ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2010
ÎNSCRIS: 04.03.08
AUG-2006

3 stele meritate

Am stat la hotel Suprem, in Olanesti, 14 zile, in 2006. Pretul pe camera a fost 110 RON/noapte, camera dubla, cu mic dejun inclus. Am achitat si bonurile aferente celorlalte 2 mese (dejun si cina), in valoare de 60 RON/zi (repet, in 2006).

Acum, despre hotel: am citit mai sus impresiile unui turist care povestea, probabil, despre cum arata hotel Suprem (fosta vila 15 Crinul) inainte de renovare, pentru ca altfel, imi este greu sa cred ca am fost amandoi la acelasi hotel.

Hotelul este situat pe strada Parang, pe un delusor destul de abrupt, chiar vis-a vis de biserica de lemn din Baile Olanesti. A fost renovat complet prin 2003-2004, camerele fiind mobilate modern, baia renovata, prosoapele se schimbau la 2 zile, insa in camera era un afis pentru cei care le doreau schimbate zilnic: nu aveau decat sa le depuna intr-un cos special amenajat.

Camerele nu au balcon decat la etajul 1, vederea dinspre parc; chiar si acolo, balcon comun nu aveau decat apartamentele din centru, restul camerelor aveau balcon separat, cu scaune si masute. Toate camerele au geamuri termopan cu protectie fonica (poate fi cheful cel mai aspru la restaurant, din camere nu se aude aproape nimic).

Restaurantul se afla situat la demisol, cu terasa in curtea exterioara. In incinta era un oarecare miros de mancare, insa mesele afara, pe terasa, erau o placere. Mancarea variata: mic dejun (omlete, legume, fructe, ceaiuri, cafea, lapte, gemuri, branzeturi, etc), iar pranzul si cina a la carte (meniul destul de bogat, problema era ca dura destul de mult pana primeai comanda, pe considerentul ca se gatea atunci, nu doar se incalzea ceva semipreparat). Ca un bonus: papanasii cu smatana si clatitele: yummyyyy!

Curatenia in camera si in hotel mie mi s-a parut impecabila (se facea zilnic), cu mult superioara unor hoteluri cu un numar mai mare de stele situate pe litoral sau mai stiu eu unde. In 2007 hotelul avea o mica baza de tratament, pentru care se putea plati la receptie, plus masaj (nu pot comenta, intrucat nu am incercat-o).

Curtea exterioara cuprinde si o parcare (cam mica uneori) si suficienta iarba pentru un gratar pe cinste.

Ca minusuri: urcusul destul de abrupt (desi se face pe strada asfaltata) si sculatul de dimineata duminica (termopanele, cat or fi ele de bune, tot nu pot opri zgomotul clopotului bisericutei de peste drum) ; tot in 2007 am prins, intr-o noapte de sambata, un grup de rusi care confundau hotelul cu o herghelie sau cu o pista de alergari (era o galagie pe hol de parca eram in parcul de distractii).

Cat depre amabilitatea personalului, imi aduc aminte urmatoarea scena: la un moment dat trebuia sa plec cateva zile si mama nu vroia sa ramana singura in camera situata la capatul unui hol destul de lung. Asa ca am rugat receptionera sa-mi schimbe camera. S-a plimbat fata cu mama prin tot hotelul vreo jumatate de ora, pana cand mama a ales o camera la etajul 1, cu balcon, unde a stat forate fericita::)) (este adevarat ca era spre sfarsit de sezon si, hotelul fiind destul de scump la vremea aceea, in comparatie cu alte hoteluri din statiune, se umplea 100% doar in week-end, asa ca mama a avut de unde alege).

Intre timp s-au mai construit destule hoteluri de 3 si 4 stele in Olanesti, este adevarat, insa in 2006 nu gresesc prea mult daca spun ca era cel mai bun hotel din statiune.

Trimis de Kyandra in 05.04.10 14:13:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE OLĂNEȘTI. A mai fost în/la: Merg in Baile Olanesti in fiecare an, din 1990.

VIZUALIZĂRI: 5572 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kyandra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Terasa hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

cc_iordachescu
    [05.04.10 14:36:13]

Primul vot! Recunosc, am vizitat Olăneştiul numai în trecere prin Oltenia Submontană, plină de obiective, dar ceea ce spui sună tentant, mai ales că medicii se înghesuie să mă trimită la Olăneşti...

Am dormit o noapte în cort, în zona pieţii, venind de pe M-ţii Parâng - Căpăţânii, negăsind alt loc. Staţiunea e superbă, dacă vrei să te odihneşti, altfel ... nu ştiu.

magdalena
    [05.04.10 16:05:02]

Pe mine ma intereseaza foarte mult Olanesti-ul pentru ca as vrea sa profit de izvoarele de acolo si de tratamente. As vrea sa te intreb ce stii de acest lucru, daca exista baza de tratament la hotel, etc.

pepsi70ro
    [05.04.10 19:55:05]

Se prea poate ca din 2006 sa se fi schimbat multe lucruri, imi place sa cred, tot in bine.

Utile impresiile tale, un vot si de la mine, felicitari!

KyandraAUTOR REVIEW
    [06.04.10 16:10:35]

@pepsi70ro: cu siguranta ca se pot schimba multe, insa imi vine greu sa cred ca hotelul Suprem s-a schimbat atat de mult din 2006 pana in 2008 cum spunea cineva...este, bineinteles, doar parerea mea.

@magdalena: baze de tratament exista in statiune. la hotel, in 2006, era o mini-baza (masaj si impachetari, cred), insa exista bazele mari, la Hotel Livadia si la Hotel Olanesti. Tratamentele in acele locatii se fac pe baza recomandarii medicilor specialisti si includ injectii cu ape minerale, bai la cada, electroliza, impachetari cu parafina, etc., in functie de fiecare afectiune in parte. Parerea mea (poate subiectiva): cea mai buna baza de tratament este la vila 1 Mai.

In statiune exista medici care recomanda consumul de ape minerale, ca si dozajul optim (atat la policlinica locala cat si la bazele de tratament).

cornel_eco*
    [15.05.10 17:51:11]

Hotelurile cu baza de tratament sunt:Olanesti,Livadia si Parang. Mai sunt hotelurile President si Alice care au baze de tratament mai mici(probabil nu cuprind toata gama de proceduri). Sanatoriul 1 Mai este al Spitalului Elias din Bucuresti.

cornel_eco*, Kyandra, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂSuprem Hotel: