ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2017
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 15.09.10
JUN-2017

Plimbare prin Iasi

M-am gandit ce sa fac eu in cele 3 zile libere? La Slanic am fost de cel putin 10 ori... Piatra Nt, Cheile Bicazului... cam la fel... si m-am gandit apoi la Iasi, unde n-am mai fost din clasa a X-a si de unde nu-mi mai amintesc decat vizita la Palatul Culturii unde am vazut un Car cu boi de Grigorescu si florile lui Luchian.

Acum... alta dilema: cu ce sa merg? Si am hotarat sa iau trenul fiind mai putin obositor pentru mine.

Trezirea la 5.30, trenul la 6.45, am ajuns in Iasi la 10.17. Nu am hotarat sa vad muzee in aceasta zi frumoasa de vara ci mai curand sa ma plimb pe strazile vechiului oras. Si pentru ca habar nu aveam incotro sa o iau si cu ce sa incep si pentru ca era si o zi de duminica am intrebat cum ajung la Mitropolie: chiar foarte usor cu tramvaiul 3, luat din apropierea garii, 2 statii. Puteam sa ajung si pe jos... acum daca ma hotarasc sa mai vizitez Iasul sunt experta...

Ce mi-a placut a fost drumul pietruit, pietonal, marea de oameni care se plimbau in stanga si-n dreapta, cateva casute cu flori, fructe si multe altele de vanzare. Am vazut cladirea primariei, am intrat in curtea Mitropoliei. Biserica e in renovare si are o curte mare plina cu trandafiri. Pe langa biserica era o coada de oameni suficient de mare incat nu am fost tentata sa intru.

In apropiere vad alta biserica, una chiar foarte frumoasa din punct de vedere arhitectural asa ca m-am hotarat sa intru si nu mi-a parut rau de loc.

Apoi am pornit spre Palatul Culturii...complexul Palas, parcul Palas care se intinde pe o suprafata mare si unde nu te plictisesti. E ca un oras nou si modern intr-un alt oras vechi.

Toata plimbarea asta sub soarele arzator m-a facut sa-mi doresc si ceva umbra si am luat-o incet inapoi pe acelasi drum spre Mitropolie in cautarea parcului Copou Mi-am adus aminte ca am un telefonmodern cu acces la internet si cu ajutorul lui am gasit si parcul cu celebrul tei al marelui Eminescu. Atmosfera linistita si mai ales racoroasa. Mi-a placut plimbarea asta pana in parc. E un bulevard strajuit de cladiri vechi care adapostesc universitati, biblioteca.

Una peste alta mi-a pllacutIasul, asa aglomerat de turisti, cu cladirile lui vechi, cu strazile lui inguste pe unde circula doar tramvaiul, cu bulevardele largi.

Si pentru ca s-a facut tarziu si eram conditionata de tren am pornit spre gara, iar la 11 pm eram deja acasa cu amintirea frumoasa a orasului celor 7 coline.

Sfat: daca nu suportati soarele arzator vizitati orasele frumoasei noastre tari sau marile orase ale lumii atunci cand temperaturile sunt mai moderate.

Fascinata fiind de Grecia, am gasit un mic colt de Elada in Iasi: o terasa restaurant, care serveste preparate autentic grecesti si unde eu am servit doar o cafea si am ascultat muzica moderna greceasca.

Sper ca v-am dat o idee buna de week-end.

Trimis de danutapop in 05.06.17 15:38:04
Validat / Publicat: 05.06.17 21:11:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI. A mai fost în/la: Suceava, Galati, Braila, Sulina, Constanta, Bucuresti, Delta, Maramures, Bucovina, Brasov, Sibiu, Sighisoara, Sovata, Neamt...

VIZUALIZĂRI: 3454 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutapop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Mitica49
[05.06.17 21:18:19]

@danutapop: Da Iașiul este un oraș plăcut, care merită vizitat, însă o zi nu-i de ajuns. Acum câteva zile am publicat un review (vezi impresii - "Iași - oraşul studenţiei noastre (1)") despre acest oraș. Va urma partea a doua, căci am stat în Iași 3 zile.

danutapopAUTOR REVIEW
[12.06.17 21:33:27]

@Mitica49: Ai dreptate, Iasul e un oras mare, care merita vizitat in mai multe zile... interesant articolul tau... documentat. Vacante frumoase mai departe!

[01.10.21 17:43:26]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Iașul și împrejurimile sale, IAȘI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: De vizitat în județul Iași]

danutapop, Mitica49