, probabil fiica " batranelului".

Copiii au in prezent 7, respectiv 10 ani si amandoi stiu sa inoate, insa e bine ca ati mentionat adancimea rapida de la mal.

Vom fi mai precauti!

Oricum, noi vrem sa vedem Parga, asa ca vom sta probabil ultimele 2 zile pe plaja de pe Vrachos!

Multumesc mult inca o data!

Numa bine!

ANILU, Carmen Ion, Dan&Ema, irinad, mishu, Nasshu, sdanutza, Zoazore