ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2010
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 14.03.10
JUN-2007

Olympyk Beach - hotel Christina Palace

In vara lui 2007, mai precis iunie-2007, am purces la drum impreuna cu un grup de turisti din Sibiu, in statiunea Olympyk Beach din Grecia. Am ales un pachet de 7 nopti la un hotel de 3 stele, fara masa, care a costat 230 de euro cu transport. Dupa un drum de 16 ore am ajuns la destinatie... prima impresie a fost de uimire, cand am vazut conditiile de cazare, sincer nu ne asteptam sa gasim atata curatenie, gazde ospitaliere si mult bun simt... Gazda noastra Christina ne-a asteptat in purul spirit grecesc cu un pahar de ouzo, fructe, in holul hotelului unde a aranjat foarte frumos un mic salon de primire.

Ne-am luat in primire camera si dupa o mica trecere in revista a locului am plecat la plaja.

Statiunea nu este mare dar are un farmec aparte si pot sa spun ca am simtit, cu adevarat, ca suntem in concediu. Peste tot abunda vegetatia si curatenia este la ordinea zilei, bazare pline cu suveniruri la preturi modice si taverne care te imbie cu mirosul mancarii grecesti.

Despre plaja numai cuvinte de lauda, liniste, curatenie, apa era calda, fara alge sau alte vietati marine, destul de lina si fara valuri prea mari.

Vreau sa vorbesc mai mult despre mancare, in adevaratul sens al cuvantului am experimentat toate mancarurile posibile specifice si nu am gasit nici o dezamagire culinara. Multumim pe aceasta cale unui ospatar pe nume DANI, din Timisoara, care lucra la o taverna greceasca. Pe parcursul celor 7 zile a stiut sa ne introduca in atmosfera greceasca prin prisma preparatelor servite, incat nu am ales alta taverna. Tot timpul si la orice fel de mancare aveam ceva din partea casei, de la ouzo pana la vin, pepene, bere, inghetata era la loc de cinste la sfarsitul mesei - FREE. Imi e greu sa enumar fiecare fel de mancare in parte dar va spun ca m-am simtit cu adevarat in concediu. Preturile erau mai mult decat accesibile si nu se merita sa te zgarcesti. Ce mi-a placut a fost faptul ca propietarul tavernei statea tot timpul in fata restaurantului, astepta clientii, ii conducea la masa, aducea meniul si apoi venea ospatarul sa ia comanda. Se poate vedea si in poze tot ce spun eu... Cu 10 euro 2 persoane mancau pe saturate, bautura si desertul era tot timpul din partea casei... Deja mi se face foame doar cand ma gandesc la ce bunatati erau in stare sa serveasca si cum vremea de afara de azi 5 aprilie, este mohorata ma duc, mai departe, cu gandul la frumusetea locurilor din insorita Grecie.

La plaja am luat tot timpul sezlonguri, era prea cald si nisipul te cam arde, 3 euro de persoana si primeai din partea casei un frape si o apa plata la 0, 5l. Niciodata nu am gasit sezlongul ocupat de altcineva sau cand am plecat de la plaja am lasat prosoapele si restul bagajului fara nici o problema.

Zilnic am mers la cumparaturi fara teama de a cheltui sume enorme si pot sa spun ca nu am facut rabat de la ceva. E imposibil sa mergi in Grecia si sa nu colinzi, un pic mai mult, bazarele lor. Dau dreptate femeilor care fac din cumparaturi o arta... e la greci cumparaturile sunt o mare arta ridicata la rang de perfectiune... Clientul este tot timpul pe primul loc... Si cel mai mic suvenir il impacheteaza si il pune frumos intr-o punguta cu sigla magazinului si spune multumesc, chiar si in romana, chiar daca valoreaza numai 1 euro. Asa ceva nu gasim in eterna si fascinanta Romanie prea curand. DE CE?? Raspunsul il stim cu totii dar ne ferim sa starpim, din radacina, vulgaritatea si prostul gust...

Ma bucur ca m-am nascut in Romania si pot merge in fiecare an, in concediu, in strainatate... la greci, la bulgari, la nemti, la unguri, la austrieci si unde se mai poate ca, vorba unei reclame, * sa-ti fie tie bine, TURISTULE... *

Trimis de ionut73 in 05.04.10 18:17:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia,Skiatos,Nei pori,Leptokaria.

VIZUALIZĂRI: 4198 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionut73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja din Olympik Beach....

ionut73 [05.04.10 21:10:19] »

imi cer scuze dar am uitat sa postez o poza cu vestitul ospatar Dani din Olympik Beach...o fac acum si ii transmit salutari pe aceasta cale...

ionut73 [14.04.10 12:43:16] »

am o rugaminte la webmaster... te rog sa stergi pozele de la acest rw, care nu sunt punctate deloc pt. ca nu prezinta interes din punctul tau de vedere... multumesc... este un nr. de poze limitat care se pune la fiecare rw??? sa stiu altadata...

webmasterXY* [14.04.10 13:35:41] »

Ufff, ca repede te mai superi

Daca am inteles bine... in opinia ta pozele nepunctate sunt considerate de noi inutile, corect??

Am rugamintea sa citesti o parte din Regulament, mai exact explicatiile Sistem-ului PMA si apoi mai stam de vorba. Ca rezumat: se puncteaza max 20 de fotografii la un review, restul sunt binevenite pentru cei care sunt interesati de locul prezentat de tine.

Daca mai sunt neclaritati nu ezita sa ne contactezi!

ionut73 [14.04.10 20:34:35] »

ok... atunci acele poze le folosesc la alt rw...chiar daca nu le stergi....nu imi place sa pierd timpul si informatia....o seara faina...

Admin [15.04.10 09:46:18] »

"sa nu pierzi timpul si informatia"??? afirmatie dincolo de limita bunului simt, in opinia mea.

Iar intentia declarata de a incarca poze dubluri (bineinteles doar din vanatoare de puncte) tradeaza un caracter si o mentalitate cu care eu NU doresc sa am de-a face pe acest site.

Chiar o sa urmaresc daca si unde le vei refolosi.

ionut73 [26.04.10 21:32:59] »

Am descoperit, nu cu uimire ca faceti punctaje preferate- userul kmy a incarcat 41 de poze la rw-ul * descopera veliko tarnovo* si le-ati punctat pe toate, eu cand v-am spus acest lucru ati spus ca regulamentul prevede 20 de poze. unde e regulamentul in acest caz???

Nu trebuie sa raspundeti, vorbesc faptele... Cine are caracter si mentalitate acum??

Eu cand va spun ca regulamentul vostru are lacune mari nu ma credeti... Dar se pare ca nu acceptati criticile...

O seara buna si va multumesc...

ionut73 [26.04.10 21:35:13] »
ionut73 [26.04.10 22:02:04] »

In alt rw unul dintre wm imi face observatie ca pun poze duble pt. punctaj, uitati-va la aceste poze si vedeti ca a-ti punctat aacelasi fel de mancare de 5 ori, aceeasi poza cu o icoana de 3 ori... deci numai eu profit de punctaj??

Hai sa fim seriosi... v-am spus ca nu ma intereseaza premiile voastre dar macar fiti onesti cu toti participantii la acest site, ca pana la urma din munca noastra de a scrie aveti o ocupatie si cred ca meritam mai mult respect...

Cu stima, al dvs. ionut 73...

webmasterXY* [27.04.10 09:37:07] »

ionut73, eu zic asa: iti mai povestesc inca odata cum sta treaba...daca nici acum nu intelegi...hai sa ne vedem fiecare linistiti de drumul nostru

Nu are nimeni nimic cu tine si nici nu favorizeaza alti useri in defavoarea ta! Daca ai fi urmarit cu atentie ai fi vazut ca userul @kmy are scrise 3 reviews-uri la Veliko de acolo si posibilitatea programului de a puncta 41 de fotografii (defalcarea fotografiilor pe ficare review o gasesti reiese de aici). Mai multa atentie in "verificare" ne-ar fi scutit de acest lung sir de discutii inutile!

In ceea ce priveste calitatea fotografiilor, crede-ne a ff rar intervenim sa stergem sau sa cenzuram (si atunci anuntam interventia), dar a pleca (asa cum ai declarat) de la premisa ca le dublezi pe site ca asa doresti tu, mi se pare o practica...care imi este greu sa o caracterizez.

Eu zic sa te concentrezi pe scrierea de impresii si lasa in seama noastra contorizarea punctajelor!

marcelaavram* [06.05.10 14:21:25] »

destule detalii pt. un sejur de exceptie, vecinii mei au fost la Olimpyk, sper ca am scris bine, si tot asa au fost de incantati. ai un vot si de la mine.

petrus66 [11.11.22 18:24:41] »

Foarte utila prezentarea, sper ca-mi va fi de folos in vacanta ce o gandesc pentru septembrie 2023 in aceasta statiune si la acest hotel. O singura intrebare: camerele au in dotare si o chicineta, avand in vedere faptul ca nu se ofera si micul dejun? Cu respect, Petru- Deva

domidoc, petrus66
Alte impresii din această RUBRICĂChristina Palace Hotel / Vila: