ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2017
ÎNSCRIS: 16.09.13
OCT-2016

I - Edirne & Shopping, sau “non, rien de rien; non, je ne regrette rien”

Daca sunteti barbati si nu intelegeti nimic din titlu, nu-i problema… nici nu aveti nevoie, deoarece o sa va spun eu tot ce trebuie sa stiti.

Edirne este un oras in Turcia, situat in sud-estul Europei, daca sunteti european sau la granita de vest, ca poarta de intare in Turcia, daca sunteti turc.

Edirne, incredibil, are traducere comuna in romana, bulgara, greaca si chiar daca este foarte complicata, am s-o spun: cumparaturi. Ce cumparaturi? Veti vedea...

Deci, daca sunteti cazat la hotel Ottoman Palace, deja ati facut prima alegere buna, deoarece au camere mari in care poti depozita ceea ce ai cumparat. Recomand sa luati 3 nopti si sa plecati din Bucuresti la 5 dimineata … fix. Ajuta in Vama si sa iesiti din Ruse, pana nu incepe munca. Cele 3 nopti rezervate in Edirne vor demonstra sotiei ca sunteti un profesionist al shoppingului, ceea ce va aduce pupici atat de apasati… incat va vor da lacrimile cand veti vedea ca ati ramas lefter.

Ca observatie, in 2016 am plecat vineri 29 aprilie, duminica fiind Pastele si in vama la Hamzabeyli cu siguranta se dadea ceva gratis celor 500 de masini aflate la coada. Pe langa ca se dadea gratis, se dadeau si controale amanuntite la masinile bulgarilor (la modul scos banchete, scaune, tot din portbagaj, ridicat capota) … sincer nu stiu ce cautau turcii, doar la bulgari. Din auzite, ar fi de 1 mai un targ la turci…. din auzite.

Cu siguranta ne vor lamuri consilierii AFA pe Turcia in 10,9, 8,7…...

Reintorcandu-ne la oile noastre si in caz ca oi vreti sa cumparati din Edirne, nu va pot ajuta. In schimb voi condensa perioadele in una singura.

Cum iesi din hotel, faci dreapta, ocolesti moscheea prin dreapta (daca vrei sa-ti faci curaj, in curtea moscheii se bea ceai in … locuri separate, barbati, femei), traversezi strada in care dai si te duci pana la semafor. In caz ca ai probele grave de vedere, primaria Edirne a montat niste goarne care fac ca toate alea, atunci cand culoarea este verde pentru pietoni (si cica noi suntem in UE, cu infrastructura pentru persoane cu dizabilitati). Problemele de vedere nu te vor impiedica sa intri in casa de schimb valutar aflata in stanga (si inchisa duminica), sa schimbi cat crezi ca vei cheltui (adica toti banii), deoarece vei intra in bazarul principal din Edirne, care se intinde pe o lungime de aproximativ 500 de metri.

Bazarul are si iesiri laterale din loc, in loc. Ce putem gasi aici? Pe stanga, in primul magazin, suporturi ceramice pentru oale, pentru a nu distruge frumusete de blat la bucatarie atunci cand luam recipientele de pe foc, in timp ce nevasta isi face unghiile (cost 5 tl, cele mai ieftine, dar frumusele). Urmatorul magazin, genti si gentute de piele, petice de piele, piele sintetica, etc. M-am captusit cu o geanta de mana, ca sa nu mai umblu cu actele, telefon si alte nimicuri prin buzunare, ci sa le pun pe toate acolo (acum am si gentuta in mana si buzunarele pline). Primul lucru de facut, dupa ce pleci de acolo, arunci pe sest cordeluta care-ti permite sa o pui dupa gat, iar in Bucuresti in timp ce soata cauta acest accesoriu, injuri turcu’ ca ti-a dat teapa; asta daca nu vrei sa arati ca scufita rosie cu gentuta pe o parte a burtii, in slapi si bermude.

Peste 2-3 magazine, dai de mirodenii – preturi bune, marfa f buna calitativ, ceva sapunuri. Va intampina un turc care ba vorbeste, ba nu vorbeste engleza. Folositi ca translator fidel, fie indexul drept, fie cel stang.

Pe la mijoc incep pantofii; de la cele mai mari porcarii, pana la marfa medie, dar asta nu impiedica damele care ne insotesc sa caute si cu siguranta sa gaseasca ceva. Bucurati-va de momentele de relaxare, in timp ce pe turc il trec toate apele. Oricum plecati si voi incaltati de acolo si... mama si… matusa si…. daca aveti familie mare, vai de voi, nu are rost sa continui (pret 50-60 tl… incaltaminte de vara). In caz, ca urmareati de ceva vreme o scurta fara maneci matlasata, dar nu va place modelul, oricum se cumpara, ca de “cine te vede la munca? ” – 45 tl. Ce mai gasim?

Bomboane, pantaloni, costume, prosopele mici, mari, proaste, bune, f bune, tobe, bomboane, chiloti barbatesti, bomboane, chiloti de dama, maieuri de dama, sutiene, bomboane. Of doamne, cumparati nenorocitele alea de bomboane “cakil” la 50 tl kg (le lasa turcu la 40 daca luati 1 kg). Intr-un final iesiti pe usa opusa pe care ati intrat rugandu-va ca sa nu fie observat magazinul de posete aflat la 3 metri fata stanga, cu modele super (original copy). Nicio sansa. Cumparat 1 bucata cu 15 tl, la reducere, perfecta pentru calatorii, cu toate ca sta in dulap acasa. Pe drepta este primul popas pentru completarea energiei cu o cafeluta si apa.

Daca stati cu spatele la bazar priviti in stanga, priviti in dreapta, vedeti strada pietonala, clasicul centru a oricarui oras. Dupa ce v-ati convins ca-i pietonala, v-ati ferit de scutere si oaresce masini, vis-à-vis se afla Lcwikiki, Defacto si Mavi. De vizitat si sapat dupa indirim. Se poate manca o ingetata la Onur, 1,5 tl/cupa – calitate medie; la 10 ani lumina de marash

Pornind pe stradute, stand cu spatele la bazar, toate converg spre Kervan sarai hotel, exceptand-o pe aia care converge spre Uygun hotel si ajungeti pe niste coclauri. La Kervan am stat prin 2006. Mie mi-a placut (mai ales mica gradina interioara), cu toate ca m-am cam chinuit pe scarile inguste care duc spre camere. Nu recomand hotelul pentru persoane cu alergii (Nici pe cel din Canakkale). Foarte vechi.

Pana in Kervan, veti avea cu siguranta nesansa sa intanliti Eczane-farmacie, fapt care va va enerva la culme. Tears Naturale 8 tl – RO 27 lei; Crestor – medicament pt. colesterol 33 tl – RO cu reducere 100 lei; spray pt astmatici Symbicort (dauna totala) 40 tl varianta standard – RO 160 lei si tot asa. Problema nu ar fi banii, ci calitatea. Produse din TR isi fac treaba, inclusiv nenorocitul ala de Panadol si Gaviscon liquid (produsul din RO - am luat o gura de Gaviscon si chiar am chemat pompierii la cat m-a ars pe gat).

Cum stati cu spatele la Kervan este o gradina in care se poate bea un ceai, fapt care va creste tensiunea si va da energie pentru a continua. Pe mana dreapta oblic, este o toaleta publica, 1 tl intrarea... Tot stand cu spatele la Kervan, in plan “imaginar” (in dreapta se vede o moschee) mai este un bazar, dar, orientat pe mohair si accesorii textile; se mai gaseste lenjerie intima, pantofi; etc.

(se ajunge mai usor de la casa de schimba valutar, cum priviti casa de schimb in stanga- un parc-piateta cu statuia lui Ataturk, o mica gradina unde se bea ceai; imediat dupa; se poate manca in zona pentru a prinde puteri la carat traistele)

Pe sens cum urcati cu Kervan pe dreapta, magazin de ochelari de soare, copii de pe branduri, alune, cd cu muzica, etc

Traversati o strada si iar eczane. Acolo este o tipa blonda, ochi albastri, care vorbeste perfect engleza. Ne-a ajutat cu un tratament naturist pt stomac deranjat. Turcii nu stau prea bine la suplimente alimentare. Traversati pe la semafor si urcati pe langa jandarmerie (cred) si in 10-15 metri pe mana dreapta coborati cateva trepte. Este un magazin cu de toate, exceptand mancarea; merita de pierdut 20 de min. Mai urcati putin si dati de magazinul Margi, chiar si cu mancare. Se poate cumpara orez, Kahve Dunyasi la 10 tl cutia de 250 gr (hopa …. fata de 23-25 de lei la noi?), dar cele mai bune preturi sunt la…. deo roll on FA, dama si barbati – 5 tl/deo (tips: alea tulburi sunt cele mai bune- albe ca o pasta; da inca vedeti bine); gel de dus Palmolive, sampoanele Dove, etc. Recomand sa va orientati spre branduri indiferent de produs (Palmolive; Ariel; Pril, Dove, etc.). Cum iesi din Margi in dreapta fata se vede moscheea Selymie, iar la baza ei este Arista bazar. Mi-am cumparat de acolo 2 perechi de pantaloni de vara 15 tl/pereche, calitate medie; de purtat 2,3 veri maxim. Dupa necesitati, daca este necesar si este cu siguranta, deoarece “de cand cauta asa ceva”, cumparati o lingura din… sticla/portelan, 12 tl bucata, ca o bijuterie albastra Faberge, o carati tot drumul cu grija si o spargeti acasa. Cioburile aduc noroc, deoarece “ne tragem din italieni”. In rest va orientati

Cam asta ar fi in foarte mare shoppingul, in ceea ce ar reprezenta centru Edinelui. Explorati; ajuta la cura de slabire, atat mersul pe jos cat si rolul de magar a lui Nastratin

In partea a doua, va trimit la super-market si un outlet

In timp ce cititi (rog webmaster NU incarcati tema muzicala, ca nu suntem la filarmonica) dragi barbati, casatoriti, ascultati asta

Ce legatura are cu articolul? In primul rand priviti clipul… este ceea ce isi inchipuie ele ca se va intampla si nu gresesc. O traducere aproximativa:

Corul de barbati “suntem casatoriti, ne iubim neveste, le ascultam si le ajutam la shopping” – tema se reia

Tipa care canta: “sunt o femeia hotarata, stiu perfect ce o sa-mi cumpar, nimic nu-mi va sta in cale, priviti imaginile cat de bine o sa-mi stea, imi iubesc sotul, care ma va ajuta fara sa cometeze la caratul papornitelor (da, papornita - spune clar – este in rusa, ce dracu)

Soloul din final “cresscento-furrioso” (doamna) - reprezinta satisfactia zilei respective, deoarece a gasit tot ce isi dorea de multa vreme si la outlet va vizita toate magazinele fara exceptie – n-are nevoie de traducere.

Mai gasiti variante ale melodiei, mai scurte 2:32 min, in care americanii incerca o traducere; dar sunt praf la rusa. Nu credeti un cuvant.

Trimis de danyo in 29.06.17 21:16:00
Validat / Publicat: 30.06.17 05:55:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 6782 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

Carmen Ion
[30.06.17 09:06:09]

@danyo:

adrianbogdan
[30.06.17 09:35:28]

Buna!

Stai linistit nu sunteti singurii care faceti shopping ciudat in Turcia.

Sti ce nu ai mentionat?!

Partea cu tarabele de; chiloti de toate neamurile, ciorapi, sutiene, intercalate cu tarabe de vinete, castraveti etc... sa nu uitam de celebrul rahat insirat pe sfoara...

Dar sti ceva? Asta este toata frumusetea unui bazar turcesc.

Mi-a placut articolul.

Toate cele bune! ☺

Corina70
[30.06.17 11:33:44]

@adrianbogdan: rahat insirat pe sofara? nu cumva e vorba despre sucuk?

adrianbogdan
[30.06.17 11:47:33]

@Corina70: normal

[30.06.17 21:03:43]

@adrianbogdan: puteti sa credeti, sau nu, dar am uitat ceva si mai important. Recomand sa luati pasta de dinti - da, ati citit corect (info de la medic stomatolog) si bulion - da, iar ati citi corect - turcia 100% rosii; RO 20% rosii, daca nu credeti, cititi eticheta de la noi

multumesc pt ecou

[03.07.17 13:03:32]

@danyo: Dar un shopping mic la prăvăliile tradiționale de pe Saraclar nu? Sau la piața tradițională din curțile Caravanseray Rusthem Pasha? Că și eu sunt înnebunită după shopping la Edirne și-mi lipsesc astea tare.

[03.07.17 23:48:13]

@Aurici: In realitate... micile magazine sunt cele mai frumoase, cu o mica negociere, cu degustat de masline, s. a. m. d.

Ca gluma, sunt suparat pe dvs. ; citez nevasta: ia uite ce spune Aurici, tu de ce nu m-ai dus la obiectivele astea? "

Multumesc pentru ecou doamna

[04.07.17 12:21:01]

@danyo: Da' ce eu am umblat peste tot pe unde a fost soția? Și eu sunt verde de invidie. Le-am pomenit și eu p-astea că fac parte tot din shopping la Edirne, dar la Carefour nici n-am fost, de ex.

În altă ordine de idei, nu ești drăguț să lăsăm dvs pentru alte situații? Suntem aici să ne mai destresăm cu ajutorul pasiunii pentru călătorii, de ce vrei să punem distanța asta între noi?

Călătorii cât mai multe în vara asta și shopping mai cu milă

[04.07.17 22:13:49]

@Aurici: Probabil, posibil comunitatea AFA, ma considera un capcaun.

Dar, eu doar iubesc sa fiu politicos, pentru ca asa imi este felul

Daca veti citi ecourile de la postarile mele, veti vedea 3 lucruri. Primul este ca nu am facut polemica cu nimeni, chiar daca aveam, dincolo de orice indoiala, dreptate. Al doilea: m-am straduit sa multumesc celor care mi-au trimsi ecouri. Oamenii aceia au facut un efort sa-mi scrie, fac un efort sa le raspund. Al treilea lucru, nu am reprosat/pretins nimanui sa mi se adreseze la fel. Suntem diferiti si iubesc ca este asa.

Sunt prietenul dvs., oricat de greu va vine sa credeti ... granita, distanta perceputa, din nefericire, este doar in imaginatie.

Mefatoric:

Ca prieten am sa va spun cand va indreptati spre prapastie si NU am sa laud drumul pe care l-ati ales pentru ca este asfaltat Daca nu o sa ascultati am sa fiu la margine sa va impiedic si NU sa va fac vant pentru a “da note” cazaturii. Daca veti cadea inainte, am sa ma arunc dupa dvs si poate apare naibii ceva sa rezolvam situatia pana jos. Daca nu …. am sa va tin de mana sa nu fiti singura.

Asta face un prieten si sunt convins ca “aveti in dotare asa ceva”.

AFA, pentru mine, este si va ramane o idee excelenta pentru impresii de calatorie; o sursa de informare

Ca o concluzie trista, probabil, posibil, am mai pierdut un prieten… in doar 7 zile… de data asta un Praetor, data trecuta un Senator, pentru simplul fapt ca refuz sa renunt la politete.

Ca idee… ati auzit vreodata ceva mai stupid?

[05.07.17 17:54:34]

@danyo: Cel mai probabil, posibil o să fim alergați pentru că tocmai ce ne abatem de la subiect. Dar:

Nici vorbă să te consider căpcăun. Ajung mai rar la ecouri pentru că n-am așa timp să citesc și prefer mai degrabă să nu pierd articole decât să citesc ecouri. Nu că nu mi-ar plăcea, dar nu am timp fizic cât am eu nevoie.

Mă ocup de grupul meu de prieteni (de bază 16, extins vreo 40), de la petreceri până la vacanțe și aș zice că sunt familiarizată cu toate tipologiile de oameni/prieteni, iar cel de care vorbești tu mi-e preferat, de departe.

Nici eu nu ți-am reproșat/pretins... am încercat doar marea cu degetul. Mi se pare mai drăguț dacă nu ne-am formaliza, dar te înțeleg mai bine decât te gândești.

Din fericire n-ai pierdut nimic, pe mine nu, în orice caz. Suntem toți aici, pe baricade, mai prezenți sau mai puțin, funcție de timp.

Și culorile alea nu sunt bau-bau. Dacă ne detașăm de ele, ceea ce îți doresc și ție, trăim absolut liniștiți. N-au legătură cu relațiile interumane, sunt doar niște culori...

Dar o problemă tot am. Polemica e bună dom'ne! Este constructivă și ne ajută să evoluăm. Așa că lasă cuvintele să iasă, nu suntem aici domnișoare de pension, suportăm di tăti.

[06.07.17 10:14:39]

@Aurici: Generale de armata (16 la 40 de (in)divizi(i))

Va reamintesc, ceea ce cu siguranta stiti deja: “daca o poveste este mult prea frumoasa ca sa fie adevarata, atunci NU este”

Te cam pune pe ganduri, nu-i asa?

Multumesc pentru ecou.

P.S.: Ce ar fi viata fara un sut in fund de la webmaster?

[06.07.17 10:28:51]

@danyo: Nu, nu mă pune pe gânduri pentru că n-am zis că povestea e prea frumoasă. Este una normală, cu bune și rele... Ca-n viață!

Vară frumoasă!

[06.07.17 10:53:26]

@Aurici: Mea culpa, doamna; mea culpa

viorica
[12.05.18 12:52:50]

@danyo: O completare la cele spuse de voi ar fi piata de luni cu produse agroalimentare (ce produse si ce preturi am vazut in aprilie...) si tot acolo piata de vineri cu textile.

Am descoperit asta intamplator intr -un popas in Edirne si... recunosc faptul ca am profitat si eu... cat am putut.

adrianbogdan, Aurici, Corina70, danyo, viorica
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Edirne și împrejurimile sale: