ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2017
ÎNSCRIS: 22.04.12
JUN-2017

Unde mancam in Pucioasa?

Am cautat raspuns la aceasta intrebare pe AFA, unde am gasit recomandarea @iulieinic vezi impresii care a acordat o nota foarte buna restaurantului “La Taverna”. Am intrebat si rude atotcunoacatoare ale judetului. Acelasi raspuns ferm, din prima. Asa ca ne-a fost usor sa decidem.

Restaurantul este situat pe strada Republicii, cea principala a urbei dambovitene, la nr. 161.

Intrarea in curtea locatiei ne-a dezvaluit o gradina plina cu umbra, cee ace aveam nevoie dupa hoinareala prin oras si imprejurimi pana la Bezdead vezi impresii. Era racoare, categoric cu cateva grade mai putin in termometre decat sub bataia soarelui. Umbra era asigurata de o aglomerare de foisoare, sub fiecare fiind una sau doua mese de 4 persoane, care putea fi si alaturate, la nevoie.

Meniul foarte atractiv. Preturi mici si o diversitate foarte mare de produse oferite. Noi am ales platou varianta II, care cuprindea doua tipuri de carne si legume la gratar si imbina exact cee ace ne doream inainte sa deschidem lista de meniu. Am mai comandat un suc alcoolic si o limonada. Ieftin si bun. Total 45 lei pentru doua persoane.

Servirea a durat 45 minute, iar la cei care au avut norocul sa mai gaseasca un loc liber dupa ce am ajuns noi, si mai mult decat atat, ospatarul anuntand insa pe cei care se opreau motivand ca au in pregatire si un eveniment in salonul de la interior, ceea ce era si adevarat. Cum noi nu ne grabeam, a fost ok. Si... Mancarea a fost gustoasa, asa ca a meritat asteptarea.

Am atasat si cateva poze cu alte optiuni oferite de aceasta terasa restaurant.

Da, este un loc pe care il recomandam sin oi mai departe. Potrivit si pentru cei aflati in transit, fiind situate la drumul mare, dar totusi protejat de gradina plina de umbra si copaci (visini).

Trimis de Dan&Ema in 01.07.17 08:45:05
Validat / Publicat: 01.07.17 10:49:46

VIZUALIZĂRI: 1789 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 platoul ales de noi - foarte gustos

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[01.07.17 14:20:43]

@Dan&Ema: Multumim pentru recomandare! Mâncarea arată bine (din ceea ce ne-ai arătat), iar preturile par și ele destul de prietenoase! Dacă vom ajunge prin zonă, vom avea in vedere restaurantul ”La Taverna”. Am mers și cu alte ocazii pe mâna voastră și am fost foarte multumiti (de exemplu, la ”Millenium” din Târgoviște sau la ”Hanul Secuiesc” de la Băile Tușnad).

Vă dorim un weekend excelent!

danaeldreny*
[01.07.17 16:16:24]

Vai, ce super cool aratăăă! platoul acela, doar 25??!!!

[01.07.17 17:18:30]

@Crazy_Mouse:

Sper sa aveti mereu acelasi noroc cand alegeti sa mergeti pe recomandarile noastre.

Sau gusturi.

La Millenium am fost si in acest periplu dambovitean. De doua ori ichiar. Am primit din partea casei cate un cheesecake cu fructe de padure. Senzational

Intrucat am multumit doamnei ca ne-am recuperat prin cineva camera video uitata la ei, au realizat facand conexiunea cu articolul in care am pomenit cu cativa ani in urma de acest eveniment. In semn de multumire pentru review-ul nostru catre ca ne-au omenit cu desertul delicios amintit

La Taverna este un loc pe care il stie lumea. La orele 14 sambata nu gaseai loc liber! Semn bun!

Multumim de aprecieri

Si eu am fost dupa voi la Casoca

[01.07.17 17:22:25]

@danaeldreny:

Dimensionat pentru 2 portii. Cool! 450 gr parca

Daca ne bagam la cele de peste 1 kg, nu puteam duce si nu era cazul sa facem risipa. Mai ales ca eram doar noi, porumbeii, si stim cat ciugulim. Dupa burtile noastre ai spune ca nici nu putem zbura, dar avem tehnica.

Multimesc de lecturare si aprecieri. Daca as avea si stilul tai super haios si debordant, ar fi mai bine, dar nici nu ma pot preface, asta este stilul meu mai sec, mai fad.

Buuun platoul ala!

[02.07.17 09:20:33]

@Dan&Ema: Porumbeii tot porumbei! Ciugulesc și guruie un articol fain!

Dar, porumbel sadic ce ești, m-ai lovit cu poza cu platoul! Bine că nu-mi place carnea de curcan (eu aș fi ales varianta III, cu ceafă). Cel mai tare m-ai lovit cu P08 și P09.

Să vă fie de bine!

[02.07.17 09:27:41]

@Zoazore:

Nici nu ziceai ca esti in centrul oraselului la cativa metri de DN. Era parca un loc decupat din restul peisajului, senzatie data cu siguranta de copaci si foisoare.

Multumim!

[02.07.17 09:51:51]

@Dan&Ema: Copaci, vegetație, pavaj. Ai dreptate, nici n-ai crede că-i în oraș, ci undeva la munte. Frumos, simplu și elegant!

[02.07.17 14:45:14]

@Zoazore:

Si visinul ala! Tarta sa fi dat din partea casei ca o visina doua purumbeam noi din copac!

[02.07.17 15:01:40]

@Dan&Ema: Ba veneam și eu să v-ajut! Chiar n-aveau nimic cu vișine? Păcat, la ce copac au! Fructe bio și moca! Poate le-o veni mintea!

[02.07.17 15:46:10]

@Zoazore:

Daca mai continuam cu visinile astea prin ecouri o sa patam site-ul si al facem visiniu, asa cum imi placea mie in tribune la meci.

Dupa o juma de zi grea cu probleme de sanatate severe in familie. Cred ca o galeata cu visine m-ar improspata. Ma duc sa caut mai tarziu...

[02.07.17 15:50:07]

@Dan&Ema: Sănătate multă!

[03.07.17 17:20:02]

@Dan&Ema: In mod sigur ai procedat ca in multe dintre reclame, ai facut in asa fel incat platoul sa para mult mai mare si de fapt el este cat o farfuriuta de dulceata ????.

E foarte clar, trebuie sa verific, sunt Toma Necredinciosu trebui clar sa merg acolo si sa vin cu dovezi pro sau contra.

Cred ca trebuie sa inchei ca mi s-a facut pofta. Felicitari, votat cu mare placere.

[03.07.17 18:27:57]

@mishu:

450 grame - taman bun pentru 2 persoane-porumbei!

Aveau si din cel de 1 kg si ceva, dar nu duceam. In grup mai mare merita.

Draga Toma Necredinciosul:

Mai bine sa nu crezi si sa vezi! Mai bine sa gusti! Si mai bine sa manaci!

Pofat sa ai! Ca atre gustos a fost !

Si ieftin, parerea mea!

Multumesc de ecou.