ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2017
ÎNSCRIS: 07.06.13
MAY-2017

Must ... know

In perioada 18-25 mai 2017 am fost intr-un sejur Barcelona -Madrid organizat in cadrul programului Senior Voyage pentru care am achitat 900 euro pt 2 persoane. Entuziasmat de idea de a petrece 3 nopti in Barcelona si 4 nopti in Madrid, am achitat avansul, fara a ma documenta in prealabil asupra detaliilor acestui sejur. Dupa aceea am citit mai multe comentarii privind acest sejur si am inceput sa am unele retineri. Era insa prea tarziu. Inca de la inceput vreau sa spun ca nu regret alegerea facuta, insa tin sa impartasesc niste impresii care pot fi determinante in a alege sau nu acest sejur.

In primul rand trebuie sa stiti ca hotelurile la care veti cazati le veti afla doar cu doua zile inainte de plecare. Deci, prima problema este sa va documentati despre toate hotelurile la care puteti fi cazati, daca va sunt communicate variantele. La Barcelona puteti fi cazati la Hotel Luna Club din Malgrat de Mar (70 km. de Barcelona- legatura tren 1 ora si 15 min din gara de la Santa Suzanna) sau Augusta Club din Lorret de Mar (75-80 km de Barcelona- legatura autobus pana in Malgrat de Mar sau Santa Susanna (10-15 min) si de acolo tren). Eu am fost cazat in Malgrat de Mar si pana la gara (statie) faceam pe jos cam 25 min. Asadar pentru a va deplasa la Barcelona (in fond scopul voiajului este de a vizita Barcelona si Madrid) va trebuie cam 4 ore dus-intors (cu deplasare pe jos si asteptare in statii).

Daca optati pentru excursii organizate scutiti drumul pe jos si asteptatul in statii dar platiti 50 euro si sunteti supusi programului organizatorului. Daca doriti sa mergti la Monserrat pe cont propriu, mai adaugati deplasarea cu metroul din Plaza Catalunya unde va lasa trenul cam 3-4 statii pana in Plaza Espagna de unde luati trenul spre Monserrat cu care mai faceti cam 45 min (circula din ora in ora). In acest caz chiar este recomandat sa optati pt excursia organizata.

Deplasarea intre Malgrat de Mar si Madrid (aprox. 750 km) dureaza 11 ore, cu pauzele aferente. Eu am fost cazat la Hotel Exe Getafe, iar deplasarea in Madrid (Atocha Estacion) o faceam cu trenul (25 min pe jos si 15 min cu trenul). Atentie la hotelurile asa zis similare, de la care deplasarea in Madrid poate fi intre 50 min si 90 min cu tot cu mersul pe jos. Daca doriti sa mergeti pe cont propriu la Toledo trbuie sa luati bilete cu o zi inainte din gara Atocha (biletele se termina repede) si neaparat sa luati dus –intors, cu precizarea orelor, deoarece riscati sa nu gasiti bilete de intors din Toledo. Trebuie sa mai stiti ca la Madrid masa de seara nu este in regim bufet suedez, ci este meniu fix si trebuie sa fiti la masa la ora fixata!

In concluzie pot spune ca am fost multumit de cazare si masa, insa deplasarea cu trenul de la hotel in oras consuma foarte mult timp care poate fi alocat altfel plimbarilor prin Barcelona si Madrid. In ce priveste obiectivele de vizitat, va sfatuiesc sa cititi diferitele comentarii de pe site-ul Am fost acolo, lucru pe care l-am facut si eu si eu si care mi-au fost de folos.

Trimis de tataye in 26.05.17 20:49:13
Validat / Publicat: 27.05.17 06:36:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Costa Brava, Costa del Sol

VIZUALIZĂRI: 1776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tataye); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.05.17 06:34:35]

&

Eu am fost cazat la Hotel Exe Getafe

- Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

=

Dana2008
[27.05.17 07:07:47]

Foarte util articolul!

Într-adevar se pierde mult timp cu transportul, dacă vrei să ajungi în punctele cheie ale excusei. Prea mare efortul după părea mea.

Eu nu consider că merită acest gen de excursie, chiar daca este un pic mai ieftină. Cred că mai bine mergi pe cont propriu, stai unde vrei, aproape de cele mai importante obiective turistice pe care vrei să le vezi.

Călătorii plăcute!

[27.05.17 07:48:16]

Un articol foarte bun si util.

Spuneti ca ati fost intr-un "sejur Barcelona -Madrid organizat in cadrul programului Senior Voyage pentru care am achitat 900 euro pt 2 persoane".

Acest pachet a inclus si calatoria Barcelona - Madrid? Sau ati platit separat costul deplasarii? 11 ore intre Malgrat si Getafe este mult, insa data fiind distanta... Daca ati fost cu avionul, mai mare daraua decat ocaua, ca pana la El Prat ati luat un autobuz, ati asteptat imbarcarea, la Barajas, ati luat metroul pana la Atocha, schimband o data, sau de doua ori, ca pare-mi-se erau lucrari la Avenida de America. Si din Atocha ati luat Cercanias pana la Getafe, care este langa Madrid. O intreaga aventura! Ar fi foarte util sa ne povestiti, cum ati ajuns de la Malgrat la Getafe in 11 ore, intr-un articol separat.

"La Barcelona puteti fi cazati la Hotel Luna Club din Malgrat de Mar (...) sau Augusta Club din Lorret de Mar (75-80 km de Barcelona- legatura autobus pana in Malgrat de Mar sau Santa Susanna (10-15 min) si de acolo tren). Eu am fost cazat in Malgrat de Mar si pana la gara (statie) faceam pe jos cam 25 min. "

Ati avut noroc ca ati fost cazat in Malgrat, in varianta "tren pentru Barcelona". Insa hotelul dumneavoastra era departe si de Passeig Maritim, si de gara. Primul meu review pe AFA este despre Malgrat de Mar. Eu am stat la Reymar (pe Promenada, la "granita" dintre Malgrat si Santa Susana). Dar nu m-as mai duce acolo, nici gratis. Ma refer la zona: Costa Brava, Maresme.

In ceea ce priveste hotelul din Getafe, pai Getafe este in Comunitatea Madrid, o localitate unde se fac avioane. Nu are altceva interesant, decat fabrica de avioane.

In Madrid, eu am stat cam 9 luni, in total, de cand il vizitez si pana in prezent. 9 luni, in sensul ca am fost de mai multe ori, si am stat cate o luna, cate doua saptamani...

La Toledo se ajunge si cu autobuzul, luat din Piata Eliptica. Foarte buna informatia referitoare la achizitionarea biletelor din gara Atocha. Si, intr-adevar, daca nu mai sunt locuri, nu te urci in tren. Ati avut sansa sa prindeti o perioada buna pentru a vizita Toledo (ma refer la temperatura; fiindca vara este o caldura infernala).

Cat despre obiectivele pe care le-ati vizitat, important este ca v-ati implinit visul, si ca ati vazut Barcelona si Madrid. Doua orase muzeu in aer liber. Bonus, Toledo! Data viitoare, din Madrid, puteti merge si la Segovia.

[27.05.17 07:55:30]

@Dana2008: Efectiv!!!

Insa, daca agentia a pus la dispozitie autocar, inclusiv pentru transfer de la aeroport la Malgrat, si de la Barajas la Getafe, macar nu au avut bataie de cap cu cazarea.

[27.05.17 10:10:15]

@cristina47: transferul de la Barcelona la Madrid s-a facut cu autocarul agentiei si era inclus in pret. In Getafe nu ai ceva de vizitat, dar m-am bucurat ca ajungeam relativ repede in Madrid. La Toledo erau "numai" 32 grade!

[27.05.17 11:33:05]

Eu am fost la sf lunii martie in Toledo si am luat bilete din gara, cam cu o ora inainte de plecarea trenului.

Mentionez insa ca pt rapiditate se pot cumpara bilete de la automate. Plata se face insa doar cu cardul. La ghiseu coada era f mare si dura f mult.

Mai trebuie mentionat ca la biletul dus intors se ofera o reducere deci iesi mai ieftin decat daca le cumperi separat.

Si ca statia de autobuze este putin mai aproape de oras decat gara.

Si cand am fost eu am prins vreme f calduroasa.

[27.05.17 11:56:49]

@tripyy:

Eu am fost la sf lunii martie in Toledo

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[27.05.17 12:41:17]

@tripyy: sfatul meu e sa iei bilete dus-intors. daca nu mai gasesti bilete de intoarcere din Toledo, ce faci? nici nu vreau sa ma gandesc!

[27.05.17 12:45:21]

@tataye:

Pai asta am zis si eu. Ca e bine sa iei dus -intors. Cu atat mai mult cu cat este mai ieftin decat daca le achizitionezi separat.

Costi
[27.05.17 12:50:01]

Am fost și eu în astfel de sejururi, de vreo trei ori, la început, când sistemul era implementat de spanioli, cărora le-a venit ideea asta pentru a trece mai ușor prin criză, mai ales în extrasezon. Atunci, o parte din costuri erau suportate din fonduri europene și aveau acces doar cetățenii țărilor mai sărace din Uniunea Europeană.

De atunci, lucrurile s-au schimbat radical.

În momentul de față, cum probabil se știe foarte bine, sistemul a fost preluat în întregime de o firmă românească, ce deține cam 95% din piața pe acest tip de produs.

Evident, prețurile au crescut sau serviciile s-au mai împuținat (de exemplu, în 2009, sejurul de șapte zile All Inclusive pe Costa del Sol m-a costat 390 €, acum unul asemănător, dar cu demipensiune costă cel puțin 450 €).

Acest lucru s-a întâmplat pentru că acum UE nu mai subvenționează astfel de activități.

Deși la început am agreat acest sistem (am și Club Card Senior Voyage), am renunțat la a-l mai folosi (cel puțin deocamdată) nu pentru că nu ar fi convenabil, dar prefer (cât mai pot) să-mi organizez singur călătoriile.

Sistemul actual Senior Voyage pornește de la faptul că trebuie să ofere prețuri mici, deși hotelurile sunt, în marea majoritate a cazurilor, de 4 stele. De aceea, agențiile organizatoare nu câștigă mai nimic din prețul propriu-zis al sejurului. Câștigul vine de la excursiile opționale care se fac prin intermediul lor. Agenția cea mai cunoscută și-a deplasat în locurile corespunzătoare chiar și flota de autocare, pentru a nu mai închiria mijloace de transport locale, tocmai în scopul reducerii costurilor.

Dar tocmai de aceea, hotelurile, deși sunt în general foarte bune, nu sunt plasate foarte bine, pentru a te deplasa pe cont propriu la diferitele obiective turistice fiind necesar de regulă un efort suplimentar, financiar, de timp și, evident, fizic.

Așa că, cei mai comozi, cei cu probleme (mai mici sau mai mari) de deplasare, recurg la serviciile (care nu sunt, de regulă, rele) ale agenției organizatoare și merg în excursiile oferite de aceasta.

De altfel, dintr-un punct de vedere, e mai convenabil: nu-mi mai bat eu capul să caut obiectivele, modul de a ajunge la ele, de a procura, eventual, bilete și alte asemenea chestii. Plătesc mai mult, dar utilizez serviciile agenției și e traba ei să se ocupe de tot.

Așadar, în concluzie, eu consider că afacerea cu Senior Voyage este una convenabilă, atât pentru sistemul de turism românesc, cât și pentru acea categorie de turiști care, fie nu vor, fie nu știu, fie nu pot să meargă pe cont propriu. Și să nu uităm și de componenta de socializare, care, de la o vârstă în sus, devine... imperios necesară.

Ar mai fi și o altă variantă, eu m-am gândit deja la ea: să iau un astfel de sejur, de exemplu în Toscana și acolo să închiriez o mașină, cu care să mă duc pe unde vreau și unde-mi place.

Singurul lucru mai neplăcut este faptul că s-a renunțat (din lipsă de doritori) la astfel de programe în lunile de iarnă, care pe mine mă avantajează, plus că mai scap de frigul de aici.

Chiar am ratat un astfel de sejur pe Coasta de Azur, când agenția m-a anunțat că plecarea de la sfârșitul lunii ianuarie se anulase. Atunci am renunțat să mai apelez la acest program.

Oricum, indiferent de preferințe, de posibilități, de orice alte criterii, vă urez călătorii frumoase, în care să vă descrețiți frunțile și să vă simțiți minunat!

[27.05.17 13:18:36]

@Costi:

Bine zici. Acum ceva ani si pe mine ma atrageau aceste programe dar ulterior au devenit neatractive si foarte scumpe. La momentul respectiv nu aveam "insotitor" cu varsta specificata iar acum mi se par scumpe raportat la ceea ce se ofera.

[27.05.17 16:36:12]

@tataye: Asa da. Daca v-au pus autocar la dispozitie, excelent. Insa, distanta de la Barcelona, la Madrid, se poate parcurge in doua ore si jumatate, in AVE. Asta, daca mai mergeti si a doua oara, individual.

Pai daca acum, ati prins doar 32 de grade, la Toledo, va dati seama ce este vara! "Hace un calor toledano", zic spaniolii, cand este foarte cald in Spania.

[27.05.17 22:03:03]

@cristina47: chiar m-a batut gandul sa iau trenul. un bilet costa 120 euro

[27.05.17 22:20:47]

@Costi: foarte corecte observatiile. intr-adevar agentia se bazeaza pe excursiile optionale, care sunt destul de scumpe in raport cu ce se ofera. Ghidul, o femeie, care avea comision la fiecare excursie, era foarte nemultumita si oarecum ostila cu cei care nu optau pentru excursii. Oricum consider ca aceste comentarii care prezinta amanunte, observatii, propuneri, variante sunt foarte bine venite pentru cei care vor sa aibe cat mai multe argumante pro si contra pentru acest gen de sejur. eu unul nu cred ca voi mai alege asa ceva.

[29.05.17 00:37:35]

@tataye:

Primele mele patru vacanţe în Spania au fost prin programe pentru seniori, doar prima prin touroperatorul care, între timp, a cam acaparat piaţa.

De la un an la altul preţurile au tot crescut concomitent cu scăderea avantajelor oferite.

Eu am descoperit târziu acest concept, abia în martie 2011, iar după excursia din 2013, am ajuns la concluzia că nu mai este suficient de avantajos pentru mine.

Povestea cu nominalizarea hotelului dintr-o listă cu doar câteva zile maxim o săptămână înaintea plecării trebuia cunoscută şi asumată de la început, mai ales că, prin contract, nu constituia motiv de reziliere nicio nemulţumire legată de hotelul care "pica".

Şi eu am stat tot în Malgrat, deşi eram aproape sigură că va pica un hotel din Calella .

Pe mine nu m-a păcălit nimeni, pentru că am ales din start sejur pe Costa Brava, în scopul de a vizita Barcelona.

Făceam maxim douăzeci de minute până la gara din Malgrat şi cam 30-35 până la cea din Santa Susana.

Timpii de aşteptare în gări puteau fi reduşi la minim dacă ţineai cont de orarul trenurilor. Eu ajungeam mereu cu 10 minute înainte de plecarea trenului pentru a avea timp să-mi iau bilet şi pentru o ţigară. Luam dus-întors pentru a scăpa de o grijă şi aveam şi o mică reducere

[29.05.17 16:19:34]

Degustibus.

Eu am refuzat excursia organizată şi am plecat de capul meu. Am pierdut mai mult timp cu transportul, am pierdut explicaţiile ghidului, dar am câştigat libertatea de a face ce vreau eu la Montserrat şi nici nu mi-a fost rău în autocar . Şi am ieşit şi mai ieftin

Cu trenul din Malgrat până în Placa Catalunya am făcut o oră și cinci minute. Am ieșit la suprafață și am achizționat un bilet mai complex pentru Montserrat, care includea transport cu metroul până în Placa Espagna (5 staţii), transport cu trenul până la Montserrat şi apoi cu cremaliera până la mănăstire, pe care am preferat-o telecabinei, pentru că îmi place să fiu mai cu picioarele pe pământ . La Montserrat am ascultat corul de băieţi, am vizitat mănăstirea, am stat la coadă pentru a atinge mâna Madonei Negre, am vizinat nişte dispozitive interesante, am mâncat şi apoi am plecat cu telescaunul în sus spre San Juan, cu vizitarea a vreo două capele, apoi în jos spre Santa Cova unde a fost descoperită La Moreneta şi am plecat cu penultima cremalieră spre gară de unde am luat trenul spre Barcelona, apoi metro, tren spre Malgrat şi pe jos până la hotel. Am petrecut aproape 5 ore prin diverse mijloace de transport, dar a meritat excursia

[29.05.17 19:49:08]

@nicole33: foarte corect punctat. la ce ora ai plecat din Malgrat si la ce ora te-ai intors?

[29.05.17 23:52:02]

@tataye:

Am plecat cu trenul de 9.30 și ne-am întors tocmai seara după cină. În mod normal, ajungeam la timp pentru un duș înainte de masă, dar la întoarcere, am ajuns cu trenul în Piața Spaniei și, în loc să luăm metroul, am ieșit la suprafață, dorind să mă plimb prin zonă și la pas. Am admirat MNAC doar exterior, ne-am plimbat cu scările rulante, am admirat celebrele fântâni ziua, oricum nu aveau program muzical în seara respectivă, mai o poză, mai una alta, am mai stat la o cafea şi am ajuns înapoi în Malgrat pe la vreo 10 seara.

Colegii care au făcut în aceeaşi zi excursia organizată au plecat din hotel înaintea noastră, au ajuns la Montserrat cu vreo oră înainte, dar au petrecut mai puţin timp acolo decât noi cu cel puţin două ore. Ei nu au mai circulat în sus şi în jos spre San Juan şi Santa Cova, deoarece nu aveau nici timpul necesar şi nici nu aveau aceste drumuri incluse în bilet, cum a fost cazul nostru. Ajungând mai devreme au prins şi o coadă mai lungă la La Moreneta.

Dacă aş reveni la Montserrat aş alege aceeaşi variantă sau aş închiria maşină cu care să merg direct până la staţia intermediară a cremalierei.

[30.05.17 09:31:33]

@nicole33: eu am plecat mai repede din Monserrat pt ca voiam sa prind masa de seara. oricum e bine de stiut ca pentru a vedea cam tot ce trebuie acolo, iti trebuie minim 4 ore, fara a pune la socoteala coada de la Maroneta care poate fi foarte lunga. Inca odata tin sa subliniez faptul ca aceste schimburi de opinii sunt folositoare celor care vor sa efectueze asemenea sejururi

[07.10.17 17:52:00]

@tataye: Un articol intradevar cu informatii utile si din cate vad care a dus la publicarea de ecouri la fel de utile.

Felicitari, votat cu mare drag.

cristina47*, mishu, tataye, tripyy
Alte impresii din această RUBRICĂTravel Senior Spania - impresii și info utile: