ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2017
JUL-2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Lago di Garda

Despre Lacul Garda as putea povesti muulte, foarte multe. Este locul unde ma simt linistita, implinita, unde imi limpezesc gandurile. Ofera niste peisaje de vis, preturile sunt relativ ok pentru nordul Italiei si din aprilie pana in septembrie este plin de nemti oriunde, te simti in Germania pe strada si nu in Italia :))

Va voi povesti ce se poate vedea din sudul in nordul lacului, incepand de la localitatea Peschiera del Garda si ajungand in sus la Riva del garda, trecand prin oraselele/satele importante Lazise, Bardolino, Garda, Malcesine, orasele situate pe partea dreapta cum o numesc eu. Toate, in afara de Riva del Garda, se afla in judetul Verona, regiunea Veneto si doar Riva del Garda este in Trentino, alta regiune nordica.

Se ajunge pe lac cu trenul din orasele din jur, precum Verona, Bergamo, Milano, Padova, toate trenurile opresc la Peschiera, mereu! De aici, sunt autobuze spre toate localitatile.

In Peschiera del Garda este o plaja frumusica si curata, insa mie nu prea imi place ca nu are deschiderea direct la lac, este mai sus si trebuie sa cobori ca sa te racoresti putin, iar eu fiind mai lenesa, nu prea ma atrage. Centrul orasului (satului mai bine zis) este foarte frumos si curat, sunt multe restaurante, iar in apropiere, iesind din orasel, gasim parcul de distractii Gardaland! Deci daca va plac senzatiile tari, nu il ratati. Asteptati-va la cozi enorme daca veniti vara si mai ales in weekend. Noi am mers odata in timpul saptamanii in iunie ei a fost ok, stateam 10 minute la coada pentru fiecare atractie, insa am mers si in august si se statea 40 minute la coada. Deci vedeti voi!

Lazise - este un satuc situat mai sus de Peschiera, mergand in jurul lacului. Si aici este o plaja gratis, Spiaggia d'oro, alaturi de un camping si plaja are vedere la munti, este foarte draguta si mereu plina, atat de persoanele din camping, cat si de persoanele care vin doar la plaja. Mergeti in schimb in castel, in centru, veti gasi tarabe frumos decorate, cu paste colorate, scoici si vinurile cele mai bune din Bardolino!

Daca sunteti cu masina, se gasesc parcari cu plata (1.5-2 euro/ora) si daca vreti o parcare gratis, mergeti in spatele singurului supermarket Lidl si gasiti vreo 20 de locuri gratis. Pana in centru faceti apoi 10 minute pe jos.

Bardolino- nu plecati de aici fara o sticla de vin sau un ulei de masline! Centru istoric este asa dragut si pitoresc, plin de lalele si flori de sezon. Aici puteti sta la plaja pe iarba, nu este o plaja cu nisip si sunt multi copaci in jur, este mai mereu umbra. Sunt multe familii cu copii. Absolut toate satele acestea au camping-uri aproape de plaja si lac, deoarece multor familii le place sa vina si sa stea in natura, cat mai "wild".

Garda- sera mergeti la Lido Beach Cafè, pentru muzica live, cocktail-uri si distractie. Faceti o plimbare pe jos pana la Bardolino (este foarte aproape, cam 3 km), la apus si veti vedea culorile minunate ale naturii. Si in bicicleta puteti merge pe o pista dedicata, din sud pana in nord in jurul lacului, daca sunteti pasionati.

Aici "plaja" este o adunatura de pietricele, de fapt mai multe adunaturi separate intre ele si este cam incomod de stat, recomand sa va luati sezlong.

Malcesine - aici centrul este frumos, insa senzatiile vor fi oferite urcand cu cabina teleferica pe Monte Baldo, va las fotografii care vor vorbi de la sine. Intrati pe www.funiviedelbaldo. it, noi am platit cum 3-4 ani 18 euro dus intors de persoana. Aceasta cabina se roteste la 360 de grade in timpul urcarii, pentru a va oferi senzatii tari, daca va e frica :)) Abia se simte rotatia, este foarte lenta.

Riva del Garda - aici veti sta la plaja la poalele muntelui Rocchetta, unde va puteti si urca, pe jos, faceti aproximativ 2 ore pana ce ajungeti la o biserica micuta, Santa Barbara, de unde peisajul va va fura rasuflarea. Nu se poate ajunge decat pe jos.

Odata ajunsi, va puteti scrie numele in caietul enorm lasat de turisti, pentru a bifa "am fost aici" :)) si numele, data, cateva cuvine, etc. etc. De asemenea, fiind o biserica veche, lumea lasa lumanari, obiecte personale, se roaga, isi fac selfie-uri, fiecare cu ce-l doare :))

Plaja este extrem de curata, cu iarba si aici apa este mereu limpede, plina de lebede si fara impuritati. Este cea mai curata apa de pe lac.

In rest ce sa va mai zic? "Lago di Garda" merita o vizita daca sunteti in nordul Italiei, de asemenea si satele din partea stanga, a regiunii Lombardia, sunt frumoase, insa imi mai lipsesc vreo 4 ca sa pot face o prezentare.

Daca cautati relaxare si drumetii, este locul ideal atat pentru cupluri cat si pentru familii.

Trimis de dianaro in 15.06.17 11:26:00
    Validat / Publicat: 15.06.17 12:05:16

VIZUALIZĂRI: 4868 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianaro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mishu [15.06.17 14:47:10] »

@dianaro: Aceasta zona este marea mea ratare de anul trecut, dupa ce am facut toate calculele posibile si eram la un click distanta de a lua biletele de avion, am realizat ca-mi este deocamdata limitate ca si posibilitati, insa am citit (cred) fiecare articol aparut despre zona respectiva asa ca deocamdata ma multumesc cu vizitele altora.

Ai povestit foarte pe scurt despre ceea ce se poate face in zona insa ai pus niste poze superbe, nu stii care sa spui ca iti place mai mult si nu poti spune ca este vreuna care sa nu-ti placa.

Felicitari, votat cu mare drag.

Dana2008 [17.06.17 12:05:53] »

FELICITĂRI pentru articol și fotografiile minunate!

Totuși eu pot să spun că mie îmi place foto nr. 9, pentru că emană mult romantism, mi-ar place să mă transpun în locul acela cu soțul meu ????.

Calatorii plăcute!

Dana2008, mishu