ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2017
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14
MAY-2017

Guest House Lenny Rooms, Zadar

Zadar a fost unul din locurile unde ne-am dorit să găsim o cazare cât mai aproape de mare, de orgă, de tot ce ne-ar fi încântat sufletul. Și am găsit mai multe dar Lenny Rooms ne-a atras în mod deosebit, inexplicabil. A fost locul pentru care n-am avut nici o îndoială că am putea avea surprize neplăcute din partea gazdelor. Și nu ne-am înșelat.

Rezervarea am făcut-o ca de obicei pe Booking.com, plata urmând a se reține direct de booking de pe cardul meu la o dată stabilită, cu doar câteva zile înainte de check-in. Surpriza a fost că sistemul bancar, al nostru sau al lor, nu a funcționat cum trebuie așa că am primit un mail că am card invalid și cum nu m-au putut contacta telefonic - stau și într-o zonă cu semnal deficitar - au anulat rezervarea. A doua zi mă lămuresc că am cardul în regulă și că banii erau la locul lor, le dau alt mesaj explicând că nu la mine e problema și stau în dubiu dacă să încerc o nouă rezervare la Lenny Rooms căci culmea, camera nu se ocupase și era oferită și la un preț puțin mai mic decât cel inițial, din care se scădeau și cei 10% pentru clienții genius. Dar cum se zice, încercarea moarte n-are, obțin ca prin miracol cazarea dorită (despre acest fapt voi scrie separat), se rețin banii, primesc și factura în maxim 1 minut și nouă nu ne rămâne decât să așteptăm să treacă timpul și să ajungem la Zadar (plata cu cardul la mai multe locații din Croația a fost dificilă, un card zis invalid mergea perfect la magazin, benzinărie sau ATM).

Ajunși în Zadar, am găsit destul de ușor locul, Lenny Rooms este cu adevărat pe malul mării, la 300 m de Orga Mării și Salutul Soarelui.

Guest house Lenny Rooms este de fapt un apartament într-un bloc de patru nivele situat pe strada paralelă cu marea, Istarska obala. Blocul este curat, cele mai multe apartamente oferă camere prin sistem Booking.com. Are o curte interioară unde încap suficiente mașini dar are și parcare amenajată în stradă, în fața blocului, acolo unde am avut și noi locul gratuit oferit de gazde.

Anunțasem cu o zi înainte intervalul orar în care speram că ajungem, 14 - 15, am ajuns la ora 12.30 și, după ce am identificat scara de bloc am zis că nu-i rău să sunăm la interfon, poate este cineva totuși. Era doamna care făcea curat, mama proprietarului, ne-a poftit sus cu multă amabilitate, am văzut camera ce era în curs de pregătire și am stabilit să revenim pe la 13.30.

După o plimbare pe malul mării, pe la ora 13 ne-am dus la mașina parcată pe strada laterală unde credeam noi că nu sunt probleme cu ridicatul (aveau să ne spună tinerii că se ridică și de acolo deși nu sunt semne de interzicerea parcării). Ne-am pregătit ce aveam de luat în cameră și când închideam mașina brusc doi tineri, cuplu, se reped la bagajele noastre urându-ne bun venit. Erau tinerii proprietari, medici, pe care mama îi anunțase că am sosit mai devreme iar ei ne căutau să ne dea camera, locul de parcare și orice informații doream, de altfel au și insistat că pentru orice problemă sau informații despre oraș, putem să-i sunăm la orice oră și unul din ei ne răspunde!

A fost o primire peste așteptări, cu atât mai mult cu cât banii erau de câteva zile în contul lor.

Camera deja o văzusem. Zugrăvită în alb are un fototapet cu flori mari, la noi roșii, în celelalte camere sunt diferite. Camera nu exagerat de mare dar bine aranjată, cu o oglindă ce dădea iluzia de spațiu larg. Patul matrimonial foarte bun, cu lenjerie de calitate, perne noi și o pilotă de vară a fost pe dorințele noastre și am dormit foarte bine pe el. De o parte și alta, două noptiere, veioze bune și prizele pentru telefoane și laptop.

O masă și două scaune ne-au permis să stăm normal la micul dejun pe care îl luam în cameră cu ce cumpăram de la magazin și patiserie. Pe masă și în sertarele ei, suficiente hărți ale Zadarului sau alte materiale informative dar și un curs de neurologie pentru doritori ????, semn că uneori, am bănuit noi, clienții se lasă așteptați și gazda folosește bine timpul. Tot pe masă, câteva lumânări parfumate noi, un set de ceaiuri de toate felurile - cam 30 de plicuri -, multe pliculețe cu ness și o cutie plină cu doze de zahăr alb, brun, miere și zahăr cubic. Cana electrică era și ea prezentă pe răcitorul din lateralul mesei, cești de ceai cu farfurioară și lingurițe, plus pahare de sticlă.

Un televizor foarte bun cu ecran mare, canale multe prin cablu, a fost excelent pentru multe informații locale dar și pentru câteva documentare, întâmplător despre locuri prin care deja fusesem sau urma să ajungem. Aerul condiționat, silențios, nu l-am folosit decât o singură dată.

Un șifonier micuț unde era încă un rând de pături și un cuier completau camera. La geamuri, plase de țânțari, perdele și draperii iar pe exterior rulouri de aluminiu. Baia este mare și luminoasă, cu geam larg spre exterior. O cabină de duș suficient de largă și bine lucrată, covoraș antiderapant și tot ce este necesar ca suport de consumabile. Apa caldă desigur de la boiler electric mare și de firmă bună, ca de altfel toate obiectele electrice și electronice din apartament. Nu voi mai povesti de chiuvetă, cuier sau vasul de wc impecabile căci le vedeți în poze. Dar pot spune că am avut atâtea prosoape de parcă am fi stat două săptămâni și nu trei nopți, pe lângă cele găsite pe pat, ne-au arătat rezerva dublă din dulapul din baie, de unde am fost invitați să folosim dacă avem nevoie. Si tot acolo era încă un covoraș de baie, în caz că ne era necesar. Despre consumabile, o surpriză plăcută, pe lângă hârtia igienică arhisufcientă, era plin de geluri și săpunuri solide de mai multe feluri, acetonă, pastă de dinți și două flacoane cu apă de toaletă pentru el și ea, chiar cu un parfum deosebit, discret și rezistent. Singura problemă că baia nu avea un suport mare pentru prosoape folosite și umede dar am rezolvat problema. Dar avea un mini AC, foarte bun și silențios.

Camera în care am stat noi este, alături de alte două, parte dintr-un apartament unde ușa de intrare nu se încuie niciodată. Pe hol este un suport cu căteva umbrele mari pentru clienți, oglinzi suficient de mari și destule și variate reviste dacă nu ai somn și nimic de citit.

A fost un loc liniștit, am avut parte de “colegi” tineri de apartament din Anglia și Germania dar oameni foarte civilizați care n-au făcut gălăgie.

La plecare am lăsat cheia, așa cum ne-au spus, în cutia poștală.

A fost una din cazările de unde am plecat cu un oarecare regret și pe care am trecut-o pe o agendă, avem în plan să ne întoarcem la Zadar și, dacă putem, rezervăm tot la Guest house Lenny Rooms. O cameră din acest apartament are balcon ce dă pe o stradă laterală dar are și un pic de vedere la mare, balcon unde soarele bate dimineață. Camera cu balcon, deși mai scumpă, este foarte solicitată, greu de prins la rezervare.

Pe lângă faptul că această locație este curată și foarte bună, este situată la o distanță mică de orga mării, salutul soarelui și de zona istorică, plus mânăstirea franciscanilor. Are un părculeț în apropriere, un restaurant bun dar mai scump și cel mai important în situația noastră, doi propietari foarte paroliști. În zonă, ca de altfel în tot centrul istoric, parcarea este o mare problemă pentru turiști și, dacă ajungeți, sub nici o formă nu lăsați mașina neasigurată, se verifică destul de des existența cardurilor de plată și respectarea timpilor. Singura parcare mai mare este pe zona cuprinsă între Liburnska și Bedemi Zadarskihi obala, cam în dreptul Porții de Aur, parcare cu ora sau mai departe, în capătul opus al peninsulei și una mai micuță aproape de Forul Roman. Toate destul de pline chiar în luna mai. Însă se pot lăsa mașinile în orașul nou - tot în parcări organizate - și se trece pe insulă pe podul pietonal.

Despre Lenny Rooms, a fost o cazare unde prețul plătit pot să-l consider mic față de ce ne-a oferit și față de alte cazări croate care au lăsat de dorit, una chiar foarte mult.

Webmaster, dacă se poate atașează te rog youtube = LBhk5KFwLVc Multumesc.

Trimis de elviramvio in 20.06.17 10:34:17
Validat / Publicat: 20.06.17 12:39:15

VIZUALIZĂRI: 1567 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

webmaster87 [20.06.17 10:53:10] »

elviramvio [20.06.17 11:06:13] »

@webmaster87:

Multumesc, o zi frumoasa sa ai!

webmaster87 [20.06.17 12:38:26] »

Mutat în rubrica "Guest house Lenny rooms, ZADAR" (nou-creată pe sait)

elviramvio [20.06.17 12:42:27] »

@webmaster87:

Multumesc.

webmaster26 [20.06.17 13:03:20] »

@elviramvio: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

elviramvio [20.06.17 13:10:22] »

@webmaster26:

Da, este bine.

O zi frumoasa!

zlatna [20.06.17 13:22:40] »

@elviramvio: O cazare cum toate ar trebui să fie.

Mi-ar plăcea ca şi noi să găsim asemenea gazde. Camera arată super. E bine poziţionat, aproape de toate obiectivele din centrul vechi.

Citind articolul parcă au crescut puţin emoţile mele pentru că mai e puţin peste o lună şi ajungem şi noi pe aceste meleaguri.

Toate cele bune şi multe vacanţe plăcute.

elviramvio [20.06.17 14:01:30] »

@zlatna:

Multumesc, cand am scris de parcare chiar mi-am amintit ca pleci acolo intr-o luna de varf. Sper sa ai o gazda serioasa, asa cum au fost ai nostri.

Chiar insist, din toate orasele croate vizitate, aici am vazut cea mai activa politie, gunoieri peste tot si destui cei ce verificau masinile parcate. Si sa nu te tenteze cumva un loc pentru cei cu handicap, chiar 95 % o incurci. Vorbim pana pleci.

webmaster [20.06.17 17:06:24] »

krisstinna [20.06.17 17:29:33] »

@elviramvio: Draga mea, mi-a plăcut foarte mult această cameră. E caldă, luminoasă, strălucește pur și simplu, cu toate că eu prefer hotelurile (am un stres cu apartamentele sau camerele închiriate în blocuri) chiar mi-a plăcut ce-am văzut și ce am citit.

În poze ne-ai arătat consumabilele din baie, ai scris și în review. Alea erau pentru oaspeți? Foarte tare, n-am mai întâlnit și nici nu am auzit.

elviramvio [20.06.17 18:39:24] »

@webmaster:

Multumesc.

elviramvio [20.06.17 18:45:10] »

@krisstinna:

A fost o cazare aparte. Consumabile erau si in alt cosulet dar nu le-am mai fotografiat. Iar tinerii proprietari sunt doi oameni deosebit de placuti, comunicativi, au tinut sa vina personal sa ne predea camera, locul de parcare si sa ne ajute cu informatii, in conditiile in care aveam achitata cazarea, deja ne cunoscusem cu mama tipului care oricum locuieste foarte aproape si putea sa ne predea cheia. Cinste lor.

doinafil [20.06.17 21:27:23] »

Bună cazarea, luxoasă, aproape de mare. (a-pro-pos: bănuiesc că atunci când spui "orga" mării te referi la o figură de stil care este, de fapt, "muzica" valurilor; dacă mă înşel, te rog să-mi spui).

Dacă voi va-ţi simţit bine, asta este cel mai important!

Îţi doresc să te reîntorci în Zadar-ul Croaţiei, la aceeaşi cazare de unde ai plecat, precum spui, cu un oarecare regret!

Am citit cu interes, văzut pozele şi votat cu mare drag!

elviramvio [20.06.17 23:27:00] »

@doinafil:

Multumesc Doina pentru cuvintele frumoase si ma bucur ca am intrat putin pe aici sa-ti citesc ecoul.

Orga marii este o intreaga constructie de tuburi, pe sub treptele care duc spre mare si care "cântă" dupa cum sunt valurile, mai puternice sau nu. Este destul de noua, cred ca prin 2005, voi verifica, si este unica in lume. Principiul este cel al miscarii aerului impins de valuri. Sunetele din filmuletul atasat sunt produse de orga aceasta atipica. Voi scrie curand despre orasul Zadar si voi pune niste poze cu pozitia tuburilor pe sub trepte. Este interesanta. Cand marea e linistita, nu prea canta decat daca trece un vaporas pe aproape. Voi povesti curand.

Noapte buna!

doinafil [21.06.17 11:42:40] »

@elviramvio:

Mulţumesc, Elvira, că mi-ai desluşit "misterul" orgii.

Aştept fotografiile cu poziţia tuburilor pe sub scări! Până la articolul tău, n-am mai auzit de aşa ceva. Trebuie să fie înteresant, mai ales că este unică în lume!

Te pup şi... spor la scris!

elviramvio [21.06.17 13:49:25] »

@doinafil:

Multumesc mult Doina.

Parca aud ce vrei sa mergi acolo, sigur iti va fi pe plac si orasul. Si ce articol ati scrie voi doi, in colaborare!

Spor la treaba!

doinafil, elviramvio, zlatna