ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2017
ÎNSCRIS: 08.11.14
JUN-2017

Lefkada la picior

Am ajuns in cursul diminetii la hotel si am fost cazati foarte repede, astfel am avut toata ziua la dispozitie si am mers 15 minute pana la intrarea in Nidri. Nidri este o statiune foarte animata, cu multe magazine, baruri si taverne. La pas, Nidri poate fi parcurs in 30 de minute. Pe strada principala poti regasi cateva agentii de turism locale de unde iti poti achizitiona croaziere la preturi mai bune decat cele oferite de tur-operatorul din Romania.

A doua zi am pornit spre cascada Dimosari, pe un drum usor de parcurs, de aproximativ 2 ore in care te opreai sa admiri gradinile localnicilor si livezile cu portocali si lamai.

La revenire in Nidri am servit masa la restaurantul Familia. Antonis ne intampina de fiecare data cu buna dispozitie si vorbea limba romana foarte bine. Mancarea este delicioasa si la cel mai bun pret din statiune, ceea ce ne-a facut sa revenim zilnic aici pentru a incerca toate felurile de mancare.

A treia zi am ales croaziera cu Makedonia Palace (25 euro cu masa) si ne-am bucurat de plimbarea pe un vas modern si spatios. Am vizitat superba plaja Porto Katsiki, Kefalonia (portul Fiskardo), o alta plaja superba in Ithaca, pestera Papanikolis, o baie pe insula Scorpio si inconjurul insulelor din apropiere (Meganisi, Scorpio, Scorpidi). Am ajuns la ora 18.30 in port. Plimbarea de seara in portul din Nidri era relaxanta si super placuta, puteai admira diversele vase ancorate sau puteai sa iti savurezi bautura la unul din restaurantele cu vedere la mare.

A patra zi am ales sa mergem cu autobuzul in Vasiliki (2.2 euro pe sens) si de acolo am luat vaporasul 15 minute pana la plaja Agiofili, o plaja emblematica pentru Lefkada. De mentionat ca pana la 1 iulie, programul autobuzelor este cel de iarna si nu sunt atat de dese. Astfel am ajuns in Vasiliki in afara programului standard al vaporasului (plecare la 11 si retur la 16), am platit extra aceasta plimbare (50 euro pentru 5 persoane, altfel ar fi fost 30) intrucat am ajuns la 12 si trebuia sa ne intoarcem la 15 pentru a prinde ultimul autobuz. A meritat!!!

A cincea zi am ramas in Perigiali si am descoperit plaja Passa. Intrarea principala este la indicatorul de intrare in statiune, adica 450 m de hotel. Am coborat spre plaja, am mers spre partea stanga a plajei si peisajul ne-a lasat cu gura cascata: o apa cristalina si cu nuante uimitoare de albastru, umbra de la o stanca mare, acoperita cu vegetatie luxurianta, pietre mari in apa, vase care ancorau in acea regiune. Seara am ales sa mergem la seara greceasca la restaurant Symposio unde programul artistic a fost impresionant. Nu am achizitionat pachet de seara greceasca intrucat Florin de la Makedonia ne-a sfatuit sa mergem acolo si sa platim doar ceea ce comandam, fara costuri suplimentare.

A sasea zi am plecat in prima parte a zilei in Lefkas, cu autobuzul. Am vizitat portul plin de ambarcatiuni, am servit o cafea pe vasul Pirates, am vizitat podul emblema a oraselului si am mers pe strada Mena, intrand in magazine si vizitand desele biserici ce ne ieseau in cale. Biletul autobuzului a fost de 1.8 euro pe sens iar preturile din oras erau acceptabile. Mentionez ca autobuzul este unul modern, cu aer conditionat iar biletele se cumpara de la controlorul din autobuz. Seara, reveniti in Nidri, dupa cina, am ramas sa bem un cocktail la Maraboo Beach, un club cochet, gol in acea perioada (inca in extra sezon pentru ei) cu muzica buna, de lounge si am admirat luna plina ce se oglindea in mare. Un peisaj si niste momente la care nu visam sa fie asa frumoase.

A saptea zi am ales sa mai facem o croziera cu vasul Nicholaos, la recomandarea lui Alin - membru al staff-ului. Am intalnit multi romani angajati in statiune, de la care puteai primi sfaturi sau recomandari (de ex de unde poti inchiria o masina fara a plati garantia). Plimbarea a costat 20 euro si alti 5 euro masa pe vapor. Am vizitat iar pestera Papanikolis dar vasul fiind mai mic, am intrat cu totul in pestera. Am pornit spre insula Formekoula unde s-a facut o baie in apropierea insulei, nu pe plaja. Am vizitat portul Kastos, impresionant, apoi am facut baie si plaja pe 2 plaje din Kastos si Kalamos. La revenire, ne-am apropiat mult de insula Scorpio sa vedem cladirile apartinand familiei Onassis, proprietarul insulei.

Ultima zi a fost scurta intrucat la ora 13 am pornit inapoi spre Bucuresti dar am avut timp sa facem putina plaja, sa mancam o salata si sa mai cumparam ultimele suveniruri.

In plin sezon, programul autobuzelor este mult mai bogat, cu posibilitate de a ajunge direct pe plaja Kathisma, pe partea vestica. Apoi in Agios Nikitas si de acolo la plaja Milos, destul de aproape de statiune. Aceste obiective le voi vizita in urmatorul concediu in Lefkada.

Insula este superba, muntoasa, impadurita cu conifere si ai ocazia sa stai la plaja la umbra maslinilor si a pinilor. Plajele din partea estica sunt cu pietre, de aceea recomand sa aveti incaltari adecvate si astfel va veti bucura pe deplin de plimbarile pe plaja si intararea in apa. Am inteles ca partea vestica are plaje cu nisip.

Cu siguranta voi reveni in Lefkada pentru a vizita si restul plajelor, sper ca atunci sa inchiriez un mijloc de transport sau sa vin in sezon.

Trimis de geanyx in 20.06.17 09:47:09
Validat / Publicat: 20.06.17 12:26:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3927 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geanyx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Plaja in Kalamos

webmaster95 [20.06.17 10:14:22] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 73&ridAnt=78393

flllo [20.06.17 19:01:04] »

salut... spune-mi si mie te rog cateva ponturi ptr vacanta mea din iulie in lefkada... cum ar fi... de unde sa iau excursii optionale... ma intereseaza sa vad cat mai multe plaje... si daca se poate prin croaziere ceva de genu (am cazare in Nidri) mentionez ca nu stiu nici o limba straina... poate imi recomanzi pe cineva pe acolo care vb romana

Excursiile optionale de la ghidul roman sunt scumpe... cat sunt? ... si inca ceva... difera excursiile de la ghidul roman fata de cele locale mai precis din Nidri

multumesc frumos

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [20.06.17 19:15:05] »

@flllo: nu m-ai intrebat pe mine, totusi indraznesc sa-ti raspund! ????

Da, preturile difera de la ghida noastra, fatăde agentiile locale!

Sfatul meu prim este sa le achizitionezi de la agentiile locale! Sunt destul de multe in Nidri! In plus, croazierele direct la vapor! Seara se aseaza un angajat in fata fiecaruia si vinde bilete! Fie La Makedonia Palace, fie la Nidri Star!

Cascada Dimosari, pe jos si fara costuri suplimentare!

Lefkas Town (capitala) cu green busuri care circula foarte des! Pret max 4,5 euro/pers/ dus-intors.

Croaziera celor 7 insule intre 20-25e/pers., depinde cat de bun negociator esti!

flllo [20.06.17 19:38:28] »

@maria55: multumesc frumos ptr raspuns... ma ingrijoreaza faptul ca nu stiu nici o limba straina dar vreau in schimb sa vizitez cat mai multe plaje... de aceea vroiam sa stiu mai mult daca gasesc pe acolo romani care lucreaza (fie pe la taverne fie pe vase de croaziera) si ma sfatuiesc ei ce excursii sa iau... multumesc inca o data

maryka [22.06.17 10:33:47] »

Felicitări pentru un concediu frumos! Îmi aduc aminte cu mare plăcere de anul 2013 când am fost acolo, m-am plimbat din nou citind aceste rânduri. frumoasă plaja Passa, lângă Perigiali, uite că nu știam de ea, deși am stat și noi acolo. Ce-i drept, cele 7 zile sunt insuficiente pentru a face tot ce îți dorești, sau măcar pentru a descoperi chiar și împrejurimile.

flllo, maria55, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: