ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2017
MAY-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Recomand XX Settembre Hotel

Buna ziua. In luna mai 2017 am fost intr-o excursie cu familia la Roma. Am fost cazati 4 nopti la hotelul XX SETTEMBRE. Rezervarea am facut-o online direct pe site-ul lor garantand cu cardul bancar, cu vreo 6 luni inainte. Am rezervat o camera dubla cu mic dejun inclus. Am solicitat in momentul rezervarii si un pat extra pentru baiatul nostru de 9 ani.

Am avut o mica problema cu ei. Facusem o rezervare cu anulare gratuita, plata urmand a fi facuta la hotel. Dupa vreo cateva zile am observat ca mi-au retras de pe card contravaloarea cazarii. Le-am scris un mail in care am cerut sa imi spuna de ce mi-au luat banii de pe card. Mi-a raspuns managerul hotelului cerandu-si scuze, ca un angajat a facut o greseala si a retras banii din cont. Daca doresc sa primesc banii inapoi sa le dau un cont unde sa ii depuna. Nu le-am mai cerut banii inapoi pentru ca mai mult aveam de pierdut cu comisioanele bancii.

Cazarea a costat 335 euro, doi adulti si un copil de 9 ani. Am mai platit la plecare 32 euro taxa de oras, 4 euro de persoana/zi. Copiii sub 10 ani nu platesc taxa de oras.

Hotelul este situat la 10 minute de mers lejer pe jos pana la gara Termini. Pe stradutele mai mici din apropiere este cam mizerie avand in vedere ca dimineata se blocheaza straduta de langa hotel si se face un bazar cu de toate iar seara pleaca toti si ramane gunoi. In apropiere se afla un supermarket Conad unde au inclusiv mancare gatita, Gelateria La Romana cu o inghetata belea, Pizzeria Pinsere (5 euro pizza mancata in picioare, afara sau inauntru), restaurantul Al Forno della Soffitta unde au o pizza ceva mai buna (7 euro la pachet) si o cismea cu apa de unde va puteti umple sticlele. Pot sa spun ca in Romania, cel putin la Constanta pizza este mult mai buna ca la Roma.

Hotelul arata foarte bine la interior. Camera a fost destul de mare, dotata cu tot ce trebuie. Lenjeria curata. Prosoapele se schimbau zilnic. Gunoiul era ridicat zilnic.

Vederea din camera era cam trista: aveam fereastra spre o curte interioara (un lucru bun pentru ca a fost liniste) si se vedea un gard care avem infipte sus niste resturi de geam. O sa le vedeti in poze. Dar nu a contat ce se vedea pe fereastra pentru ca noi plecam la ora 9 dimineata si ne intorceam noaptea.

Personalul de la receptie a fost foarte amabil si zambitor de fiecare data inclusiv managerul hotelului.

Micul dejun era destul de variat, tip bufet suedez si se servea intre orele 07-10. Aveam:sunca presata, cascaval, salam, ou fiert, rosii, unt, gem, miere, croissante, tarta cu fructe, compot, diferite sucuri, lapte,iaurt, cafea, cereale. In fiecare zi aceleasi produse.

Noi am fost foarte multumiti de acest hotel si il recomand pentru cei cu buget mai redus avand in vedere ce preturi sunt la cazari in Roma. Sau puteti merge in august cand costa mai putin dar este o caldura infernala afara. O zi buna.

Trimis de paulcta in 24.05.17 17:39:49
    Validat / Publicat: 24.05.17 18:17:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Milano

VIZUALIZĂRI: 1061 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paulcta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P07 Baia

paulcta