ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2017
ÎNSCRIS: 05.08.15
JUN-2017

Merita cu prisosinta

Oameni buni. La recomandarea unor prieteni am ales sa mergem in Grecia in insula Zakyntos in localitatea Argasi. Am consultat siteul ,,Am fost acolo" si am ajuns la concluzia ca este bine sa alegem Hotelul Contessa.

Bine am facut. Hotelul Contessa are trei stele este pozitionat in Argasi undeva pe langa bazar, are patru nivele, dispune de piscina si ofera maxim demipensiune.

Noi am ales sa achizitionam pachetul cu demipensiune si din nou bine am facut. Nu ca nu ai unde sa mananci si la niste preturi rezonabile dar calitatea mancarii a fost la nivel maxim. In avion, la intoarcere, am auzit multi nemultumiti de calitatea mancarii de conditiile de cazare, de faptul ca era galagie. Ei bine la Contessa nimic din acestea nu le-am intalnit.

Conditiile in camere au fost onorabile, curatenie impecabila, prosoapele se schimbau zilnic iar lenjeria la doua zile. In fiecare zi gaseam in camere flori proaspete si prosoapele impreuna cu pijamalele erau aranjate intr-un mod foarte inedit pe pat. Aceasta poate si pentru ca am beneficiat de serviciile unei cameriste din Romania pe numele Maria.

Trebuie sa stiti ca pentru a folosi aerul conditionat si frigiderul trebuie sa platiti in plus. Pentru o saptamana 50 euro. In afara de aceasta suma mai lasati o garantie de cinci euro care vi se returneaza la plecare. Nu am inteles ce garantie este asta.

Acesul in camere se face pe baza de cartela care se introduce apoi in locasul special care conecteaza instalatia electrica. Daca vreti sa lasati ceva la incarcat cand sunteti plecat nu o sa functioneze. Daca este sa uitati cartela sau sa fie plecat partenerul puteti apela la receptie si vin ei sa va dechida dar nu va elibereaza alta cartela. Daca pierdeti cartela platiti 5 euro si va elibereaza alta.

Un inconvenient este acela ca in camere se simte un usor miros de mucegai datorita umiditatii foarte mari. Am rezolvat problema prin conectarea aerului conditionat care are si capacitatea de dezumidificare.

Apa calda este la orice ora, cabinele de dus sunt un pic incomode dar nu este mare bai. La TV nu aveti ce vedea. Sunt setate vre-o opt programe dar numai de stiri si reclame. Mai prinde niste posturi de radio si puteti asculta muzica greceasca la ele.

Noi am stat la nivelul 1 pe partea cu gradina, nu inspre piscina si a fost liniste, liniste. Pentru a ocupa o camera la un celelalte doua nivele cu camere trebuie sa platiti in plus. La fel daca vreti camera cu vedere la piscina.

In camera aveti telefon fix pe care noi l-am folosit sa vorbim cu prietenii nostri cazati tot in acelasi hotel. Formezi pur si simplu numarul camerei si suna acolo.

Exista si doua retele de internet cu conectare pe WIFI, una Contessa Hotel si alta Contessa Reception. Parola este Contessa16 dar poti sa te conectezi numai din zonele publice. In camere nu functioneaza. La receptie exista si trei calculatoare desktop de unde poti accesa internetul.

O alta chestie deranjanta este si faptul ca pana la ora 14.00 nu vor sub nici un chip sa-ti dea camera iar la plecare trebuie sa eliberezi camera cel mai tarziu la 11,00. Noi care am ajuns pe la 10.30 a trebuit sa lasam bagajele intr-o camera special destinata si am plecat intr-o prima plimbare prin Argasi. Altii care plecau au stat in hol cu bagaje, copii pana le-a venit autocarul sa-i duca la aeroport.

Noi am ales varianta de deplasare in Grecia cu avionul prin [...]. Buna organizare la sosire. Ne-au asteptat reprezentantii agentiei, ne-au indrumat la autocar care ne-a dus pana la hotel. La plecare in schimb au afisat la receptia hotelului date eronate. Avionul pleca la ora 10.00 ei au afista ora 17.00. I-am sunat si tot cam bulversati erau (erau afisate trei nume cu numerele de telefon aferente).

La sosire ni s-au inmanat cateva file de hartie cu un mesaj de bun venit si cateva oferte de excursii si inchirieri de masini. Nu va recomand sa le achizitionati de acolo. Sunt mai scumpe. Exemplu: excursie cu vaporul in jurul insulei la ei 32 euro, la agentiile din oras 20 euro.

Ca veni vorba, noi nu prea am stat la hotel la piscina. Am calatorit si am mers la plaja la mare.

Chiar aproape de hotel sunt mai multe agentii care va imbie la excursiile organizate de ei. Noi am ales sa mergem in turul insulei, de 8 ore cu un vas mai simplu nu cu corabia piratilor pentru ca fetelor le-a fost frica sa nu aiba probleme in situatia in care marea era agitata. Corabia piratilor avea curse numai martea si sambata si costa 25 euro/pers. Am ales deasemenea sa inchiriem o masina care ne-a costat pentru doua zile 85 euro cu asigurare cu tot. Am mai alimentat bezina de 15 euro si am vazut aproape toata insula.

Aici alta poveste, hartile pe care le-am cumparat si pe care ni le-a dat firma de unde am inchiriat masina sunt incomplete si total aiurea. Drumurile sunt in general proaste, foarte inguste, nesemnalizate si nemarcate. Ca sa fie totul in regula si sa ne atingem obiectivele am scos coordonatele geografice la toate punctele de interes si le introduceam pe GPS.

Peisajele si marea sunt fabuloase. Merita sa vedeti punctele de interes pe care vi le poate spune orice agentie de turism de acolo. Noi an fost in Zante, capitala insulei, aici am vizionat catedrala, o biserica de piatra veche, zona magazinelor si a tavernelor (seara este superb), cetatea venetiana (atentie se plateste si are program de luni pana vineri) si portul. Am fost spre nordul insulei si am oprit in golfurile si la plajele intalnite. Fiecare are farmecul personal. Am vazut plaja Navajo de sus (aici am fost mai apoi cu vaporul), am vizitat o fabrica de ulei, o crama de vinuri, farul, morile de vant, plaja unde sunt ouale de broasca testoasa si multe altele. Este mult prea mult de povestit.

Mai vreau sa va dau niste sfaturi utile. Nu cumparati ulei de la particularii pe care ii intalniti prin toate locurile. Noi era sa fim pacaliti. Vindeau ulei la bidoane de metal dar nu erau pline. Noroc ca s-au prins fetele si ca sa nu facem scandal ne-au dat si un litru in plus dupa ce au completat bidoanele.

Cand o sa cititi de manastiri sa nu va ganditi la cine stie ce constructii, sunt in general de piatra si foarte micute. Am gasit si manastiri parasite chiar.

Sa va protejati cu palarii sausepci intrucat soarele este foarte puternic in perioada pranzului. Nu uitati sa va hidratati in permanenta chiar daca nu va este sete. Apa puteti cumpara de la magazinelele tip alimentara cu 1,5 euro un bax de 6 sticle de un litru jumatate. Tinute la frigider peste noapte, va tin reci toata ziua urmatoare daca mai aveti si o gentuta termoizolanta.

Puteti inchiria masina la aprox 30 euro pe zi, dar puteti negocia, ATV la 35 euro si scuter, nu stiu pretul. Mare atentie la portul castilor pe ATV sau scuter, amenda este 300 euro. Se circula haotic din cauza ca in special englezii, pustani, sunt absolut imprevizibili. Dealtfel englezii se dau in spectacol seara, betii, panarama etc.

La hotel la Contessa s-a organizat miercuri masa de seara la piscina barbeque. Super frumos, mancare pe saturate, diversificata si foarte bine gatita. Bucatarul sef era un albanez cu care ne-am imprietenit. Duminica seara s-a organizat seara greceasca. Mancare tot la gratar si dansatori greci care ne-au ridicat de la mese si ne-am petrecut pe cinste.

Bautura este contra cost. Cam scumpa de altfel, un cocteil usor alcoolizat 5 eura si o bere 3 euro. La alimentara gasiti bere cu 1-1,4 euro, ouzo la diferite preturi incepand cu 6 euro etc.

Masa de prand am servit-o pe unde ne-a luat foamea. Sunt o gramada de taverne unde poti manca de toate, de la peste la mancaruri specufice grecesti. Exista chiar si restaurante chinezesti. Am vrut sa mergem la o taverna ceva unde sa ascultam live muzica greceasca. Am fost, indrumati de prietena Maria in Zante dar am fost dezamagiti pentru ca la ei sa aculti live muzica inseamna unul cu chitara si unul cu cobza. Ne asteptam sa gasim formatii serioase si trupe de dansatori. Nu a fost sa fie asa.

Am mai avut un mic clenci cu administratorul hotelului la plecare. Intrucat autocarul ne lua la 7 fara 10 si masa era de la 8, l-am rugat sa ne pregateasca niste pachetele cu mancare. Ne-a cerut cate patru euro. Am luat foc, nu datorita pretului, ci datorita faptului ca ne-a cerut bani cand noi eram inscrisi la masa si in dimineata respectiva. Cand a vazut ca ne agitam, a facut in asa fel incat am avut sala de mese deschisa si am putut manca omeneste. Ce sa-i faci, te incearca baietii. Daca pui botul, asta e.

Inca vre-o cateva indrumari. Lq receptie este un cantar pentru bagaje care daca introduci 1 euro il poti folosi 20 secunde. Numai bine sa cantaresti patru bagaje. Nu luati ulei in cutii metalice pe avion pt ca la scaner va pune sa-l scoateti. Daca vreti totusi sa treceti de scaner luati folie de aluminiu si inveliti cutiile foarte bine cu ea.

La plecare a venit autocarul ne-a dus la aeroport, am facut toate cele acolo si ne-am plimbat prin Dutyfree-ul de la etaj. Preturile nu sunt cu mult mai mari asa ca va puteti lua tot ce vreti de acolo. Prin magazinele din statiuni gasiti pe scara larga chinezarii.

Cam atat. Sper sa va fie de folos datele pe care vi le-am oferit. Sejur placut!

Trimis de George99 in 27.06.17 09:44:36
Validat / Publicat: 27.06.17 10:35:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3792 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (George99); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P24 Plaja Navajo cu epava navei.

[27.06.17 10:52:39]

@George99: Start vot! nu pot sa nu remarc alegerea locului de cazare pe baza recomandarilor si de asemenea te felicit pentru faptul ca si tu ai povestit la randul rau despre cazare.

Cat despre toate celelalte: excursii, intamplari, sfaturi, ele fac parte din povestea numita Grecia.

Foarte frumoase pozele si cateva chiar mi s-au parut deosebite.

Felicitari, votat cu placere.

flaviana77
    [28.06.17 14:50:13]

citit si votat ci placere, este bine de stiut ca in Zakyntos iti trebuiesc bani pentru orice ca sa spun asa, nu ma gandeam, aveam o alta impresie, dar se pare ca acolo totul este contra cost.

este o insula frumoasa, sper sa ajung vreodata sa o vad si eu, peisajele sunt deosebite, la fel si fotografiile tale.

flaviana77, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂContessa Hotel: