ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2017
JUN-2017

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Zakinthos da - Laganas da - Esperia NU

Am ajuns la hotel dimineata la 10 fara un sfert - nu ne-a dat voie sa intram la micul dejun, chiar daca era deschis inca, spunandu-ne ca acesta incepe "normal de maine! ". in ultima zi plecam devreme, faceam check-out-ul inainte de deschiderea MD (la 7 dimineata am plecat), deci trebuia sa ne lase din prima zi sa ne luam acolo o cafea si ce mai gaseam - eram veniti de pe drum, insetati, va dati seama ca nu mai aduceau ei sa umple tavile cu un sfert de ora inainte ca sa putem manca, dar atitudinea binevoitoare ar fi contat... ne-am fi tras sufletul cu o cafea/ceai in fata... am lasat bagajele in holul receptiei si am plecat spre plaja sa exploram ce si cum pe-acolo. ne-am intors la 12, ne spusese ca atunci va fi camera gata, dar ne-au cazat pe la 13.30... cu toate ca am sosit primii cu avion din bucuresti, au cazat pe toti ceilalti veniti un pic mai tarziu cu avioane din iasi si timisoara + autocar. efectiv cazati ultimii... ghinion! sau poate fetzele noastre nu i-au fost pe plac!... cine stie...

legat de micul dejun va pot spune ca a fost cel mai prost din grecia de pana acum. nu suntem fitosi, am mancat bine la jason ipsos corfu - zephyros kamari santorini - galini limenas thasos - hoteluri clasificate identic cu aceasta Esperia din laganas - dar nu suporta comparatie: cafea chioara (curge multa apa, orice tip ii ceri aparatului, si la lapte curge apa multa si un pic alb de lapte la sfarsit). am reusit totusi in fiece dimineata sa ne incropim cate ceva in farfurie (enumar aici ce s-a putut totusi manca): feliute de cascaval (cam fara gust, dar mancabil), masline, iaurt simplu (cu fructe era dubios si ca aspect si ca miros), omleta (batuta cu multa faina, aproape fara gust de ou), rosie/castravete, ciuperci din cutie un pic calite, margarina (nu exista unt), gem (3 culori dubioase de gem, gen magiun, fara pulpa de fruct vizibila, cu miros puternic de E-uri). eu nu m-am atins de sunca, carnati, fasole (conserva din cutie) - toate cu miros sintetic, nefiresc, la fel si dulciurile, aratau dubios, un chec sau un fursec - depinde de zi. sotul meu a gustat din ele, el e gurmand de fel, ii place orice defel, nu e pretentios deloc, dar si el le-a dat deoparte de data asta... pt mine acesta a fost un indicator evident! sa nu credeti ca suntem carcotasi, am constatat toate astea cu zambetul pe buze... radeam, ne amuzam, faceam haz de necaz... dar vi le spunem, ca sa stiti si voi, cei care urmeaza sa ajungeti la Esperia!

camera mica, 3 paturi inghesuite (am platit camera dubla, dar probabil toate camerele au 3 paturi). asta nu ne-a deranjat, dar balconul extrem de mic. iarasi poate am avut ghinion, erau camere cu balcon "normal", in care incapeau doi oameni pe scaune la masuta, si camere cu balcoane mari, imense, pe alte laturi ale cladirii. noi efectiv ne strecuram in scaunul care era bagat sub masuta, altfel nu incapeam in balcon! am avut camera deasupra bucatariei restaurantului vecin (Dallas, cred ca proprietarul e acelasi) - miros puternic de mancare la orice ora si zgomot continuu de la tacamuri si vase spalate/miscate/mutate/depozitate etc. in fine, hotelul plin de pensionari romani, cuminti, linistiti, dar iarasi ghinion! :)

camera noastra lipita de o familie cu doi bebi gemeni sub un an care au plans continuu cat au stat in camera, dimineata de la 6 se trezeau, la pranz am incercat sa dormim 2 zile si era concert de urlete, apoi am invatat sa dormim pe plaja, era mult mai placut, nu mai veneam la pranz in camera, iar seara ne intorceam dupa 12 noaptea, ca sa fim siguri ca dorm... iarasi haz de necaz! erau singurii copii din hotel... :) iar noi singurii tineri! am gresit hotelul si noi si bebeii...

Atentie: Esperia nu este un hotel pe plaja, din descriere, inclusiv de pe booking, noi asa intelesesem. este situat pe strada principala, in aglomeratie, relativ aproape de plaja, 200 m aprox.

despre laganas centru: ziua o strada principala cu magazine cu suveniruri si vanzatori de excursii, seara se transforma intr-un loc extrem de galagios, deschid toate cluburile, muzica la maxim in fiecare, bautura multa, englezi tineri si frumosi (16-18 ani) dar f beti, cad sau se asaza pe trotuare spre miezul noptii, adorm acolo, dimineata cand deschid gheretele ii uda cu furtunul sa ii trezeasca si sa plece si in felul asta ii verifica ca nu sunt morti! e o distractie incredibil de nefireasca, baloane pline cu "laughing gas" la 1 euro, pahare si sticle lasate peste tot, decibeli sa iti sparga urechile din cluburile care sunt aliniate unul dupa altul ca la noi in vama veche, deschise, la strada, nu au un spatiu interior, vezi tot, sunt doar niste structuri cu metal-lemn care au in partea din spate un bar imens, in rest o ingramadeala de oameni tineri si, repet, frumosi, care tipa, urla efectiv... niste copii care vin aici si isi dau frau liber la bautura, dans si tipete... nu am vazut agresivitate insa - un lucru bun. in fata oricarui club, tineri englezi cu un puternic accent irlandez (dialect care nu prea are a face cu engleza noastra, aproape nu ii intelegi ce zic!) te invita sa intri (sa faci pasul care desparte strada de interiorul clubului) si daca refuzi politicos sau spui ca vii mai tarziu te intreaba la fel de politicos "de ce? " si iti spun ca te asteapta "mai tarziu", daca asa spui tu... sunt amabili, sunt copii tineri cu care e placut sa interactionezi, sunt calzi, te roaga, te cheama, nu se descurajeaza... nu sunt blazati (ca la noi in centrul vechi cand te invita o domnisoara obosita la cate o terasa... dupa care bombane ca nu intri...)

plaja are doo bucati care pleaca din strada principala: stanga, zona de fitze, sezlonguri cu bani, mancare scumpa, la fel te invita sa iei loc, dar aici nu mai sunt tinerii placuti de seara din oras, ci grecii lor obraznici, chelneri insistenti. in dreapta insa, mergeti un pic mai mult si spre capat (spre insula cameo) veti gasi trei locatii superbe, unde puteti folosi sezlongurile toata ziua daca luati ceva de la ei: OASIS, HARBOUR HOUSE si SPADA BAR. noi am stat des la Harbour House, am mancat mancaruri fff bune la ei, la pranz dormeam sub umbrelele lor... ce sa facem, la cazare nu puteam... mancaruri care ne-au impresionat, gatite f bine: stamna (carnita de vita in bol, cu vinete si branza), stifado (aceasi carnita cu cepe mici). dar orice luai era f bun! bucatari adevarati!

insula cameo: 5 euro intrarea, am traversat podetul catre ea, am admirat-o cat am putut, nu am dat 10 euro... pt ce?! in anii trecuti spune lumea ca era 3 apoi 4 euro... s-au obraznicit. vaporasele care urmaresc si iti arata broastele sunt 10 euro/pers intre 9-11 dimineata si 15 euro intre 11-17. deci dimineata vaporasele erau pline... noi am luat cu 10 euro hidrobicicleta (amandoi) si am vazut o broasca, sunt imense, sunt frumoase, scot capul din cand in cand sa respire, sunt speriate de vapoare, fug, le incoltesc ca lumea sa le vada, cand gasesc una - vaporasele se anunta unul pe altul si vin si o flacheaza din toate partile... cumva scapa si fuge pe dedesubtul unuia... sotul meu a inotat dupa amiaza cu ochelari mai in larg si a vazut doua (a atins usor carapacea uneia cu laba piciorului, i-a fost frica sa o mangaie cu mana, s-a intors si l-a privit! - experienta inedita, apoi a plecat oarecum deranjata), sunt mari si sperioase, dar daca nu insisti cumva - e posibil sa pleci de pe insula si sa nu vezi niciuna... noi le-am vazut in ultima zi.

intr-o seara ne-am plimbat, era vreo 8 cand am plecat la plimbare pe plaja, pe malul marii spre kalamaki (partea opusa insulei cameo), f placut, soarele apunea, era lumina inca, si am ajuns mergand de mana, pe mal, in kalamaki, sunt vreo 3 kilometri. f placut.romantic pt noi! dar surpriza, cand sa ne intoarcem, ne-a oprit paza de coasta (o ghereta, pe plaja) si ne-a spus ca nu ne mai putem intoarce tot pe mal, pe unde venisem. "bine, dar suntem din laganas, lasati-ne sa ne intoarcem! " - ne-a raspuns ferm ca nu se poate pt ca este timpul ca broastele sa iasa pe plaja, sa isi depuna ouale, sa doarma etc... program national, fonduri alocate pt asta... nu se discuta! si pe unde ne intoarcem?! eram fara bani, in papuci (tinuti in mana pana atunci, ca doar mergeam pe plaja - bine ca ii aveam si pe aia!) - solutia lor: "main-road! " ne-a aratat directia si am luat-o pe drumul national inapoi spre Laganas! am facut mai mult decat pe plaja, mai lung, mai ocolit... pe plaja taiasem coasta... eee, cum sa patesti asa ceva in zakintos si sa nu te ambitionezi sa vezi macar o broasca pana la plecare?! :) una macar, ca doar din cauza ei am ajuns descaltati noaptea pe main-road... :) nu ne-am suparat pe ea! doamne-fereste! dar ghidul alocat de agentie ar fi trebuit sa ne spuna... nu sa fie preocupat doar de vanzarea de excursii!

turul insulei cu vapor 34 euro/pers la el si 22 euro/pers la agentia locala (vizavi de club plus, pe strada principala din laganas)... 12 euro mai mult de persoana - pur si simplu! am economisit 24 euro noi doi. si nu e absolut nici o diferenta, vapoarele sunt fix aceleasi (sunt mai multe), au acelasi traseu, opresc in 8 locuri, pt baie, plaja, foto etc. la fel, seara greceasca 39 euro/persoana. sincer, ni s-a parut prea mult, impreuna dadeam aproape 80 euro. asa ca am mers pe cont propriu. terasa sarakina va ia cu transport gratuit din centru si va duce undeva la 2 km, meniu 13 eur/pers. si va si intorc in centru, la hotel, oriunde stati, la final, dupa ora 11. fac curse continuu cu un microbuz. program folcloric, dans, muzica, sirtaki, va iau la dans, va invata pasii etc. iarasi, puteti inchiria masina si mergeti voi oriunde vreti pe insula si tot nu iesiti la 80 euro (2 persoane) seara greceasca...

alt loc in care am mancat si ne-a placut a fost "Mexican & Greek Taverna" - mancare f buna, portii mari, preturi decente, ambianta placuta, fac si ei un dans acolo, se straduie, am fost de doua ori seara. daca nu vreti taverna (buget mic) aveti gyros la orice ora din zi cu 1,5 euro pe strada sau 2,5 pe plaja...

una peste alta, am vazut si zakintos-ul ca insula. vedem cate una/an... atata putem cu bugetul pe care il avem. am stiut cum sa ne bucuram de ea, pt ca depinde f tare de cat de senin ai sufletul cand pleci in concediu... orice se intampla nu trebuie sa lasi sa iti umbreasca bucuria de a te plimba, de a explora, de a privi, de a rade!

adrian & adriana.

(revin cu poze, nu le-am descarcat inca).

Trimis de adrianaaa in 20.06.17 14:19:53
Validat / Publicat: 20.06.17 16:09:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: jason ipsos corfu - zephyros kamari santorini - galini limenas thasos - askamnia sitonia halkidiki - aldemar vera mare creta

VIZUALIZĂRI: 2568 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianaaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 ne apropiem si intram in golful de la Navaggio - culoarea apei e incredibila! (exista insa la suprafata, desi nu se vad in poza, pete uleioase, combustibil scapat de nave, continuu acosteaza pt ca aduc turisti sa vada locul!)

[20.06.17 15:11:57]

@adrianaaa, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

adrianaglogo
    [21.06.17 19:25:49]

@adrianaaa: Imi pare rau ca acest hotel v-a dezamagit. Eu am fost acolo in 2014 si am fost incantati de conditii.

Am avut parte si noi si prietenii nostri, de camere mari, balcoane in care stateam toti patru si mai era loc destul.

Nu am avut vedere spre strada, deci am fost feriti de zgomot. Am avut insa parte de adolescentii englezi, care veneau spre dimineata beti si scoteau niste urlete de nedescris. Noroc ca adormeau repede!

Micul dejun nu a fost grozav, dar nici inacceptabil. Cafeaua proasta, intr-adevar.

Si pretul a fost atunci cu 120 E mai mic!

Ce s-au schimbat conditiile in 3 ani!

Ma bucur si va felicit ca ati trecut cu haz peste necazurile intampinate.

Pana la urma, cand suntem in vacanta, nu trebuie sa ne amaram zilele cu amanunte.

Voi a trebuit sa va amarati si noptile, din cauza bebelusilor...

Mult noroc data viitoare.

adrianaglogo, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂEsperia Hotel: