ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.06.09
MAR-2010

Pentru prima data...

Am aflat de pensiunea Lucinel ca tot romanul nestiutor de alta limba straina rasfoind paginile internetului. Recunosc ca sunt trecut de varsta pensionarii, ca inca sunt un sofer bun cu foarte multi kilometri facuti marea lor majoritate in tara. Anul trecut, tot consultand ïnternetul am fost in Muntenegru. Atunci am avut noroc cu sotia care e sarboaica, asa ca ne-am descurcat si ne-am simtit foarte bine 10 zile la Ulcinj, o localitate in sudul tarii.

Cum voiam sa vedem pentru prima data Wiena si Bratislava, cu vreo trei saptamani inainte am luat legatura cu domnul Lucian, care mi-a spus ca are doar o camera libera la pensiunea lucinel 2. Ne-a rezervat camera, insa ne-am inteles sa mai luam legatura pe internet pentru a fi sigur ca sosim la data stabilita. Cu o zi inainte de a pleca ne-am inteles asupra locului de intalnire, un restaurant din Maria Elend. Mentionez ca ne-a explicat unde sa iesim de pe autostrada si cum sa ajungem acolo. La ora stabilita ne astepta si ne-a condus la camera. Camera era intr-o cladire noua cu curte interioara si gazon. Parcarea era in fata casei. Ne-am bucurat ca am ajuns cu bine si CAND I-AM SPUS CA NOI INTENTIONAM SA LASAM MASINA ACOLO SI CU UN TREN SA AJUNGEM LA VIENA, NE-A OFERIT GRATIS UN NAVIGATOR GPS. El era programat sa ne duca oriunde doream noi sa ajungem si mai ales sa ne lase in locuri unde parcarea este gratuita. Cum nu am mai umblat cu asa ceva, ne-a poftit in masina lui si s-a plimbat cu noi pana am invatat sa ne folosim de el. A fost un profesor bun, noi elevi silitori, asa ca cinci zile am hoinarit prin centrul istoric, prin celebrul palat de vara, prin Prater, am admirat Wiena din Turnul de 156 m. prin Bratislava si prin celebrul complex comercial SCS de pe autostarada de Sud. Ca veni vorba despre magazine, sotia care a comparat mult laudatul complx de la Parndorf cu SCS, a admirat si apreciat SCS pentru calitatea produselor, Parndorful fiind asmanator cu cele arabo-chineze de la noi.

Facand un calcul cu domnul Lucian am ajuns la cateva concluzii:

- Costul "navetei" zilnice, daca calculam motorina sau benzina, este mai mult de jumatate fata de suma cheltuita cu mijloacele de transport.

- Pana a ajunge la locul de parcare mai ai posibilitatea de a vedea si alte frumuseti ale orasului

- Recomandabil e ca pentru centrul istoric sa va rezervati sambata si duminica deoarece sunt multe locuri unde nu se plateste parcarea. In alte zile ajunge sa coste intre 2 si 7 EU in functie de apropierea de obiectiv. / pe ora! /

- in centru toate sunt mai scumpe chiar daca calitatea e aceiasi

- pensiunea fiind in asa-zisa Mica lunca a Dunarii, ai parte de liniste si odihna

- o camera la hotel costa aproape dublu la care se adauga parcarea in jur de 10 EU pe noapte

- pensiunea are si o bucatarie unde iti poti face dimineata o cafea sau un ceai

Am gasit pe forumul pe care scriu si aprecieri rautacioase la adresa pensiunii si proprietarului ei. Consider ca sunt facute de cei [...] vesnic pe nemultumitii. Eu acasa am conditii de lux cum putini din ei le au, insa nu am avut nimic de apreciat negativ asupra conditiilor de cazare. Unii, din pacate, cred ca cu putini banuti pot avea acces la conditii de cinci stele. Au dreptul sa se exprime, insa si noi, cei care nu cautam nod in papura, ci vrem sa vedem cat mai multe, avem dreptul la opiniile noastre si... poate sa-i mai educam si pe aceasta cale. Pentru cei care vor sa cunoasca pe domnul Lucian, un roman care de douazeci de ani se ocupa de turism in Austria, mai adaug un mic amanunt: la venirea acasa am fost sunat la telefon de Lucian, care s-a interesat daca am ajuns bine si mi-a urat sarbatori fericite. Ma intreb cand vor face asemenea gest si cei de la pensiunile din tara noastra?

In concluzie: celor care vor sa ajunga pentru prima data la Wiena si sunt asemenea celui care a scris aceste randuri, si nu numai, le urez o calatorie placuta si un popas la Pensiunea Lucinel unde un roman ii intampina pe turisti cu ospitalitatea de acasa

PS. pentru alte lamuriri... la turcu.traian [at] yahoo.com

Trimis de turcu traian in 03.04.10 11:37:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 11049 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turcu traian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
Reduceri pentru membrii AFA:
  • 5% reducere ptr membrii SILVER si sup.
  • 10% reducere ptr membrii PREMIUM si sup.
Click pentru a solicita o ofertă personalizată

Costi
[03.04.10 11:57:14]

Citisem mai demult acele aprecieri răutăcioase de care spui, dar şi altele pozitive, despre pensiunea Lucinel şi mă bucur că citesc încă una pozitivă. Îmi părea rău să aud despre un român care face "afaceri" în Austria pe seama românilor, pentru că pe-aici pe la noi avem destui dintr-ăştia. După ce spui, nu e cazul şi e bine că este aşa.

Surprinzătoare faza cu GPS-ul.

Ce distanţă este de la pensiunea Lucinel până la Viena?

Ai şi poze?

Ne vei povesti şi despre ce ai văzut la Viena?

Nu de alta, dar, deşi am fost de mai multe ori la Viena, întotdeauna mai rămân lucruri interesante de văzut.

georgiana
[03.04.10 12:49:18]

Ati fost foarte convingator,domnule!

Va recompensez pentru stradania dumneavoastra cu un vot si va rog sa mai reveniti,cand timpul si dispozitia va va permite sa ne scrieti un review si despre Ulcinj,deoarece stiu doar ca este situat langa granita cu Albania si in Golful Kotor!

[03.04.10 13:27:18]

am corectat adresa de email lasata la final de review si am pus un [at] la mijloc. din motive de prevenire spam-uri este de preferat sa nu va mai lasati adresele de email scrise complet.

[03.04.10 14:11:51]

Pentru Georgiana

Intrati pe Am fost acolo, apasati pe Muntenegru si apasati pe Ulcinj. Eu fiind timisorean prefer Muntenegrul litoralului nostru. E mai aproape, mult mai ieftin daca stai la particulari. Anul trecut cu 18 EU pe zi am gasit o camera pt. trei persoane, cu frigider, bucatarie, baie, frigider, aer conditionat la nici 200 de plaja cu nisip fin, nu cu pietre ca in celelalte statiuni ale lor. Cei mai multi merg la Budva, o Mamaia a noastra, insa la fel de scumpa. Ulcinj cu marea ei plaja e mai mult pentru familisti, in general mai economi.

Gazda la care am stat stia germana, engleza si sarba. Era un albanez tanar si foarte serviabil. Am fost acolo intre 1 si 10 iunie, deci la inceputul sezonului si am prins timp frumos ca ne-am bronzat ca in toiul sezonului.

Anul acesta incerc sa mai merg, mai ales ca drumul pana acolo e o splendoare. Inchipuiti-va cam 300 de km de Trasfagarasan! Veti citi fel de fel de impresii pe forumuri. Unele te fac sa te sperii de duritatea drumului, altii urmaresc doar performantele in ale soferitului, eu l-am facut in doua zile: 640 km/ tocmai sa am de ce ma bucura.

[03.04.10 14:55:25]

Pentru Costi

Distanta e in jur de 25 de km. Eu in cinci zile in care am inclus si Bratislava, am facut in jur de 400 de km incluzand aici si drumul pana la Bratislava. Ultimul l-am facut fara GPS ca nu era programat pentru Slovacia. Daca pe un drum pe malul Dunarii de la pensiune pana acolo erau vreo 50 de km, la intoarcere luandu-ma dupa indicatoarele carea ratau Wiena, am ajuns pe doua autostrazi acasa ocolind cam cu mai mult de 100 km.

Am Dacia Sandero care mi-a consumat in jur de 6 litri la 140 -150 km/ora pe autostrada, asa ca nu greu de socotit cum e mai rentabil.

La costul motorinei (intre 1.10 si 1.20 EU in functie de pompa si de calitatea ei), eu am zis ca era mai rentabil sa fac naveta pornind dimineata si intorcandu-ma seara la pensiune. Ar fi cam 30 Eu. Trei persoane folosind mijloacele de transport in comun timp de 5 zile am fi dat cam 150 EU

oxy*
[03.04.10 18:23:44]

Viena este in regula de circulat cu masina. Incearca aceeasi varianta cand ajungi la Roma... si dupa aia mai vorbim. Il cunosc pe Lucian de la Lucinel si este OK. Am mers cu trenul si cu sistemul de bilete pentru 3 zile sunt sigur ca am iesit mai ieftin decat cu masina. Plus ca am putut degusta si ceva beri si alte bunatati licoroase...

Nu am stat la el la Lucinel ci prin el la hotelul Arion din Schwechat (15 km de wien mitte).

Oricum, tipul este absolut in regula si nicidecum un tepar cum a fost descris in unele posturi.

Paste Fericit tuturor colegilor calatori!

magdalena
[03.04.10 19:06:09]

Nu am inteles pana la urma, pensiunea Lucinel e in Viena? Ca in review spui ca intentionai sa mergi cu trenul in Viena...

creivean
[03.04.10 19:16:11]

@magdalena

Pensiunea este in satul Maria Elend, lângă A4, la câteva minute de Viena.

oxy*
[03.04.10 19:29:42]

Viena este un oras enorm, foarte intins. Am stat "in Viena", in Oberlaa, la Ayro Tower Hotel. Era cam la 10 km de Ringstrase si mergeam cu tramvaiul care facea, fara exagerare, 10-15 minute.

Dezavantajul hotelurilor centrale este ca te costa parcarea cat cazarea.

dragos17
[04.04.10 08:53:59]

Buna ziua, domnule turcu fiecare este liber sa isi spuna parerea fie ea si rautacioasa... asta face deliciul discutiilor) Mereu se gaseste cineva care sa aiba ceva impotriva.

Oricum am inteles ca v-a placut mult la pensiunea asta. Scrie si pe site ca ofera gps gratis.

mirelutza
[05.04.10 19:22:10]

Auzisem de Pensiunea Lucinel, chiar i-am studiat site-ul, dar acum m-ai convins sa "trag" acolo cand revin la Viena; in iarna aceasta am fost realmente jupuiti la un hotel situat aproape de centru...

Felicitari Traian; ai votul meu.

[16.04.10 13:09:01]

Buna ziua! Cam cat costa o excurie la Wiena de 6 zile cu masina proprie? Astept raspuns de la pensiunea Lucinel pt o rezervare, sper sa mai gasim camera.

[16.04.10 13:52:14]

Pentru lil

Wiena e unul dintre cele mai scumpe orase din vestul continentului nostru. Romanul spune ca te poti intinde cat tine plauma. daca vrei sa faci ceva economii, e bine sa pleci cu mancare de acasa. In zonele de interes turistic preturile sunt mari pentru noi romanii. Un pranz luat la o linie expres la un mare complex dincolo de oras pe autostrada de sud a costat in jur de 20 eu pentru trei persaoane. Doua capucino si un ceai la Palatul imperial au facut 9 eu. Fara sa platesc parcarile, am vizitat Schonnbrum unde un bilet la muzeu si gradina zoo au facur in jur de 30 EU de persoana. Am alimentat masina cu motorina din Timisoara, iar la intoarcere de pe autostrada, unde e mult mai scumpa.

In total cam cu 600 de Eu ne-am descurcat trei persoane.

Turcu traian

[21.04.10 14:01:21]

Multumesc frumos d-ului Turcu pt sfaturi, avem confirmarea de rezervare la Pensiunea Lucinel, sper sa fie bine. Toate cele bune

carmen-mariana
[24.04.10 18:24:57]

Stimate domnule Turcu Traian,

va rog sa-mi dati si mie datele de contact ale domnului Lucian de la pensiunea mai sus amintita,deoarece m-ati convins ca ati petrecut un concediu foarte frumos in Austria.

Multumesc mult,

Carmen

Dragoș_MD
[24.04.10 18:29:58]

@ carmen-mariana > ai pe pagina acestei locatii de cazare adresa ei de web. acolo vei afla tot ce ai nevoie!

[26.04.10 13:34:21]

Pt Carmen - Mariana - Pensiunea Lucinel, dnul Lucian Asandi, tel 043 664 926 1000, website aici , poti trimite mail, raspunde f repede.

Noi mergem in August 16-21, camere libere avea in mai, iunie si august, toate cele bune.

vali67*
[02.05.10 10:20:48]

Dle. Turcu, review-ul dvs imi este de ajutor, dar ar fi fost complet daca ati fi postat si cateva poze (altele decat cele ce sant postate).

Astept confirmarea rezervarii la aceasta pensiune dar nu pot spune ca nu sant un pic ingrijorat citind review-urile mai putin favorabile de dinainte. Nu e prea placut sa te trezesti la 1000 km de casa cu banii limitati si vorbind o engleza de balta (ca mine) iar lucrurile sa nu fie asa cum ai crezut cand ai plecat de acasa.

De aceea incerc sa aflu mai mult si ma mir ca nu sant poze mai multe postate. Vali bucuresti

[02.05.10 17:19:52]

pentru Vali67

Stimate Domn,

Eu am facut doar filme pe care nu stiu daca se pot trimite. La Lucinel 2, unde am stat noi era mai ieftin.

Cu limbile straine sunt cam in divort de la terminarea facultatii, insa cu un "ghiveci" de germana si franceza m-am descurcat destul de bine. Nu ascund ca am auzit vorbindu-se si romaneste dar de cativa colorati pe care i-am evitat. Totusi am vortbit cu o mamica in parc, care mi-a spus ca e de doi ani acolo, dar nu au prieteni romani. Recunosc ca si eu am citit lucruri mai neplacute despre aceasta pensiune scrise de unii rauvoitori si mai ales de carcotasi. Nu i-am luat in seama si m-am simtit bine acolo. Cu banii, fiecare se descurca cum poate! Daca mergi doar sa mananci si sa bei, sa te "respecti" cum ziceau unii, acum doua decenii... deschizi punga.

Daca vrei sa admiri o civilizatie, iesi ma ieftin. Totusi un muzeu costa cat o masa frugala. Cu mancarea e mai ieftin daca ai ceva in traista. Deci, drum bun! Turcu traian

[02.05.10 17:46:41]

Din nou pentru Vali 67

Daca mrgeti cu masina mai mare problema e drumul din Bucuresti pana in Ungaria. V-as recomanada sa porniti sambata din Bucuresti. In ungaria si Austria se merge doar pe autostrada. In Austria se circula corect ca acolo asazisii smecheri de pe la noi nu indraznesc sa-si arate aerele. daca cereti novigatorul de la Lucian, imposibil sa nu va descurcati prin Viena.

Cu stima, Turcu Traian

vali67*
[03.05.10 09:57:57]

multumesc dle. Turcu, intr-adevar, nu dispun de un buget "generos" dar imi doresc foarte mult sa vad Viena.

In februarie am fost la Roma si am vazut aproape tot ce se putea vedea cu un buget acceptabil si daca as reusi si in Viena la fel pot spune ca am avut un an exceptional.

Multumesc inca o data, cu respect Vali

drg75*
[15.12.10 14:24:14]

@OXY

Am vazut ca ai fost in Viena cu mijloacele de transport in comun, asa cum ma gandesc sa fac si eu un concediu impreuna cu familia (sotia si un copil de 5 ani). Ne-am gandit sa mergem cu trenul (este direct, cu vagon de dormit pana la Westbahnhof). Daca am vrea sa stam la pensiunea Lucinel 5 sau 7 nopti, am vazut pe site-ul operatorului de transport in comun, ca se ia metroul U3 pana la Wien Mitte si de acolo S7 si se face aproximativ o ora de la gara pana in localitatea Maria Ellend.

Intrebarea mea ar fi pentru cunoscatori, daca pretul abonamentului pe toate liniile pentru 72 de ore (13.6 euro de persoana) acopera integral costul calatoriei pana in localitatea unde se afla pensiunea sau sunt costuri suplimentare de transport odata cu iesirea din oras (copiii pana la 6 ani impliniti am vazut ca au gratuitate).

As mai dori sa intreb daca se merita diferenta de pret intre acest tip de abonament si cartela de 18,5 euro, care este tot pentru 72 de ore dar ofera diverse reduceri si gratuitati.

Multumesc anticipat pentru lamuriri tuturor celor care stiu variantele cele mai convenabile pentru transportul in comun.

Dragos

Dragoș_MD
[16.12.10 11:01:55]

cateva link-uri utile - chiar daca tu le stii deja (poate), ar putea fi utile si altora:

info despre Viena Card: click aici

info despre transportul public: click aici

info despre transportul local de persoane: click aici

se poate observa ca pentru copii sub 6 ani, transportul este gratuit, indiferent de titlul de calatorie al insotitorului, iar pentru cei sub 15 ani, in anumite conditii (de pilda, pe timpul vacantelor scolare din Viena).

cumparati bilete pt. transportul public de calatori in Viena online, facand click aici

despre S-Bahn (Schnell-Bahn), nu am gasit informatii prea utile; doar vreo 2 vorbe, click aici

ideea este ca iesind din Viena, se depaseste o zona si trebuie platit un tarif suplimentar. cum se achita acesta, cel mai bine intrebati la OBB (cfr-ul lor), sau chiar si la Wiener-Linien (ratb-ul vienez).

fiind cu un copil de 5 ani, nu stiu la cate muzee veti merge, astfel incat suma platita suplimentar pt. Vienna Card sa justifice diferenta fata de abonamentul pe 72 ore plus tarifele normale la cele cateva muzee la care eventual veti intra. studiati pliantul cardului si ofertele fara reducere, faceti totalul si comparati.

cand am mers eu la Viena, am cumparat biletele pe internet, le-am tiparit si am mers fara nicio grija. (inclusiv 1 drum dus-intors cu S7 la/de la aeroport).

carmen-mariana, Costi, creivean, domidoc, dragos17, drg75*, georgiana, Lil, magdalena, mirelutza, oxy*, turcu traian, vali67*
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Lucinel:

Reduceri pentru membrii AFA: