ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2017
DIN: ploiesti
ÎNSCRIS: 07.04.11
FEB-2017

Trei zile in Barcelona,o experienta scurta dar fascinanta- partea a II-a

Ziua a treia a inceput din nou in forta. Dupa un mic dejun excelent, am pornit catre primul obiectiv: Tibidabo, varful cel mai inalt al muntelui Serra de Collserola, care domina Barcelona, cu al sau parc de distractii si cu frumoasa catedrala Temple Expiatori del Sagrat Cor.

In apropierea catedralei, pe acelasi munte se mai afla un turn de telecomunicatii- Torre de Collserola, la fel de impunator, construit cu ocazia Jcurilor Olimpice.

In parcul de distractii am intrat doar sa platim parcarea pentru masina. Era o mare aglomeratie, foarte multi parinti cu copii mai mici sau mai mari, dornici sa incerce roata mare, avioanele suspendate sau alte atractii.

Catedrala, o minunatie. Seamana cu o imensa cetate, iar in varful cupolei troneaza statuia de bronz a Inimii Sacre. Intrarea in biserica a fost gratuita, dar am platit 2 euro biletele pentru liftul care te duce pana la un nivel superior, unde este o platforma betonata incadrata de statuile celor Doisprezece Apostoli. Restul drumului il parcurgi urcand mai multe randuri de trepte inguste de piatra.

Odata ajuns in cel mai inalt punct, sub statuia lui Isus, ai un sentiment minunat, de implinire, de liniste, ceva ce nu pot sa descriu in cuvinte. Iar panorama ce se deschide in fata ochilor de la inaltimea cupolei este de vis… Poti admira de la inaltime Barcelona, Sagrada Familia, care domina orasul prin dimensiunile ei, Torre Agbar, turnul de telecomunicatii din imediata apropiere a catedralei.

Numele Tibidabo provine din latina, de fapt deriva din versetele bilblice (tibbi dabo) si inseamna”va voi da”. Constructia bisericii a durat 60 de ani. A fost sfintita in anul 1952, dar turnurile au fost finalizate ulterior.

Am parasit cu regret acest loc.

Urmatorul obiectiv, Parcul Guell, un parc desprins parca din povesti, cu casute si castele ca din turta dulce, infrumusetate cu mozaicuri frumos colorate care stralucesc in soare ca niste pietre pretioase. O alta minune a Barcelonei, opera aceluiasi Gaudi. A fost gandit initial ca un ansamblu rezidential pentru bogatasii Barcelonei si construit pe un deal din afara orasului (cunoscut sub denumirea de Muntele Plesuv) de catre un conte bogat, Eusebi Guell. Datorita crizei economice si a razboiului, lucrarea nu a mai fost terminata, iar 4 ani mai tarziu, dupa moartea lui Guell, a devenit parc orasenesc. Este o adevarata placere sa te plimbi pe aleile parcului, sa-ti incanti privirea cu formele fanteziste ale coloanelor, coridoarelor, aleilor, camumflate in pietre sau copaci. Pana si bancile din parc au forme deosebite, iar panorama care se ti deschide in fata ochilor de la inaltimea parcului e de poveste: Barcelona si marea.

Am coborat spre oras pe stradute inguste si in panta, intesate de magazine de suveniruri si mici localuri. Ne-am recuperate masina si am pornit spre port.

Urmatoarea oprire a fost Acvariul, situat in apropierea Port Vell. Intrarea, 20 euro de persoana. Putin cam piperat, dar a fost o experienta frumoasa. In prima parte avea o zona de padure tropicala, cu plante specifice. Urmau apoi o multime de acvarii mici, cu multe specii de pesti, care mai de care mai colorati si mai ciudati, caluti de mare, caracatite, crabi si alte vietati marine.

Zona cea mai spectaculoasa o constituie “Oceanarium-ul”, un bazin imens in forma de tunel, cu un culoar de trecere. Pe acest culoar circula o banda rulanta, pe care tu stai si admiri in voie rechinii, pisicile de mare si multe alte specii, inconjurat de apa din toate partile. E o senzatie unica.

Mi-a placut acvariul, dar vazut dupa Oceanariul din Lisabona, care este cu adevarat spectaculos, nu a mai fost asa o provocare.

Mai aveam un ultim obiectiv pe lista, si anume Montjuic. Ar fi meritat o zi intreaga, dar a trebuit sa ne multumim doar cu cateva ore. Ne-am plimbat pe aleile din parc si am savurat o cafea la o terasa micuta si foarte aglomerata. Am urcat apoi pana la Castelul cu acelasi nume. Ne-am asezat cuminti la rand la casa de bilete si marea a fost surpriza cand fata de la ghiseu ne-a intrebat de unde suntem, ne-a dat cate un pliant in limba engleza si ne-a spus ca “intrarea este gratuita astazi”. Altfel, ar fi fost 5 euro/persoana. Intre 1 noiembrie si 31 martie se viziteaza intre orele 10-18.

Construita in 1640 pe ruinele unui fost fort, fortareata medievala in forma de stea a devenit castel abia in 1694, cand a capatat 3 bastioane. Situat la 170 m deasupra marii, ofera o panorama superba asupra orasului s, a portului si a Marii Mediterane.

Castelul a fost folosit ca inchisoare militara pana in 1960, iar in 1963 a fost inaugurat ca muzeu.

Castelul este bine intretinut, curtea si gradinile sunt frumos amenajate.

Si ar mai fi multe de povestit….

In concluzie, Barcelona e un oras fascinant, care merita sa-i fie alocata o vacanta intreaga, nu numai trei zile. Are multe obiective, frumoase si interesante. Parcuri, castele, manastiri, muzee, gradini botanice, toate asteapta sa fie descoperite… E un oras modern, plin de viata.

Cu siguranta vom reveni., mai avem multe de vazut…

Trimis de pmanuela in 20.06.17 00:24:40
Validat / Publicat: 20.06.17 09:41:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2199 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pmanuela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Intrarea in parc, in zona cu plata

cristina47*
[20.06.17 15:20:42]

Foarte bine punctat articolul.

Multumesc, in special, pentru detaliile despre Tibidabo unde nu am reusit sa ajung niciodata.

Chiar ma intrebam deseori, ce este cu acel turn care se vedea alaturi de catedrala.

Despre Parc Guell, trebuie precizat ca intrarea in zona monumentala (Plaza de la Naturaleza: locul acela cu banci ondulande), se plateste.

In Montjuic este un loc bun pentru fotografii, de unde se vede si portul turistic: El Mirador del Alcalde. Probabil la baruletul acela v-ati oprit si voi, fiindca mai este un barulet cu tereasa, in fata la MNAC (unde conduc scarile dinspre Plaza de España).

Si mai sunt multe barulete in incinta Muzeului Satului Spaniol, tot in Montjuic.

pmanuelaAUTOR REVIEW
[20.06.17 22:30:24]

@cristina47:

Multumesc si eu pentru vizita.

Da, intr-adevar, acela este baruletul la care ne-am oprit si noi pentru a savura o cafea.

Din pacate. desi le aveam pe lista, nu am reusit sa vedem Muzeul Satului Spaniol si nici MNAC. La fel gradinile botanice.

Au fost prea putine zile si multe obiective.

Dar, ne-au ramas pentru o data viitoare.

Vacante placute iti doresc...

cristina47*, pmanuela
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: