ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2017
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUN-2017

Emma, o liniște verde

Se anunţa un sfârşit de săptămână furtunos, şi la propriu şi la figurat. Întâlnirea cu Emma (str Carmen Silva nr 10) era programată încă de la Pongal - vezi impresii, vezi impresii, vezi impresii, vezi impresii.

Cu dublă semnificaţie pentru mine, luna iunie avea să fie cu început ploios şi cu un sfârşit canicular. Noi eram la mijloc, între cele două rele. Scopul nostru era pierderea timpului pe litoralul românesc, alături de draga mea Maria şi frumoasa doctoriţă Maya. Domnul C ne-a însoţit şi ne-a plimbat pe unde am dorit noi, a fost dragut. El doar întreba: „la stânga sau la dreapta? ” :))

Prima dată am fost la aceste vile în luna iunie 2016, eram primii turişti, era primul an al Emmei, anul când a fost începută marea renovare, o investiţie uriaşă, pe termen lung.

De ce nu am scris? Păi erau câteva minusuri, o parte dintre ele s-au rezolvat de atunci, a scris Flaviana foarte bine tot ceea ce a scris - vezi impresii Mă durea sufletul să scriu ceva negativ:(ştiind că oamenii aceea vor să investească şi au vederi largi, erau şi încă sunt la început de drum, un drum lung şi anevoios.

Într-o curte imensă, aproape de mare, printre flori, iarbă şi pomi, patru corpuri de clădiri găzduiesc 17 “intrări”. Acestea, intrările, reprezintă garsoniere şi apartamente, bune pentru familii cu mai mulţi membri şi nu numai. Preţul de închiriat variază, diferă de la o intrare la alta, de la o lună la alta, ca peste tot.

La intrare în curte, o parcare măricică poate găzdui maşinile pe toată perioada sejurului. În stânga parcării am găsit o bucătărie complet utilată, largă, bună pentru auto-gospodărire. În curte, două expresoare sunt vecine cu o vitrină frigorifică, iar un foişor acoperit şi mobilat cu şapte mese şi băncile aferente ne-au făcut şederea mai plăcută.

Locul de joacă pentru pitici este vesel, băncile de pe aleile din curte te-ndeamnă la odihnă. Grătarul poate fi util celor care doresc să-şi prepare singuri câteva bucăţele de cărniţă.

Aleile sunt pavate cu piatră cubică, un aspect important pentru doamnele care poartă pantofi/sandale cu toc.

Din curte se poate ieşi prin trei locuri, o idee bună, nu trebuia să ocolesc tot complexul pentru a „evada” în exterior.

Aproape fiecare vilă are şi garsoniere şi apartamente. Fiecare dintre acestea au baie proprie, încălzirea apei se face cu ajutorul unui boiler, A. C. nu există, nu ştiu dacă sunt necesare, eu am fost doar în luna iunie.

Camera mea era o garsonieră. Sincer, mie îmi plac mai mult garsonierele decât apartamentele, o să detaliez.

Nu ştiu numărul camerei ocupate de noi, era la etaj, în corpul doi, lângă cea de-a doua ieşire din complex.

Tâmplăria tuturor geamurilor este din termopan, acoperişul clădirilor este schimbat anul trecut.

Garsoniera are o suprafaţă generoasă, nu are balcon. Din holul micuţ de la intrare am păşit în sufragerie, unde o canapea extensibilă şi un fotoliu ţin companie măsuţei, frigiderului şi televizorului. Lumina naturală este asigurată de trei geamuri, încadrate in trei pereţi diferiţi. Seara, aveam lumină bună de la lustrele din tavan. Pardoseala toată este acoperită cu gresie. O perdea îmbracă geamurile, cred că ar fi necesare şi în sufragerie draperii, pentru intimitatea turistilor.

Ies din sufragerie, dau într-un hol, pe dreapta găsesc baia, nici mare nici mică, ok ca şi suprafaţă. Ştiam că nu e renovată, acesta este motivul pentru care gazda dorea să ne închirieze un apartament complet renovat, care arată super bine. Dar apartamentele nu au balcon, nici sufragerie, conţin două dormitoare, hol şi baie.

Tot ce am găsit în baie este din vremuri demult apuse, dar toate funcţionau perfect şi erau curate. Aceste lucruri neschimbate sunt nesemnificative pentru mine, balconul sau un loc pentru fumat valorează mai mult decât orice modernizare. Poate vă întrebați de ce pun preț mereu, pe balcon. Din motive de sănătate, și nu glumesc. Am fumat în sufragerie, cu acordul gazdelor.

Era hărtie igienică la baie, fără alte consumabile. Un geam asigura aerisirea încăperii.

În capătul holului am deschis uşa de la dormitorul în care trona patul matrimonial, cu o saltea super bună, perne la fel, lenjeria albă le îmbrăca perfect.

Mobilierul era din pal, un gri plăcut ochiului, mirosul de nou a fost pe gustul meu. Şifonierul avea rafturi dar şi suport pentru umeraşe, cu umeraşe.

Am găsit două pături pufoase, patru prosoape albe, moi, foarte utile pentru noi. Pe gresie se odihneau două covorașe.

În stânga patului era o noptieră, în dreapta lipsea, am găsit-o în sufragerie, se sprijinea televizorul pe ea.

Lipsesc veiozele, o singură priză era vis-a-vis de pat, geamurile erau acoperite cu perdea şi draperii ce vor fi schimbate cu unele mai moderne.

Tare-s multe de făcut, de schimbat, dar cu răbdare şi înţelepciune vor fi toate la locul lor.

Anul trecut nu funcţiona internetul deşi era plătit, cablul tv la fel, instalaţia sanitară gemea pe ici pe colo dar acum e rezolvată, după ani mulţi de pauză acest complex de vile prinde viaţă şi vrea să ofere ceva.

Având în vedere că Eforie hibernează, funcţionează la jumatate din capacitate, că mulţi au pus mâna pe clădiri frumoase dar le-au lăsat în paragină, nu pot decât să salut un proprietar care vrea să facă, să schimbe ceva în bine.

Să nu credeţi că acolo e perfecţiunea întruchipată. Mai e mult până departe, important e că se vrea, oamenii au mintea deschisă la nou.

Dacă puteţi trece cu vederea puţinele minusuri existente, atunci veţi avea la Emma un sejur plăcut.

Marea e la câteva minute distanţă, Emma e verde, liniștit, e un loc drăguţ, pentru nepretenţioşi. Copiii pot gusta zilele vacanței, părinții sau bunicii își pot odihni anii la umbra pomilor care opresc razele soarelui, oamenii cu nevoi speciale se pot caza la parter și se pot bucura de verdeața Emmei, e un loc pentru toată lumea care apreciază Marea Neagră și Eforie Sud. Eu văd acolo o frumoasă întâlnire AFA, cred că distracția ar fi la ea acasă.

Sincer, nu văd diferenţa dintre o cazare la greci şi aceasta. Iubitorii de Grecia vor înţelege vorbele mele.

Mă plimbam cu Maya prin Eforie și pe stâncile de la Tyulenovo și-mi spunea: „eu iubesc această mare, această Eforie, iubesc oamenii care locuiesc aici. Îmi plac buruienile, mirosul algelor, floricelele, ador să privesc valurile spumoase, îmi place surâsul rural al soarelui”.

În timpul acesta, cei doi „feisbuciști”, Maria și domnul C vorbeau de-ale lor, au și ei „stâncile” lor =)), cafelele lor, se potrivesc de minune la gusturi :p

Fiecare loc are măreția lui, fiecare om are preferințele lui, le voi respecta mereu, și locurile dar și oamenii. Eu îmi agăț imaginația de orice element al naturii și vreau să simt fiecare respirație a ei, fiecare cută, fiecare zâmbet și nu pot decât să-i mulțumesc Domnului că sunt înconjurată de oameni calzi, minunați, fie ei doctori, profesori, ingineri, juriști, hotelieri, simpli muncitori sau simpli țărani, oameni care mă fac să văd toate „Emmele” roz.

Mulțumesc Maria55, mulțumesc scumpă Maya!:*

Vă rog frumos, o melodie caldă ca și prietenele mele https://youtu. be/tP5dCKh2LBo

Pozele atașate sunt din iunie 2016 și iunie 2017.

Trimis de krisstinna in 27.06.17 09:44:50
Validat / Publicat: 27.06.17 11:09:00

VIZUALIZĂRI: 3725 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Trandafirii Emmei

[27.06.17 09:47:03]

[27.06.17 11:20:21]

@krisstinna: Sac! am furat startul si am dat votul sa fiu sigura ca sunt prima si apoi am citit sper sa nu se supere nimeni, insa si daca ai fi povestit despre pubela de gunoi ar fi fost ceva deosebit.

Cat despre acest loc nu cred ca mai trebuia sa ma convinga ceva, stiam ca ai fost acolo anul trecut, citisem si articolul Flavianei si cand am fost acolo de 1 Mai mi-a placut locul tare mult. Este un loc foarte potrivit daca vrei sa te simti ca acasa avand insa si intimitatea ta.

Ma tot gandesc la o ocazie de a ajunge acolo insa anul asta e mai ciudat.

Foarte frumoasa povestea, ma bucur ca ai reusit sa fii iar langa Maria, imi pare rau ca u am reusit si noi sa ne vedem insa cum speranta moare ultima, eu inca mai sper.

Felicitari, votat cu foarte mare drag.

elviramvio
[27.06.17 11:36:22]

@krisstinna:

Ai descris cu toata dragostea un loc unde s-a investit in primul rand multa iubire si ca toate aceste locuri, v-a avea succes caci ce e facut din inima, invinge.

O vara frumoasa sa ai!

maria55 †
[27.06.17 11:51:21]

@krisstinna: clar, @mishu fură startul mai mereu! Da' bine a făcut, pentru că oricum n-as fi fost in stare sa scriu ceva imediat după citirea articolului si nu mă intreba de ce!!!

Ai o sensibilitate in suflet si-n cuvinte, cum rar am intâlnit!

Ai darul de a te simti happy si intr-un complex gen"Emma" precum intr-un resort fitzos de oriunde! Orice te face fericita, chiar si " bolovanii" văzuti de noi pe la Tyulenovo, tu numindu-i poetic altfel!

Despre domnul C, numai de bine! Un calm si o elegantă cum rar am intâlnit la un barbat, care insotea 3 doamne din care putea face 3 de 18 ani/ din fiecare! ????????

Sa revenim la Complex! Erau 8 mese nu 7, in foisor! Asta asa sa fiu cârcotasă, că se poartă!

Mai am o intrebare insă?! Cine-i homlesu' ala din poza no 53?! ????????????

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[27.06.17 12:05:34]

@krisstinna: Ai prezentat o locaţie interesantă, un loc pe care nu îl ştiam, dar pe care îl voi trece pe lista mea virtuală de posibile cazări la mare. Îmi place faptul că există suficient spaţiu verde şi că nu totul a fost sufocat de betoane. În ceea ce priveşte existenţa balconului, gândesc şi eu la fel ca tine: la mare -cel puţin- este foarte necesar, chiar dacă noi nu suntem fumători. Mai usuci acolo un prosop, un slip, altceva. În plus, seara poţi sta pe răcoare la un pahar de suc/bere înainte de culcare.

Mulţumim pentru impresii! Toate cele bune!

doinafil
[27.06.17 15:07:42]

Mergeam în tinereţe la Eforie Sud. Era mai ieftin decât în Eforie Nord şi mai puţin aglomerat. Stăteam şi la localnicii care închiriau dar şi la hotelurile la care luam bilete, prin sindicat.

Văzând pozele şi citind ce-ai de (scris) atât de frumos, n-aş pregeta o clipă să aleg "Emma" în locul acelora, de altădată.

Am o întrebare: garsoniera ta era compusă din dormitor şi sufragerie + baie?! Păi, dacă e aşa, este un apartament, nu garsonieră.

Garsoniera presupune o singură cameră + baie si bucătărie mică, pentru un singur băiat tânăr, necăsătorit (garcon, în lb. franceză). Nu pot să cred că tu nu ştii semantica cuvântului.

Am votat cu drag.

doinafil
[27.06.17 15:11:31]

Scuze!!! vreau să corectez din rândul unu, aliniatul doi: "ce ai (de) scris", aşa trebuia!

Zoazore
[27.06.17 16:17:39]

@krisstinna: Iar eu, cu un SB, îți mulțumesc pentru mare, pentru Emma, pentru Maya și pentru Domnul C.

Dar cel mai mult, îți mulțumesc pentru Maria și pentru liniștea verde a Emmei, așa stângace cum este ea acum la început!

Mă-nclin! În fața ta și-a nemărginirii mării.

maria55 †
[27.06.17 17:47:44]

@doinafil: doamneee, ce fin observator esti!! ???? Da, garsoniera, practic are doua camere! Doar ca aici prima incapere este folosita drept living, are un pat/canapea si o a doua camera cu pat matrimonial, dulap, etc

Frigiderul si o masa cu doua scaune, in prima incapere! Doar ca acest tip de semi apartament????nu are bucatarie! Doar baie!

ANILU
[27.06.17 21:12:00]

@krisstinna: Respect pentru Emma, pentru gospodarii care o administrează.

Știu că nu ești fitoasa, prezentând un loc cu mult suflet.

Curtea este foarte generoasă, cu de toate, flori, copaci, umbră, terasă, foișor, loc de joaca pentru copii, tot ce-ti trebuie ca să te simți bine.

Ce companie plăcută a avut Domnul C. ; -)

Toate cele bune

:O

[28.06.17 11:23:52]

@webmasterX: Mulțumesc

[28.06.17 11:33:26]

@mishu: Mulțumesc pentru cuvintele frumoase, ești tare drăguță

M-am grăbit sa scriu acest articol doar pentru a veni în ajutor userilor care nu au o obtiune de vacanță, încă.

Tu ai văzut cum arată Eforie, multe clădiri sunt lăsate în paragină și peisajul este pe alocuri dezolant.

Emma este o obtiune pentru nepretențioși, eu le recomand cu drag celor doritori.

Menționez că se eliberează chitanță pentru serviciile oferite.

M-am gândit la voi, la familia voastră, atunci când am fost acolo.

Pupici

[28.06.17 11:35:24]

@elviramvio: Mulțumesc frumos, ești o scumpă!

Adevarul e că mie chiar îmi place acolo, e liniște și multă verdeață.

[28.06.17 11:39:58]

@maria55: Iubita mea, nu consumasem decât cafea, am numărat, cred, fără masa la care stăteam eu.

Domnul C ne-a făcut pe plac, știa de acasă ce-l așteaptă

În poza cu pricina sunt alături de colegul meu @Marinus2010, un băiat de zahăr... îl cunoști?

Pupici și pentru copilul tău, domnul @Marinuș

[28.06.17 11:43:08]

@Crazy_Mouse: Te salut cu drag, mulțumesc de vizită!

La Emma nu am uscat prosoape sau altceva, dar se poate usca în curte orice ai nevoie, există "suport" pentru rufe.

[28.06.17 11:49:50]

@doinafil: Scumpa mea, ai perfectă dreptate dar...

Fiecare proprietar e liber să își denumească, camerele după bunul plac.

Eu tot spuneam: "în apartamentul meu" iar Maria îmi spunea: " aia e garsonieră". De ce? Nu înțelegeam neam!

Păi, am scris:

Apartamentul are două dormitoare, un hol și o baie, decomandate.

Garsoniera are două camere, o sufragerie și un dormitor, hol și baie. Sufrageria e un fel de cameră de zi, e o zonă de trecere.

Așa vrea proprietarul să o denumească, mă conformez și eu și Maria.

Mulțumesc frumos de vizită

elviramvio
[28.06.17 11:52:56]

@krisstinna:

Draga mea, articolul tau chiar a venit la timp, ma documentasem deja caci imi doresc 2 nopti acolo in septembrie. Ramane ca apartinatorul sa zica da, adica sa aiba liber.

[28.06.17 11:53:38]

@Zoazore: Mulțumesc Zozo!

Ești tare bună! Sunt sigură că îți va plăcea acolo!

Poate ajungi totuși, măcar două nopți.

[28.06.17 11:58:58]

@ANILU: Tu îți dai seama ce bine ar fi sa ne întâlnim odată acolo? Ce petrecere ar ieși?

Da, l-am stresat un pic pe domnul C, dar, sunt sigură că a fost încântat, totusi

[28.06.17 12:03:53]

@elviramvio: Succes! Vă doresc o relaxare plăcută!

=

@all: Mulțumesc de vizită și aprecieri, scuze pentru răspunsurile întârziate, sunt în criză de timp, parcă mai mult ca niciodată!

Mă străduiesc să țin pasul cu voi, aș vrea să vă mai descriu ceva, să sperăm ca voi găsi câteva clipe libere pentru o altă recomandare.

Marinus2010
[29.06.17 09:43:35]

@krisstinna: Decat sa fie denumit apartament "nedecomandat" și să urmeze eventuale nemulțumiri... este de preferat ca turistul să se aștepte la "mai puțin" și sa gaseasca "mai mult".

In felul asta se evita eventualele reproșuri...

[29.06.17 11:19:13]

@Marinus2010: Corect, mai bine să fii plăcut surprins decât să te cuprindă supărarea și dezamăgirea.

Poate de-aia sunt eu bucuroasă, mulțumită mereu, la fiecare cazare , indiferent de loc, de țară. Îmi spun că nu are cum să fie mai frumos ca la mine acasă, că nu trebuie să am așteptări prea mari și sunt întotdeauna liniștită.

Să nu crezi că nu văd defectele, le-am găsit și la cinci stele dar le-am ignorat pentru că nu există perfecțiunea, iar luxul mi-l creez acasă, unde văd și acolo câteva defecte dar le ignor.

Mulțumesc frumos de vizită, mulțumesc pentru cuvinte, sunt foarte prețioase pentru mine

[29.06.17 12:58:58]

@krisstinna: Sa știi ca și eu ma gândesc, însă exista și alte planuri care nu țin de dorința mea, însă de când am văzut atunci locul, chiar doar din dreptul portii mi-a plăcut.

Carmen Ion
[29.06.17 17:34:57]

@krisstinna: Citit, plăcut, votat. Un loc ce pare taman pe gustul meu - l-am reținut pentru o viitoare escapadă la Marea noastră Neagră.

[29.06.17 19:01:17]

@Carmen Ion: Știu, vi se potrivește o "camera" la parter, cu terasa proprie. Adi are posibilitatea să își arate "talentul" de grataragiu, talent cu care mă pot "mândri" și eu.

E un loc simplu, fără camere simple așa cum am menționat.

Mulțumesc frumos pentru tot

ANILU, Carmen Ion, doinafil, elviramvio, maria55, Marinus2010, mishu, Zoazore