ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2017
ÎNSCRIS: 10.08.16
MAY-2017

O zi in Albania

Fiind in vacanta in Ammoudia (statiune situate la 20 km de Parga), am profitat de ocazie si ne-am inscris intr-o excursie de o zi in Albania. Excursia a costat 65 Euro, din care 10 Euro au reprezentat transportul Ammoudia-Parga. De fapt am fost preluati din fata hotelului de o masina care ne-a lasat pe sosea la o intersectie, unde ne-am intalnit cu autocarul care venea din Parga. In luna mai cand am fost noi in Grecia, nu au fost prea multi doritori pentru aceasta excursie, asa ca in grup erau turisti de diferite nationalitati, iar ghida a vorbit numai in engleza.

In aceasta excursie se poate intra in Albania cu cartea de identitate sau cu pasaportul.

Sunt impresionante relatarile ghidei despre modul in care au fost destramate familiile mixte greco-albaneze in momentul in care au fost inchise granitele. Tot ea ne-a povestit cum au fost despadurite dealurile de la granita, cum s-au aruncat substante toxice pe aceste suprafete, ca sa nu mai poata creste vegetatia, si astfel sa fie observati cei care ar fi incercat sa treaca fraudulos in Grecia.

Am vazut si buncare construite cu scopul ca populatia sa se ascunda in caz de atac. Am inteles ca au costat o multime de bani si din fericire, nu au fost folosite.

Pe marginea soselei sunt plantatii frumoase de citrice si maslini. In afara localitatilor, ne-am intalnit cu foarte putine masini.

Primul obiectiv vizitat este situl arheologic de la Butrint. Situl este localizat intr-un parc national.

Vizita dureaza aproape doua ore. Biletul de intrare este inclus in pretul excursiei. Ghida locala vorbeste engleza. Mi-a placut foarte mult, in special pentru faptul ca nu te bate soarele in cap, drumurile fiind prin padure. Situl este marginit de lacul Butrint Vivari, unde albanezii au multe crescatorii de scoici.

Butrint este inclus pe lista Patrimoniului Cultural Unesco. Are influente grecesti, a fost colonie romana, centru Episcopal, a fost sub control bizantin. Are un sistem defensiv impresionant. Sunt multe se spus, dar greu de retinut. Dupa mine, merita vizitat.

Ne-am indreptat apoi spre Saranda, aprox 20 km de Butrint si 280 km de Tirana. Oras turistic este cel mai mare port din partea de sud a Albaniei. Are o suprafata de 502kmp si o populatie de 35.000 de locuitori. Am ajuns in jurul pranzului si ne-am oprit la un restaurant. Se coboara pe o alee serpuita si in panta, iar pentru cei care considera coborarea/urcarea obositoare se asigura masina gratuit. Autocarul nu poate ajunge pana in fata restaurantului. Masa nu este obligatorie. Costa 9 Euro si este tip bufet suedez (fara bautura inclusa in pret). Mancarea a fost buna, diversificata si suficienta, de la carne de pui si porc la gratar, la salata de scoici, diferite garnituri si sosuri.

Dupa masa, am vizitat faleza (timp liber 1 ora)

Plaja in Saranda este destul de ingusta si pietroasa. Pe faleza sunt diferite tarabe, cu obiecte care se gasesc peste tot. Se poate plati in Euro, la un curs negociabil. Depinde de gusturi, dar nu prea ai ce cumpara. La intoarcere, la granita se face o oprire intr-un Free Shop.

Daca doriti puteti cumpara apartamente in Saranda - 50 mp cu numai 8000 Euro. Sunt multe locatii de vanzare.

De altfel pe unde ne-am plimbat noi, am vazut multe constructii neterminate. Lucrarile au fost incepute de albanezii care lucrau in strainatate si trimiteau bani acasa. Cand n-au mai castigat suficient s-au intors, iar lucrarile au stagnat.

O vizita de o zi in Albania, nu inseamna ca stii prea multe despre aceasta tara, dar locurile vizitate sunt frumoase si eu cred ca merita.

Trimis de d.croitoru in 30.05.17 13:28:29
Validat / Publicat: 30.05.17 15:42:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2758 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (d.croitoru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Vedere spre lac

[30.05.17 15:49:49]

@d. croitoru: acest articol a venit la momentul oportun, pentru mine! Mâine plecam spre Parga si intentia noastra este sa achizitionam aceasta excursie!

Multumim pentru amănunte!

adrianaglogo
[30.05.17 16:19:08]

@maria55: Si pentru mine a picat bine, noi plecam la inceputul lui sept. Astept informatii calde.

[30.05.17 16:35:43]

@maria55: Sa aveti o vacanta frumoasa! Daca mergeti in Albania aveti grija ca ei sunt cu o ora in urma. Ghida ne sfatuieste sa nu schimbam ora, dar smart-urile o fac automat.

Sper sa va placa excursia. Din Parga s-ar putea sa fie cu 10 euro mai ieftina. Drum bun.

[30.05.17 18:57:02]

@adrianaglogo: cum mă intorc, ai să le ai????... informatiile!

Să stii că scriu rar da'... bine????????????!

Si sunt si modesta pe deasupra????observi?!

[30.05.17 19:00:00]

@d. croitoru: multumesc! Da, cred ca o scoatem la 50e/pers... suntem 16!!!

Parte dintre ei au fost acum 3 ani din Corfu!!! Cam pe la acelas pret cu un prânz inclus!

Vrem si Paxos si Antipaxos! Sa vedem cum ne descurcăm...

adrianaglogo
[30.05.17 21:36:05]

@d. croitoru: Multumesc si eu pt informatii. Si noi intentionam sa facem excursia adta. Si de nu voi intelege tot ce se spune in engleza o sa recitesc ce ai povestit aici.

Si sa plec si cu 8000 E pt un apartament!

[31.05.17 07:54:10]

@maria55: Acum doua saptamani, Paxi si Antipaxi era 30 Euro cu plecare din Ammoudia, deci probabil era inclus si transferul. Cu siguranta din Parga excursiile sunt mai ieftine. Vacanta frumoasa!

[31.05.17 09:02:29]

@d. croitoru: multumesc mult! Recomanzi vreo taverna?!

[31.05.17 09:55:37]

@maria55: Noi am fost cazati in Ammoudia. In Parga am fost doar o zi in vizita si am mancat giros cu 2 Euro. Am scris informatii pe AFA la "Vila Pappas Ammoudia".

[31.05.17 10:13:37]

@d. croitoru: oh, scuze! Da, am realizat ulterior! Multumesc si pt giros???????????? bun si acela!!!

[31.05.17 10:42:51]

@maria55: Drum bun! Asteptam impresiile

horachira
[31.05.17 12:57:38]

In vara parte din concediu o voi avea in Sarande. Foarte interesanta chestia cu cumpararea de apartament la app. 8000 euro daca e reala. Voi studia, apoi daca voi cumpara poate il inchiriez membrilor AFA

[31.05.17 13:13:46]

@horachira: Noua asa ne-a spus ghida si eu cred ca am inteles bine. Oricum sunt o multime de anunturi cu vanzari imobiliare. Daca cumperi ceva, daca pui nisip pe plaja si iei si pietrele din apa, venim si noi. Nu am vazut mare lucru din oras, asa ca asteptam oferta. Drum bun.

horachira
[31.05.17 13:20:14]

@d. croitoru: ee faci și tu 2 pași la Ksamil pentru nisip

[31.05.17 13:32:07]

@horachira: M-am uitat pe imobiliare Albania Saranda si am vazut niste preturi... ca ale noastre. Am sunat o prietena sa-mi confirma pretul spus de ghida si mi-a amintit ca au fost multe comentarii in autocar si chiar asta a fost pretul spus. Dar, cand vii dinspre Butrint la intrarea in Saranda pe partea stanga este o comunitate tipica romilor, sper totusi ca pretul nu s-a referit la acesta locatie. Deci oricum ar fi, ceva sa cumperi tot gasesti. Ia bani la tine!

calatorul
[17.09.17 20:18:35]

@d. croitoru: Interesante locuri si utila relatare, multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele insotitoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

adrianaglogo, calatorul, d.croitoru, horachira, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂ[Alte] 'Opționale' din Parga: