ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2017
ÎNSCRIS: 02.01.17
APR-2017

Un sejur odihnitor

După hotelurile Oltul şi Cozia din acelaşi complex şi lăudatul Orizont din Căciulata, pe care le-am vizitat anul trecut, am ajuns anul acesta în aprilie şi la hotel Căciulata. Am stat nouă nopţi.

Hotelul este categoric mai bun decât Oltul şi Cozia aşa cum se prezentau când le-am vizitat eu în 2016, fiind mai recent renovat în interior. Personal, Căciulata mi s-a părut mai bun chiar şi decât hotel Orizont din aceeaşi staţiune, camera, baia şi balconul fiind mult mai spaţioase, iar locaţia mult mai bună, în imediata apropiere a pieţei şi a unei farmacii.

Mi s-a părut curat. Lipseşte aici mirosul neplăcut care caracteriza anul trecut camerele din Oltul şi Cozia (dar atenţie: s-ar putea să nu mai fie de actualitate nici la Oltul, căci am văzut că între timp şi acesta a fost renovat, cel puţin la recepţie).

Deşi am fost în aprilie, am prins vreme rece şi chiar ninsoare, dar hotelul a fost foarte bine încălzit. Vederea a fost de vis - am stat la unul dintre etajele superioare pe colţ, am avut vedere de 270 de grade din balcon, şi spre Olt, şi spre munţi, spre pasul Turnu Roşu.

Deşi camera a fost pe colţ iar afară ningea, eu am stat în pantaloni scurţi şi tricou în cameră. Şi pe coridoarele care conduc spre piscine am putut circula echipat la fel. Dealtfel, multă lume circulă doar în costum de baie şi cu un prosop pe umeri, indiferent cât e de rece afară.

În privinţa mobilierului, se cam desprinde furnirul de pe mobilă, dar asta este mai mult problema lor decât a mea.

Masa a fost bună şi servirea promptă. Nu am mai întâlnit problemele de atitudine pe care le-am relatat în alt comentariu despre unii chelneri de la Cozia. Au orchestră care cântă seara, iar o parte din repertoriu chiar mi-a plăcut, spre deosebire de muzica pe care mi-a fost dat să o ascult la Cozia anul trecut. Nu am remarcat dacă este altă orchestră sau pur şi simplu aici li s-a cerut alt repertoriu.

Micul dejun a fost tot în sistem cu bonuri valorice sau pe card, pentru cine are card. Bineînţeles, se poate şi comanda. Ideea e că nu-i bufet suedez şi poate au dreptate: cele trei hoteluri din acest complex au o capacitate foarte mare (cca. 1200 de locuri) iar lumea e de tot felul, inclusiv bătrâni la tratament, care în tinereţile lor în RSR probabil n-au prins bufet suedez. Probabil ar fi o misiune ingrată să facă poliţie sau muncă educativă cu cetăţenii care iau la pachet (am văzut cu ochii mei prin alte părţi).

Complexul este extrem de bine dotat: au şi laborator de analize. Cum am probleme cu colesterolul şi trigliceridele, am apelat la ei, ca să mă scutesc de o treabă în plus acasă. Sângele se recoltează dimineaţa, iar până la orele 13.30 rezultatele sunt gata!

Au şi salon de geriartrie, croitorie şi tot felul de alte servicii.

Nu mai vorbim de baza de tratament propriu-zisă care este una dintre cele mai mari din ţară, dar nu pot să dau amănunte pentru că nu am fost cu bilet de tratament.

Bineînţeles însă că la acest complex Oltul-Cozia-Căciulata nu putea fi totul perfect. Trebuia să facă ei ceva să nu fie şi au făcut: de astă-iarnă în decembrie până în aprilie, pentru piscinele interioare au pus în funcţiune un sistem de aer condiţionat prin tuburi flexibile atât de puternic încât dacă ieşi din apă îngheţi! În piscină, eşti pe jumate fierbinte, în apă, şi pe jumate îngheţat, e neplăcut mai ales pentru părul ud.

A ajuns să fie mai răcoare în incintele cu apă termală decât pe holurile hotelurilor, încât în loc să te izbească la intrare aerul cald şi umed cum mi se pare normal dacă mergi la un bazin termal, când intri e mai răcoare!

Este o performanţă remarcabilă să investeşti bani grei şi să faci o modernizare care scade confortul în loc să-l crească, fără să-ţi reducă măcar cheltuielile în vreun fel!

M-a frapat în special la piscina Oltul, unde era cel mai frig, atitudinea personalului care era fericit! La orice reclamaţie, răspundeau ca temperatura este minunată!

Şi chiar era pentru ei! Uscaţi şi îmbrăcaţi, normal că le era bine în aer condiţionat, după cum înainte să se introducă acel sistem de aerisire probabil sufereau de căldură!

Temperatura aerului din piscinele acoperite este reglată după nevoile personalului propriu care deserveşte piscinele, nu după nevoile turiştilor!

Întrucât nu există nicio speranţă de schimbare a atitudinii în acest complex, singura soluţie, pe care o propun managementului - dacă citeşte aceste rânduri, deşi probabil nu - este introducerea costumului de baie ca ţinută obligatorie pentru personalul propriu care deserveşte piscinele interioare, şi chiar obligatia duşului din oră în oră.

În felul acesta, le va conveni acelaşi regim termic ca şi turiştilor care le utilizează piscinele.

Nu neg că pot exista şi printre turişti persoane care nu suportă temperatura ridicată şi umiditatea (deşi lumea se plângea de frig din câte am văzut), dar ce caută aceştia la ape termale?

În rest, apa e OK, pare curată (nu e foarte limpede niciodată căci nu e apă dulce), este apă mineralizată, sulfuroasă, clorurată natural, etc. La Oltul există analiza apei pe perete, la intrare. Realmente utilă pentru afecţiuni reumatismale, artroze şi alte de acest fel, pot să depun mărturie că mie mi-a folosit la durere de genunchi.

Sub aspectul temperaturii din incintă, pentru cei deranjaţi de frig, recomand piscinele Cozia - acolo a fost cel mai cald.

În privinţa plimbărilor în zonă, chiar dacă peisajul nu este din cale-afară de spectaculos, recomand traseul de cură balneară sau drumul muncitorului, care leagă prin pădure Căciulata de Călimăneşti - este pietruit şi plăcut, are şi bănci.

Altă recomandare - drumul spre castrul Arutela şi manastirea Turnu pe malul opus al Oltului, începând de pe peronul haltei Păuşa. Este o cărare care merge spre nord paralel cu staţiunea, pe malul de vizavi al râului, şi ajunge la castrul Arutela, de unde se ajunge uşor la Turnu, pe o şosea foarte liberă.

Meritul principal al acestui traseu este că evită şoseaua de pe partea staţiunii care, spre barajul de pe Olt care ar trebui traversat dacă o luaţi prin staţiune, nu are trotuar şi este extrem de circulată.

Trimis de cod_gabriel in 11.06.17 16:37:05
Validat / Publicat: 11.06.17 20:23:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 2049 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cod_gabriel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Vedere spre staţiune de pe traseul de cură balneară.

ramonarotaru
[10.10.17 16:02:21]

buna ziua,

din corpul Caciulata se ajunge la piscinele corp Oltul si aqua park cozia prin interior?

mergem in decembrie si vrem sa stim la care corp sa ne cazam. multumesc frumos!

cod_gabrielAUTOR REVIEW
[04.11.17 12:03:01]

@ramonarotaru: Da, se ajunge! Recomand Căciulata căci are condițiile cele mai bune din complex, dar per ansamblu au servicii sub orice critică (ieri m-am întors de la Oltul şi am scris şi un nou review - citeşte la Oltul). Hotelurile sunt arhipline cu pensionari la tratament şi atunci se simt în drept să trateze turiştii cu o parte anume a corpului pe care nu-i voie s-o scrii. Când am fost în primăvară, a fost mult mai bine.

cod_gabriel, ramonarotaru
Alte impresii din această RUBRICĂCăciulata Hotel / Complex Cozia [Căciulata]: