ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2017
JUN-2017
team-building

Casa Viorel Poiana Brasov

Casa Viorel –Poiana Brasov

Casa Viorel este un resort de 4 stele compus din 3 vile.

Am ajuns aici cu ocazia « Zilei echipei », o alta denumire data de companie evenimentului numit teambuilding. Bani disponibili 150 lei de persoana, bani putini pentru o asa locatie, dar avem o colega tare priceputa la negociere: de banii astia am primit cazare cu mic dejun si masa festiva. Buna treaba, nu-i asa? Si pentru hotel, doar am venit 70 de persoane dornice de distractie.

Camerele sunt foarte mari cu un pat matrimonial si o canapea de dormit, un hol cu cuier si dulap, si o baie generoasa cu cada. Spatiul e gândit pentru familii cu copii.

Resortul are un restaurant cu 110 locuri, bar, terasa, SPA cu sauna si fitness- nu l-am vizitat, internet, tenis de masa, biliard, loc de joaca pentru copii si un mediu natural superb pentru Comando Parc.

Am vizitat grajdul unde erau adapostiti caii, niste armasari negri maiestuosi pe care doar cei avansati erau lasati sa îi calareasca. Alaturi de ei se afla padocul cu poneii, mici si foarte mici, dragalasi pentru copii. Exista posibilitatea unor plimbari cu sanii sau trasuri în functie de anotimp.

Deplasarea catre locatie s-a facut cu masini personale si fiecare a ajuns la ce ora a dorit, repartizarea pe camere s-a facut la finalul negocierilor, astfel încât, când am ajuns am primit direct cheia de la camera.

Eu m-am oprit la cetatea Râsnov desi ploua marunt si des, am urcat cu trenuletul tras de tractor. Prima oprire este la Dino Parc, a doua la cetate. Vizita facuta la pas si prin ploaie, a trebuit sa ne multumim doar cu cititul panourilor cu informatii pentru ca biroul unde se gaseau pliante era închis. Cele mai multe informatii despre cetate le-am aflat de la « strajerul » muzeului îmbracat în costum de epoca, o prezenta tare prietenoasa si dornica de a ne împartasi informatiile despre cetate desi are 70 de ani. Daca vizitati cetatea sa nu ratati micul muzeu unde îl puteti gasi pe strajer la datorie.

Cetatea nu era locuita, aici se adapostea populatia în caz de invazie, spatiile de locuit fiind foarte mici. Camerele aflate în stare buna sunt ocupate acum de mici negustori de souveniruri. Dincolo de fântâna se gaseste un mic muzeu cu minerale si alaturi bouticul cu bijuterii din pietre semi-pretioase. Aici sunt doi tineri amabili, cu baiatul puteti negocia pretul iar domnisoarei îi puteti solicita sa va faca pe loc un bijou asortat la o bratara sau un colier. Eu am cerut cercei asortati la bratara tripla din lapis-lazuli. Tare chic!

Din pacate, duminica la Poiana a plouat serios si am stat în hotel, la bar, în zona de recreere si am admirat capul unui cal, curios sa vada cum ploua, scos pe fereastra din dreptul lui.

La « Casa Viorel » micul dejun inclus este variat si suficient. Masa de seara negociata (valoare 60 lei) tip bufet este compusa din aperitive variate si în cantitati mari, se golea masa imediat se umplea la loc! , friptura la gratar cu cartofi si salata de varza, desert Tiramisu, cafea, apa minerala. Cei de la hotel au fost întelegatori si ne-au dat voie sa venim noi cu bautura si cu muzica pâna la ora 4 dimineata…

A doua zi, luni vremea fiind frumoasa ne-am dus în spatele hotelului unde se afla « Comando Parc » cu tiroliene si poduri suspendate de care se ocupa tot cei doi baieti care au în grija si caii. Asadar, daca cei doi baieti sunt cu turistii la Comando grajdul cu cai este închis… Biletul pentru tiroliana este 30 lei si poti sa faci traseul de doua ori. S-a negociat pentru grup un bilet de 20 lei. Pentru copii este o tiroliana între doi copaci aflata la o inaltime mica.

Trebuie sa semnezi o declaratie pe proprie raspundere si apoi esti legat în hamuri si primesti un instructaj la fata locului înainte de a te avânta pe funii, lanturi, scânduri, zbor deasupra peisajului… aici pe mine m-a parasit curajul… voi încerca aceste senzatii alta data!

Concluzia: a fost o zi a echipei foarte reusita.

Trimis de Yolanda in 23.06.17 12:22:12
Validat / Publicat: 24.06.17 08:43:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV.

VIZUALIZĂRI: 1436 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 stând în ploaie de dragul unei fotografii
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 EUR pe cameră

[23.06.17 16:37:27]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Casa Viorel Aparthotel, POIANA BRAŞOV" (deja existentă pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

[23.06.17 17:15:23]

@webmaster26: multumesc pentru corectie. Mi-am dat seama ca am gresit la selectie...

[24.06.17 17:01:03]

@Yolanda: Văd însă ca ați reușit o negociere buna. Eu plecasem in acest TB puțin cam fără chef, nu știu însă nu aveam senzația ca va fi frumos, și nu ca nu a fost frumos, a fost minunat, fetele care s-au ocupat și-au dat toată silința sa ne facă sa ne simțim bine, mai ales colegii din alte tari și sa fi văzut ce frumos era când se întâlneau/ reintalneau sau făceau cunoștința unii cu alții. Rețeaua noastră îți arată in comunicarea pe care o faci cu colegii sa vezi cum arată ei iar acum când se cunoșteau era și mai frumos. Din păcate poziție mea fiind unica in firma nu am putut sa ma bucur și eu de acest mic"amănunt" dar m-am bucurat pentru ceilalți.

O sa mai povestesc despre asta și ma simțeau ca la întâlnirea de la Slănic, eu sunt X, a, ce frumos, eu sunt Y.

Aceste activități la comun mi se par utile din multe puncte de vedere, mai ieși din rutina zilnică și te cunosti mai bine cu colegii.

Ma bucur ca ați avut o întâlnire reușită chiar dacă vremea a jucat împotriva voastră, felicitări, votat cu mare drag.

[24.06.17 19:13:22]

@mishu: multumesc de vizita si vot.

La noi e imposibil sa ne adunam ca departamente de inginerie Franta, Rusia si Pitesti, Marocul nu intra in carti. Distante mari... si diferente uriase între fondurile alocate per capita, care se acorda în functie de nivelul de trai... frumos, nu?

Oricum mai avem o iesire de facut în luna octombrie, trebuie sa venim cu idei pentru locatie.

Astept continuarea sejurului vostru de la mare. O vara frumoasa.

[24.06.17 19:15:53]

@Yolanda: Frumos, un repetir in Octombrie? Ar trebui sa le propun și eu ????

Zoazore
    [24.06.17 22:57:16]

@Yolanda: Cu toată ploaia, am simțit c-a fost frumos și că te-ai distrat! Bine, aici a contribuit și locația... Foarte frumoasă Zi a Echipei!

[26.06.17 07:11:06]

@mishu: da, doua zile ale echipei pe an mai/iunie si octombrie/noiembrie; Poate fi de o zi sau doua zile din care una neaparat sa fie zi lucratoare (regula companiei care ne sponsorizeaza, în plus avem si bilete pentru mare/munte/tratament sponsorizate 50%).

Succes, sa aveti parte de înca o iesire colegiala.

O vara frumoasa!

[26.06.17 07:15:36]

@Zoazore: multumesc pentru vot.

Da, ne-am distrat. Desi a plouat în sufletele noastre a fost soare.

Spre surprinderea mea colegii tineri (sub 30 de ani!) au jucat de 'au rupt podelele' pe muzica populara, mai e o speranta de a se pastra traditiile.

O vara frumoasa.

mishu, Yolanda, Zoazore