ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2017
ÎNSCRIS: 09.05.11
JUN-2017
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Vila Patrick - o variantă foarte bună de cazare

La începutul acestei luni ne-a cuprins aşa, dintr-o dată, dorul de mare. Deşi afară era destul de cald, temperatura apei mării nu arăta prea grozav prin prognozele meteo. Cu toate acestea, ne-am hotărât să plecăm spre mare, hotărâţi să rămânem o noapte pe litoral. Ca în multe alte rânduri, am ales ca destinaţie staţiunea Eforie Nord, gândindu-ne că ne putem plimba pe faleza aceea înaltă şi că, început de sezon fiind, nu va fi prea aglomerat. Am avut dreptate, staţiunea era animată doar prin zona centrală şi parţial pe faleză, iar multe locuri de cazare erau libere, preţurile fiind destul de accesibile (ceea ce, peste o lună de zile, nu vom mai întâlni).

Să revenim... Am ajuns la Eforie Nord pe la ora 17.00 deoarece am plecat târziu de acasă şi nici nu ne-am grăbit, preferând să oprim în câteva rânduri, fie pentru a mai vizita câte ceva, fie pentru a face unele cumpărături. Întrucât nu am avut rezervare făcută dinainte, am căutat o locaţie de cazare care să se afle destul de aproape de faleză/plajă. Am întrebat în vreo două locuri, începând cu hotelul Acapulco şi terminând cu hotelul Belona, însă nu am găsit o cameră liberă pe faleză (voiam să fie şi cu vedere la mare).

Ne-am adus apoi aminte de o vilă unde am mai vrut să ne cazăm anii trecuţi, însă unde era mereu ocupat. Este vorba despre vila Patrick, locaţie de cazare aflată în apropierea lacului Belona. Am căutat repede pe internet numărul de telefon şi am primit răspunsul pe care îl aşteptam – aveau o cameră liberă, la preţul de 100 de lei pe noapte. În mai puţin de cinci minute eram în faţa vilei.

Adresa exactă a vilei Patrick este Eforie Nord, strada Mării, nr. 12. Lângă această locaţie de cazare se află hotelul Laguna, iar peste drum (chiar lângă lacul Belona) este hotelul Vis. Întrucât în faţa vilei erau libere două locuri de parcare, am oprit maşina pe unul din aceste spaţii. În acest timp, a apărut la poartă administratorul vilei (un tânăr ok), cu care am făcut cunoştinţă şi care ne-a condus către camera liberă. Această încăpere se afla la etajul al doilea (ultimul al vilei) şi, spre bucuria noastră, din balconul camerei se vedea destul de bine marea. Am achitat repejor cei 100 de lei şi am revenit la maşină pentru a lua o parte din bagaje.

Vila Patrick este o clădire cu două etaje şi cu un număr destul de mic de spaţii de cazare: şase camere duble şi o cameră triplă. Curtea vilei nu este prea mare, însă acest spaţiu este amenajat într-un mod plăcut, mai ales pentru familiile care vin la mare cu cei mici. Există în curte un leagăn pentru adulţi (pe care l-am „testat” şi noi), două leagăne pentru cei mici, un tobogan (tot pentru juniori), dar şi o trambulină. Însă ceea ce l-a încântat foarte mult pe băiatul nostru este existenţa unei căsuţe de lemn, realizate la aproximativ un metru şi jumătate înălţime, pe o platformă de lemn, lângă un copac. Această căsuţă pentru copii are terasă exterioară şi înăuntru există pat, mai multe jucării, dar şi o mică scară ce le permite prichindeilor să se urce în podul căsuţei. Acest spaţiu a fost o adevărată încântare pentru cel mic, s-a jucat şi seara, dar şi a doua zi dimineaţa până când am plecat. Şi-a făcut chiar şi un prieten, un alt băieţel cazat acolo. Sub platforma de lemn pe care este construită căsuţa există un ţarc unde sunt crescuţi doi iepuraşi pufoşi şi simpatici.

În curtea vilei mai există grătar, dar şi o bancă de lemn generoasă. Lângă acel grătar este instalată o cişmea, astfel încât să îţi poţi curăţa picioarele de nisip atunci când te întorci de la plajă. La noi nu a fost cazul...

Ce mi-a mai plăcut în curtea vilei este faptul că sunt câţiva copaci care oferă umbra pe care o căutăm cu toţii în zilele călduroase de vară. Totodată, la intrare am fost întâmpinaţi de nişte tufe de trandafiri roşii, pe care i-am fotografiat încântaţi.

În spatele vilei, chiar lângă locul de joacă al copiilor, este amenajată o terasă exterioară. Poţi bea acolo liniştit un pahar de suc, în timp ce copiii se bucură de spaţiul de joacă din curte. Pe această terasă exterioară (la capătul ei) există o mică bucătărie - cu chiuvetă, aragaz, cuptor cu microunde şi frigider.

Tot prin spatele vilei se face accesul către spaţiile de cazare. Scara interioară este destul de îngustă, însă a fost loc pentru geanta noastră. Treptele sunt acoperite cu mochetă, aşa că nu sunt alunecoase.

Camera în care ne-am cazat în acea noapte este numerotată cu 7. Încăperea este spaţioasă, fiind prevăzută cu un pat matrimonial suficient de mare încât am dormit foarte bine toţi trei. La capătul patului există noptiere micuţe unde sunt două veioze funcţionale, un lucru foarte bun fiind existenţa prizelor duble care permit încărcarea telefoanelor sau a altor dispozitive. Un dulap încăpător asigură suficient spaţiu pentru bagaje (în dulap erau două pături şi câteva umeraşe). În partea opusă patului este un corp de mobilier care serveşte drept suport pentru televizor, iar lângă se află minibarul. Pe jos prin cameră este parchet, iar aparatul de aer condiţionat este instalat deasupra dulapului (nu l-am folosit, dar am observat că nu este îndreptat direct către pat).

Baia camerei este prevăzută chiuvetă, oglindă, vas de toaletă, coş de gunoi şi cabină de duş. Am avut la dispoziţie prosoape curate, dar şi săpun lichid sau hârtie igienică. Să nu uit, exista şi foehn funcţional, acesta fiind în cameră, aşezat pe raftul de sub televizor.

Balconul acestei camere este destul de mic, însă am ieşit acolo a doua zi dimineaţa şi am avut loc toţi trei. În balcon sunt două scaune şi o masă de plastic. Pe masă era şi o scrumieră, dar am preferat să o aşezăm lângă televizor, tocmai pentru a nu o sparge din greşeală. Chiar dacă nu este foarte aproape, din balcon se poate vedea marea (dincolo de lacul Belona), iar asta ne-a plăcut mult. Mai este important de precizat că uşa de la balcon este prevăzută cu plasă contra insectelor, astfel că se poate aerisi fără probleme în orice moment al zilei.

La capitolul distracţie şi relaxare voi acorda nota maximă pentru facilităţile vilei (în special pentru locul de joacă) şi nu pentru staţiune. De fapt, nici nu prea am colindat staţiunea, ci doar ne-am plimbat seara pe faleză şi am mers pe plaja Belona. Chiar dacă nu am făcut baie, măcar ne-am clătit mâinile cu apa mării. Ar mai fi de spus că de la vilă şi până la plaja Belona nu faci mai mult de 3-4 minute.

Ajuns la final, recomand cazarea la vila Patrick atât pentru faptul că locaţia de cazare se află aproape de mare, cât şi pentru facilităţile vilei. Consider că vila Patrick este ideală pentru familiile care vin la mare cu juniorii, ştiut fiind faptul că nu prea poţi umbla mult prin soare cu cei mici.

Călătorii plăcute tuturor!

Trimis de Floryn81 in 19.06.17 19:55:44
Validat / Publicat: 20.06.17 08:54:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 3562 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 La intrarea în curtea vilei există aceşti frumoşi trandafiri.

webmaster26 [20.06.17 08:53:50] »

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [20.06.17 08:55:28] »

@webmaster26: Poziţionarea vilei Patrick pe hartă este corectă.

mishu [20.06.17 09:05:04] »

@Crazy_Mouse: și uite așa start vot! Se pare ca ne-am cam intersectat, eu am ajuns in Eforie Nord duminica spre prânz, însă o situație apărută fără notificare prealabila a făcut sa am nevoie de încă un sprijin in deplasare, astfel încât nici eu nu am cutreierat stațiunea luandu-mi picioarele la spinare, căci dacă făceam asta puteam doar sa-mi își un baston pe spinare.

Foarte plăcută cazarea de care ați avut parte și cu toată vremea neplăcuta de afara am văzut destul de mulți turiști chiar dacă pe plaja aceștia nu se vedeau.

Nu am puțin însă sa nu remarc și eu Lățimea plajei, chiar dacă accesul la plaja nu prea e refăcut, și ceea ce este fascinant, culoarea apei. La fel se poate vedea acum ca Spa este curată. Felicitări pentru scurta escapada, sunt mini plăceri care ne dau un plus de energie.

Felicitări, votat cu mare drag.

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [20.06.17 09:15:38] »

@mishu: Aşa este, turiştii erau prezenţi la datorie, însă vremea asta sucită nu ţine deocamdată cu cei care iubesc marea! O fi cald pe plajă, dar ce te faci cu apa aia rece?!

În ceea ce priveşte locaţia de cazare -după cum am scris şi în articol- ştiam din exterior vila Patrick de mai mulţi ani, chiar dacă până acum nu a fost prezentată pe AFA. Ne-a plăcut mereu poziţionarea vilei aproape de plaja Belona, dar şi faptul că nu sunt foarte multe locuri de cazare (asta creează o oarecare intimitate şi te poţi odihni mai bine decât într-o locaţie mare, unde sunt zeci de uşi care se închid şi se deschid până noaptea târziu). Nu în ultimul rând, vila Patrick are recenzii favorabile şi pe alte site-uri de prezentare turistică.

Mulţumesc frumos pentru lectură, ecou şi aprecieri!

CATAAS [20.06.17 09:49:54] »

@Crazy_Mouse: Pe langa vila Patrick am trecut si noi de ,,n” ori in cei 6 ani in care am fost in Eforie Nord. Preferam plaja Belona, iar in drum spre plaja nu ai cum sa nu o vezi. De altfel, era mereu ocupată cand am fost in statiune. Pe langa distanta mică de mare, are avantajul ca este aproape si de baile reci de namol. Ma bucur ca am informatii mai multe despre ea, poate reusesc sa prind si eu liber la inceput de septembrie.

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [20.06.17 11:21:38] »

@CATAAS: Mă bucur că ai parcurs acest articol şi sper să poţi găsi locuri libere la această vilă la început de septembrie. Dacă vremea va păstra aceleaşi "obiceiuri" ca în ultimii ani, ai toate şansele să petreci un sejur reuşit, iar preţurile (inclusiv la cazare) vor fi rezonabile. În plus, marea parcă este şi mai frumoasă în prag de toamnă, iar staţiunea nu mai este chiar aglomerată (nici acum, la început de vară, nu era).

Mulţumesc pentru ecou! Toate cele bune!

doinafil [20.06.17 19:22:58] »

Daaaa! Este f. frumoasă această vilă! Se vede mână de gospodar, interesat să ofere condiţii de cazare de calitate, pentru a avea mereu turiști!

Pozele, de asemenea, arată că Dl. (sau D. na) Patrick s-au gândit la ce ne-ar plăcea nouă, turiştilor familişti (sau nu), să vedem în curtea casei noastre.

Este un loc cald, primitor, şi dacă se va întâmpla să vrem la Eforie Nord (noi, deocamdată, preferăm "2 Mai"), cu siguranţă ne vom interesa de cazarea la vila Patrick.

Citit, plăcut, votat!

Să aveţi vacanţe frumoase!

CATAAS [20.06.17 19:32:54] »

Am uitat sa spun ca in fata vilei se vinde bere de Suceava- Bermas, care merita incercata! Procesul de productie respecta vechile retete trsditionale, avand un gust special!

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [20.06.17 20:47:14] »

@doinafil: Mulţumesc frumos pentru lectură, ecou şi aprecieri! Vacanţe frumoase şi dvs!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [20.06.17 21:51:05] »

Vila Patrick, are clasificarea de o stea sau de trei?

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [20.06.17 23:34:13] »

@pepsi70ro: Nu am observat vreo informație afișată într-un loc vizibil, referitoare la clasificarea acestei unităţi de cazare.

Alex_Macedo [21.06.17 14:56:13] »

@Crazy_Mouse:

Obiectiv, imparțial și bine pus la punct sub formă de review. Nu am stat acolo însă am fost în vizită la niște amici.

Corect și bine conturat, Crazy_Mouse!

maria55 † [21.06.17 16:04:45] »

@pepsi70ro: are clasificare de o stea!!!

Merită mai multe! Dar oficial este clasată la o stea!!!

webmaster26 [21.06.17 18:13:42] »

@maria55: No atunci mergem pe mâna ta. Îi dăm una a ei și jumate de la noi

maria55 † [21.06.17 19:05:20] »

@webmaster26: ????????????

Tare/ cool/ fain/misto/ bestial!!!

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [21.06.17 19:05:35] »

@Alex_Macedo: Mulţumesc frumos!

@all: Referitor la treaba asta cu clasificarea vilei, nu sunt un specialist în domeniu, însă pot spune că există condiţii mai bune decât la alte locaţii cotate la două sau chiar la trei stele. Iar poziţionarea vilei aproape de plaja Belona o transformă într-o locaţie unde, cu certitudine, ne dorim să revenim cândva. Important este să găsim loc liber, pentru că rezervările se fac şi cu trei-patru luni înainte (am aflat asta din discuţia cu administratorul).

Alex_Macedo, CATAAS, doinafil, maria55, mishu