ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2017
ÎNSCRIS: 16.09.13
MAY-2017

Drumul spre/in Turcia si alte drumuri

Am plecat cu masina din benzinaria de pe Mihai Bravu la ora 4:30 - 28 mai 2017

Vama Girgiu libera – 3 masini

Plata vignetei la BG 15 leva – 7 zile (30 leva – 30 zile)

Un compatriot a platit in euro – 9 eu (pe baza principiului 9 eu x 2 leva = 15 leva)

Traseul este arhi cunoscut – Razgrad – dupa Razgrad bombardament la propriu – Targoviste, Omurtag, Kotel, Yambol, Lesovo – Hamzabeyli

(un alt traseu, la care am renuntat in trecut, dar la care probabil ma voi intoarce: Veliko Tarnovo – Gurkovo, Yambol, Lesovo, Hamzabeyli. Mult mai aglomerat cu tiruri. )

In 2015 am stat 45 minute cam cu 5-7 km inainte de Veliko Tarnovo. In cele 2 tuneluri de la Veliko, mare atentie – ceva gropi – daca nu s-au reparat intre timp. In 2015 am facut o depasire pe linia continua, disperat de coloana de tiruri si ghici cine astepta …. politia.

Au oprit cele 3 masini de RO, dar eram hotarat sa nu ma dau jos de la volan. La dracu nu vorbesc bulgareste. S-ar parea ca nu a fost salvarea, deoarece vorbea politistul romaneste… perfect. Ne-a iertat. Era cu alta misiune – tara la tiruri)

Bulgarii au facut control la vigneta (inclusiv la intoarcere la vigneta veche, cu toate ca era expirata) si au deschis portbagajul.

Turcii controale destul de amanuntite – mie mi s-a pus o singura intrebare: ALCOOL?

Este prima data cand am fost intrebat asta. Probabil si-au adus aminte de islam.

Am vazut confiscate de turci – jante, conserve nemarcate, 13 sticle de bautura, etc.

Asta incepand cu mai 2015.

Bulgaria este plina de camere pe traseul Razgrad, Lesovo– cred ca totusi sunt pentru vigneta.

Oricum atentie sporita.

DRUMUL IN TURCIA

Hamzabeyli – Edirne – iesirea spre Istanbul

Se intra pe autostrada si se tine iesirea spre Canakkale cu trecere prin Kesan (pe la marginea orasului Kesan). Partea din autostarda nu este taxata.

Trecerea stramtorii Dardanele se face fie prin Gelibolu – Lapseki, fie prin Eceabat-Canakkale. S-ar parea ca costa 35 tl/masina, indiferent de numarul de ocupanti pe la Eceabat, dar 40 tl de la Lapseki in Gelibolu. Eu am platit doar 35 in ambele cazuri.

Programul de la ferry nu-l stiu. Eu procedez in felul urmator: exista ferry, ma urc pe el; nu exista il astept; nu vine – ghinion. Daca urc pe el, platesc cat cere turcu’. (turcu’ nu mai plateste – pacat)

Partea interesanta este ca inainte de Eceabat “se foreaza” la greu. Parca vad ca o sa rasara ingropata o trecere pe sub Dardanele.

Cazare in Canakkale in hotel Hellen. 3 pers=60 euro. Mancat de urgenta cate un kokorec. Bun cu ayran.

Masa de seara a fost papata la “impinge tava”; de preferinta localul sa fie detinut chiar de familie. O ciorba de burta (iskembe) cu otet (sirke), orez (pilaf) si cu un sote (sote si-n turca) – 3 pers – de la 36 la 44 lire

Canakkale – Izmir (se foreaza si in muntele care face legatura intre Ezine si Ayvacik)

Exceptand faptul ca drumul te duce la propriu, au aparut foarte multe camere de supraveghere in Turcia.

La intarea in Ezine este RADAR, asa cum vedem in filme. Blitzul este f puternic. Il vezi chiar daca iti intra soarele in ochi. Eu l-am vazut la intoarcere, la 70 km/h. In rest…. totusi se merge cu viteza prin localitati (minim 70 km/h).

Inainte de Izmir, cam cu 50 km, drumul se aglomereaza, traficul solicitand atentie sporita.

Tot inainte de Izmir (nu stiu distanta precisa – probabil 5 km) este o noua intrare pe autostrada cu Aydin – adica ceea ce intereseaza pe cei care se duc in Kusadasi si folosesc autostrada. Pretul pe sens intre Izmir si Selcuk este de 3 lire cu HGS. Fara HGS este gratis, dar nu recomand, nu ca te-ar alerga cineva, dar consider ca suntem suficient de faimosi… deja.

HGS se cumpara de la gheretele de la statiile de taxare (ultima cumparata in 2014, sau 2015) si se achita cu cardul, sau de la PTT (am inteles ca doar numerar; in anul 2017 – 50 tl+7,5 tl azi 22 iun 2017 – un amic care este inca la Richmond).

Inainte de intrarea in Selcuk alte camere si Politie stiva. Maxim 70 km/ora (cred ca totusi sunt radare, deoarece au oprit masinile care ne-au depasit).

De la Selcuk la Kusadasi (sau Pamukac, unde am avut nevoie) este o gluma. Foarte bine semnalizat. Totusi anumite semne de STOP sunt in turca DUR (adica poti sa treci fara sa opresti daca esti un DUR al volanului si nu recunosti hexagonul rosu ca STOP).

VARIANTA X-FILES

2015 – SENTINUS, sau ce incepe prost te termina

In urma lucrarilor la podul Prieteniei de la Giurgiu, care au avut ca rezultat 20 km de masini pline cu prieteni romani care doreau sa intre in Ruse, ne-am hotarat sa trecem pe la Calarasi – Silistra cu bacul.

Semnalizare bac OK, trecere usoara si cam asta a fost partea frumoasa a drumului si a concediului.

Tot mergand pe GPS pe traseul stabilit din tara, la un moment dat ne semnalizeaza sa facem stanga sa intram pe autostrada (am observat ca in BG cam foate drumurile de o banda pe sens sunt HIGHWAY). Totul perfect, daca nu ar fi fost in sosea un sant de 3 m latime si 2 adancime.

Revenim la sosea, GPS reconfigureaza si ne trimite prin … Varbitsa. Cu aceasta ocazie am aflat ca BG este o tara frumoasa, cu munti, paduri, drumuri desfundate, carute la furat lemne, camioane la furat lemne, oameni primitori. 20 km in 100 de min.

3 masini, 3 gps-uri au aratat acelasi lucru. Am aruncat GPS. Intr-un final am ajuns la Hamzabeyli. Ceea ce doresc sa subliniez este ca drumul nu era inchis. Cum draq sa fie, daca toata lumea fura lemn ca-n codru’.

DRUMUL RO-BG-TR

Bucuresti, taxa pod platita la Fetesti la ghiseu (am auzit povesti cu SMS-uri care nu ajung) – pod Agigea- Mangalia – Vama veche – stat in vama pentru 10 masini … fara numar; (vama comuna RO-BG), adica dai pasaportul romanului, il trece prin masinuta si la 30 cm de roman este bulgarul, care si el trece pasaportul prin masinuta. Drumul continua spre Balcik, Varna, Nessebar. OK pe GPS.

In 2016 plecand de la Nessebar (Sunny Beach, Imperial hotel – le cam incurc) sunt doar 35 km pana in Burgas, oras din care se intra direct pe autostrada, cu iesire Yambol.

Autostrada in BG nu este cu plata. Inca.

De la Yambol mai departe….pana la hotel Uygun in Edirne, pentru 2 nopti si o aventura greceasca de......3 ore.

Drive safe si OKS la sosea.

In caz ca mai sunt persoane care nu stiu - OKS = ochii cat sarmaua :)

Trimis de danyo in 22.06.17 14:37:23
Validat / Publicat: 22.06.17 17:45:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5840 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.06.17 14:44:15]

Cazare in Canakkale in hotel Hellen. 3 pers=60 euro

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[22.06.17 21:45:50]

@webmaster26: OK

elviramvio
[22.06.17 22:35:23]

@danyo:

OKS = de care sarmale, oltenesti sau moldovenesti? E foarte important caci unele sunt micute, micute iar altele sunt barosane!

Calatorii frumoase si OKS!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[23.06.17 00:18:26]

@danyo: ei da! Pentru ziua de azi, incărcata la maxim pentru mine, articolul tău vesel/ alert si tehnic???? a fost delectant pentru mine! OKS de vezi cât e ceasul!!!

zlatna
[23.06.17 08:07:10]

@danyo: Foarte bun articolul.

Noi mergem în concediu numai cu maşina. Încă nu am ajuns în Turcia, dar am vrea. Am aflat multe lucruri din articol iar când o să ajungem pe la Otomani o să ne fie de folos.

Expresia OKS nu am auzit-o până acuma dar de acuma o să ţin cont de ea cand sunt la volan. Oki cât sarmaua românească.

Toate cele bune şi multe concedii plăcute.

[23.06.17 10:04:28]

@elviramvio: Moldova RULES.

si SINCER mare atentie la sosele. Numai bine va doresc

[23.06.17 10:10:38]

@zlatna: Multumesc

Va recomand ruta Ruse-Veliko Tarnovo-Gurkovo-Yambol-Lesovo-Hamzabeyli. Mare atentie la cele 2 tuneluri din Veliko - aveau ceva gropi in ele si nu sunt luminate. Aveti 61 km doar prin muniti intre Veliko si Gurkovo. Sosea buna spre f buna, dar drum greu. Varinata prin Razgrad este deosebit de proasta intre Razgrad si Targoviste.

De regula eu opersc GPS in Turcia, deoarece turcii construiesc infrastructura intr-un ritm "nesimtit", iar semnalizarea este de inalta clasa. Sa faceti actualizare la hartile GPS inainte de plecare. Drive safe

[23.06.17 10:14:52]

@maria55: Multumesc doamna. OKS, oricat de vesel ar parea... are o anumita "tristete"...

catalinioan
[04.07.17 02:57:56]

@danyo: In august urmeaza sa mergem in Kusadasi. Stie cineva un traseu usor, Cluj-Napoca - Kusadasi? Orice informatie ne este de folos (orar feribot, pret feribot, taxe de drum, putem plati pretutindeni cu cardul, portiuni dificile, timp estimativ pentru parcurgerea traseului etc). Nu am fost niciodata in Turcia. Este prima data. Am rezervat doar cazarea si, pt ca autocare nu exista din Cluj inspre Turcia si sotia nu iubeste avioanele deloc si isi doreste sa le evite in concedii, am optat pt deplasarea cu masina. Ca sa evitam posibilele intarzieri, pornim cu 2 zile inainte. Ce ne sfatuiti?

Va multumesc frumos.

EDIT IMPRESII

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[04.07.17 07:45:50]

@catalinioan: adresează aceasta intrebare la rubrica CMR de pe acest sait! Acolo este potrivit si ai sa primesti foarte multe info din partea cunoscatorilor!

black_mamba
[26.07.17 18:27:39]

Pentru adeptii rutei prin Targovishte, etc. (pe care eu, personal, nu am folosit-o dar ma bate un gand), de ce nu ocoliti prin Shumen 35km, ca sa evitati tronsonul Razgrad - Targovishte, care inteleg ca este praf?

Eu am folosit acest tronson in drum spre Varna si este foarte bun.

Va adresez intrebarea deoarece plec spre Turcia dupa o pauza de 7 ani si orice informatie actualizata este binevenita. Multumesc.

black_mamba
[27.07.17 18:07:18]

@danyo:

Luata de pe net: pana la 31.10, sectorul Razgrad - Targovishte este inchis pentru reparatii. De asemenea, ruta pe Veliko este plina de tiruri.

Drumuri bune!

black_mamba, catalinioan, danyo, elviramvio, maria55, zlatna