ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2017
DIN: ploiesti
ÎNSCRIS: 07.04.11
FEB-2017

Trei zile in Barcelona, o experienta scurta, dar fascinanta

Despre Barcelona s-au scris multe. Nu vreau sa ma repet. Incerc doar sa va povestesc ce puteti vedea in numai trei zile in frumoasa capitala.

Sa incepem cu drumul: zbor direct, 3 ore si 20 minute, cu o companie romaneasca. Conditii foarte bune, masa calda servita in avion, bilete rezervate cu 1 luna inainte, pret foarte bun. Am aterizat la 16.45 ora Barcelonei pe aeroportul El Prat, in terminalul T2. Dupa terminarea formalitatilor de verificare a documentelor, am luat un Shuttle-Bus spre terminalul T1, unde erau birourile firmelor de inchirieri auto (primisem indicatii pe voucerul de inchiriere).

Desi transportul in comun este foarte bine organizat in acest oras, am preferat sa inchiriem o masina, pentru a avea mai multa libertate de miscare. Inarmati cu harti noi descarcate pe tableta, cu o lista de obiective care nu trebuiau ratate, am plecat spre complexul de apartamente Hesperia Fira Suites, situat aproape de centrul Barcelonei. Cazarea a fost una buna, nu de 5 ztele, cum se spune, cel putin nu mobilierul, dar nu am ce sa reprosez. Curatenie, mic dejun de nota”10+”. In limita timpului disponibil, voi scrie separat si despre cazare.

In prima zi, dupa ce am luat in primire cheia de la apartament, am lasat bagajele, am schimbat hainele cu unele mai subtiri, pentru ca era mult mai cald decat la noi si am pornit in explorare.

Mai intai am facut cateva provizii pentru urmatoarele doua zile, stiind ca vom avea un program foarte incarcat, si bine am facut… In serile ce au urmat am ajuns foarte tarziu in camera, rupti de oboseala. La ei supermarketurile nu sunt deschise in week-end pana seara tarziu, ca la noi. Duminica sunt inchise cele mai multe magazine, piata, numai in cartier mai gasesti cate ceva deschis, dar cu program scurt. Dupa o scurta plimbare pe strazile frumos luminate, ne-am rretras pentr o binemeritata odihna, nu inainte de a stabili obiectivele de a doua zi.

Ziua a 2-a a inceput in forta. Din cauza internetului care nu a functionat in seara precedenta, m-am trezit devreme, sa incerc din nou sa rezerv bilete pentru Sagrada Familia. Citisem ca rezervarea on-line a biletelor te scuteste de cozile acelea mari de la intrare. Am reusit de aceasta data, le-am salvat pe un stick si le-am listat la receptie, cand am coborat la micul dejun.

Primul obiectiv: Manastirea Montserrat, situata pe muntele cu acelasi nume (in traducere Muntele Sfant), la circa 60 km de Barcelona. Drumul spre manastire a fost spectaculos. De pe sosea vedeam in departare stancile acelea bazaltice in forma de degete, care semanau cumva cu Meteorele, iar cand ne-am apropiat mai mult chiar manastirea, care parea suspendata pe stanca. Soseaua este foarte buna, dar cu foarte multe serpentine, iar la capatul ei e o parcare uriasa, cu plata, suficienta pentru multimea de masini si autocare.

”Ansamblul monahal de pe Montserrat este parca suspendat intre cer si pamant, fiind cocotat pe trepte inguste de piatra, intre coloanele Montserrat-ului si prapastiile sale. Un teleferic face legatura intre poalele masivului de piatra si complexul de cladiri, iar o sosea permite accesul automobilelor la acest nivel (sursa wikipedia) ”.

Biserica, un important loc de pelerinaj, este foarte frumoasa, atat in interior, cat si in exterior. Emana bogatie, este frumos ornamentata, cu scene biblice si basoreliefuri. Ceea ce este specific acestei manastiri, adaposteste o statuie unica a Maicii Domnului cu pruncul in brate, numita La Moreneta, sau Madona Neagra. Lemnul negru din care este facuta statuia ii da un farmec aparte. La Moreneta este considerata patroana Cataloniei.

Datorita faptului ca manastirea constituie un important loc de pelerinaj, fiind vizitata anual de peste 2 milioane de vizitatori, in apropierea ei s-au dezvoltat mai multe activitati: sunt cateva restaurante, doua muzee, magazine de suveniruri, iar in perioada in care am fost noi (in februarie) era chiar un targ de produse traditionale.

De la manastire se urca cu cremaliera Sant Joan pana pe varful muntelui, unde sunt trasee montane amenajate, precum si mai multe biserici sau chilii, unele in stare de ruina. Peisajul este fantastic, iar drumul cu cremaliera spectaculos. E un loc perfect pentru meditatie.

Mai exista un funicular, Santa Cova, care coboara de la manastire spre pestera in care se spune ca a fost gasita (de niste ciobani, conform legendei ) statuia La Moreneta.

Nu am reusit sa ajungem si la pestera, deoarece erau cateva grupuri mari de turisti si am fi avut foarte mult de asteptat.

Am parasit cu regret locurile acestea minunate, pentru ca mai aveam de vazut cateva obiective. Urmatorul pe lista: Catedrala Sagrada Familia, cu numele oficial “ Temple Expiatori de la Sagrada Familia”. Uriasa cladire a fost inceputa in anul 1882 si nu este terminata nici astazi. Are 170 m inaltime si 18 turnuri cu inaltimi si semnificatii diferite, cel mai inalt il reprezinta pe Isus si va avea montata pe el o cruce uriasa. E o minune a arhitecturii. Proiectul initial a fost facut de arhitectul Antonio Gaudi, care a lucrat la el timp de 40 de ani. Ultimii 15 ani din viata si i-a dedicat in exclusivitate acestuia.

Cateva fotografii va vor arata maretia acestei biserici. Este un loc care cu siguranta nu trebuie ratat. Biletele au fost achizitionate on-line, 15 euro/persoana.

Nu puteam incheia ziua fara sa trecem in revista si una din casele in care a locuit Gaudi, casa Bathlo. Construita in acelasi stil modernist, Casa Bathlo are foarte putine linii drepte, acoperisul este curbat, asemanator cu spinarea unui dragon, iar fatada este decorata cu mozaic colorat, placi ceramice sparte.

Ne-am continuat apoi drumul spre Castelul Montjuic, situat pe muntele (de fapt dealul) cu acelasi nume. Zona aceasta constituie un adevarat centru cultural al Barcelonei, deoarece cuprinde doua gradini botanice, teatre, Muzeul National de Arta Catalana, Muzeul de Arheologie, Muzeul Etnologic si cateva fundatii, Palatul National, stadionul olimpic. Tot acest ansamblu a fost mordernizat inaintea jocurilor olimpice de vara din 1992.

Am urcat pe Mutjuic din Plaza Espagna, pe trepte, spre Palatul National, trecand pe langa fantanile magice. A fost o experienta frumoasa. Am admirat parcul, cladirile, portul, dar fiind o ora destul de tarzie, nu am putut vizita si castelul. Ne-am propus sa revenim a doua zi.

Spre surprinderea noastra, cand am coborat de la castel, am vazut multimea de oameni adunata pe terasa Palatului National si in imprejurimi, asteptand sa inceapa spectacolul.

Am luat cate o cafea si am cautat un loc cu o vedere cat mai buna catre fantani.

A fost o seara de poveste. Pret de o jumatate de ora am urmarit fascinati spectacolul de lumini, muzica si culoare oferit de fantanile magice. Am facut o multime de poze, dar e greu sa descrii in cuvinte, trebuie sa traiesti aceasta experienta.

A fost o zi plina. Abia ne mai simteam picioarele. Dar a meritat din plin, am plecat spre hotel cu o mare multumire sufleteasca si cu bateriile incarcate, gandindu-ne deja la ziua urmatoare.

(Va urma)

Trimis de pmanuela in 16.06.17 00:19:21
Validat / Publicat: 16.06.17 09:03:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2194 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pmanuela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Manastirea vazuta dinspre cremaliera

[16.06.17 05:37:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Barcelona, BARCELONA" (deja existentă pe sait)

[16.06.17 09:43:57]

@pmanuela: Un prim vot pentru o destinatie de vis. Sunt convinsa ca ai fi stat mai mult, dar de asemenea vad ca ai profitat din plin de zilele petrecute acolo.

La Sagrada Familia am mers direct fara bilet rezervat on-line si am avut noroc ca am prins o casa tocmai deschisa asa ca am fost primii.

Cat despre spectacolul fantanilor l-am prins de doua ori, prima data in 2012 cand am fost cu familia, iar a doua oara in 2015 cand dupa un curs si o plimbare prin oras am ales sa merg din nou sa vad acest spectacol.

De acolo m-am intors la hotel, intr-o zona buna dar cam prea linistita si nu stiam cum sa merg mai repede sa ajung la hotel, spectacolul insa a meritat orice efort.

Felicitari, votat cu mare drag.

Dana2008
[16.06.17 10:25:28]

Felicitari pentru articol!

Deși sunt multe că număr fotografiile, m-aș mai fi uitat la încă multe altele, fascinată de frumusețea locurilor.

Ai avut trei zile condensate în vizite la obiective turistice deosebit de frumoase.

Cât a costat cazarea?

Fântâna arteziană, Sagrada Familia, Monserat... nu m-aș mai fi dezlipit din acele locuri minunate.

Fotografiile sunt superbe, îmi doresc foarte mult să ajung și eu la Barcelona.

Călătorii plăcute!

Radu Tudoran
[16.06.17 18:56:57]

Acum o luna am fost si eu la Barcelona. Ca sa rezum, este cel mai frumos oras pe care l-am vazut pana acum. Din pacate n-am apucat sa ajung si la Montserrat, desi era pe lista. Stii cum este cu socoteala de acasa

Vacante frumoase pe mai departe.

[17.06.17 00:19:02]

@mishu: Multumesc pentru apreciere.

Da, intr-adevar, as fi stat mai mult, Barcelona e un oras care trebuie descoperit. Sunt multe locuri pe care le-am lasat pentru alta data, un motiv foarte bun ca sa revin.

Au fost trei zile pline, in care am incercat sa vedem cat mai mult. As repeta oricand aceasta experienta. E un oras minunat.

[17.06.17 00:34:59]

@Dana2008: Multumesc mult.

Cazarea a costat 237 euro/3 nopti, cu mic dejun inclus (excelent), rezervata direct pe site-ul hotelului.

Da, intr-adevar, au fost condensate cele trei zile, dar timpul nu ne-a permis mai mult. Voi reveni cu siguranta, mai sunt multe de vazut.

[17.06.17 00:45:53]

@Radu Tudoran: Multumesc frumos.

Da, intr-adevar, este un oras minunat. Nici eu nu am reusit sa ajung la toate obiectivele pe care mi le-am propus, dar cele pe care le-am vazut mi-au incantat sufletul.

Vacante frumoase si voua...

mishu, pmanuela, Radu Tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: