ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2017
DE Dony
ÎNSCRIS: 22.05.17
AUG-2016

Mamaia vs Lefkada

Anul trecut, in august, intrand in concediu m-am uitat la ofertele ptr litoralul romanesc, evident doar la cazare, ca alte optiuni nu prea exista.

De la bun inceput m-am orientat spre Mamaia, ca in alte statiuni nu prea ai ce sa faci, doar daca vrei sa admiri peisaje dezolante si neingrijite.

Uitandu-ma la preturile pentru cazare de pe site-urile de turism, mi-am dat seama ca, daca vreau sa-mi bat joc de munca si economiile mele pot sa platesc pentru 7 nopti la un hotel de 3 stele, preturi cuprinse intre 2500 si 3000 lei/ camera.

Nu vreau sa fac vorbire despre preturile la hotelurile de 4 sau 5 stele... Ar trebui sa-mi vand casa ori masina ca sa platesc un sejur in plin sezon la un hotel de 4 sau 5 stele. Doar sa fiu nebun ca sa dau 5000 - 7000 lei, doar pentru cazare la 4 stele.

In fine, referindu-ma strict la un hotel de 3 stele, sa zicem ca as fi platit la cazare vreo 2500 lei, la transport aprox. 350 lei, plus o cheltuiala minima de 300 - 400 lei/ zi ptr masa si altele, ptr doua persoane, si lejer as fi trecut in viteza pe langa 1.000 de euro cheltuiti. Cine a fost in Mamaia, poate confirma ceea ce scriu.

Bun, stand lucrurile asa si vazand nesimtirea hotelierilor romani care vor sa se imbogateasca peste noapte pe banii nostri, ca platim ca fraierii 2500 - 3000 lei doar pentru a sta intr-o camera la 3 stele, am zis ca nu-mi pot bate joc de banii mei ca sa vad marea si in rest mai nimic, si m-am decis sa plec in Grecia, surpriza, pe bani mult mai putini. Si bine am facut!

Am gasit o oferta last minute cu 250 euro, in Lefkada, in care au fost incluse transportul cu autocarul, cazarea la un hotel de 3 stele, asigurari pentru toata perioada sejurului si micul dejun si retineti: 250 euro pentru doua persoane.

In afara de cei 250 euro, am mai cheltuit aproximativ 600 - 700 euro, dar am mancat numai platouri cu fructe de mare si orice era cu specific grecesc, am facut turul insulei pe mare cat si uscat, am platit senzlongurile la plajele unde am fost, etc. Deci cheltuiala totala pentru vacanta in Grecia aprox. 1000 euro. Si s-a meritat!

Lefkada, ca destinatie, este mult, mult, mult, peste Mamaia! Va puteti uita pe poze si sa faceti singuri diferenta. Nu mai vorbim de faptul ca, plecand afara, scapi de galagia si agitatia specifica litoralului romanesc.

Asadar, inainte de a pleca in vacanta, cred ca este bine sa alegem corect pe ce anume dam banii nostri. Daca nu ne convine ceva, trebuia sa spunem hotarati NU si sa alegem altceva.

Cred ca este firesc ca atunci cand ceri, trebuie automat si sa oferi, iar acest lucru este valabil pentru hotelierii nostri. Nu poti cere pe o camera 2500 - 3000 lei!!! Imi pare rau, dar aceasta este nesimtire! De aceea s-a ajuns sa avem turism de weekend...

Trimis de Dony in 28.05.17 17:35:42
Validat / Publicat: 28.05.17 22:03:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2759 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dony); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 35
[28.05.17 18:22:29]

@Dony: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

in care au fost incluse... cazarea la un hotel de 3 stele,

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Lefkada, LEFKADA" (deja existentă pe sait)

Lil
[29.05.17 09:01:22]

@Dony: Buna ziua!

Aveti mare dreptate, eu de 8 ani am renuntat la litoralul nostru, toate concediile le petrec in grecia.

Nu putem face comparatie este totul diferit (orice parte a greciei are frumusetea ei).

Toate cele bune!

DUDU
[29.05.17 11:00:49]

Subscriu la cele afirmate aici, noi de 10 ani mergem im Grecia si sper sa mai merg inca 10 daca se va putea. Peisajele sunt de vis...

[29.05.17 11:24:43]

@Lil: Foarte bine ati facut! Numai bine!

giuliani
[29.05.17 11:51:04]

Dumneavoastra aveti totusi un avantaj ca veniti din Bucuresti iar transportul nu costa enorm si nici nu dureaza asa de mult. Tin minte ca in 2010 am fost la Costinesti cu trenul plecand de la Cluj, am facut 22 de ore

Pentru cei din Transilvania sau Banat cred ca asta e cel mai descurajator, drumul pana la Marea Neagra.

[29.05.17 17:10:46]

@giuliani: Sunt din Timisoara si prefer pentru 3 ore de condus in plus sa vad o mare albastra, curata, preturi mai mici, nu ca la noi jicmanire pe fata.

Am fost de 4 ori in thassos si vreau sa zic ca distanta de la apa pana la sezlong era cat de cat mare puteai sa admiri plaja sa lasi un copil sa alerge... La noi daca se poate sa mute plasticele pana un buza apei (am patit in eforie nord) au mutat sezlongul pana in buza apei si fata mea nu mai avea unde sa se joace. A trebuit sa chem Jandarmi sa ii traga mai in spate.

Prefer GRECIA nu striga salvamarul dupa tine cand faci 20 de metri in larg, poti sa faci scuba linistit.

Am pus o umbrela fara sa fiu nevoit sa platesc ceva. (prefer sa simt nisipul decat acel plastic)

[29.05.17 17:23:37]

@DUDU: Cine merge o singura data in alta tara si face comparatie cu ceea ce ne ofera turismul nostru, sunt ferm convins ca va alege doar vacante in strainatate si pe bani mult mai putini. Numai bine!

[29.05.17 17:38:00]

@3nergy: Anul acesta voi merge in Thassos. Sper ca aceasta "Insula de smarald", cum i se mai spune, sa fie la fel de frumoasa ca si "Salbatica Lefkada"! Ar fi bine ca in viitor turistul roman sa aleaga acele destinatii unde este respectat si nimeni nu-si bate joc de banul sau. Sper ca romanul sa nu mai arunce banul pe servicii de mizerie si exagerate ca pret, asa cum sunt cele practicate pe litoralul nostru. Cu totii, cred ca putem sa le deschidem ochii nesimtitilor care cer mult si ofera foarte putin!

flllo
[29.05.17 20:32:15]

foarte bine punctat... felicitari

[29.05.17 21:26:44]

@Dony: du-te in thasos linistit si vezi ca jumatate de insula e superba, verdeata, brazi, nisipul ca faina, apa fara un arici de mare si cealanta e cu pietre, arici dar e frumoasa si ai ce vedea. Nu te arunca la sezlong sa dai 5-7 euro ia o umbrela buna de acasa si o sa vezi ca e mai ok. La golden beach e loc suficient de sute de umbrele si girosul e in spatele tau 3 euro. o bere e 1.10 euro gasesti la magazin nu fa rabat ca esti Roman si ai fite. Sa vezi Nemti ce manca sanvis si italieni si mai ales cei din Anglia cum merg la magazin si iau bere. Eu am plecat si cu 2 litri decpalinca la plaja si i-am imbatat pe 2 cioroi de imi faceau snururi gratis. A baut grecul meu la Timisoarana si palinca. au au... Nu trebuie sa te lasi nu te respecta ca client fa scandal. Daca nu ar fi Romani in thassos ar fi naspa pentru ei mai tot timpul auzi Romaneste. Plin de Sarbi. Au o plaja a lor unde e arborat steagul Sarbiei. Aliki e bestiala e si sith arheologic. Sa vezi cum sarbi mei aduc bere de acasa. Ai ce sa vezi in thasos ia un scuter 15 euro pe zi. atv 45 euro.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[30.05.17 10:19:27]

De curiozitate: cît ar trebui să coste 7 zile la Mamaia ca să mergi acolo în loc de Lefkada? Există un asemenea preț? Mă gîndesc că, dacă îți permiți o vacanță într-un loc cu peisaje ca Lefkada, e păcat să renunți la ele doar dacă Mamaia s-ar vinde mai ieftin. Adică nu banii sînt criteriul pînă la urmă.

[30.05.17 10:42:41]

@abancor: 1800 lei 10 zile in plin sezon, 800 lei benzina +taxe tranzitare 225 lei= 2825 lei. La aceasta suma si mai mare am gasit la mamaia numai cazarea. Unde mai pui ca sincer arata foarte frumos in insulele Grecesti. Adevarat nu au Aerosoli de la marea noastra dar nu merg la tratament. La toate cazarile care am fost nu canta muzica din toate camerele, birturile pana dimineata. Au apa aia curata, muntele in spate... nu este termen de comparatie.

krisstinna
[30.05.17 17:49:58]

@Dony: Bravo!

Ai ales frumoasa, nu siliconata!

Avem colegi care au dat o sută de milioane pentru un sejur în Mamaia, la cinci stele, doar de dragul "bunicuţei" dar şi pentru a vizita o piscină şi un hotel.

Alege Grecia, la mare.

România, orice în afară de litoral. E doar părerea mea.

[30.05.17 20:44:23]

@abancor: Nu banii sunt criteriul, ci nesimtirea. Repet, mi se pare inacceptabil sa ceri pe o camera 3.000,4. 000,5. 000 lei. Asta se intampla in Mamaia. Si lumea, din pacate, inca le calca pragul, ca vorba aia romanul este snob. Daca toti ar pretui banul si ar face raportul pret/calitate, acesti hotelieri romani ori ar da faliment ori ar cobori tariful la cazare la valoarea reala. Cineva mi-a spus de curand ca pleaca in Turcia, la un resort de 5 stele, ultra all inclusiv, in iulie, cu doar 700 euro ptr doua persoane. La ei de ce se poate, iar la noi nu? De ce ai nostri nu-ti ofera nimic, cu exceptia cazarii, in pretul exagerat perceput, de 3000 - 5000 lei??? De ce ar trebui ca noi sa fim fraierii, iar ei mereu cei destepti? Daca se va continua cu aceeasi mentalitate, si peste 20 de ani conditiile oferite de turismul nostru vor fi la fel ca acum... nimic nu se va schimba.

[30.05.17 20:50:49]

@krisstinna: Tind sa cred ca, cei care au dat 10.000 lei pe un sejur la Mamaia nu au muncit suficient sau deloc ptr acei bani de ii arunca in vant. De aia sunt practicate tarifele nesimtite la la noi pe litoral si nu se investeste mai deloc, ptr ca sunt oameni care platesc astfel de sume de bani. Sa nu mai vorbim de snobii din Loft care platesc cate 60.000 lei pe o sampanie...

tm67bru
[30.05.17 21:10:47]

@Dony: cam prea mare înverșunarea, pe (pentru) gustul meu.

Sunt într-adevăr prețuri (foarte) mari, însă ele vin din... legile cererii și ofertei, și nu neapărat din ”nesimțire”.

Ia hai să vedem. Dacă ai fi producător cireșe și ai fi mers să le vinzi în piață, cu câteva săptămâni bune în urmă, când prețul era 70 de lei pe kg — cu cât le-ai fi vândut? La ”preț rezonabil” pentru cumpărători sau cu unul (foarte) aproape de prețul cu care vindeau ceilalți? (mai bine zis, prețul cu care SE CUMPĂRA în piață).

Fii sincer/ă.

[30.05.17 21:18:56]

@tm67bru: De aia avem turism de weekend, din cauza ca lumea nu prea se inghesuie sa plateasca atat cat cer hotelierii. Repet, este vorba de nesimtire si nu... cerere si oferta. Sa fim seriosi!

[30.05.17 22:10:45]

@Dony:

Comparația Mamaia vs Lefkada este una interesantă, dar nu neaparat suta la suta corecta.

Lăsând la o parte prețurile, ai găsit tu in Lefkada plaja ca la Mamaia? Ma refer strict la nisip și la intrarea in mare, nu la fauna care o populează ????.

In opinia mea, turismul de Weekend nu se datorează decât intr-o proporție redusă prețurilor ridicate. Cunosc destui consumatori de Mamaia doar in weekenduri, oameni cu mulți bani, dar și cu joburi solicitante care nu le permit un sejur mai lung. Pleacă doar in maxim doua vacante pe an in destinații mult mai îndepărtate din lipsa timpului și nu a bugetului, dar se relaxează toată vara la Mamaia unde merg pentru plaja nu pentru cluburi și alte figuri.

Cererea și oferta sunt influențate și de sezonul estival foarte scurt de maxim doua luni pline la Marea Neagră. Ai idee cât durează sezonul in Grecia/Lefkada? Tot pentru a vedea cât de pertinenta este comparația ta ????

[30.05.17 22:25:45]

Am fost cu fata mea si mai multe famili la marea noastra si in Grecia. De cativa ani mergem coloana de 4-5 masini. Le-am pus o intrebare la 7 copii pe plaja unde va place? ce crezi ca au raspuns din ce au vazut ochisori lor de 8,9, 10 ani???

[30.05.17 22:33:08]

@nicole33: Ai fost in Lefkada? Cum poti sa compari Mamaia cu Lefkada? Daca Mamaia era mai frumoasa, nu am mai fi avut loc de turisti straini... i-ar fi uitat pe greci si veneau la noi. Si Mamaia este frumoasa, este perla statiunilor noastre, dar... sa nu facem comparatie cu ceea ce au grecii! Pacat ca la noi preturile sunt exagerate... si avem multi snobi. In rest, lumea e ok.

[30.05.17 22:42:11]

@Dony:

Comparația cu Mamaia tu ai făcut-o in prima faza fiind chiar titlul articolului.

Nu, nu am fost in Lefkada.

Ți-am pus o întrebare simpla referitoare strict la plaja. Frumusețea este pe plan secund pentru mine. Dacă îmi rup picioarele in bolovani, crezi ca mai văd albastrul ăla minunat? Fiind muntele atât de aproape, o logica simpla îmi spune ca plajele sunt pietroase. La fel, acel albastru incredibil nu poate exista niciodată pe o plaja cu nisip.

[30.05.17 22:42:58]

@3nergy: Probabil ca le-a placut mai mult la greci. Trebuie sa recunoastem, au peisaje foarte frumoase! Le-a dat Dzeu apa si munti!

[30.05.17 22:50:17]

@nicole33: Da, plaja Agios Nikitas. Nu si-a rupt nimeni picioarele! Nu sunt bolovani

[30.05.17 23:07:24]

@nicole33: Apropo, fiecare merge in vacanta unde ii convine. Daca cineva vrea sa dea 3000 - 5000 lei doar ptr cazare in Mamaia, este problema sa, dar in ritmul asta vor fi umplute doar buzunarele hotelierilor care nu vor investi deloc si nu vor oferi servicii de genul celor placticate afara (pana si Bulgarii ne-au cam lasat in urma). Repet, de asta avem turism de weekend si acesta doar in iulie si august, in rest... sufla briza prin statiuni!

[30.05.17 23:52:43]

@Dony:

Amuzant. Faci ce faci şi, în final, tot la bani ajungi. Cred că am înţeles ideea de prima dată: ţi-ai dorit un concediu la Mamaia, dar, revoltată de nivelul prea ridicat al preţurilor practicate, ai preferat să mergi în Lefkada. Foarte bine!

Acum ai lăsat peisajele mirobolante şi ai trecut la comparaţia cu Bulgaria, chiar dacă Marea Neagră este aceeaşi şi diferenţele din punctul de vedere al vremii/sezonului sun insignifiante.

Bulgarii ne-au luat-o înainte de peste zece ani sub aspectul serviciilor oferite şi, cel mai important, al raportului calitate preţ. Abia de vreo doi-trei ani încoace am început să facem şi noi încercări timide de a-i ajunge din urmă

Într-adevăr, cei mai mulţi turişti merg la noi pe litoral ân iulie şi august, când şansele de a prinde vreme bună şi apa mării caldă sunt maxime.

Dar nu hotelierii sunt vinovaţi de faptul că în luna mai sau în prima jumătate a lunii iunie doar cei foarte curajoşi şi bine căliţi fac baie în mare. Este un cerc vicios aici. În extrasezon sunt puţini turişti, poate cei veniţi prin programele sociale mai mult pentru relaxare, preţurile sunt mici, dar mai toate cele sunt închise (restaurante, terase, posibilităţi de divertisment). Ce faci atunci? Plăteşti puţin, dar îţi asumi riscul de ploaie, de mare rece, de a nu avea unde mânca/bea/ distra. Sau pui toată iarna bani deoparte pentru a-ţi permite un concediu în plin sezon, când te poţi bucura de toate, dar preţurile sunt mari, iar aglomeraţia este şi mai mare. Sau pleci la altă mare, cum fac şi eu şi cum văd că ai făcut şi tu.

[31.05.17 00:50:59]

@nicole33: Nu este vorba despre nivelul ridicat al preturilor practicate la noi, ci despre ceea ce ti se ofera in pretul perceput. La noi cer mult si ofera foarte putin. Asta este toata problema. Si lucrurile vor ramane la fel atata timp cat nu vom face nimic sa schimbam mentalitatea celor din domeniul turismului. Romanul este invatat sa taca si sa inghita in sec, in loc sa spuna NU atunci cand nu-i convine ceva si sa opteze pentru altceva. Vedem cum trec anii si la noi nu se schimba nimic. Multe statiuni sunt in paragina. Nu s-a investit mai nimic de zeci de ani. Si oare de ce? Pentru ca acceptam ceea ce ni se ofera. Platim mult pentru ceea ce nu se merita. Ne place asa? Ei bine, si peste multa vreme vom gasi totul la fel.

Paloma
[31.05.17 22:12:49]

@nicole33: sezonul estival in GRECIA incepe din 15

Mai si tine pana pe la 15 Octombrie, vremea in Octombrie permite atunci plaja intreaga zi, soarele fiind mai bland si placut. Recomand (in cunostiinta de cauza) sejurul in Iunie si sfarsitul lui Septembrie, atunci fiind si preturile mai mici.

Paloma
[31.05.17 22:18:17]

@Dony: se pare ca nu le-a dat numai apa si munti, ci si MINTE pe care grecii o si folosesc si stiu cel mai bine sa faca turism. Cati dintre cei care au vizitat Grecia nu ati fost nedumeriti in privinta acelui Bonus, cu care grecul te cumpara, te fac sa REVII si alta data. La o cafea ai un biscuit, la o bere ai snacks, saratele sau alune. La o masa ai desertul, un fruct, o prajitura din partea casei. La care din restaurantele romanesti ati vazut asta?

[31.05.17 22:32:21]

@paloma: Nu vreau sa mai fac referire la serviciile oferite la noi, ca din ceea ce am vazut aici, in postari, mai sunt si persoane carora le convine cum sunt tratate in tara si privesc bataia de joc ca pe un lucru normal.

[31.05.17 23:04:41]

@Dony:

... ca din ceea ce am vazut aici, in postari, mai sunt si persoane carora le convine cum sunt tratate in tara si privesc bataia de joc ca pe un lucru normal.

Dacă la mine faci referire, afla ca te înșeli profund

Am intervenit in discuție din simplul motiv ca nu mi-a plăcut "radicalitatea" postării tale și comparația dusa la extrem.

Nu-mi mai petrec de peste zece ani concediile pe litoralul românesc, iar alegerile mele depășesc cu mult din punctul de vedere al condițiilor de cazare și al serviciilor ceea ce Lefkada ar putea oferi vreodată și, culmea! , la aceiași bani sau chiar mai putini

3nergy, calatorul, Dony, DUDU, flllo, Lil, Paloma
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: