ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2017
ÎNSCRIS: 22.05.16
JUN-2016

Către satisfăcător

Samothraki - Municipal camping (langa Therma)

A doua cazare – langa Therma - Municipal camping (samothraki.gr/site/municipal-camping).

Atentie, acest camping se afla la aprox 2-3 km de Thera, nu fix la iesirea din statiune sau fix in statiune.

Din cate am inteles, pe baza informatiilor gasite la fatza locului, iar inainte de aceasta pe baza informatiilor gasite pe net, este un singur camping, doar ca are doua zone delimitate clar – una este zona foarte organizata cu parcele clar delimitate pentru cort+masina, cu apa calda, cu magazine si grupuri sanitare amenajate.

Cealalta zona este salbatica in sensul ca ai o intindere mare de copaci pe malul marii si acolo iti poti pune cortul oriunde doresti, nu exista parcele clar delimitate. In aceasta parte ne-organizata nu exista apa calda, iar grupurile sanitare erau jalnice. Ai totusi surse de apa din loc in loc (un fel de cismea), un mic barulet-restaurant la intrarea in camping.

Campingul organizat si cu apa calda era inchis cand am fost noi in zona (23 iunie), desi oficial se spune ca e deschis intre 15 iunie-15 septembrie. Noi am fi preferat sa stam la acesta care era putin mai scump (din informatiile gasite pe net ne-ar fi costat vreo 12 eur pt 2 persoane+cort+masina), dar avea si apa calda si electricitate (la nevoie).

Dar, avand in vedere ca era complet inchis, ne-am dus la celalalt camping – cum ii zic ei “liber” adica ai o ditamai padurea sa iti pui cortul unde vrei. Si acesta era cu plata, doar ca se pare ca am avut noroc si nu era inca sezon, asa ca nici urma de om la receptie care sa ne taxeze (ar fi costat 9 eur pt 2 pers+masina+cort).

Ne-a amuzat ca poarta la acest camping era deschisa, puteai sa vii sa te cazezi, insa abia dupa 1 iulie ai fi platit . Ne-a zis si baiatul de la bar (da da barul era functional!!!) ca daca te gaseste aici cand vin cei cu plata – le platesti, altfel, pune cortul unde vrei si … enjoy!

In aceasta parte salbatica a campingului dusurile si WC-urile erau precare, la unele lipseau cu desavarsire usile, apa de spalat pe dinti curgea din niste robineti improvizati… deci cam jalnic, insa daca esti pasionat de salbaticie si de stat la cort (stiu sigur ca exista oameni pasionati de acest stil de odihna, deci e ok!), nu ai nici o problema – ca dovada erau cei vreo 40 de oameni care stateau in acel camping – bineinteles rasfirati in toate colturile acelei zone mari de padure, asaca nu ne calcam pe picoare.

Trimis de Sosorina in 30.06.17 17:31:07
Validat / Publicat: 01.07.17 23:04:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7253 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sosorina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 padure cat vezi cu ochii

webmaster26 [01.07.17 21:50:26] »

@Sosorina: Mutat în rubrica "Varades Municipal Camping [Thera], SAMOTHRAKI" (nou-creată pe sait)

Sosorina [01.07.17 22:59:23] »

@webmaster26: da este ok localizarea... vad scris THERA... probabil e vorba de therma?

corectat

webmaster [01.07.17 23:07:30] »

Sosorina
Alte impresii din această RUBRICĂVarades Municipal Camping [Therma]: