ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2017
    ÎNSCRIS: 08.08.13
    JUN-2017
    2 AD. + 2 COPII -- v: 10/12

Vacanță în Dubai - vara, perioada Ramadamului

Zi frumoasa tuturor! M-am hotarat sa va scriu cateva impresii (chiar daca- i sectiunea plină cu detalii despre obiectivele turistice din Dubai) din vacanta care tocmai s-a încheiat.

Am rezervat biletele de avion (wizz air) inca din luna decembrie, la fel si cazarea (booking): familie cu 2 adulți și 2 copii (10 Și 12 ani).

Am avut cateva sfaturi si păreri de " bine" din partea unor " cunoscatori"...: ce faceți vara in dubai? ... o sa muriti de cald? ... veti plânge cu lacrimi de sânge!!! (asta a fost maxima ????)

Totul a fost bine organizat de noi si zilele s-au scurs atat de repede si frumos încat m-as întoarce si VARA urmatoare????

Prima zi: Decolam din bucurești cu wizz air -5 ore si ajungem seara la 21 În dubai (aeroport DWC). Aici ne "întâmpină " agențiile de închiriat masini (făcusem rezervare cu o luna inainte) si prezentăm rezervarea scoasă la imprimanta inca de acasa????-8 zile 700 ron (ca-i mai usor pentru toată lumea... paritatea monedei lor este undeva aproape de 1:1 cu leul nostru) + 1000ron garanția lor in caz de amenzi, avarii, etc. Masina musai sa aiba GPS pentru a descurca toate obiectivele in timp util (distanțele sunt relativ mari). Totul a decurs rapid si ne am îndreptat spre hotel (cazare lângă Mall Emirate), iar pe drum am admirat pentru prima dată Dubaiul seara-Fascinant-

A doua zi: Dimineata plaja la Burj al arab si seara, de la pe la 18 (când deja incepe soarele sa apuna) ne-am așezat frumos la una din terasele de la mall pentru a putea admira spectacolul fântânilor muzicale-dansatoare si Impunatorul Burj Kalifa (pe care l am vizitat zilele următoare). seara s-a încheiat cu o plimbare (30 min= 40 ron/ persoana) cu barcutele in jurul fântânilor care isi incepeau spectacolulu la fiecare 30 min. Spectaculos!

Ziua 3: Mic dejun si piscina la hotel (apropo de mâncare in perioada Ramadamului: in mall exista zone despărțite de un asa zis Paravan unde toată lumea mânca la restaurante tip fast food ????..., iar hotelurile isi respecta serviciile selectate pentru masa indiferent de perioada zilei). Dupa prânz am plecat către zona Dubai Marina la o piscina privata -zero gravity- (rezervare si aici facuta cu 1 săpt înainte). citisem cate ceva despre această locație si stiam totul este la superlativ: piscina cu marginea din sticla unde fetele au facut poze sub apă prin acel panou de sticla (atașeze poze), ieșirea direct la mare, grădina pentru relaxare pe plaja între impunatoarele clădiri, paturi pentru relaxare (aici nu se intra nici cu propriul prosop in geantă... au prosoapele lor negre si pufoase cu miros specific esentelor de parfum arabesc)... Pretul cam piperat (249 ron/ pers)... dar daca stii ca faci plaja la aceeași locație ca si Justin Bieber parca merita si pretul (așa zic copiii... eu nu sunt fan☺. Seara, deja se trece in alta zona: muzica la maxim, distractie de club... asa ca pe la orele 20 ne am " imbarcat" in masinuta noastră plecată regulamentar in fata locației lângă bolidurile de fite ????, dar nu simti vreo diferență de ospitalitate din partea valetilor de la parcare (inca 1 punct in plus -Dubai-???? regăsind asta la fiecare locație unde am parcat).

Ziua 4 a: parcul Atlantis cu rezervare direct de pe site ul lor alegând data, numărul de persoane si obiectivele pe care doreai sa le accesezi odata cu intrarea în parc. Pentru cei care vin cu masina (stiu ca este si varianta cu metroul) vor trebui sa parcheze intr-una din parcarile care va sunt indicate de catre unul din paznici si de acolo un autobuz Atlantis va duce direct la poarta de intare si scanare a biletelor deja achitate. Aici relaxare ca nu ma dau in vânt după senzatii tari cu multa adrenalina. copiii se puteau da singuri pe tobogane, tiroliana care traversează o parte din parc, turul parcului pe apa cu colace (aici am accesat si eu plimbarea). parcul se închide la ora 18 și timpul zboară foarte repede, dar brățara noastră de la mana trebuia scanată si pentru a vizita Lost chambers aquarium despre care s-a mai scris aici.

Întoarcerea spre hotel filmand orașul seara.

Ziua 5 a: Deser Safari - si aici s-a povestit

Cu mențiunea care am intalnit-o citind si aici: nu cumpărați excursii de la agențiile hotelului. Exemplu:" domnule, pentru dumneavoastra si doar pentru dumneavoastra oferta noastra este unica - 4 persoane 1000dirham (1000ron) ????" (se intampla inca din prima seara de cazare- ca sa nu pierdem Oferta????- si tot atunci ne-am simțiți onorați de asa graba si am urcat in camera urmând să ne gândim la oferta domnului de la agenția din colțul receptiei... am accesat in camera" sfântul google" care a fost mult mai generos cu noi: desert evening se numeste agenția ă căror oferta ă fost de 400dirham (~400ron/4 persoane).

Cu această oferta am plecat în ziua a5a

In aventura desertului: la ora 14 ne-a sunat sa ne spuna ca intr-o ora sa coboram in fata hotelului unde ne așteaptă o masina. La ora 15:00 șoferul ne deschidea portierele pentru deosebita experiență: șofer profesionist (a ținut cont ca sunt copii in masina, iar acele dune le-a urcat si coborat in asa fel incat sa nu-i facem vreo " dezordine" prin masina - ca am tot auzit cum ti se întoarce stomacul pe dos pentru cei usor sensibili la răul de miscare). In acel preț am avut totul inclus: plimbare cu camila, cu caii, poze cu soimul, pictura cu hena, apa si mâncare in tabără din mijlocul deșertului din belsug, port arab împrumutat pentru poze, spectacol de seara cu dans. Toate astea pana la 22:45 când eram înapoi în fața hotelului. p. s. i-as fi povestit si domnului agent de turism care ne saluta politicos de la măsuță lui ca am petrecut o zi deosebita cu oferta " doar pentru noi"????

Ziua a 6a piscina hotelului si partea a doua a zilei +seară burj khalifa (atașeze poze si de aici- spectaculoase). Aceasi rezervare facuta tot de acasa (plătind la fata locului este de 3x mai mult) ca la majoritatea obiectivelor: 125 dirhami/ pers urcat pana la nivelul 124-128. Trebuie respectată ora rezervată, iar timpul de ședere la înălțime nu este impus????. Se poate rezerva in asa fel incat sa prinzi atat ziua unde imaginile sunt surprinzatoare si rămâi pana apune soarele, iar fântânilor dansatoare isi incep spectacolul????????????

Ziua a 7 a am petrecut-o în zona Deira, unde pentru doar 1dirham luam taxi-ul pe apa (abbra) si traversăm canalul. Aici este alta lume lăsând pe celălat mai luxul Dubaiul. Aici incep bazarurile cu aur, condimente, parfumuri arabesti, haine tradiționale și totul este la preturi Negociabile. Luam suveniruri, mâncăm la una din terase si ne întoarcem după ore bune pe malul celalat si găsim masina cu o amendă în geam (ne-am bucurat ca nu a fost avariata)

Ziua a8 a: plecarea seara la ora 21 asa ca am plecat dimineata in Abu Dhabi si marea Mosque (cateva poze atașez si aici). stiam deja ca ținută trebuie să fie una decentă peste care se vor îmbrăca straiele lor inchiriate inca de la intrare (nu costă nimic). Am petrecut vreo 2 ore fascinați si cu regretul că trebuie să ne îndreptăm spre aeroport si deja spre casă.

A fost o vacanta de care-mi voi aminti mult timp si pe care o recomand chiar si in luna Ramadamului/ iunie 2017.

Pentru ceea ce nu am reusit sa scriu aici si cineva dorește alte informatii / completări le voi răspunde cu drag!

P. s sper sa pot atașa fișierele din vacanță

Trimis de karina241* in 01.07.17 00:49:50
    Validat / Publicat: 01.07.17 10:48:40
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 9748 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (karina241*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 Relaxare -Burj kalifa -nivel 128

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 34
    webmaster45 [01.07.17 08:49:10] »

@karina241:

Totul a decurs rapid si ne am îndreptat spre hotel (cazare lângă Mall Emirate)

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

minia [01.07.17 11:39:53] »

@karina241: Buna ziua, te rog mult sa ne ajuti cu un sfat, vrem sa mergem de pe Cluj din 22 iulie, 2 adulti cu 2 copii la Hilton Hotel Jumeira Beach, crezi ca vom face fata la temperaturi? Exact aceleasi sfaturi le-am primit si noi, ca "vom muri de cald". Ne-ar ajuta foarte mult, sfatul tau. Multumim frumos!!!

karina241* [02.07.17 13:55:50] »

Buna ziua! Cu cel mai mare drag va sfătuiesc să mergeți în vacanță deja planificată. Eu, personal nu as alege o vacanta cu o diferență mare între temperaturile din țară noastra (exemplu ianuarie 2017 românia -15grade vs. dubai 28grade) ca sa Ce? Sa-mi expun corpul unor diferențe mari si bruste de temperatura care, după părerea mea sunt mult mai periculoase. Valul de caldura este acelasi cu cel de la noi in luna iulie. Sunt dotați cu sisteme de aer conditionat peste tot. Noi am ales opțiunea cu masina închiriată pentru a nu merge (daca nu este cazul) prin soare. Cel mai cald mi s a parut in ziua cand am fost la parcul acvatic, poate si pt ca ne am învârtit în toate cele. Am avut tot felul de medicamente după noi (sunt farmacist) dar nu a fost cazul sa folosim nici unul (ca doar ne speriasera comentariile de genul:" veti plânge cu lacrimi de sânge-... promit sa atașeze partea acasa de mesaj ce ne-a fost dedicata????). Ca o concluzie după ce au văzut pozele si ceva filmuleț din vacanta cei " binevoitori" cu sfaturile ne-au cerut detalii dorind să meargă si ei vara următoare in Dubai. vacanta frumoasa va doresc!

P.s CATEVA DESCURAJARI" Din pacate , or sa plinga "cu lacrimi de singe", vorba poetului , pt banii efectiv aruncati pe fereastra in aceasta nefericita excursie ! Ma rog, fiecare isi arunca banii pe fereastra , dupa cum doreste !"

"Pe 27 incepe si Ramadanul asa ca v-ati aranjat o excursie "pe cinste" O tara trista , in care in timpul Ramadanului , efectiv NU aveti ce face ziua ! NU stiu cine v-a sfatuit , dar ati facut o alegere complet gresita.Ma infioara ideea incredibila de a aduce copii in clima asta absolut CRIMINALA si ORIBILA.Eu , daca as putea , as sta in Romania din Martie pina in Noiembrie si n-as veni aici vara , nici daca m-ar pune astia drept Sheik !"

"Corina: Copii isi vor reaminti de acesta excursie toata viata . Evident , NU in sens pozitiv ! Fiica mea a venit aici prima data cind avea 16 ani si dupa primele doua zile nu mai voia sa iasa din casa ,desi era Decembrie , cu clima buna .Viata trista de aici, urletele dure din difuzoare ampaste pretutindeni inmorase (de 5 ori pe zi) , societatea plina de cutume dure , unele brutale ,greu de acceptat si complet ilogice pt cineva educat intr-o lume libera au facut-o sa doreasca sa se intoarca acasa dupa primele doua zile !"

Concluzie finala: Am plecat în vacanță unde ne am simtit exact cum ne am planificat încărcați cu amintiri frumoase!????

minia [02.07.17 14:07:27] »

@karina241: Va multumim mult de tot pentru raspuns!!! O vara minunata si multe vacante reusite!!!

P. s. va voi scrie din nou, la intoarcere????

karina241* [02.07.17 14:11:23] »

@minia: cu tot dragul! ????

P. s. am reeditat răspunsul cu mesajele de descurajare pe care le-am primit????

karina241* [02.07.17 14:15:28] »

@webmaster45: Buna ziua! Voi reveni cu detalii despre hotel. va multumesc!

minia [02.07.17 14:21:33] »

@karina241: Va multumim inca o data iar aceste semnale ne-au incurajat foarte mult! ????????

karina241* [03.07.17 11:55:48] »

@minia: ☀️????

cristina2009 [04.08.17 10:09:08] »

buna... dupa ce site ai luat biletele pt burj khalifa? si noi o sa mergem pe 16 sept, 7 zile

minia [04.08.17 10:30:27] »

@cristina2009: Buna, am luat bilete direct de pe burjkhalifa.ae vei vedea acolo ca e mai avantajos sa te programezi pana la ora 17. Noi ne-am programat la ora 16.30, ptr adult 125DRH si ptr copil 90 DRH.

Totul a decurs foarte bine, am mers cu telefonul, ne-au dat biletele si am intrat.

Biletele se ridica chiar de la intrarea in Burj Khalifa, intrand in Dubai Mall te coordoneaza placutele de sus, incotro sa mergi.

Drum bun si concediu minunat!

minia [04.08.17 10:32:47] »

@karina241: Buna!!! A fost un concediu extraordinar iar sfaturile tale ne-au ajutat foarte mult! Cand reusesc voi scrie aici. Totul la superlativ iar vremea NU a fost un impediment. Multumim mult!!!

karina241* [11.08.17 10:58:18] »

@minia: Ma bucur tare sa aflu ca ai avut o vacanta reusita!

webmasterX [11.08.17 11:55:35] »

@minia: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Stiube Alex [17.08.17 22:11:55] »

Buna seara Karina.

As avea si eu cateva intrebari legate de Dubai.

Am rezervat 2 bilete de avion cu Wizz Air din Cluj pentru data de 09.09.17 si cazarea am gasti-o pe Booking, as dori sa stiu in afara de taxele ce mi le-a cerut la hotel pe Booking se mai plateste vreo taxa in plus?

Si mai vroiam sa te intreb de asigurarea medicala unde a-ti facut-o si cat a costat.

Multumesc frumos.

felix [26.08.17 14:54:11] »

@karina241: Buna ziua, Karina.

Vreau sa va intreb in ce zona (dati-mi, va rog, un punct de reper) ar fi optim sa caut cazare. Sau nu are importanta, atat timp cat inchiriem masina?

rentea [26.08.17 15:14:59] »

@felix: Dubai Marina. E cea mai ok zona.

felix [27.08.17 11:12:24] »

@rentea: Multumesc mult.

karina241* [17.09.17 18:02:20] »

@felix: buna! Noi am avut cazarea in zona Mall Dubai - Al Barsha, Hotel Grand Excelsior. În perioada de 8 zile am vizitat tot ce ne-am propus, iar costul consumului de benzina ă fost undeva la 35 euro plus inchiriatul mașinii. Recomand zona plus ca la 2 străduțe in spatele hotelului exista un kFC dar si un supermarket mare Lilly (daca am retinut eu bine). vacanta plăcută!

felix [17.09.17 20:03:57] »

@karina241: Va multumesc. Am reusit sa fac rezervare in zona Marina.

Nell [24.09.17 16:12:19] »

@karina241: Bună. Eu si sotia mea suntem pasionati de călătorii. Am cumpărat bilete wizz cu plecare din Cluj. în perioada 2-9 Iunie 2018. preț foarte ok. 600 Lei dus-întors două bilete.

Ne îngrijorează temperaturile dar citind referințele dv. ne-am mai liniştit.

Căutăm cazare. Am găsit cv. aproape de Dubai Marina in Internet City. Ce a-ți putea să ne recomandați. Transferul il facem cu bus+metrou sau shuttle buss.

Mai mergem cu o familie. Cum este traficul? Ie mai bine de închiriat maşină? Unde se poate mânca la preț ok? De unde se pot face rezervările pt. burj kalifa si Aqvariu. La zero gravity se poate rezerva şi de unde? Cu respect.

Adrian [25.09.17 12:46:24] »

@karina241: Buna, poti sa imi spui, te rog, daca pentru inchirierea masinii a fost necesar un permis international (cam asa pare sa scrie peste tot) si, daca se poate, de la ce firma ati inchiriat. Multumesc.

iulisan1971 [26.10.17 07:33:22] »

@karina241: Buna karina. De la firma a-ti achizitionat Excursia in desert? Are site? Nu gasesc...

MarianDavid [16.11.17 11:31:27] »

@karina241:

Buna ziua!

Puteti sa-mi spuneti unde ati fost cazat - numele hotelului.

Multumesc.

[...]

webmaster39 [16.11.17 11:59:10] »

@MarianDavid: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Ecoul tău a fost editat

karina241* [18.11.17 12:59:49] »

@iulisan1971: Buna! Excursia am gasit-o pe un site: ''Dubai Evening Safari " se numeste. Au si pagina de facebook.

karina241* [18.11.17 13:02:00] »

@iulisan1971: Buna! Am rezervat de pa un site:"Desert Evening Safari ". Au si pagina de facebook

karina241* [18.11.17 13:44:29] »

@Nell

Buna ziua! Este foarte buna zona de cazare pe care ati ales-o, iar transportul vi-l pot recomanda pe cel cu masina (noi pe acesta l am folosit si am fost pe deplin multumiti). Inchirierea masinii am facut-o de acasa, am printat rezervarea si ne-am prezentat cu ea la agentia din aeroportul DWC. Noi pentru o saptamana am consumat benzina de 25 euro (... si ne-am plimbat peste tot) +100 euro inchirierea masinii (un ford focus din 2015... super masina). Navigatia am avut-o noi cu hartile din dubai de acasa (daca nu-ti instalezi de acasa poti inchiria masina cu navigatie de la ei, dar platesti in plus)... si inca ceva... masina poate fi condusa doar de cel care o inchiriaza, altfel platesti in plus (nu a fost nevoie nici aici pentru ca a condus doar sotul).

Biletele pentru Burj Kalifa se rezerva direct de pe site-ul lor oficial ca si la aquarium. Intrati pe site, sectiunea tickes si bifati ziua si ora, copii, adulti, apoi printr-un click final banii vor fi retrasi de pe card si printati la final (noi asa procedam pentru a nu rataci rezervarile prin aplicatiile telefonului/laptopului.

La zero gravity se plateste acolo, la intrare (intampinare cu bauturi si un "tunel" de securitate pana la intatrea de la piscina (totul este safe in Dubai si asta mi a placut maxim)

Trebuie sa faceti o simulare a zilelor si obiectivelor pe care vreti sa le bifati, asta dac vreti sa rezervati timp mai mult pentru a va bucura de fiecare obiectiv. De exemplu, martea sau miercurea (nu mai retin si oricum poate se mai schimba) femeile aveau intrarea gratuit (era perioada ramadamului si poate de aceeea...) dar este de vazut pentru ca intrarea la zero gravity este scumpicica:250 AED =250 RON.

Cam astea ar fi informatiile cu care pot ajuta. Sper sa fie de folos!

Zi frumoasa!

Crydan73 [22.11.17 20:55:28] »

Buna seara.

Am rezervat si eu pe booking com cand am fost la Barcelona, anul trecut pt 5 zile... si totul a fost ok, dar am citit undeva ca pt vacante mai lungi 7-14 zile e bine sa iei prin agentie.

Totul a fost ok... pt dvs... am citit rewiul si intentionez sa rezerv si eu tot pe booking un sejur de 7 zile in luna mai... zborul deja l am achitat.

Sper sa fie totul safe... au fost si cazuri cand au ajuns la hotel si nu au gasit rezervarea...

O intrebare as avea... ce ati platit in plus la receptie fata de tariful afisat pe site... 10%+10%+20aed/noapte... banuiesc

Mulțumesc!

Suditu [28.11.17 04:20:04] »

@karina241: Ati avut permis de conducere international?

karina241* [05.12.17 08:50:05] »

@Crydan73: Buna ziua! Selectati cu incredere 7 zile cazare de pe booking daca pretul oferit acolo este bun. Noi am platit 10% din valoarea totala si fara alta garantie in moneda lor sau bacsis (spun asta, pentru ca desi atunci cand am ajuns la hotel nu se efectuase tranzactia de pe cardul cu care facusem rezervarea... asa ca ne-au cazat fara nici o preblema si am platit cazarea abia ziua urmatoare cand am coborat la micul dejun).

O zi buna!

Adrian, Cren, cristina2009, Crydan73, felix, iulisan1971, karina241*, MarianDavid, minia, Nell, rentea, Stiube Alex
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: