ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2017
ÎNSCRIS: 10.07.13
SEP-2016

Hotel Galini Palace - ok dar putin sub asteptari

Dupa ce ne-am intors din Delfi (impresii aici) am zis sa incheiem cu un popas la mare.

Pentru cazare am ales hotelul Galini Palace din zona Glyfada. Am vazut ca are comentarii bune si in plus avea statia de autobuz (inclusiv expresul de aeroport) chiar in fata hotelului.

O bila neagra privind disperarea si reticenta lor: am ajuns dupa pranz si banuiesc ca au crezut ca nu mai venim motiv pentru care au blocat suma totala pentru cazare. Nici macar nu ne-au spus si ulterior procedura de deblocare a decurs destul de anevoios. Stiu ca lucrul acesta tine si de banca dar ei au fost putin disperati: chiar de cand am ajuns ne-au cerut banii de cazare. Asta sincer mi se intampla destul de rar...

In fine... am luat cheia si ne-am indeptat catre camera. Un mare plus si la acest hotel, faptul ca are lift (era putin mai mare decat cel din Delfi) dar in Atena sunt hoteluri mai mari care nu au lift.

Pe hol am studiat putin pozitionarea camerelor si am observat ca toate camerele sunt cu vedere catre mare, pe partea opusa sunt doar ferestrele care dau catre gradinile caselor alaturate.

Camera a fost destul de mare, cu balcon cu masuta si scaunele si bineinteles vedere la mare. Stiam ca rezervasem camera cu sea view dar nu stiam ca de fapt toate camerele sunt asa (la momentul respectiv am crezut ca pe site-ul de rezervare doar acel tip de camera este disponibil).

Pe jos era mocheta, lucru putin cam ciudat pentru un hotel din zona litorala. Patul foarte mare... un minifrigider... un fotoliu si un dulap pentru haine.

Baia putin cam micuta si dusul cam inghesuit. Din cate imi amintesc nici articole de toaleta nu erau chiar suficiente... dar nu a foat un mare impediment...

Un lucru foarte important de mentionat si pe care il citisem deja de la alti calatori este zgomotul de la sosea care nu prea putea fi eliminat nici la inchiderea ferestrelor. Daca optati pentru un sejur mai lung acest lucru poate sa fie usor deranjant.

Tocmai datorita circulatiei intense, traversarea se face pe la o trecere cu semafor care se actioneaza prin buton de catre pietoni. Dureaza destul de mult pana apare verdele pt pietoni, lucru insa normal tinand cont de trafic.

O alta regula a hotelului este sa lasi cheia de fiecare data cand pleci din hotel.

La sfarsitul lunii septembrie cand am fost noi, am prins vreme buna dar pentru ei deja se incheiase sezonul. Am inteles ca hotelul acesta e deshis tot timpul anului, am vazut ca au o sala adiacenta de evenimente si cu siguranta pe ecestea se axeaza in extra-sezon.

In preajma insa, vecinii de la vile se apucasera de renovari... cand am pornit in cautarea unor mogazine peste tot erau muncitori si zgomot.

De mentionat ca in capatul strezii de langa hotel se ajunge in zona de centru, acolo sunt magazine de haine si alte chestii de plaja dar majoritatea erau inchise. Am gasit un Carrefour care avea o oferta extinsa la... APA... deci vreo doua randuri de rafturi aveau doar apa. Cred ca incercasera sa le umple cu ceva deoarece altfel erau goale.

Cam la 100 metrii, pe partea opusa exista insa un market destul de bine aprovizionat. Au acolo si branzeturi, sucuri... biscuiti... ciocolate... in fine gasesti sigur cate ceva.

Se numeste ΑΒ si este tot gen Carrefour.

In privinta micului dejun, acesta a fost ok. Au avut si ceva fructe...

Sala este chiar langa receptie, pe vreme frumoasa cred ca se ridica o parte din geamul de la intrare (acesta da insa in zona parcarii).

La finalul programului am observat ca alimentele neperisabile le acopera si le lasa pe masut iar celelalte sunt bagate intr-un frigider din zona receptiei.

De la hotel se ajunge usor cu autobuzul pana la lacul Vouliagmeni. Noi am intrat doar putin sa facem niste poze, am cerut permisiunea si nu am mai platit intrarea deoarece era cam umbra si putin cam racoare.

Au si un site unde puteti afla info: limnivouliagmenis.gr/en

aici sunt acei pestisori de spa dar sincer aceasta "terapie" nu ma incata prea tare.

Plaja este chiar in fata hotelului, deja erau stranse toate sezlongurile, dar erau foarte multi localnici care veneau cu scaunele de acasa.

Pentru a ne intoarce la aeroport am luat chiar de peste drum autobuzul expres. Am mers surprinzator de repede si am ajuns cu mult timp mai devreme in aeroport.

Biletul este 6 euro de persoana, se cumpara de la sofer si trebuie neaparat validat.

Calatorii placute tutoror!

Trimis de tripyy in 31.05.17 10:37:49
Validat / Publicat: 31.05.17 11:21:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1419 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tripyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 apusul privit din balconul hotelului

[31.05.17 11:09:41]

Mutat în rubrica "Galini Palace Hotel [Voula], ATENA" (nou-creată pe sait)

[31.05.17 11:13:45]

@webmasterX:

este pe celalalt sens al soselei.

google MAPS

[31.05.17 11:20:16]

@tripyy: Mulțumiri

Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

[31.05.17 11:23:01]

@webmasterX:

da, asa este perfect!

[31.05.17 16:56:09]

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [31.05.17 19:26:37]

Lacul ăla pare interesant, bun pont!

[31.05.17 19:59:12]

@abancor:

Atunci o sa scriu un review separat despre el. Asa pot sa adaug si mai multe poze caci asa am considerat ca nu mergeau adaugate aici la hotel.

Este o buna optiune, e foarte frumos amenajat... e si un restaurant... plus fish spa pentru cine prefera.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [31.05.17 22:14:47]

N-ar fi rău să scrii. Eu unul o să citesc. Plus că, exact cum zici, poți să bagi poze.

Am făcut de mai multe ori spa din ăsta cu pești într-un mod natural și direct: în rîuri de munte. Dacă stai o vreme cu picioarele în apă, apare sumedenie de puiet de păstrăv care te gîdilă în mod plăcut pe la călcîie și dește. Dar nu în orice loc și în orice rîu.

calatorul
    [17.09.17 20:30:21]

@tripyy: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele insotitoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

[17.09.17 20:38:25]

Mulțumesc pentru aprecieri.

Calătorii frumoase vă doresc și eu!

calatorul, tripyy

• pagină generată în 0.051047801971436 sec