ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 29.04.09
APR-2010

Un Paste insorit!

Anul acesta am hotarat pentru prima oara si pe "ultima suta de metri" sa plec in mini vacanta de Paste, din pacate nu pot spune ca am ales ci am luat ce a mai ramas... adica Hotel Ahilea *** Balchik.

Legat de serviciile oferite de acest hotel (3 stele) vreau sa spun ca, personal, pentru cele 4 zile am fost foarte multumita, desi camera nu este foarte luxoasa (oricum mai buna ca la noi)... defapt o camera de hotel de 3 stele ne-am simtit foarte bine. Mancarea a fost foarte buna desi doar 3 feluri principale erau comestibile iar bauturile nu erau "diluate" (asa cum am patit la hoteluri de 4 stele cu AI tot in Bulgaria), iar personalul foarte amabil.

Ca si locatie mi-a placut iar foarte mult, aproape de gradina botanica iar pe "acea scara" mai vai de ea se putea cobora pe faleza si face plimbari foarte placute.

Nu este o statiune in care sa mergi si sa lenevesti pe plaja... nici nu ai unde, este o statiune pentru acele persoane care vor sa mearga doar sa se relaxeze, sa se plimbe pe faleza sau sa se bucure de spatiul verde ce abunda in acea zona.

Legat de parcarea masinii nu am platit nimic si (slava Domnului) nu am patit nimic.

Am avut parte de un Paste insorit si de o relaxare totatala!

Recomand hotelul pentru acele persoane care vor relaxare totala si nu doar plaja sau shopping.

Trimis de monysh in 06.04.10 14:51:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur - H Kristal, Sunny Beach - h Fiesta Beach

VIZUALIZĂRI: 4286 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monysh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La mal...

ionut73
[06.04.10 14:57:09]

interesante aceste randuri si mai ales utile pt. cei care vor sa se relaxeze... gradina botanica destul de draguta...

stii cumva care e distanta intre nisipuri si balcic?? la vara merg la nisipuri si vreau sa ii fac o surpriza familiei cu o vizita aici...

[06.04.10 15:09:03]

Buna!... scuze dar nu stiu decat ca de la Varna la Balchik au fost 35 de km.

Intrarea la castel si cu gradina din jurul castelului costa 10 leva de persoana si mai este gradina botanica inca 10 leva (intrare separata). Recomand intrarea la gradina castelului care este foarte mare si foarte frumoasa.

alba.ca.zapada
[06.04.10 15:11:59]

din ce stiu eu, distanta dintre balcic si nisipuri este in jur de 24 km. Poti folosi google maps si te elucidezi

Costi
[06.04.10 15:18:48]

@ionut lungu

De la Nisipurile de Aur la Balcic sunt ceva mai puţin de 20 km.

@monysh

Eşti sigură că intrarea la grădina botanică era separată de cea de la castel?

Întreb pentru că anul trecut, în iulie, când am fost eu, este drept că erau două bilete distincte, dar oricum nu puteai lua unul fără altul, iar intrarea era comună.

[06.04.10 15:24:19]

altii spun ca ar fi 30 km (varianta rapida) si 23 km pe cea mai scurta...

[06.04.10 15:34:07]

pt costi,

da, si eu am vizitat anul trecut gradina si am luat 2 bilete, nu se dadea doar pt castel... stiu, anul asta am avut aceasta surpriza sa platesc doar 1 bilet pt castel si gradina lui, iar la gradina botanica se platea si se intra separat.

[06.04.10 16:16:29]

un amanunt interesant... sunt doar curios: cum au despartit fluxurile de vizitare?

[06.04.10 16:34:57]

salut!...

deci repet ce am mai spus....intrarea pentru castel si gradina castelului (pe care multi o considera ca fiind gradina botanica) costa 10 leva, intrarea acum se face cu o cartela (gen metrou);

Gradina botanica este cu intrare separata si casa separata, pret bilet 10 leva.

pepsi70ro
[06.04.10 20:17:55]

La intrare se taxeaza pentru ambele obiective cu bilete separate. Nu poti cere sa vizitezi doar gradina fara a vedea castelul. Idem si invers!

[06.04.10 20:31:50]

totusi se pare ca de anul asta e mai altfel... ar trebui citit pe saitul lor. (l-am scris eu pe aici pe undeva...)

magdalena
[06.04.10 21:01:14]

Se intra separat de anul acesta? As vrea sa revad si eu Gradina Botanica.

charisteas
[29.04.10 13:46:44]

sunt 2 variante intre balcic si nisipuri cea lunga de aprox 30km si cea pe langa coasta prin albena de pana n 20km dar tre sa fii atent la indicatoare care nu prea sunt,foarte putine,daca ai un gps bun te-ai scos :

magdalena
[29.04.10 13:51:23]

Nu..., eu vroiam sa stiu cum se intra separat in Gradina, nu cum se ajunge in Balcic!

pepsi70ro
[29.04.10 13:59:15]

@magdalena, nu poti intra separat in gradina.

aimee
[13.08.10 00:24:27]

merg si eu pe 24 august la ahilea si sunt interesata de parcare. daca exista o parcare la hotel.

cat se percepe pe zi? daca te plimbi cu masina prin alte statiuni ex: albena, gasesti locuri de parcare? exista gustari intre mese asa cum asigura agentiile de turism? cum sunt camerele? iti ofera pat suplimentar pt. copil? bautura ex: suc, cafea, bere, etc. se poate bea? iti adresez aceste intrebari intru-cat am fost anul trecut la nisipurile de aur holiday park hotel 4 stele si am fost total dezamagita de mancare si de tot. oare sa fie vina mea? asteptarile mele sunt prea mari?

eu merg in corfu in fiecare an si am tendinta sa compar calitatea serviciilor bulgaresti cu cea a celor din corfu, poate ca si de aia sunt dezamagita.

anyway, daca poti sa imi raspunzi la intrebari. iti multumesc frumos!

[13.08.10 10:11:18]

Buna!

am mai fost si eu la hoteluri de 4 stele in Bulgaria si as zice ca masa a fost mai buna sau mai bine zis mai diversificata, aici restaurantul este mai modest din acest punct de vedere, eu am avut cu 3 mese deci nu sistem all inclusiv. Dar cu toate ca nu a fost foarte mare diversitate la mancare a fost totusi "gustoasa".

Hotelul are o parcare de jur imprejurul ansamblului hotelir, noi nu am platit nimic pe parcare.

Despre Albena doar stiu ca s-ar plati o taxa cum este la noi la Mamaia, doar din auzite stiu asta.

Camerele sunt ok, cu balcon, tv si frigider si AC, nu stiu cum este cu patul suplimentar pt copii, dar nu cred ca este o problema pentru ei, la noi poate fi.

abmbuc*, aimee, alba.ca.zapada, charisteas, Costi, magdalena, monysh
Alte impresii din această RUBRICĂAhilea Hotel: