ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2017
ÎNSCRIS: 10.08.16
MAY-2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Vila Pappas

Am fost in luna mai in Ammoudia, sejur cumparat printr-o agentie de turism.

Am plecat din Bucuresti seara la ora 18, am ajuns in Ammoudia la ora 11.30, cazarea s-a facut la ora 13. Plecarea spre casa a fost in jurul orei 11.30-12, am preluat turistii in Parga si am ajuns in Bucuresti la 4.30 dimineata.

Deoarece eu nu am gasit informatii despre vila Pappas, as vrea sa va transmit cateva impresii. Cazarea a fost la etaj. Camera este dotata cu un frigider mic, nu are chicineta. Baia este foarte mica si inghesuita, are cadita cu perdea. Am gasit prosoape, sapun si hartie igienica. Apa calda este tot timpul. Curatenia se face zilnic. Masa si doua scaune sunt doar pe balcon. La parter este o terasa, unde presupun ca in sezon se serveste masa, stil taverna. Deoarece camerele sunt deasupra terasei, nu stiu daca vara nu este zgomot.

Nu uitati aparatul de tantari. Acestia sunt din belsug.

Micul dejun, acelasi in fiecare zi, consta dintr-o felie de salam, una de branza topita, un ou fiert, doua cubulete de margarina, unul de gem si o ceasca de cafea. Patronul vorbeste doar greceste, e zambitor dar nu te poti intelege cu el.

Vila este situata cam la 100 m de plaja. Plaja este lata, nisipul este fin, intrarea in apa este lina. Magazine sunt destul de putine, taverne sunt suficiente.

Reprezentantul agentiei de turism a venit a doua zi, pe la pranz. Ne-a spus ca in zilele cand vom pleca devreme in excursii, patronul va fi anuntat si va pregati micul dejun mai devreme, lucru care nu s-a intamplat.

Socul a fost pretul excursiilor suplimentare, mult mai mare decat in anii anteriori. Meteora 70 Euro, Albania 65 Euro, Paxi-Antipaxi 30 Euro, Corfu - 40 Euro, Lefkada+Kefalonia 45 Euro. Transferul pana in Parga dus/intors 10 euro. Taxiul costa 50 Euro.

Vremea la mijlocul lunii mai, nu a fost prea grozava. A plouat, seara era destul de rece si batea vantul, dar au fost si perioade cu soare, cand se putea face plaja.

Noi am mancat la o taverna modesta. Atasez o poza. Este o casuta veche vopsita alb cu albastru cu terasa in fata. Patronul serveste in special pestele pe care il pescuieste zilnic. Vine si iti arata ce peste are si alegi ce vrei. Se mananca simplu, proaspat si gustos.

Am vizitat-o si pe Magda, o romanca maritata cu un grec. O gasiti la La Creperie (ceva de genul). Ea are mai mult deserturi, pizza, salate. Este foarte draguta si daca are timp sta la povesti cu oaspetii.

Trimis de d.croitoru in 24.05.17 10:42:31
Validat / Publicat: 24.05.17 11:17:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4930 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (d.croitoru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Plaja lata, cu nisip fin
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 23 voturi)

[24.05.17 12:49:57]

@d. croitoru: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[24.05.17 12:56:54]

@webmaster26: E perfect. Multumesc

[26.05.17 10:38:46]

@d. croitoru: Îmi pare drăguţică şi OK ca dimensiuni camera, baia într-adevăr cam înghesuită şi, mie personal, nu-mi plac ustensilele de curăţenie în baie, că n-am priceput că ar fi fost cazare cu autogospodărire...

Dacă a fost curat, aţi avut apă caldă şi consumabile, micul dejun repetitiv, dar OK, căci nu aţi specificat nimic despre calitatea lor, mi se pare corect preţul, având în vedere şi transportul inclus.

Dacă a fost altfel decât vi s-a spus la agenţie şi decât aţi citit dv însevă pe net, atunci ar trebui să aveţi în vedere schimbarea agenţiei. Eu nu am dubii că aţi primit întocmai ce a ofertat agenţia.

Pot să înţeleg notele acordate, mai puţin cea pentru "cadru natural", scriind că este plajă cu nisip fin. Puteţi să ne mai detaliaţi?

Am văzut şi nişte foto cu terasa (proprie), mi-a plăcut şi, în sezon, se pare că funcţionează cu/ca restaurant...

Pentru preţurile excursiilor, tot agenţia e "di... vină".

Sper să nu vă deranjeze postarea mea, mi-ar fi plăcut să oferiţi mai multe explicaţii care să susţină evaluările făcute, iar pe noi, cititorii, să ne "lumineze" mai mult.

Vă doresc alegeri inspirate şi vacanţe de vis!

PS Ce explicaţie aţi primit pentru lipsa micului dejun în zilele cu excursii? Chiar dacă patronul se făcea, sau chiar nu cunoştea altă limbă decât greaca, era treaba asistenţei turistice să solicite / medieze / rezolve problema. Tot agenţia, bat-o vina!

PS2 Micul dejun era oferit ca porţie, individual, sau în regim de bufet suedez?

PS 3 Care ar fi concluzia, că nu merită să mergem în extrasezon, sau zona în sine nu este prea grozavă?

Mulţumesc anticipat pentru răspunsuri!

Zi bună!

[26.05.17 11:47:59]

@Lyssys: Nu stiu de ce va deranjat postarea mea, eu nu am comentat nimic de agentie. Dar, avand in vedere ca stiti pretul cu transport inclus etc...

Oricum as vrea sa atrag atentia asupra faptului ca agentia ofera pretul. Faptul ca mie imi place sau nu imi place ceva, e alegerea mea. Daca credeti ca oferind un pret mic intr-o anumita perioada, trebuie sa primiti numai laude e problema Dvs. ca agentie.

Va raspund:

PS2 - portiile au fost individuale

PS1 - asistenta turistica nu a fost in Ammoudia. Nu am considerat necesar sa deranjam pe cineva, am considerat o problema minora, dar am vrut sa atrag atentia celorlati turisti sa insiste pe acest aspect.

Nota pt cadrul natural, nu s-a referit la plaja, ci la terenurile pline de balarii din jurul hotelului. Poate in sezon sunt terenuri curatate, dar acum nu erau. Am pus doar pozele frumoase, dar daca insistati pot sa le pun si pe celelalte.

"Pentru preţurile excursiilor, tot agenţia e "di... vină". Asta este un comentariu gratuit si rautacios. Ce este rau in faptul ca am vrut sa informez pe cei care se vor duce in zona, care este pretul excursiilor? Trebuie sa recunoasteti ca pretul a crescut fata de anii trecuti. Oamenii trebuie sa stie, ca sa-si faca niste calcule. Oricum totul s-a scumpit in Grecia si pt turisti si pt localnici.

Parerea mea este ca agentiile ar trebui sa "se lumineze" cum spuneti Dvs din aceste comentarii (macar sa actualizeze pretul excursiilor suplimentare), daca restul nu conteaza. Ar trebui sa cititi si formularele pe care le completam, se pare degeaba.

Daca aveam ceva cu agentia as fi comentat despre starea autocarelor, despre faptul ca s-a schimbat locatia de trei ori si altele.

PS 1 Poti sa ai "vacanta de vis" si sa fii "turist fericit" si sa fie si "vacanta ieftina"

PS 2 Eu am avut o vacanta frumoasa, chiar daca am dat note mici. Asa sunt eu mai exigenta.

[26.05.17 14:57:17]

@d. croitoru: O, Doamne, încep să cred că am o problemă (sau mai multe, mă rog...)! Este o mare neînţelegere!!!

În primul rând, nu am nici o treabă cu vreo agenţie, nici măcar în calitate de client, de când am început să mergem în Grecia!

În al doilea rând, din cele scrise de mine, nu am vrut decât să-mi exprim opinia că mi se pare un preţ corect, iar despre cazare şi micul dejun chiar, am afirmat că imi place, respectiv că pare OK, atâta timp cât nu aţi făcut alte menţiuni despre calitatea produselor.

M-aţi lămurit despre nota dată la cardul natural, sunt informaţii foarte utile despre staţiune, care completează review-ul.

Dar de aici mai departe... Jur că nu am avut vreo intenţie să fiu maliţioasă, în legătură cu nimic din cele scrise de dv.

Doar întrebam dacă cele oferite de agenţie, care v-au determinat să achiziţionaţi sejurul, au fost diferite de cele găsite la... locul faptei.

Despre asistenţa turistică, gândeam că vine la pachet, odată ce sejurul este oferta unei agenţii. "Persoana de contact", care vine şi vă prezintă excursiile, ajută la rezolvarea oricărei probleme apărute pe prioada şi în legătură cu orice aspect legat de sejur, credeam că e de tipul all inclus!

Iar despre excursii, aici se poate să fi fost un pic repezită, dar majoritatea covârşitoare a menţiunilor despre acestea, din review-uri sau ecouri, unanim menţionează că preţurile oferite sunt mai mari decât dacă ar fi achiziţionate la faţa locului.

După lămuririle aduse prin răspunsul la PS-le mele, v-aş fi răspuns, şi vă răspund acum, că mie mi s-ar fi părut foarte convenabil şi bine corelat preţul cu cele oferite!

[26.05.17 15:40:18]

@d. croitoru: A expirat timpul alocat completărilor, aşa că va apărea ca un nou ecou.

Chiar v-am ofensat cu cele scrise de mine?

Rog web-ul de serviciu, şi chiar pe toţi cei care aţi citit/votat review-ul, să-mi spuneţi ce am spus anapoda?!?

[26.05.17 15:57:18]

@Lyssys: nu există spuse ”anapoda”, mai sus.

Sper deosevbire de exprimarea verbală, față în față, exprimarea în scris poate fi (prea) ușor percepută diferit față de intenția autorului.

De asta e bine ca în scris să fie alese cu (mult) mai multă atneție cuvintele, topica, etc. Eventual insistat pe explicitare (așa cum abine ai făcut)

Andra Pop
[16.07.17 12:46:07]

@d. croitoru: buna ziua... scz de deranj... as dori mai multe informații despre pappas... si împrejurimi... cum e plaja? Daca se plătesc sezlongurile/umbrelele pe plajă si cat... una peste alta merita de luat in calcul aceasta destinație si hotel/ vila?

[17.07.17 08:29:43]

@Andra Pop: Plaja este superba. Am atasat o poza. Este lata, cu nisip foarte fin. Intrarea in apa este destul de lina. Sunt si zone in care sunt sezlonguri+umbrele, dar ramane si spatiu suficient pt pus prosoape. Sezlongurile se inchiriaza in schimbul unei consumatii. Nu stiu preturile fiindca noi am fost in mai, si nu prea aveai de ce sa stai la umbra. Localitatea este retrasa, merita pt plaja. Daca vrei sa mergi in diferite excursii mai bine este sa alegi Parga. Din Ammoudia trebuie sa platesti un supliment de 10 euro.

Deci daca te duci pt plaja si masa la taverne, e OK. Daca vrei sa faci excursii, shopping, distractie alege Parga.

Despre Pappas am scris mai sus, un hotel modest, dar curat.

calatorul
[07.08.17 20:14:41]

@d. croitoru: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

cristina47*
[16.08.17 16:42:07]

Foarte bun articolul si informatiile.

Am primit o oferta pentru acest hotel. Exista vreun supermarchet in sat, de unde sa ne aprovizionam?

[17.08.17 07:48:17]

@cristina47:

Cand am fost noi era inceput de sezon, nu erau deschise toate magazinele. Nu sunt prea multe, dar era unul deschis destul de aproape de hotel, cum iesi in partea stanga spre rau, se pare ca ar fi unul si vis-a-vis de Pappas dar nu era deschis. Mai sunt cateva prin statiune. Nu sunt supermarketuri gen Lidl etc, sunt magazinase, dar gasesti ce-ti trebuie. Preturile nu mi s-au parut mari. Vacanta frumoasa!

cristina47*
[17.08.17 13:45:30]

@d. croitoru: Multumesc, asemenea si dumneavoastra.

Andra Pop, calatorul, cristina47*, d.croitoru, Lyssys
Alte impresii din această RUBRICĂPappas Hotel: