ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2010
JUL-2007

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Incantati!

V-ati gandit vreodata ca un simplu loc de parcare, va poate influenta vacanta?

Eu, nu, niciodata, dar totusi am sa va spun cum am ajuns eu pentru prima data in Italia si, mai ales, de ce!

Eram in Timisoara cu treburi, cautand un loc sa ne parcam masina. Am gasit si inca unul fain, cat mai aproape de locul unde eu aveam treaba. Sotul a ramas in masina sa ma astepte, si... tot asteptand isi arunca privirea la magazinele din zona, cand fix in directia parcarii era si o agentie de turism, care avea ferestrele pline cu reclame imbietoare la anumite destinatii turistice externe!

Cand m-am intors la masina, el m-a si trimis sa iau cateva pliante sa studiem mai pe indelete reclama cu Italia! Si uite-asa... un biet loc de parcare... iti ''face''vacanta!

Am ales un sejur de o saptamana in staiunea Lido di-Jessolo, la Marea Adriatica, in apropierea Venetiei.

Era in anul 2007, in primul an cand se putea iesi din tara fara pasaport, doar cu buletinul! Mergeam pentru prima data in aceasta frumoasa tara din Europa, tara lui Verdi si-a lui Petrarca! Sa nu va spun cat eram de incantata! Ca un copil, care il asteapta pe Mos Craciun sau pe iepuras de Paste! Aveam grija de buletin ca de cel mai important obiect pe care il detineam, ca daca il pierdeam... adio Venetia!

Cazarea o aveam la Vila Di Conti.

Am plecat cu masina personala. Trebuia, ajungand in statiune, sa caut agentia partenera care colabora cu cea care imi vanduse biletul, care se afla in Piazza Drago. Am ajuns acolo intr-o dupa amiaza fierbinte de iulie, mergand ultima ora in coloana, deoarece era in plin sezon si toata lumea mergea la mare! Cu toate ca statiunea este intinsa pe o distanta de 15 kilometri, este foarte bine dirijata, incat ajungi foarte usor sa gasesti zona pe care o cauti.

Zonele au denumiri care si acum cand le rostesc ma impresioneaza (asta cred ca a fost primul lucru care m-a vrajit in Italia), amintindu-mi de acele zile de vis pe care le-am petrecut acolo: Piazza Torino, Trieste, Milano, Marconi, Brescia, Piazza Casa Bianca, Aurora, Marina, Nember, Garibaldi, Drago, Mazzini, Trento si Piazza Internazionale!

La agentia partenera care se ocupa de cazare si oferea asistenta turistica, ne-a intampinat o doamna foarte amabila care ne-a dat o harta pe care era insemnat locul unde trebuie sa ajungem si cheile de la vila. A fost foarte simplu sa gasim adresa vilei, aceasta situindu-se pe a doua strada paralela cu marea. Vila Di Conti, era intr-o zona linistita, avea 2 etaje, plus mansarda, era destinata inchirierii in regim self catering. Masina am parcat-o in curtea vilei (gratuit). In curte erau o multime de arbori ornamentali, cat si o multime de flori exotice.

Am primit de la inceput o cheie si de la poarta si de la intrarea principala in vila. Camera era foarte mare, avea 4 paturi, un dulap de haine foarte generos, o comoda si o oglinda mare si mai multe noptiere. In seif ne puteam pastra obiectele de valoare si banii. Avea rulouri care erau foarte practice in special dupa amiaza, cand ne retrageam de pe plaja, din cauza temperaturii prea ridicate. Si avea si balcon spre strada.

Din dormitor, un hol mare facea legatura cu o bucatarie luminoasa si spatioasa, care era dotata cu absolut tot ce isi poate dori un bucatar. Inclusiv, aragazul, frigiderul si hota. Ar fi de prisos sa adaug faptul ca era o curatenie exemplara! Avea o masa cu 4 scaune si un o mobila de bucatarie foarte moderna. Din bucatarie se putea iesi in balconul care avea privelistea spre curte. Baia stralucea de curatenie, era dotata cu cabina de dus, chiuveta, oglinda, wc si era foarte mare! A fost cu noi si sora mea mai mare, care nu prea era dornica sa stea atatea ore pe plaja ca si noi, lucru care nu ne-a displacut, deoarece cand veneam, era mancarea gata!

Lenjeria si prosoapele a trebuit sa le aducem de acasa, daca nu se puteau inchiria de acolo. Curatenia a trebuit sa o facem noi. Containerele erau, undeva pe strada si m-a distrat in cate pungi trebuia sa sortam gunoiul, ca sa-l putem arunca unde trebuie.

A trebuit, de la inceput sa depunem la agentia italiana care ne-a cazat o garantie de 100 de euro, suma care de obicei se inapoiaza integral, la plecare, daca nu exista nimic spart sau deteriorat in apartament.

Nu erau admise animalele de companie.

Intrarea se facea in zilele de sambata, de la ora 16, iar iesirea dimineata intre orele 8 si 10, asta dupa ce doamna (Liza) venea si verifica daca nu exista pagube, ne inapoia suma de 100 de euro, depusa ca si garantie si apoi predam cheia.

Tot in pretul cazarii aveam rezervate pe plaja 2 sezlonguri si o umbrela de plaja, cu o masuta! Pana la plaja erau aproximativ 100 de metri de mers. Cam toata statiunea era asezata strategic, de-a lungul marii, pe 3-4 strazi paralele cu marea, de aceea esta asa de lunga! Temometrul arata la ora 16- 38 de grade. Nisipul ma ardea la talpi. Plaja este foarte frumoasa, mai ales faleza.

Acum cateva cuvinte despre statiune.

E la un pas de Venetia!

E o statiune cosmopolita, este printre cele mai mari din nordul Italiei, situata pe coasta Marii Adriatice alaturi de Caorle, Bibione, Lignanio. Apartine regiunii Veneto, care este foarte renumita in primul rand prin productia de vinuri. Se ajunge aici foarte usor de pe autostrada, la dreapta spre S. Dona Di Piave.

Deplasarea in oras se poate face cu autobuzul, care circula foarte regulat si pretul unui bilet este mic si se poate achizitiona de la multe chioscuri si magazine de suveniruri, cu taxi sau pe jos. Aici, chiar nu ai cum sa te ratacesti, nici sa vrei!

E un loc in care iti poti petrece o vacanta reusita, in primul rand la plaja, apoi seara, cand abia atunci ai impresia ca incepe cu adevarat viata in Jessolo! Pe o anumita distanta se intrerupe circulatia masinilor, dirijandu-le pe rute ocolitoare, pentru a asigura placerea si bucuria turistilor de a se plimba in voie chiar pe strada.

Peste tot sunt centre de informare turistica. Este un oras in care nu duci lipsa de nimic, este spital, o multime de banci, parcuri, magazine de suveniruri sau ale celebrelor firme (cu preturi rezonabile, unde sunt reduceri), biserici si supermarketuri. Are si un parc acvatic-Aqualandia!

Lido di Jessolo-este o strada eleganta cu hoteluri si apartamente de inchiriat, cu restaurante si locuri de distractie pentru toate gusturile. 15 kilometri de bulevarde unde te poti plimba in voie, pana dimineata, pentru ca viata de noapte aici, de termina, doar in zori, pentru care il tin buzunarele si... balamalele!

Daca m-ati intreba ce urasc cel mai mult as raspunde cu mana pe inima-ultima zi de vacanta! Care a venit iute, pentru ca toate clipele frumoase, trec repede!

Va recomand acum aceasta statiune, care nu este atat de departe de Romania, cat si aceasta cazare, deoarece am fost mai mult decat incantati, lucru ce motiveaza faptul ca peste doar 2 luni, in acelasi an ne-am reintors aici!

Si de atunci nu am mai ales sejururi scurte de 7 zile, fiindu-ne invatare de minte!

Si am inteles cat de important este, uneori, un simplu loc de parcare!!!

Trimis de georgiana in 05.04.10 09:47:27

VIZUALIZĂRI: 6528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Un din minunatele strazi ale statiunii.

webmaster13 [05.04.10 10:13:04] »

Signora Georginna , non ti piacce questa cantzone, cercamo un altra subito per te!

georgiana [05.04.10 10:26:01] »

webmaster 13,

Grazie,questa cantzone mi piace multo...e periculoza!

aiaiaiaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!

una spina e una rosa!

geni [05.04.10 10:28:41] »

Acum chiar imi doresc sa revad Italia. Desi am fost la Venetia de doua ori, la Lido di Jesolo nu am ajuns. Daca va exista o data viitoare cu siguranta nu vom rata momentul.

Cristian_h* [05.04.10 10:30:10] »

ai dreptate georgiana, aici poti avea un concediu reusit, un singur minus are aceasta locatie si aceasta este doar parerea mea personala, cu toate ca plaja este lina cu nisip fin ideala pentru familii cu copii, apa nu mi-a placut pare poluata, sau poate am avut eu ghinion!

georgiana [05.04.10 11:11:11] »

webmaster,

te rog sa modifici la numarul de stele, vila are 3 stele. Multumesc.

laurentiucapac [05.04.10 12:15:32] »

Numai astept sa fiu al saptelea.

Admin [05.04.10 13:37:51] »

ajustat numarul de stele la 3

ileanaxperta* [05.04.10 13:59:25] »

Sac, laurentiu, eu am asteptat sa fiu a 7-a, cu noroc pentru georgiana.

Deci un superbonus in a doua zi de Paste, cu tot dragul pt. tine, banateanca mea cea draga...

Si eu cred si sper sa ajung vreodata la lido di jesolo, dar in alta vara...aceasta deja este "arvunita".

david [05.04.10 21:13:00] »

Georgiana cate ore ai facut pana in statiune?

Este adevarat ca pe plaja nu prea vezi italieni cu burta pentru ca majoritatea fac sport, alerga si tin la conditia fizica?

Grande vot.

georgiana [05.04.10 21:35:39] »

Va multumesc tuturor!

@David,

Prima data am facut 2 zile... si acum imi vine sa rad, pentru ca am dormit in Gemona o noapte! A doua oara am plecat la 3 dimineata si am ajuns acolo,in aceeasi zi, la ora 14. Se poate merge si prin Slovenia, sau prin Austria.

Pe plaja erau, intr-adevar o multime de italieni, in general in varsta, care exact cum spui tu alearga pe langa tarm, foarte supli, mai ales doamnele, doar cand te apropiai de ele si le vedeai ridurile cat sunt de adanci iti dadeai seama ca au o varsta respectabila. in rest aratau super!

Chiar se si imbracau ca niste adolescente!

Ma gandesc ca, poate ar fi util sa fac si un review cu plaja din Lido di Jessolo, ca e lunga de 15 km si as avea ce scrie. Si am si cateva fotografii dragute.

david [05.04.10 21:45:10] »

Nasii lui David au fost in statiunea Lignano Sabbiadoro langa Lido si au fost foarte multumiti la toate capitolele plaja, servicii etc

Hotelul se numea International **** situat pe plaja.

georgiana [05.04.10 21:52:41] »

Primul soc pe care l-am simtit, prima oara in Italia, a fost pretul la paine! 4 EURO O PAINE CALDA DE 1 KILOGRAM, DE LA BRUTAR!

Fiind o statiune mare si fiind in plin sezon, a trebuit sa invat pe propria-mi piele ca nu trebuie cumparat mai nimic din magazinele din linia intai, deoarece totul este foarte scump!

In rest totul este ca un vis frumos, din care nu ai vrea sa te mai trezesti nicodata! Elegant, fin, rafinat, ordonat!

Lido inseamna - plaja! Deci plaja orasului Jessolo!

Valentina69 [07.04.10 09:49:19] »

Bravo Georgiana si de la mine un vot, mi-a placut f mult locatia si data viitoare cand vom ajunge in Italia cred ca incercam si Lido di Jesolo.

Mi-ai amintit de fantanile cu cocos, ce deliciu!

Voi cum ati procedat urmatoarele dati cu rezervare telefonica sau pe net?

georgiana [07.04.10 10:30:11] »

Am inca un review pregatit despre cazarea din septembrie, o sa vezi detalii acolo!

Cazarea prin o agentie din Timisoara, care are o agentie partenera in Lido di Jessolo, care se ocupa de cazare si ne ofera asistenta turistica pe toata durata sejurului!

Eu aveam acolo, in statiune, o prietena buna, care lucra de multi ani si m-a ajutat foarte mult cu altfel de informatii, decat cele pe care le gasesti in reclama agentiilor de turism sau pe internet!

Si stii ce i-am spus, dupa prima vizita in statiune?

''Nu e destul ca traiesti intr-un acest minunat colt de rai... mai si primesti bani??? !!! ''

Valentina, multumesc frumos pentru vot, o sa revin cu detalii si despre plaja!

Valentina69 [07.04.10 11:16:54] »

Multumesc Georgiana esti o scumpica

crissy_wazzup [14.05.13 15:17:07] »

@georgiana: Buna georgiana. Am decis anul acesta impreuna cu sotul si baietelul nostru de 2 ani sa plecam spre minunata destinatie Lido di jesolo. Am dori sa ne cazam in regim individual la o vila/apartament cu 2 incaperi (adica 1 dormitor si o bucatarie cu tot ce trebuie) + baie si terasa de preferat. Ma gindeam ca poate ne puteti ajuta cu niste informatii referitoare la agentii din Tm care sa ne poata da mai multe oferte sau poate ne ajuta agentia din Italia direct sa rezervam un apartament. In rest doresc sa va intreb ce ne recomandati sa vizitam? Poate chiar si restaurante preferate.

Noi am dori sa mergem la sf de august inceput de septembrie. Ne gandeam la un mom dat sa mergem chiar in septembrie dar mergand cu bebe mic ne e teama de vreme rea si apa rece din mare.

Va multumesc si atept cu interes raspunsul D-voastra.

Cristina

crissy_wazzup, david, geni, georgiana, ileanaxperta*, laurentiucapac, Valentina69