ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2017

Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Palermo... frumos dar mi-a ajuns!

Nu contest recenziile pe care tocmai le-am citit despre oras. Dar eu nu ma mai duc acolo. Nici al meu insotitor. Ma refer strict la orasul Palermo si nu la toata provincia. Noi am fost cu masina pe acolo si poate de aceea am ramas cu un gust amar... traficul este infern. "Lasati orice speranta voi care intrati aici! " Cu masina;)

Masinile circula enervant de haotic. Dar maximul il ating motoretele, scooter-ele etc. Nu vezi pe unde vin si faci infarct cand ii vezi subit trecand ca lumina pe langa tine.

Daca e sa vorbesc despre provincia Palermo, impresia este alta. Nu foarte diferita insa cu cat te indepartezi de oras cu atat te linistesti mai tare. O sa descriu toate locurile in care am fost in articole diferite.

Trimis de alex_baiasu10 in 28.05.17 00:42:30
    Validat / Publicat: 28.05.17 10:43:23
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Venetia, padova, verona, milano

VIZUALIZĂRI: 3465 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_baiasu10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[28.05.17 09:23:00]

Nivelul redus de detaliere clasifică articolul sub pragul de publicare (sau undeva la limita lui). Din acest motiv, impresiile nu primesc PMA standard, alocate în mod obişnuit fiecărui articol încărcat pe sait [PMA standard = puncte de mulţumire-apreciere standard = din partea echipei administrative].

Sperăm să găseşti însă timp / disponibilitate pentru a completa un set minim de aspecte - referitoare, de exemplu, la camere, bucătărie & masă, alte facilităţi oferite de unitate; amabilitatea personalului; împrejurimi, drumul până acolo, etc - eventual un set minimal de fotografii din (mini) sejur, astfel încât să putem totuşi reda articolului "votul saitului" -- şi, implicit, posibilitatea de votare a lui de către ceilalţi membri.

Poţi folosi linkul EDIT IMPRESII (afişat cu roşu sub textul trimis), disponibil permanent până la validare şi timp de 30 de minute după aceea. Eventuale completări se pot aduce şi ulterior — prin rubrica ECOURI (cea de faţă).

- pentru a încărca fotografii din [mini]sejur: amfostacolo.ro/pic_addnew ... 27&ridAnt=77810

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [28.05.17 10:45:23]

@alex_baiasu10: De acord cu tine în privința circulației. Acum aștept impresiile de călătorie și cazare.

cristina47*
    [28.05.17 11:29:50]

Eu am fost ca simplu pieton, si am folosit mijloacele de transport in comun.

Insa, din ce am remarcat eu in legatura cu traficul, iti dau dreptate.

Eu am fost acum doua saptamani.

Sambata, doar pe Maqueda si pe Roma, dupa ce ne-am cazat. Insa, deja trecusem printr-o mare nedumerire cand am ajuns cu autobuzul de la aeroport, la Gara Centrala. Era acolo un sens giratoriu cu semafoare, pe care nu l-am inteles deloc. Cine, cum trece... Pietonii pe unde trec?

Asa ca am trecut si nou aiurea...

Duminica, am umblat mult mai mult. Si, desi era duminica, vazand fluxul de masini care nu se mai termina, si nici vorba sa iti dea voie sa traversezi pe la trecerea de pietoni, chiar ma gandeam ce-o fi in restul zilelor.

Luni, iar era zi libera, fiind sarbatoare regionala.

Cat despre scutere si motociclete, cred ca prefera sa mearga asa, tocmai pentru a evita blocarea in trafic.

Alt lucru pe care l-am remarcat, a fost blocarea benzilor de autobuze (transport public), de catre autobuzele de turisti. Puneau luminile de avarie, si dupa ei, potopul. Asta am vazut-o pe via Roma, unde, practic, nu aveai cum sa depasesti. Oamenii care asteptau in statie erau foarte nervosi, autobuzul nu mai venise de 20 de minute. Pe urma, a venit full. Noi l-am asteptat pe al 3-lea, ca sa ne putem urca. Insa eu sunt obisnuita, locuind in Bucuresti.

giuliani
    [29.05.17 09:47:11]

@alex_baiasu10: Iti dau dreptate in ceea ce priveste traficul. Insa asa se intampla cand "mergi nepregatit", daca pot sa spun asa. Sunt o gramada de informatii pe internet in legatura cu traficul din Palermo si cred ca nu exista nici macar 10% dintre articolele sau subiectele de forum care sa iti recomande sa intri in Palermo cu masina.

Costi
    [29.05.17 10:14:31]

@alex_baiasu10:

Acest foarte scurt review îmi amintește de reclama la emetiral, sau ceva asemănător, cu nevasta care spune: Eu nu mă mai urc în mașină cu tine... Ori nu știi tu să conduci, ori...

Cam așa și aici: Eu nu mă mai duc la Palermo. Ori e traficul infernal, ori e ceva în neregulă cu mine...

Păi în București cum e traficul? E drept, bucureștenii nu prea agrează scuterele și motoretele, că deh, e mai bine în BMW sau Audi...

Sfatul meu este nici să nu te gândești să mergi la Napoli, e cel puțin la fel!

Și, în general, să nu te duci nicăieri, în zona mediteraneană. Istanbul? Niciodată! Maroc? Nicidecum! Malta? Jamais de la vie!

Să vezi cum e circulația în Tirana...

Dar te asigur că Bucureștiul este o școală foarte bună pentru condusul în astfel de zone. Crede-mă, am condus cam prin toate locurile astea și experiența de București și, în general, de România mi-a permis să mă descurc foarte bine.

Probabil voi sunteți începători, de-aia nu v-a priit...

Aștept impresiile din locurile vizitate!

alex_baiasu10AUTOR REVIEW
    [29.05.17 10:31:59]

@giuliani: clar, total de acord. Stiam deja ca traficul este nasol in Palermo dar am fost nevoiti sa trecem prin oras. Noi am fost cazati la 20 km de Palermo si a fost foarte ok.

cristina47*
    [29.05.17 16:49:02]

@Costi:

tild44
    [21.07.17 22:09:05]

@alex_baiasu10: Ba eu chiar nu am avut nici un fel de problema. Am fost cu cativa ani in urma, prin sept 2014, si m-am dus diect in centru. Acolo gasesti destule parcari. Am gasit o parcare subterana, am platit ceva euro si am batut Palermo la pas. Nici nu ai ce face cu masina. Plecarea a fost la fel de simpla. E adevarat, mi-a folosit si experienta circulatiei zilnice la ore de varf in Bcuresti. Iar oamenii sunt totusi politicosi si nu iti fac sicane. Am intrat aici pentru ca anul acesta ma duc iar, si bineinteles voi inchiria o masina

alex_baiasu10, cristina47*, giuliani, tild44
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Palermo, regina Siciliei: