ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 28.03.10
SEP-2009

Un loc de vis

Am ajuns la aceasta pensiune din Coronini, la cativa kilometri de Moldova Noua, dupa un inceput de honeymoon dezastruos, asa cum am descris la pensiunea Sarmis.

Locul este extraordinar, exact pe malul Dunarii, gazdele extraordinar de primitoare.

Aici am mincat un bors de peste extraordinar la un pret modic de 15 lei - spun modic pentru că am mancat amandoi un super mare bol.

Cazarea a fost super buna, o noapte - 80 roni, foarte curat, mobilier nou

Am fost la Cheile Nerei, un loc sublim care merita vizitat.

aaaa... si cum am avut probleme cu masina, am vizitat si service-ul auto din Moldova Noua unde am dat peste un mecanic super priceput...

Cred că ar mai fi de spus, dar merita sa va duceti si voi sa vedeti.

Recomand cu caldura acest loc!

Trimis de alba.ca.zapada in 04.04.10 19:41:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOLDOVA NOUĂ/VECHE.

VIZUALIZĂRI: 3564 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alba.ca.zapada); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.04.10 19:53:39]

albă ca zăpada - se pare că există o continuare. poţi să o faci printr-un ecou, apoi rezolvăm noi celelalte aspecte, da?

cc_iordachescu
[04.04.10 20:07:58]

Am căutat Coronini ... nici nu credeam că există vreo localitate în România cu nume cu rezonanţă italiană. Dar iată că da.

"Coronini, alternativ Pescari, (în germană Coronini, în maghiară Koronini) - aşezare atestată în timpul Paşalâcului de Timişoara sub numele Alibeg. Numele actual al comunei provine de la cel al contelui Johann Baptist Coronini-Cronberg, preşedintele administraţiei imperiale a voivodatului Serbiei şi a Banatului Timişan între 1849-1859." (după Anton Peter Petri, Einige Banater Ortsnamen und ihre Herleitung, în: Neue Banater Bücherei VI (1983), Mühldorf/Inn.) pe Wikipedia.

Zona pare super-interesantă, tot în Clisura Dunării sau Defileul Dunării, cum mai corect ar fi spus.

Aşteptăm detalii: cum aţi ajuns acolo? Vă era în drum sau ştiaţi de acasă? diverse...

[04.04.10 20:17:29]

as face-o cu draga inima, dar fiind noua pe aici nu prea am inteles ce am de facut

[04.04.10 20:20:36]

noi am plecat initial cu destinatia pensiunea sarmis din sarmizegetusa

cum acolo a fost un fiasco ne. am hotarat k pornim incotro vedem cu ochii

nu am stiut, am vazut.o in drum dupa ce in prealabil ne mai oprisem la o pensiune intre moldova noua si coronini, sincer nu.mi mai aduc aminte cum se chema

nu ne.a convenit pt k nu avea baie in camera

despre cheile nerei stiam de la fratele meu k a fost acolo vreo 2 ani in urma

traseul a fost acesta:

ziua 1: bucuresti - pitesti -ramnicu valcea- brezoi - voineasa - vidra -hateg - sarmizegetusa

ziua 2: otelul rosu - resita - anina - oravita - moldova noua - coronini

ziua 3: cheile nerei - din nou coronini - defileul dunarii_ dunarea la cazane _ orsova - baile herculane

ziua 4: baia de arama - valea cernei - tg jiu - horezu - baile olanesti - curtea de arges

ziua 5: lacul vidraru - transfagarasan - victoria - bran- moeciu - rucar - cimpulung- pitesti - si cu mare parere de rau... ACASA

[04.04.10 20:23:26]

Scrie un ecou cu ceea ce ar fi trebuit să apară la finalul review-ului, unde au rămas cele câteva cuvinte "suspendate". De restul ne ocupăm noi!

Sau dacă nu urma nimic spune ca să putem şterge ultimul rând.

[04.04.10 20:25:37]

da

trebuie sters ultimul rand

corect sorry

mi s epare destul de dificil adik alambicat saitul..mi.a trebuit ceva vreme pina cand m.am dumirit un pic cum sta treaba, dar tot mi am multe stangacii

[04.04.10 20:31:03]

am observat abia acum k mai este dewschis un tred cu acelasi nume la topicul clisura dunarii

cred k ar tb mutat?

[04.04.10 20:31:28]

albă ca zăpada - după cum vezi, nu trebuie să citezi tot ecoul ca să răspunzi sau să pui o întrebare. Este suficient să postezi la început doar numele celui căruia te adresezi, apoi ceea ce doreşti. Citând ecouri întregi totul poate deveni foarte stufos şi greu de urmărit.

Dacă mai ai întrebări, te ajutăm cu mare plăcere, da?

cc_iordachescu
[04.04.10 20:34:28]

Aşa este, nu îţi face probleme: este în zona "Clisura Dunării" şi va fi mutat acolo, cu tot cu pozele ce le vei ataşa.

[04.04.10 20:37:04]

ms mult

voi tine cont de sfaturi

[04.04.10 20:42:02]

mutat la 'Pensiunea Elis Coronini [Clisura Dunarii]', sectiune deja existenta pe site. Sters dublura introdusa de autoare

alba.ca.zapada
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Elis [Coronini]: