ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2017
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 02.09.13
MAY-2017

Orasul iubirii, cu bune si cu rele

Am aterizat pentru prima oara in orasull iubirii pe aeroprtul Orly. De acolo exista patru modalitati de a ajunge in centrul orasului: 1) cu trenul (9.3 euro/ bilet) pana la statia Antony si de acolo mai departe cu metroul, 2) cu tramvaiul (1.9 euro/bilet) pana la Villejuif-Louis Aragon si de acolo mai departe cu metroul, 3) cu autobuzul (8 euro/bilet) pana la Place Denfert-Rochereau si de acolo mai departe cu metroul, 4) cu taxiul (nu stiu exact cat costa, dar am inteles ca este destul de scump; asta bineinteles luand in considerare si distanta pana la hotel).

Metroul este foarte jegos. Miroase foarte urat si te poti pierde usor daca nu esti atent. Biletul pentru o persoana pentru 2 zile (exceptand zonele care duc spre aeroporturi si Palatul Versailles) costa 18 euro. Nici nu poate exista termen de comparatie cu metroul din Londra, care desi este cel mai vechi din Europa, este foarte bine organizat.

Am fost cazati la Hotelul Tim Hotel Place d’Italie. Statia de metro Place d’Italie era la aproximativ 4 minute de mers pe jos. Hotelul este renovat in 2015 si arata bine dupa parerea mea. Camera in care am stat era curata si destul de micuta, dar decenta pentru doua persoane. Oricum din cate am inteles parizienii au o problema cand vine vorba de spatiul alocat bailor, camerelor in general. Micul dejun a fost acelasi in fiecare zi, dar alimentele erau gustoase si proaspete (omleta, mezeluri, branzeturi, croissante, fructe, sucuri, cereale). De altfel, a fost o alegere foarte inspirata ca am decis sa fie si micul dejun inclus, deoarece mancatul/bautul in oras exagerat de scump in Paris.

De exemplu, a doua zi ne-am oprit la o pizzeria oarecare fiindu-ne pofta de o pizza (si cand spun oarecare ma refer ca nu avea nimic special- nu era in varful Turnului Eiffel, arcului de Triumf sau in mijlocul Louvrului). Cu toate astea am platit 9 euro pentru o bere la draft 500 mL. Ӑӑӑӑӑ ce? Vizitand si alte orase precum Viena, Londra sau Praga, vreau sa va spun ca este cea mai scumpa bere pe care am platit-o.

Am mancat si celebra lor supa de ceapa. Buna intr-adevar, dar nu atat cat sa ma dea pe spate.

Vremea este si aici capricioasa, Franta fiind foarte aproape de Oceanul Atlantic. Sa nu va mire daca in mijlocul lui iulie sunt ploi si temperaturi de 15 grade sau in martie 23 de grade.

Documentandu-ma pe internet inainte de plecare, citisem ca in prima duminica a fiecarei luni intrarea este gratuita la toate muzeele din Paris. Nimic mai fals cand vine vorba de anumite muzee. De exemplu la Louvru acest lucru este valabil doar din octombrie pana in martie. Daca vreti sa stiti care sunt cu adevarat muzeele cu intrare gratuita consultati pagina en.parisinfo.com/discover ... uments-in-paris. Intr-adevar daca aveti sub 26 de ani, gratuitatea este valabila tot anul din cate am inteles. Dar sa nu credeti ca veti fi singurii care stiu de acest mic detaliu. La muzeul Orsay am stat 1 ora la coada pana cand am intrat. Dar s-a meritat.

Tour Eiffel m-a lasat fara cuvinte in special seara cand spectacolul de lumini care se desfasoara timp de 5 minute la fiecare ora iti da un sentiment magic de poveste. Ziua pe de alta parte, frumusetea turnului este umbrita de zecile de negri care se perinda cu suveniruri la baza acestuia, care mai de care mai insistenti. Nu sunt rasista, dar este foarte enervant cand cineva te sacaie neincetat, in timp ce tu vrei sa gusti un pic din farmecul istoric al monumentului.

La Sacre Coeur alte gasti de negri care de altfel m-au suparat si mai tare; aveau un fel de bratari facute din ata care cica ti le puneau la mana si iti spuneau si un decantec sau ceva de genul. Bineinteles totul conta cost. La inceput i-am refuzat politicos, dar vazand probabil ca nu au avut prea mult succes la clienti in acea zi (probabil din cauza vremii ploioase) obligat-fortat i-au si pus o bratara la mana sotului meu. Pana nu m-am rastit la ei si nu am strigat un “NO, THANK YOU!” nu ne-au lasat sa trecem de ei.

Atentie mare si la conationalii nostri. Sunt gasti de hoti, cersetorii si “cantareti” la metrou. La Tour Eiffel erau si doua tiganci (care nu purtau portul lor colorat astfel incat sa le recunosti de departe) cu o lista ponosita in mana si ne intrebau “Do you speak English?”. Stiind dinainte despre ce este vorba, le raspundeam ca nu. Te puneau sa semnezi pe lista lor, nu stiu neaparat sub ce pretext si apoi sa si platesti. Mare precautie sa aveti.

Daca lasi la o parte partile rele (vremea, metroul, cersetorii etc) Parisul este un oras frumos cu multe obiective de vizitat. Asta imi da un pretext pentru o eventuala viitoare vizita :)

Trimis de lovetotravel in 21.05.17 18:16:08
Validat / Publicat: 21.05.17 21:32:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 3263 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lovetotravel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.05.17 18:31:19]

@lovetotravel: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 84&ridAnt=77702

Am fost cazati la Hotelul Tim Hotel Place d’Italie.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța la Paris, PARIS" (deja existentă pe sait)

Dana2008
[22.05.17 06:34:35]

Mi-a plăcut articolul scris punctual, obiectiv, foarte bun de luat în considerare la momentul potrivit. FELICITĂRI!

Niște fotografii? Cu toate că am văzut foarte multe, parcă nu sunt suficiente niciodată.

Călătorii plăcute!

Pucca
[22.05.17 11:50:59]

Dragut articol. Ceva asemanator am patit si eu in Roma, acei negri insistenti, romanasii nostri cersetori fac sa decada atat de mult frumoasa Europa.

Ce e mai trist e faptul ca apar din ce in ce mai multi.

Cat despre Paris, inca nu am ajuns, e pe lista mea probabil anul viitor. Cred ca este superb!

Felicitari

[23.05.17 00:17:38]

@webmaster26: nu stiu cum sa adug un review la un hotel la care nu exista inca reviewuri

[23.05.17 07:50:59]

@lovetotravel: Click pe acest link amfostacolo.ro/rev_add9.p ... uff&Buff_TID=30, adaugă review și ne ocupăm noi să-l mutăm unde trebuie când e gata!

[23.05.17 08:37:34]

@lovetotravel: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

blitzy
[23.05.17 09:06:19]

Buna ziua,

am citit articolul si in mare parte sunt de acord si contine informatii utile.

In schimb ideea ca te pierzi in metrourile lor este eronata, au foarte multe semne care te conduc catre destinatia dorita. Cu o harta micuta care o gasiti la ghiseul de bilete nu aveti cum sa va pierdeti prin metrouri. Inca odata nu e foarte jegos metroul, sunt intradevar statii unde este dezastru sau sunt mirosuri urate dar nu putem generaliza.

La Sacre Coeur nu trebuie sa ezitati cu acei negri, trebuie mers inainte cu no thank you si nu aveti probleme. O clipa de ezitare si va prind. Sunt destul de rodati pentru ca intr-un final asta e sursa lor de finantare.

Bere nu stiu unde ati dat 9 euro dar ati ales un loc scump. Trebuia sa verificati meniul la intrarea in restaurant. In general pana la ora ~21:00 (Happy hours) berea la draft (pentru francezi e mai buna la draft decat la sticla) la 500 ml e undeva la 5 - 6 euro. De aici excludem totusi zone ca Champs-Élysées si altele mai centrale.

[23.05.17 12:37:16]

@blitzy: Da cu o harta micuță și cu multă atenție nu te pierzi. Eu am spus "daca nu ești atent, te poți pierde", pentru că la unele stații sunt multe ieșiri către alte linii. Mirosul este urat aproape în fiecare statie, iar informatia ca "este jegos" nu e deloc eronata-scaunele sunt murdare/foarte deteriorate, pe jos sunt ambalaje de la mâncare sau cafea varsata.

Cat despre acei negrii crede-ma că nu am ezitat deloc; doar că noi eram doar doi, iar ei erau vreo 6. Si deși am spus de nu știu câte ori "No, thank you! ", ei ne tot spuneau "Don't be afraid, Nothing it's going to happen. " După ce intr-un final am trecut de ei, au început să strige după soțul meu:"I'm going to take your wife and run to Africa". Deci trage și tu concluzia cu cine am avut de-a face.

La pizzeria la care am mâncat, nu aveau decât meniul cu mâncare expus afara. Crezi că mai intram dacă știam cât costă o bere? Și nu era nicidecum o pizzerie poziționată pe Champs-Elysee.

blitzy
[23.05.17 12:48:22]

@lovetotravel:

In fine eu mi-am dat parerea unei persoane care traieste in zona pariziana de vreo 7 ani. Am mers cu aproape toate liniile de metrou daca nu cu toate.

Nu vreau sa ne certam si nu am raspuns ca sa fie o critica. Am raspuns pentru a ajuta pe altii.

Normal in momentul in care nu cunosti un loc trebuie sa fii atent unde te duci si ce faci.

Cat despre negrii aceia ii cunosc foarte bine, am fost la Sacre Coeur de nenumarate ori. In nici un moment (desi uneori eram singur, uneori acompaniat de prieteni veniti in vizita) nu am avut probleme, i-am ignorat cu un no thank you sec si asta a fost tot. Faza cu "I'm going to take your wife and run to Africa" e doar ca sa il faca pe sotul dumneavoastra sa se intoarca, sa ezite.

Cu pizzeria nu ati avut sansa, in schimb nu trebuie generalizat ca peste tot in Paris e berea scumpa. Cunosc locuri in Paris unde e berea si 3 euro 500 ml la draft.

In fine ma repet, aici scriu nu pentru a ma certa ci pentru a ajuta alti oameni sa vada si o alta posibilitate. Nu sa refuze din start sa se duca la Sacre Coeur (una dintre cele mai frumoase biserici din Paris) sau altceva...

[23.05.17 13:37:00]

@blitzy: Nici eu nu mă cert. Doar mi-am povestit experienta. In general mi-a plăcut Parisul și chiar vreau să-l revizitez in viitor. Chiar si pe la Sacre Coeur o să mai merg dacă o să mai am ocazia. Am trecut peste inconveniențele peste care am dat acolo.

Si sunt sigură că sunt locuri unde se poate manca/bea mai ieftin, dar noi nu am avut ocazia să le descoperim. Data viitoare o să mă informez și mai bine in aceasta privința.

blitzy, lovetotravel
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: