ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2017
ÎNSCRIS: 14.03.16
JUN-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 4, 6

Vizita la Castelul Bran - iunie 2017

Vizita la Castelul Bran am facut-o pe data de 3 iunie, dimineata pe la ora 10.

Nu stiu daca in general in weekenduri e atat de aglomerat sau faptul ca 1 si 5 iulie au fost zile libere a influentat si mai mult, insa bine a fost ca am mers la aceasta ora pentru ca mai tarziu deja se facuse o coada extrem de mare la bilete.

Oricum si noi am stat ceva la coada pentru a putea intra in castel deoarece cred ca e numar limitat de oameni care pot avea acces dintr-o data.

Chiar si asa era plin de lume.

Nu pot sa zic ca a fost ceva coplesitor, cu toate astea am reusit sa ne bucuram de toate camerele si avem timpul necesar sa admiram sau sa citim, insa era un flux constant de lume pe langa noi.

Mi-a placut faptul ca erau niste doamne ghide care unele prezentau in engleza, altele in romana, asa ca, fara sa vrem am auzit si din istoric si am reusit si sa punem intrebari.

Parcul regal este foarte bine intretinut!

Eu nu inteleg de ce trebuie sa se agate acolo pe pereti imagini cu Dracula? Parerea mea este ca ar trebui mentinuta doar nota istorica, dar probabil ca din motive financiare se prezinta si asa ceva... Pentru mine asta e un minus.

As vrea sa mai spun la postarea aceasta ca din castel de sus se poate vedea de pe terasa, spre iesirea din Bran, un vechi zid care reprezinta granita dintre Transilvania si Muntenia.

Toate cele bune!

Alexandra.

Trimis de B.Ale in 23.06.17 16:44:53
Validat / Publicat: 24.06.17 08:44:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 2337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (B.Ale); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Vedere la curtea interioara.

[24.06.17 17:31:59]

@B. Ale: Cred ca ar trebui sa luam ceea ce ne dorim de aici. Noi mergem pentru istoria acestui castel iar străinii se așteaptă sa-l vadă apărând pe Dracula. Normal ca nu ne place publicitatea făcută astfel, însă dacă măcar așa reușim sa aducem turiști o acceptam ca atare.

Dacă nu ma înșel de Halloween acolo vin mulți turiști străini care vor sa-și petreacă noaptea, și nu vin pentru istorie.

Felicitări pentru articol, votat cu plăcere.

Zoazore
[24.06.17 23:07:40]

@B. Ale:

Eu nu inteleg de ce trebuie sa se agate acolo pe pereti imagini cu Dracula?

= fiindc-așa e cunoscut în Occidentul iubitor de senzații tari! Da, știu, nu-i plăcut! Cum zice și @mishu, dacă asta aduce turiști și bani, o lăsăm așa.

zlatna
[25.06.17 07:13:33]

@B. Ale: Castelul Bran este unul dintre cele mai frumoase castele din ţară.

Am fost la castelul Bran şi înainte şi după ce a fost retrocedat. Între cele două vizita s-a schimbat doar mobilierul.

O mare parte din celebritatea castelului o dă mitul Dracula deşi castelul nu are nimic în comun cu castelul. Vlad Ţepeş a trait cu vreo 3 secole mai devreme de a fi construit castelul.

Toate cele bune şi multe concedii plăcute.

elviramvio
[26.06.17 16:08:44]

@B. Ale:

Iti inteleg nemultumirea legata de Dracula, doar ca noi in materie de turism nu prea reusim sa ne facem un nume pe istorie adevarata si atunci cautam sa scoatem bani din legende si culmea, din cele care nu ne reprezinta totusi. O legatura este intre Vlad Tepes și Ordinul Dracului sau Dragonului din care a facut parte familia sa dar nicidecum nu are legatura cu interpretarea de azi. Din pacate asta e, avem istorici care nu sustin ce este important si care nu au interes sa spuna ce e adevarat.

Vacante frumoase!

zlatna